Masha28

Vreau Sa Infiez Un Copilas

Postări Recomandate

Masha28

De vre-o 2 ani ma tot gandesc cu sotul sa infiintam un copilas orfan dar pentru asta trebue sa plecam la Moldova cu totul ca sa-l infiintam.

De aceea poate cunoasteti vri-un site cu copii orfani si cu poze de-a lor , tare mult as vrea sa pot sa caut viitorul meu copilas pe care tare mult il dorim si sper ca curınd va veni momentul cand vom pleca la Moldova pentru a incepe a strınce toate actele pentru infiintare.

Multumes mult.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
angelli

Настенька, спасибо! Я тоже давно искала такой сайт :girl_in_love:

Partajează acest post

Link spre post
Masha28
Настенька, спасибо! Я тоже давно искала такой сайт :acute:

Nastenika ya daje ne znayu kak tebe blogodoriti za site.Ya ocheni rada i nadeyusi chto Bog pomojet mne nayti sdesi dolgojdanogo rebyonka.

Bolishoe spasibo.

Partajează acest post

Link spre post
Fericire
Nastenika ya daje ne znayu kak tebe blogodoriti za site.Ya ocheni rada i nadeyusi chto Bog pomojet mne nayti sdesi dolgojdanogo rebyonka.

Bolishoe spasibo.

Salut inca o data!

Poate n-ai sa te superi ca te intreb? Tu doresti totusi sa infiezi sau sa ai copilul tau? Dece ta intreb... deoarece trebuie sa te hotarasti 100% la ceea ce vrei sa ai, deoarece infierea e un pas foarte important si din punct de vedere psihologic e un pic complicat.

Cred ca nu trebuie sa te grabesti, mai zaboveste un pic... ca sa iei o decizie corecta.

Stii, daca tu te-ai gandit la infiere si asta vine din suflet, inseamna ca dragostea si instinctul de mama al tau e foarte bun. Si pot sa-ti zic cu siguranta ca totul e bine si cred ca degraba te ve-i bucura de un bebe sanatos.

O cunostinta mi-a povestit ca nu putea avea copii, deja se staruiau de 10 ani. Si intr-o zi a hotarit sa se duca la casa de copii sa se inteleaga de infiere...si cum mergea pe drum, s-a lunecat si a cazut tare lovindu-se la cap. In acea zi nu a mai ajuns acolo, iar peste cateva zile aflase ca e insarcinata. Ea era socata... si mi-a zis ca totul vine la timpul sau, iar daca nu faci ceva cum trebuie, pai de Sus iti da un semn.

Eu iti doresc sa iei o decizie corecta si sa fiti o familie mare, unita si fericita! SUCCES!!! :acute:

Partajează acest post

Link spre post
Angela_Zagi

si noi am dori sa infiem un kopilas dar problema e ka nu lokuim in Moldova, si tare ma intereseaza kum merje procedura

Partajează acest post

Link spre post
LIDIA
si noi am dori sa infiem un kopilas dar problema e ka nu lokuim in Moldova, si tare ma intereseaza kum merje procedura

Chir daca sunteti cetateni ai RM, dar locuiti in alt stat sunteti la nivel cu adoptatorii straini, acum adoptiile internationale sunt stopate. Deaceia va trebiu sa va mutati macar pe un timp in Moldova si toate certificatele sa dovedeasca ca locuiti in Moldova, inclusiv si certificatul de la serviciu. Mai departe cum o sa va mearga...

Partajează acest post

Link spre post
LIDIA

Intradevar infierea este un pas serios si trebui sa fii gata ca cu copilul vor aparea probleme de diferit caracter: vagabondaj, furturi, nervozitate din nimic, intelectul mai jos decit ai dori. In astfel unii din asa numitii parinti sau desfac adoptia sau asteapta ca copilul sa inplineasca mai degraba 18 ani ca sal alunge - cred ca sa fi fost copilul lor biologic nu se purtau asa. Sa nu credeti ca daca luati un copil el o sa va fie multimit ca iati oferit familie si daca sa fim cinstiti nu o faceti pentru el ci pentru sine.

Am tangenta cu adoptiile si pot sa spun ca sunt cazuri ca in familiile care au adoptat copii apar copii proprii, cu toate ca pina a adopta au incercat toate metodele si speranta nu mai aveau. Aceasta cred ca dovedeste faptul ca facind un lucru bun vei fi rasplatit.

Partajează acest post

Link spre post
Emerald
sunt cazuri ca in familiile care au adoptat copii apar copii proprii, cu toate ca pina a adopta au incercat toate metodele si speranta nu mai aveau. Aceasta cred ca dovedeste faptul ca facind un lucru bun vei fi rasplatit.

100% deacord! :smile:

Partajează acest post

Link spre post
Masha28
Цитата(Masha28 @ 9.3.2009, 20:12) <{POST_SNAPBACK}>Nastenika ya daje ne znayu kak tebe blogodoriti za site.Ya ocheni rada i nadeyusi chto Bog pomojet mne nayti sdesi dolgojdanogo rebyonka.

Bolishoe spasibo.

Salut inca o data!

Poate n-ai sa te superi ca te intreb? Tu doresti totusi sa infiezi sau sa ai copilul tau? Dece ta intreb... deoarece trebuie sa te hotarasti 100% la ceea ce vrei sa ai, deoarece infierea e un pas foarte important si din punct de vedere psihologic e un pic complicat.

Cred ca nu trebuie sa te grabesti, mai zaboveste un pic... ca sa iei o decizie corecta.

Stii, daca tu te-ai gandit la infiere si asta vine din suflet, inseamna ca dragostea si instinctul de mama al tau e foarte bun. Si pot sa-ti zic cu siguranta ca totul e bine si cred ca degraba te ve-i bucura de un bebe sanatos.

O cunostinta mi-a povestit ca nu putea avea copii, deja se staruiau de 10 ani. Si intr-o zi a hotarit sa se duca la casa de copii sa se inteleaga de infiere...si cum mergea pe drum, s-a lunecat si a cazut tare lovindu-se la cap. In acea zi nu a mai ajuns acolo, iar peste cateva zile aflase ca e insarcinata. Ea era socata... si mi-a zis ca totul vine la timpul sau, iar daca nu faci ceva cum trebuie, pai de Sus iti da un semn.

Eu iti doresc sa iei o decizie corecta si sa fiti o familie mare, unita si fericita! SUCCES!!! :wink2:

Sa fiu sincera eu doresc sa am macar un copilas al meu si doresc nespus de mult sa adoptez unul, de multe ori discutam cu sotul despre asta si el este la fel de acord.

Deci chear daca Dumnezeu ni-l va da si pe-a nostru noi vom adopta unul de la casa de copii.

Nu conteaza care primul va fi al nostru sau de la casa de copii.

Povestirea cunostintei tale si pe mine ma socat, foarte interesant dar oricum noi ne gandim sa adoptam insa atata timp cat suntem peste hotare nu putem deaceea poate peste 2 ani sau cum a vrea Domnul, adica cand vom pleca cu totul la Moldova.

Multumesc mult pentru sfat , ai dreptate ca inainte de a face astfel de pas trebue sa fii bine hotarat.

De aceea noi mai avem la dispozitie cel mult 2 ani.

Partajează acest post

Link spre post
marrynelax
Sa fiu sincera eu doresc sa am macar un copilas al meu si doresc nespus de mult sa adoptez unul, de multe ori discutam cu sotul despre asta si el este la fel de acord.

Deci chear daca Dumnezeu ni-l va da si pe-a nostru noi vom adopta unul de la casa de copii.

Nu conteaza care primul va fi al nostru sau de la casa de copii.

ce bravo sunteti!!! ma bucur mult ca sunt asa oameni buni la suflet!!! Dumnezeu sa va dea sanatate si putere!!!

Partajează acest post

Link spre post
mamika

bravo, aveti o inima mare.

Partajează acest post

Link spre post
dragon222

salut

vreu sa infiez un copil dar st-iu ca procedura e lunga si vreu sa rog toate mamele mai ales cele care vor sa si lase copilul la case de copii pot sal in fiez eu care mama doreste cineva sa dea copilul spre infiere puteti sa ma gasiti pe adresa casuta postala lenuta-88@mail.ru care poate sa ma ajute poate sa-mi scrie

salut

vreu sa infiez un copil dar st-iu ca procedura e lunga si vreu sa rog toate mamele mai ales cele care vor sa si lase copilul la case de copii pot sal in fiez eu care mama doreste cineva sa dea copilul spre infiere puteti sa ma gasiti pe adresa casuta postala lenuta-88@mail.ru care poate sa ma ajute poate sa-mi scrie

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Olga

Salut. Stie cineva marimea taxei de stat pentru infierea unui copil in RM. Multumesc.

Partajează acest post

Link spre post
Sweet_Mommy

Salut. Stie cineva marimea taxei de stat pentru infierea unui copil in RM. Multumesc.

Olga, puteti concretiza ce aveti în vedere prin notiunea "taxa de stat"? Conform legislatie in vigoare, nu exista careva taxe pentru infierea unui copil. Toata procedura este descrisa in Legea nr. 99 din 28.05.2010. Pentru a infia un copil trebuie în primul rind sa depuneti cerere de adoptie la autoritatea tertoriala in a carei raza aveti domiciliul cu anexarea actelor respective. Unele din aceste acte le obtineti cu bani, de exemplu cazierul judiciar costa 60 de lei pentru perfectare. Sau pentru a obtine certificatul medical este necesar sa faceti careva analize, care tot pot fi contra plata.

Aici in tema "Усыновление в Кишиневе" puteti gasi chiar si costurile aproximative, pe care le-a afisat Husband.

Aici dupa link gasiti informatia cu cheltuielile, afisate de catre Husband:

http://mama.md/topic...4/page__st__500

La prezentarea cererii de incuviintare a adoptiei in instanta de judecata nu se percepe taxa de stat.

Editat de Sweet_Mommy

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator olea

hristos a inviat mie mia facut opiratie si nu mai pot face copii eu foarte tare iubesc copii mias dori foarte mult sa cresc un copilva rog azutatima

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Dorina

...buna, cine ne poate recomanda vri-un site cu copii orfani si cu poze de-a lor , tare mult as vrea sa pot sa caut viitorul meu copilas pe care tare mult il dorim ....mersi anticipat

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Irina

Off d-na, parca sinteti de pe alta planeta, nu sint in RM situri cu copilasi, totul se face anonim , nici nu lasa pe nimeni sa viziteze casele de copii....

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Светлана

Помогите! Ссылка не работает! Мы тоже очень хотим взять в семью ребёнка - сестричку нашей дочке. Своего второго не получилось родить. Мы живём сейчас в Америке. Ничего не знаем, куда обратиться за информацией по удочерению? Пишите, пожалуйста, на румынском или русском.

Partajează acest post

Link spre post
leto

Off d-na, parca sinteti de pe alta planeta, nu sint in RM situri cu copilasi, totul se face anonim , nici nu lasa pe nimeni sa viziteze casele de copii....

Si bine fac ca totul e anonim, copiii nu sunt marfa pe care o afisezi la vinzare. Mai ales ca traficul de fiinte umane infloreste in R. MOldova.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Irina

Si bine fac ca totul e anonim, copiii nu sunt marfa pe care o afisezi la vinzare. Mai ales ca traficul de fiinte umane infloreste in R. MOldova.

In R.Moldova infloreste "traficul " de a transcrie copiilor absolut sänätosi diferite diagnostice medicale , pentru ca sä nu fie infiati de cetetenii RM , dar sä meargä la adoptie internationalä... asa un trafic " legal"..... deacea este si anonim....

Dacä ar fi un site si ar fi informatia mai transparentä -accesibilä la toti--cred cä ar creste numärul adoptiilor si la copii de peste 5 ani sau chiar mai märisori.

Partajează acest post

Link spre post
leto

In R.Moldova infloreste "traficul " de a transcrie copiilor absolut sänätosi diferite diagnostice medicale , pentru ca sä nu fie infiati de cetetenii RM , dar sä meargä la adoptie internationalä... asa un trafic " legal"..... deacea este si anonim....

Dacä ar fi un site si ar fi informatia mai transparentä -accesibilä la toti--cred cä ar creste numärul adoptiilor si la copii de peste 5 ani sau chiar mai märisori.

Mde, eu de fapt credeam ca e vorba de protectia datelor personale ale copilului, anume din acest motiv nu se publica fotografiile lor, datele lor, etc...

Dar din cite se vede si pe sufletul copiilor orfani au gasit cum sa faca bani, :girl_sad: ...

Editat de leto

Partajează acest post

Link spre post
tezoro69

De vre-o 2 ani ma tot gandesc cu sotul sa infiintam un copilas orfan dar pentru asta trebue sa plecam la Moldova cu totul ca sa-l infiintam.

De aceea poate cunoasteti vri-un site cu copii orfani si cu poze de-a lor , tare mult as vrea sa pot sa caut viitorul meu copilas pe care tare mult il dorim si sper ca curınd va veni momentul cand vom pleca la Moldova pentru a incepe a strınce toate actele pentru infiintare.

Multumes mult.

Buna ziua!Ce hotarire demna de urmat!Sa Va ajute Dumnezeu!Sinteti cu inima mare!Exista la noi la Chisinau la Botanica "Дом малютки",unde puteti sa mergeti chiarsa vedeti copilasii si sa vorbiti cu Directia in privinta documentelor si insusi a procesului.Site-ul e una,dar sa le vezi ochisorii e cu totul altceva!Eu cred, ca anume asa o sa alegeti copilasul Dumneavoastra! Editat de tezoro69

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Maria

Buna ziua!Ce hotarire demna de urmat!Sa Va ajute Dumnezeu!Sinteti cu inima mare!Exista la noi la Chisinau la Botanica "Дом малютки",unde puteti sa mergeti chiarsa vedeti copilasii si sa vorbiti cu Directia in privinta documentelor si insusi a procesului.Site-ul e una,dar sa le vezi ochisorii e cu totul altceva!Eu cred, ca anume asa o sa alegeti copilasul Dumneavoastra!

Salut, da mai concret dacä se poate ,aveti adressa , si noi vrem sä infiem o fetitä, la cine ne adresäm?

Partajează acest post

Link spre post
tezoro69

Salut, da mai concret dacä se poate ,aveti adressa , si noi vrem sä infiem o fetitä, la cine ne adresäm?

Cu placere,iata cu ce Va pot ajuta: http://kindmd.ru/en/help/13/

bd. Cuza-Voda, 29/4 , (373-22) 766688, 774696, 664337,766733 Director Maria Ivanovna

bd. Cuza-Voda, 29/4 , (373-22) 766688, 774696, 664337,766733 Director Maria Ivanovna

Sper sa Va fie de folos!

Sper sa Va fie de folos!

Acolo sint 95 de copilasi,care-si asteapta parintii...Domnul sa Va ajute!

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum