zviozdocica

Liceul Teoretic „Dante Alighieri” (Str. Ion Creanga,80)

Postări Recomandate

zviozdocica

Spuneti-mi va rog ce reprezinta acest liceu,daca se face carte acolo?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
irusea2008
Spuneti-mi va rog ce reprezinta acest liceu,daca se face carte acolo?

Am invatat la liceul respectiv si pot sa va zic ca nu veti regreta daca dati copilul acolo, se face carte au niste profesori foarte buni...daca te intereseaza mai aprofundat ceva intreba ma stradui sa iti raspund....

Partajează acest post

Link spre post
zviozdocica

mersi de sfat,si noua ni s-a spus ca e ceva bun,dar nu stiu exact unde se afla,am inteles ca e in regiunea flacara,dar mai exact?si in privinta platii tot m-ar interesa,este vreo taxa oarecare de intrare?

Partajează acest post

Link spre post
Blukids

am invatat si eu la acest liceu

de fapt ma numar printre primele generatii de absolventi :)

au trecut ani, dar grupul de profesori de baza a ramas acelasi

cunosc mai toti profesorii, sunt adevarati profesionisti si isi iubesc meseria

italiana se invata la un nivel foarte inalt

in plus, se face schimb de experienta cu licee din Italia

este un liceu care a ocupat locuri de prestigiu la concursurile republicane si orasanesti

pt. cine nu stie unde se afla, e la Buiucani, un pic mai sus de cercul de la flacara, pe drumul inspre Durlesti

Editat de Blukids

Partajează acest post

Link spre post
Creatsa

Daca e posibil, fara suparare, rog moderatorii sa skimbe denumirea liceului corecta "Dante Alighieri"...

Si eu am invatzat akolo, am invatzat din klasa a 3a, si kum scrie Blukids se facea skimb de exeperientza ku skolile italiene, akuma deja e mai greu...inainte organizau calatorii in Italia, akuma kred k vin doar italienii pe la noi...

Despre kalitatea studiilor pot sa spun k e la un nivel inalt...La universitate in grupa mea se vedea calitatea studiilor de la diferite licee...Desigur k depinde si de persoane...Insa fac fatza liceele: Prometeu, , Alighieri, Asaki, Eliade...si moldo turcul...

Nota mea de la liceu reala era 8, kiar daca unele obiecte erau pe mai mult, altele pe mai putzin, in medie eu pot sa spun k nota mea era 8...In grupa si in torent deodata ies mai in frunte cei de la liceele sus mentionate...

Sediul oficial al liceului se afla pe Creanga mai sus de cercul de la Flacara inspre Durlesti, insa klasele primare sunt linga skoala nr 59, pe str Ion si Doina Aldeateodorovici, nu e departe de sediul oficcial, insa cred k e mai bine asa, pu k picii mikutzi sa nu se invirteasca printre cei de klasa a 12...Pina in klasa a 4a se invatza in sediul de pe Aldeateodorovici(e o fosta gradinitza akolo) si deja din klasa 5-12 la sediul de pe Creanga

Profesorii sunt foarte buni: matematika foarte buni profesori!!!limba si literatura romana pina akuma mii in singe, italiana, sigur k sint cei mai buni profesori k alte licee ku asa profil nu sint :D si celelalte obiecte tot sint la nivel, insa utilizate de mine in profesie si kiar zi de zi mat si l rom...

daca apar careva intrebari, pot sa va raspund ku placere!!!Succes!

Partajează acest post

Link spre post
Millka
DAR CINEVA MERGE ANUL ACESTA LA ACEST LICEU?SAU POATE CA DEJA MERG LA ACEST LICEU,VREAU SA INTREB CE TAXE DE INTRARE,CE reguli specifice sunt!mersi anticipat!

Anul acesta am fost inmatriculati in clasa 1d. Prima impresie a fost destul de pozitiva. Liceul cei drept e micut... e amplasat intr-o fosta gradinita. Spatii nu le prea ajung. Da in rest clasa destul de bine amenajata in care predomina o atmosfere pozitiva. Am avut deja prima adunare de parinti unde au fost spuse taxele care le avem de achitat:

Fondul scolii 100 lei pe luna, de obicei se achita pe jumatate de an odata.

Fondul clasei 25 lei pe luna

Alte taxe parca nu mai sunt...clar ca pe parcurs apar alte cheltuieli ce tin de intretinerea si renovarea scolii.

Cam atit ce va pot spune la moment despre acest liceu.

Partajează acest post

Link spre post
zviozdocica

si noi am fost inmatriculati,ce-i drept in clasa 1a!sper ca totul va fi bine!succese la toti!

Partajează acest post

Link spre post
сластена

Scrieti-mi si mie va rog despre acest liceu, caci noi anul acesta mergem acolo in clasa 1. Este forma scolara sau nu? Ce taxe achitati si pina la ce ora invata copiii? Ce parere aveti despre acest liceu? Multumesc.

Partajează acest post

Link spre post
Licusa

Spuneti va rog daca cineva e in aceasta situatie. Fetita mea termina clasa 4-a intr-o scoala primara. Trecem cu traiul la Buiucani/ Si mi s-a recomandat liceul D. Alighieri. am inteles ca e un liceu moldo- italian! La noi la scoala nu s-a invatat italiana! Nu-i va fi greu copilului din clasa V sa inceapa s-a invete si italiana daca mai aproape toti o vor cunoaste dar ea nu! Va voi fi foarte recunoscatoare daca m-ati sfatui ceva in legatura cu asta!

Partajează acest post

Link spre post
Licusa

Spuneti va rog daca cineva e in aceasta situatie. Fetita mea termina clasa 4-a intr-o scoala primara. Trecem cu traiul la Buiucani/ Si mi s-a recomandat liceul D. Alighieri. am inteles ca e un liceu moldo- italian! La noi la scoala nu s-a invatat italiana! Nu-i va fi greu copilului din clasa V sa inceapa s-a invete si italiana daca mai aproape toti o vor cunoaste dar ea nu! Va voi fi foarte recunoscatoare daca m-ati sfatui ceva in legatura cu asta!

Partajează acest post

Link spre post
Melisa

fata mea a mers in clasa a 5 acolo dupa scoala in care s-a invatat doar engleza. Cind am mers sa ne inscriem am rugat fooooooooarte frumos sa-mi dea manualele de franceza clasele 2-4 si vara impreuna am stat in fiecare zi si am invatat (cel putin ceea ce intelegeam) conjugarea verbelor, regulile cititului, etc... Cind a venit in clasa a 5 la inceputul anului s-a facut testarea si fata a intrat in grupa puternica. Acum merge pe nota 9.

Apropo o cumatra a fost in aceeasi situatie si s-a gindit sa o dea la una din profesoarele de italiana din acest liceu pe perioada de vara. A platit 75 de lei pentru un adaugator. Hotariti Dvs.

fata mea a mers in clasa a 5 acolo dupa scoala in care s-a invatat doar engleza. Cind am mers sa ne inscriem am rugat fooooooooarte frumos sa-mi dea manualele de franceza clasele 2-4 si vara impreuna am stat in fiecare zi si am invatat (cel putin ceea ce intelegeam) conjugarea verbelor, regulile cititului, etc... Cind a venit in clasa a 5 la inceputul anului s-a facut testarea si fata a intrat in grupa puternica. Acum merge pe nota 9.

Apropo o cumatra a fost in aceeasi situatie si s-a gindit sa o dea la una din profesoarele de italiana din acest liceu pe perioada de vara. A platit 75 de lei pentru un adaugator. Hotariti Dvs.

SORRY MANUALE NU DE FRANCEZA DA DE ITALIANA :girl_dance:

Partajează acest post

Link spre post
сластена

Fetelor, scrieti va rog ce testare au dat copiii la intrarea in liceu in clasa 1. Poate cineva tine minte ce intrebari au fost, cum s-a petrecut testarea. Va rog sa-mi scrieti caci sunt deja cu nervii la pamint si nu stiu ce sa-i mai bag in cap sarmanului copil :girl_dance: . Multumesc anticipat.

Partajează acest post

Link spre post
сластена

Nimeni nu a dat testare anul trecut sau ea se petrece fara parinti?

Partajează acest post

Link spre post
Iriska501
Nimeni nu a dat testare anul trecut sau ea se petrece fara parinti?

Si pe mine ma intereseaza foarte mult intrebarea aceasta - avem testare simbata.

Partajează acest post

Link spre post
Ivana
Si pe mine ma intereseaza foarte mult intrebarea aceasta - avem testare simbata.

Desi testarea deja a fos, pot sa spun ca nu are importanta cit de pregatit copilul, totuna trece acela care are bani sau pentru care cineva vorbeste. Asa e in majoritatea liceelor :tease:

Partajează acest post

Link spre post
SOFIA2012

va rog frumos cine stie o profesoara buna de clasa 4 la acest liceu spunetimi . va rog

Partajează acest post

Link spre post
neea

va rog frumos cine stie o profesoara buna de clasa 4 la acest liceu spunetimi . va rog

Nu stiu, doamna Lesco acum ce clasa are. Dar daca e a patra, atunci o recomand. Eu am intrat in Alighieri in clasa a 5ea si am fost intr-o clasa cu baietii de la dna Lesco - eram cea mai tare clasa din toate :)

Partajează acest post

Link spre post
SOFIA2012

va multumesc mult dar spunetimi va rog e greu de nimerit la acest liceu dumneavoastra sunteti multumita de acest liceu

Partajează acest post

Link spre post
neea

va multumesc mult dar spunetimi va rog e greu de nimerit la acest liceu dumneavoastra sunteti multumita de acest liceu

Am auzit ca nu e super usor, ca este taxa de intrare. Eu am absolvit liceul in 2004 si sunt multumita de studiile facute acolo. Sigur, nu am cu ce compara, dar cel putin avem o italiana foarte puternica :) si in rest - calitatea studiilor e buna :)

Partajează acest post

Link spre post
SOFIA2012

va multumesc

Partajează acest post

Link spre post
gaia

добрый вечер

кто может подсказать по точнее таксы и условия обучения

и языки преподования румынский или есть и русский

и если можно немного поподробней о нем ,а то в инете нет ничего

спасибо

Partajează acest post

Link spre post
neea

Русского языка преподавания нет. Только румынский. Лицей небольшой. Два отдельных корпуса - один для младших классов - на остановке Флакэра, во дворы (в бывшем детском садике) и взрослый корпус (5-12 классы) выше Флакэра, на Крянгэ за кругом. Раньше хорошо преподавался итальянский, думаю сейчас тоже (хорошая библиотека итальянских книг - можно читать в любом возрасте, язык отлично усваивается при чтенье). Больше ничего сказать толком не могу, окончила лицей в 2004 году. Но в принципе очень довольна тем, что окончила именно этот лицей.

Partajează acest post

Link spre post
Lunatca

писала в другой теме, но скопирую и сюда.

может кому пригодится

мы четвероклашки в лицее ром-итальянском "Данте Алигиери".

Наша учительница- Трибой Вера. Замечательный педагог. Вторая "мама" нашим деткам, что особенно важно для малышей, когда они как птенцы приходят в первый класс. Т.к. лицей профильный со второго класса учат итальянский язык, с пятого второй язык на выбор (англ., фр.)

Минусы лицея

- оч. маленькое здание начальной школы (бывший детсад советского типа), узкие коридоры, нет отдельного спорзала.

- плохо приспособленный туалет для малышей ( унитазы, на которые ни сесть, т.к. нет крышки и не взобраться. Дочка говорит, что первоклашки садятся прямо на фаянс :shout:, т.к уборщицы ругают за следы на унитазе), так до сих пор и нет горячей вода, хотя Киртоака обязал во всех школах поставить бойлеры, даже денег дал, но ....

- столовка оставляет желать лучшего (но у меня и малая привереда, а некоторым детям нравиться)

-классы очень переполнены ( спрос видимо большой). В классе много деток 30-33, что конечно не радует, но в рум. лицеях, к сожалению везде так.

Плюсы

- здание начальной школы хоть и маленькое, но отдельное от старшеклассников. Территория школы огорожена забором. Детки могут на переменках выйти во двор погулять (не боясь получить щелбан от кого-то, кто мнит себя "покруче", он ведь шестиклассник!).

-педагогический состав очень сильный. 5-6 педагогов имеют по 4-5 выпусков.

Это лицей с углубленным изучением итальянского языка (со 2 класса).

При поступлении проводится тестирование. Запись кажется с 1 июня, но лучше позвоните и уточните.

Первоначальный взнос для 1го класса 1500 лей (так было, сейчас не знаю, может и изменилась). Ежемесячно в фонд школы 100 лей.

Partajează acest post

Link spre post
neea

Наша учительница- Трибой Вера.

Моя географичка :)) в географии она не очень была, но то что она мамочка для младших, это факт. Она со своими оболтусами 12 классниками возилась, как с родными :)

Насчет итальянского, почти все кто окончили этот лицей преспокойно говорят на итальянском.

Partajează acest post

Link spre post
gaia

спасибо большое

меня ненапрягает изучение итальянского

дочка училась в италии

просто хотела выбрать школу или на ботанике П.Мовила

или эту, 2 язык в италии изучала английский

такчто я пока в думках как поступить

попадет скорее всего в 4 класс не знаю как у нас в италии детские классы до 5 класса и потом уже средние классы итд

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum