Vizitator Черная Кошка

До какого возраста кормить грудью?

Postări Recomandate

SuperMama
pana acum normal a apucat? nu cred ca e de la apucat.

intr-adevar, nu a fost de la apucat, ci de la mushcat. cand i-au iesit cei 2 dinti de jos a si a inteles ca poate sa muste cu ei, mi-a muscat si sanul si a fost suficient doar o data sa-si incleshte dintii, ca mi-a si facut rana. pe urma de fiecare data cand ii dadeam san, musca exact in acelasi loc, asa ca rana nu se putea prinde... apoi peste vreo luna a incetat sa muste si incetul cu incetul s-a prins.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
blonditza
intr-adevar, nu a fost de la apucat, ci de la mushcat. cand i-au iesit cei 2 dinti de jos a si a inteles ca poate sa muste cu ei, mi-a muscat si sanul si a fost suficient doar o data sa-si incleshte dintii, ca mi-a si facut rana. pe urma de fiecare data cand ii dadeam san, musca exact in acelasi loc, asa ca rana nu se putea prinde... apoi peste vreo luna a incetat sa muste si incetul cu incetul s-a prins.

:girl_hospital:

ma bucur ca e totul ok!

apropo, vad ca si voi aveti nume de domnitor. parintii si buneii mei ii spun fiului meu dragosh voda... :) frumos nume Raresh, imi place!

Partajează acest post

Link spre post
SuperMama
:yahoo:

ma bucur ca e totul ok!

apropo, vad ca si voi aveti nume de domnitor. parintii si buneii mei ii spun fiului meu dragosh voda... :) frumos nume Raresh, imi place!

multumesc. ai nostri pana s-au obisnuit cu acest nume... toti ziceau 'cum? dap' petru rares - rares ii familie!' :laugh1: inainte de a se naste baiatul mama-soacra intr-o zi mergea pe str. petru movila si-i zice cumnatei: :crazy: 'iaka, tot asa putea sa-l cheme pe kopkil si movila' hahaha :girl_hospital:

Partajează acest post

Link spre post
blonditza
multumesc. ai nostri pana s-au obisnuit cu acest nume... toti ziceau 'cum? dap' petru rares - rares ii familie!' :yahoo: inainte de a se naste baiatul mama-soacra intr-o zi mergea pe str. petru movila si-i zice cumnatei: :crazy: 'iaka, tot asa putea sa-l cheme pe kopkil si movila' hahaha :girl_hospital:

:laugh1:

Partajează acest post

Link spre post
mariana

Eu hranesc cu piept copilul are acus 8 luni. Lapte am de ajuns si de ramas:) dar e o problema , desi se zice ca laptele matern pazeste de alergii la noi taman asta si este problema. este foarte alergic si nici eu nici sotul nici parintii nostri nu sunt si e foarte straniu nu m-am asteptat vrio data ca o sa am copil alergic. Ma gandeam si eu sa-l hranesc cat o sa doreasca dar acum mancand doar vrio 5 feluri de mancare ca de la restul face alergie ma cam apuca indoielele, nustiu daca o sa rezizst si am si inceput diversificarea, maninca bine terciurile, fructele, legumele el are voie sa manince cam tot ce am voie si eu. Si ami vine cate un gand sa-l trec pe formula de nu mai pot:) dar lui atat de mult ai place asta si e hranaci maninca bine si cand viede pieptul al trage ami inchipui ca va fi greu sa-l desprin si apoi e pacat sa ai lapte si sa nu-l folosesti.

Partajează acest post

Link spre post
Gerda
http://breastfeeding.org.ua/how/feed/desirable.html

Отличная статья о пользе ГВ после 1 года. Рассказывается обо всех плюсах! А то слышу со всех сторон кругом: после года молока матери бесполезно бла- бла- бла...

Хомячок, спасибо за ссылочку !

Partajează acest post

Link spre post
SuperMama
Eu hranesc cu piept copilul are acus 8 luni. Lapte am de ajuns si de ramas:) dar e o problema , desi se zice ca laptele matern pazeste de alergii la noi taman asta si este problema. este foarte alergic si nici eu nici sotul nici parintii nostri nu sunt si e foarte straniu nu m-am asteptat vrio data ca o sa am copil alergic. Ma gandeam si eu sa-l hranesc cat o sa doreasca dar acum mancand doar vrio 5 feluri de mancare ca de la restul face alergie ma cam apuca indoielele, nustiu daca o sa rezizst si am si inceput diversificarea, maninca bine terciurile, fructele, legumele el are voie sa manince cam tot ce am voie si eu. Si ami vine cate un gand sa-l trec pe formula de nu mai pot:) dar lui atat de mult ai place asta si e hranaci maninca bine si cand viede pieptul al trage ami inchipui ca va fi greu sa-l desprin si apoi e pacat sa ai lapte si sa nu-l folosesti.

liones, poate fara laptele tau ar fi fost si mai grav... intr-adevar, peste tot se spune ca cei alimentati la san sunt mai putin predispusi la alergii, asa ca e straniu... poate te adresezi la un homeopat, am o prietena care s-a chinuit cu baiatul vreo 3 ani cu alergii si homeopatul i-a salvat. am si alta prietena, romashka_n, cu fetitsa alergica si acum e mai bine, nu stiu ce tratamente a administrat, daca intra pe aici, poate iti raspunde ea.

Partajează acest post

Link spre post
Anna

liones, eu am aceeasi problema cu alergia. pina la urma mi-am dat seama ca micutul are alergie de la lina si unele alte materiale. posibil sa fie si la vreun tip de mincare, nu stiu exact. planuiesc sa vizitez un alergolog. kiar daca parintii nu sunt alergici (in cazul meu e asa), exista un risc de 30% ca copilul sa fie alergic, din pacate. incearca sa-l tii la sin cit mai mult, e bine pentru alergici.

la tema - eu am inceput intarcatul, o fac in etape. deja de 2 saptamini micutului nu-i mai dau sin ziua si pe noapte. ii dau doar noaptea. cred ca pina la vara il intarc cu totul. l-as alapta mai mult, dar am probleme de sanatate si trebuie sa am grija si de mine.

Partajează acest post

Link spre post
Lolly

Знаешь, у меня были знакомые, которые кормили деток грудью и при этом детки страдали от аллергии. Думаю, дело не только в ГВ, продукты, окружающая среда сегодня, материалы, которые нас окружают... Очень много факторов, которые провоцируют это. Вообще аллергиков и среди взрослых сейчас гораздо больше. Так что, мне кажется, что польза от того, что ты кормишь своего ребёнка, без сомнения есть. И она далеко не ограничивается пользой для иммунитета, здоровья и т.д.

Partajează acest post

Link spre post
mariana

Merci mult pentru raspunsuri si incurajari Eu am fost nu demult la alergolog si ne-a spus ca avem dermatita atopica, o sa facem niste analize si o sa vedem mai departe ce si cum dar pina atunci dieta hiperalergica ne ajuta foarte mult practic alergia a disparut. Ea se manifesta prin pete la frunte urechi un pic umflate si uscate. Eu sant constienta ca laptele matern oricum e cel mai bun si al voi hrani cat voi putea, sper sa pot mult:)

Partajează acest post

Link spre post
Iana Tonidze

Am alaptat 1,5 ani, cu toate ca dupa virsta de un an laptele matern nu mai contine elementele necesare oganizmului copilasului. Se spune ca cu cat mai mult alaptezi, cu atit mai bine. Prin lapte se transmit anticorpii si nivelul normal de imunitate. Mai exista si o chestiune psihologica; copilul trece mai usor prin crizele virstei vragede(cresterea dintisirilor), si reuseste sa depaseasca mai simplu imbolnavirile din aceasta perioada (raceli etc.).

Partajează acest post

Link spre post
solnysko

всегда считала,что важно прокормить 6 месяцев,ну год..

кормлю вот уже 2,8 годика..

с 1,5 годовалого возраста всю думаю-вот еще сегодня и хватит,хватит,ау,хва

тит!

а мой мась смотрит на меня и улыбаясь,заискивая и мурлыкая-мами,дай нянм-ням мами и все..

да,за все это время болели 1 раз и то-пневмонию(двухсторон

нюю-подтвердили рентгеном) вылечили на хлипком антибиотике за 5 дней

бегаем,разговариваем во всю

с прикусом все ОК

с мозгами тоже))

ну разве что с мамиными))

Partajează acest post

Link spre post
mini

Я кормила дочу два года и два месяца,о чём не жалею,хотя знакомые смотрели странно на меня и даже семейный врач в 2 года(когда ходили на прививку)узнала у неё очки на лоб полезли.Не зря ведь говорят,что кормить грудью надо 2 года-первый год для здоровья,второй для ума!!!

Partajează acest post

Link spre post
IriSка
Я кормила дочу два года и два месяца,о чём не жалею,хотя знакомые смотрели странно на меня и даже семейный врач в 2 года(когда ходили на прививку)узнала у неё очки на лоб полезли.Не зря ведь говорят,что кормить грудью надо 2 года-первый год для здоровья,второй для ума!!!

ой как бы и я хотела прокармить своего сынулю до 2 лет, незнаю получится ли?

Partajează acest post

Link spre post
kotea motea
ой как бы и я хотела прокармить своего сынулю до 2 лет, незнаю получится ли?

а почему может не получится? до сих пор получалось, что может помешать дальше?

Partajează acest post

Link spre post
Denise

Eu am alaptat pina la 1 an si zece luni. Shi medicul de familie de la 1 an al fetei tot ma intreba: cit mai alaptez. Nu ca m-ar fi influientat cit de putin. Uite asha medici de familie competenti shi marinimoshi avem :xm_04:

Partajează acest post

Link spre post
Nusik
Хотя, на самом деле, Бог его знает, когда... И, хоть и подустала уже, зная то, что я знаю, о пользе всего этого, преступление лишить ребёнка этого, не принимая во внимание его желания и потребности.

Абсолютно согласна! Нам 1г 1 мес. Хочу кормить грудью до 3 лет, а там посмотрим. Отлучать обзательно постепенно, не насильно!

Editat de Nusik

Partajează acest post

Link spre post
Пеппа

Мне интересно, почему многих раздражает длительное кормление грудью? Это же так приятно, что дите рядом. Мне вот уже 10 мес приятно, и даже что ночью дите просыпается и ищет маму, а у сиси сладко так засыпает, посапывает, обнимает меня ручками.

Он такой родной - МОЙ малыш, и я - ЕГО. Почему его присутствие рядом будет раздражать?

Partajează acest post

Link spre post
benik1

нам 1 год и 2 месяца. мы кормимся сисей. я только за кормить и дальше, но не представляю себе, что будет летом. мой сынулька постоянно просит сисю, всю ночь сосет, под утро так вообще не выпускает. ходить в майке не могу, т.к. сразу залазеет.просит везде: в автобусе, в гостях, в магазине. надеюсь только, что дальше будет проще, хотя пока не заметно.

Partajează acest post

Link spre post
Пеппа

Тут выше есть ссылка на статью. Нужно как-то ритуал создать, что кормимся только когда МАМА достает сисю, то есть нужно дать понять, что сися - МАМИНА собственность :) а не ребенкина :)

Partajează acest post

Link spre post
Natali2

Я кормила полтора месяца, прекратила из-за работы, болеет редко, аллергии нет. У знакомой ребенок кормился полтора года, так никому не известно, сколько у него аллергий, и иммунитет слабый. Поэтому думаю срок кормления не влияет на здоровье ребенка в дальнейшем. Для меня максимум - кормить год, а потом постепенно отучать.

Partajează acest post

Link spre post
solnysko
нам 1 год и 2 месяца. мы кормимся сисей. я только за кормить и дальше, но не представляю себе, что будет летом. мой сынулька постоянно просит сисю, всю ночь сосет, под утро так вообще не выпускает. ходить в майке не могу, т.к. сразу залазеет.просит везде: в автобусе, в гостях, в магазине. надеюсь только, что дальше будет проще, хотя пока не заметно.

у нас договоренность-на людях не просить

или подойти тихонько сказать-если мама сможет отойти куда-то,в другую комнату,например,мам

а даст

если нет-то терпи до дома

Partajează acest post

Link spre post
benik1
у нас договоренность-на людях не просить

или подойти тихонько сказать-если мама сможет отойти куда-то,в другую комнату,например,мам

а даст

если нет-то терпи до дома

а мы еще не умеем это сказать словами. и договориться пока очень сложно, практически невозможно. он не просит, он требует. и когда я ему что то говорю, или прошу подождать, он меня не слышит. плачет. если не даю в тот же момент, истерика.

Partajează acest post

Link spre post
Liu

Первенца кормила до года и двух месяцев, кормила бы и дольше, но молока к этому времени стало совсем мало. Да и тогда участковый педиатр советовал к году меньше кормить грудью.

Второго своего чуда, хочу кормить как можно дольше. Ему 6 месяцев, а кроме сиси ничего не нравится. :cool:

Хотя все советуют прикармливать начинать.

Partajează acest post

Link spre post
Анири

своего сына кормила почти год, потом он отказался от груди сам, у меня начались месячные, мне сказали, что при этом грудное молоко приобретает неприятный привкус, получается природа сама решила, кода нужно прекращать кормить. Может стоит прислушиваться к своему организму? Получается кормить дольше- отлично, нет-значит ребенок получил достаточно, не стоит мучать себя и его. Знаю великолепных здоровых деток на искусственном вскармливании.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum