tedia

Многоразовые подгузники

Postări Recomandate

Lady

buna mamici,ce parere aveti de scutecele refolosibile,as vrea sa stiu daca mai sunt mamici cere le folosesc,noi le folosim de la virsta de 5 luni si tre sa zic cas foarte multumita...

Cum am scris mai sus, eu am folosit scutece de stofa. Am folosit de la nastere pin la 9 luni dar le-am alternat cu scutece de singura folosinta ECO.

Daca ar trebui sa recapitulez aceasta experienta in 2 cuvinte as spune ca nu este greu deloc si am ramas multumita. Pina la 3 luni e mai dificil fiindca copiii dorm mereu si trebuie sa-i trezesti ca sa-i schimbi, dar m-au salvat scutecele ECO. Dupa 3 luni foloseam scutece de unica folosinta ECO doar la plimbare, in rest doar scutece din stofa sau tineam copilul deasupra lavuarului cam la distanta de 1 ora pina facea treburile.

La 9 luni ne-am dezis total de scutece, fetita s-a invatat sa dee de stire cand vrea sa-si faca treburile. Se increteste, bate din picioruse sau din manute si tipa in gura mare. La olita nu vrea sa stee ca se plictiseste, prefera sa faca treaba in lavuar privindu-se in oglinda. :girl_haha: Noaptea doarme pe cearsafuri absorbante pentru ca se mai intampla si accidente nocturne.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eva23

Я взяла на пробу два многоразовых подгузника.Может кто видел,на 999 продают.Конечно,очень экономно с ними.Один носит,другой сушится.Одноразовые практически не понадобились.Но у нас от них опрелость появилась :sorry: .Мы её вылечили,пока лечили,носили одноразовые.Потом решили попробовать ещё раз многоразовые,опять опрелость появилась.Вообщем,не подходят видно они нам.А может надо ими пользоваться постарше,нам только два месяца. :girl_impossible: Подрастём,попробуем ещё раз через пару месяцев :scratch_one-s_head:

Partajează acest post

Link spre post
geva

очень нравится , бум брать еще

Partajează acest post

Link spre post
YaKa

очень нравится , бум брать еще

с младшенькой пользуетесь?

У меня лежат, хотела со старшим использовать, но как-то не пошло нам... надо попробовать с младшей, вдруг понравится))

Partajează acest post

Link spre post
geva

с младшенькой пользуетесь?

У меня лежат, хотела со старшим использовать, но как-то не пошло нам... надо попробовать с младшей, вдруг понравится))

да с младшенькой, жаль что с первым ре не пользовались , экономично и экологично)))

в начале было не совсем удобно, непривычно, очень нравиться

мы покупали на ярмарке , девочка сама шьет

Partajează acest post

Link spre post
joly7

Я взяла на пробу два многоразовых подгузника.Может кто видел,на 999 продают.Конечно,очень экономно с ними.Один носит,другой сушится.Одноразовые практически не понадобились.Но у нас от них опрелость появилась :sorry: .Мы её вылечили,пока лечили,носили одноразовые.Потом решили попробовать ещё раз многоразовые,опять опрелость появилась.Вообщем,не подходят видно они нам.А может надо ими пользоваться постарше,нам только два месяца. :girl_impossible: Подрастём,попробуем ещё раз через пару месяцев :scratch_one-s_head:

Я тоже пользовалась, опрелости иногда появлялись, но многоразовые надо менять гораздо чаще одноразовых т.е. иметь хотя бы 4 штук и еще опрелости прошли как только я стала пользоваться специальными салфетками для пеленок (на вид как промокашка) подкладывала их с многоразовым памперсом и все было ОК. Их можно купить в магазинах Baby Ono или Baby Boom, в упаковке 100 шт около 30 лей.

Partajează acest post

Link spre post
IrenFeliz

чего то мне вообще они не понравились...

Partajează acest post

Link spre post
CatMama

Я тоже днем стараюсь манюню держать без памперсов ,сейчас жарко попка итак преет в них , а в такую жару ... :girl_impossible: Я даже сделала парочку самодельных подгузников и вкладыши к ним , получилось совсем даже ничего!!! :dance4:

Partajează acest post

Link spre post
vinipuhiha

Мы в полном восторге наш ребенок в не полных 10мес. отказывается писать в штаны, подгузник и тд. Моему счастью нет предела)

А началось все примерно месяца 2 назад, купила я на пробу 1 многоразовый подгузник, нам понравилось. Решили заказать еще.

И вот месяц мы ходим днем в многоразовых, а на ночь все же Хагис одевали, чтоб дете спокойно спало.

Конечно менять приходится чаще, пару раз наш папа и бабушка забывали об этом, бедная попка малышки :girl_impossible: , конечно заработали опрелость,

но они достаточно быстро проходят.

А со вчерашнего дня, мы дома днем бегаем в одних трусиках и :dance4: просимся на горшок,

а самое главное :rolleyes: терпим, и ни каких луж и мокрых ковров)

Editat de vinipuhiha

Partajează acest post

Link spre post
astra

Мне вообще не понравились эти подгузники (имею ввиду те, что предлагают на 999). Толстенные, неудобные, жаркие. Ребенок в них похож на неуклюжего утенка. Лучше уж совсем без подгузника, чем в таком.Я купила только один подгузник на пробу, когда ребенку было 10 месяцев, так и не понадобился. Лучше памперсов еще ничего не придумали.

Partajează acest post

Link spre post
vinipuhiha

а какие именно на 999, там сейчас разные предлагают?

мы разные пробовали, сейчас хочу полностью на бамбук перейти, мне кажется он нежней и тоньше(про натуральность даже ничего не говорю)

мы к примеру сейчас вообще от бумажных отказались (даже ночью) и довольны, сейчас ни опрелостей, ни потницы у ребенка нет. И на горшок просимся)

хотя есть нюансы со стиркой, но по мне главное чтоб ребенку хорошо было.

а вообще у каждого ребенка и мамы все индивидуально, кому то подходит, а кому-то нет)

Editat de vinipuhiha

Partajează acest post

Link spre post
astra

а какие именно на 999, там сейчас разные предлагают?

мы разные пробовали, сейчас хочу полностью на бамбук перейти, мне кажется он нежней и тоньше(про натуральность даже ничего не говорю)

мы к примеру сейчас вообще от бумажных отказались (даже ночью) и довольны, сейчас ни опрелостей, ни потницы у ребенка нет. И на горшок просимся)

хотя есть нюансы со стиркой, но по мне главное чтоб ребенку хорошо было.

а вообще у каждого ребенка и мамы все индивидуально, кому то подходит, а кому-то нет)

Нет, точно не бамбуковые. Имею ввиду те, что на кнопочках с флисом и флисовой прокладкой внутри.

Partajează acest post

Link spre post
mamaro

pe 999.md vinde o tipa scutece la 100 lei bucata,alea chiar sunt de nimic,numai strica reputatie unui scutec de calitate,plus la toate mai fura si informatii de la altcineva care se chinuie si alcatueste ,studiaza si face un text de prezentare,asa mia facut mie tipa aia,mi-a furat descrierea de pe blogul meu si le-a pus la scutecele ei de 2 bani

privitor la scutecele din bambus sunt super ,plus la toate bambusul e foarte moale la atingere si ramine la fel dupa multe spalari practic nici nu se face dur ca bumbacul,nemaivorbind de absorbtie,bambusul e unica stofa cu capacitatea cea mai mare de absorbtie, doar ca astea au nevoie de o protectie impermeabila pe deasupra,dar in rest sunt mai econome deoarece schimbind scutecul pui tot acea protectie deasupra,e nevoie de vreo 5 scutece si 2 protectii,eu le ador...

Partajează acest post

Link spre post
vinipuhiha

Родика, спасибо. :rolleyes:

И нам бамбук очень нравится)

Partajează acest post

Link spre post
alinaG

Daedinka, где Вы берете мыльные орехи для стирки?

Editat de alinaG

Partajează acest post

Link spre post
Vera

Подскажите пожалуйста, где купить многоразовые подгузники Disana? Очень понравилось, я месяц с ребеночком сидела в России у друзей. Пеленать - одно удовольствие! :rolleyes: И кожа у малыша просто идеальная была, без опрелостей. Им прислали набор из Германии, просить их, чтобы прислали и мне не хочется, напрягать кого-то не хочу. Может есть в интернет магазинах. Кто-то знает?

Partajează acest post

Link spre post
Aleena

Eu am comandat de pe toabao astfel de scutece:

f13741b91a88t.jpg

d5eeaae5e8a5.jpg

Cu tot cu livrare costul final a fost de 12 $ pentru 4 bucati.

Sunt foarte multumita de ele.

Au lateralele din plasa cusuta pe margini cu elastic,iar stratele superioare din pelicula si bumbac.In interior folosesc pelincutzele de bumbac subtire pe care le pregatisem pentru maternitate si se prafuiau in dulap.

Pe langa faptul ca e mult mai sanatos pentru copil,econom pentru bugetul familiei,ma mai si disciplineaza sa las lenea la o parte si sa pun copilul la olita cat mai des.

Recomand.

Aici linkul: http://item.taobao.com/item.htm?id=9866891751

Editat de Aleena

Partajează acest post

Link spre post
Vera

Девочки, где можно заказать многоразовые подгузники с доставкой в мд? может на ебае магазины какие кто знает? (не китайские).

и дисану нельзя ли использовать в качестве all-in-one подгузника? или только как систему?

Ну если речь идет о таких all-in-one подгузниках: http://nappy-baby.org/blog/view/36/ то разница велика.

Во первых: Дисана - подгузник составной, соответственно придется повозиться с его складыванием.

Во вторых: со стиркой проще: отстирываются части этого подгузника по отдельности гораздо лучше, чем all-in-one.

Ну и как пишут в отзывах есть недостатки all-in-one:

Дольше сохнут чем другие типы

Более дорогие в отличии от других видов

На каждый возраст – свой размер , потому для подгузников All in one возрастает затратная часть в связи с покупкой и пошивом большого количества экземпляров

Со временем такие подгузники могут немого вонять из-за толстого слоя вшитых материй во впитывающей части,

Микрофибра или хлопок во впитывающей части может не выстирываться до конца, оставляя на ткани пятна от фекалий и мочи.

Partajează acest post

Link spre post
Kitana

я так поняла, дисана = штаны+тканевый подгузник+вкладыш

меня просто смутили немного шерстяные штаны

зимой - ладно, а как быть летом? не промокнет ли подгузник+вкладыш?

Partajează acest post

Link spre post
Vera

Там в комплекте есть еще трусики-непромокашки, с клеенчатой прослойкой

Partajează acest post

Link spre post
Kitana

и как со всем этим боекомплектом умудриться высадить дите?)))

all-in-one в этом плане теоретически удобней

Partajează acest post

Link spre post
Bombonica

a cumparat cineva de la aceasta doamna scutece? http://baby.com.md/

am mai gasit si aici http://bambino.md/ru/Многоразовые_подгузники.html?page=1 a folosit cineva? mi-e frica, vreau sa cumpar de proba si sa nu fie ceva ce lasa de dorit si sa ma dezamagesc.

am gasit publicitate si aici http://podguzniki.webs.md/

va rog mult cine a cumparat si de unde, de unde sa cumpar? vreau sa incerc si eu

Partajează acest post

Link spre post
Kitana

a cumparat cineva de la aceasta doamna scutece? http://baby.com.md/

am mai gasit si aici http://bambino.md/ru...ики.html?page=1 a folosit cineva? mi-e frica, vreau sa cumpar de proba si sa nu fie ceva ce lasa de dorit si sa ma dezamagesc.

am gasit publicitate si aici http://podguzniki.webs.md/

va rog mult cine a cumparat si de unde, de unde sa cumpar? vreau sa incerc si eu

я заказала отсюда

http://www.ebay.com/itm/1-u-pick-nice-alva-washable-reusable-baby-cloth-Pocket-diapers-1-inserts-E0-/221131304062?pt=LH_DefaultDomain_0&var=&hash=item337c73ec7e

правда еще не приехали

это те же alva, что продают на бамбино и бэбиком только напрямую и дешевле )

Partajează acest post

Link spre post
Nastia

Девочки, я покупала малой систему Disana по ебэй из Германии, но ленилась пользоваться. Один-два раза только одевала. Могу продать практически новые, так и лежат стопочкой подешевле. У меня 20 трусиков есть, байковые и марлевые вкладки в них, шерстяные непромокаемые штанишки, 3 рулона специальных салфеток (не вскрытые) специальный шампунь для стирки и ланолин. Если кого заинтересует skype komleva_nastia, почта komleva_nastia@mail.ru

Partajează acest post

Link spre post
Lady

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum