Five

Кактусы и суккуленты: обмен и продажа

Postări Recomandate

Five

Primesc in dar CACTUSI, foarte mult imi plac. Poate cineva face reparatie si nu are loc pentru ei, sunati-ma: 281898. MULTUMIM!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ihtus

Mary, in ce regiune stai? eu am vreo 4 cactusi, dar e nevoie de schimbat pamintul la ei.

Partajează acest post

Link spre post
Five

Ihtus: sunt la Telecentru, Leci sanupr. Daca stii... Dar vin unde stai. Merci!:)

Partajează acest post

Link spre post
irusik

Asa infloresc kaktushii mei:

66decd6e621e.jpg

f81c8dca68c7.jpg

Saptamina viitoare planific sa le scimb pamintul si sa rasadesc puisorii.

Partajează acest post

Link spre post
Five
Asa infloresc kaktushii mei:

Saptamina viitoare planific sa le scimb pamintul si sa rasadesc puisorii.

FRUMOS! Si? De ce ai pus pozele aici? Vrei sa mi le daruiesti? :smile:

Partajează acest post

Link spre post
irusik
FRUMOS! Si? De ce ai pus pozele aici? Vrei sa mi le daruiesti? :smile:

Facem asa! Le rasadesc pe toate, principalul sa fie in pamint. Si-ti daruiesc ceva cactusi dupa 18 iunie, cind vin din concediu. Plec in concediu de luni si nu voi fi in Chisinau pina atunci, plec la sanatoriu. Bine? :dans::smile: :smile:

Partajează acest post

Link spre post
Five

Wow! Super. Merci! Astept sunetul tau ! :)

Partajează acest post

Link spre post
irusik
Wow! Super. Merci! Astept sunetul tau ! :)

Dar iti voi cadona ceva kaktusi mai mici decit cel de pe poze. Fiindca asta e MAMA kaktusilor mei de acasa. Dar picii mamei nu infloresc mai putin frumos... Florile sunt la fel de mari si gingase. Infloresc doar timp de doua zile. O zi se desface floarea, iar a doua zi incetisor se ofileste. Insa pina infloreste, undeva timp de 1-1.5 luni creste crenguta pe care va fi floarea. Asteptarea e lunga, dar cu rezultate frumoase. Daca camera e aierisita bine, dimineata cind se desface floarea, in camera se raspindeste un miros fin-finutz... Ei cum? Te-am frapat? Acum ashteptarea va fi mai grea... :smile: :smile: :smile:

Partajează acest post

Link spre post
Five
Dar iti voi cadona ceva kaktusi mai mici decit cel de pe poze. Fiindca asta e MAMA kaktusilor mei de acasa. Dar picii mamei nu infloresc mai putin frumos... Florile sunt la fel de mari si gingase. Infloresc doar timp de doua zile. O zi se desface floarea, iar a doua zi incetisor se ofileste. Insa pina infloreste, undeva timp de 1-1.5 luni creste crenguta pe care va fi floarea. Asteptarea e lunga, dar cu rezultate frumoase. Daca camera e aierisita bine, dimineata cind se desface floarea, in camera se raspindeste un miros fin-finutz... Ei cum? Te-am frapat? Acum ashteptarea va fi mai grea... :smile: :smile: :smile:

hehe, eu am unul mare ca al tau, de 14 ani, dar nu a inflorit 3 ani ca nu l-am pus la racoare iarna... :( asa ca iti multumesc pt orice pici :)

Partajează acest post

Link spre post
irusik
hehe, eu am unul mare ca al tau, de 14 ani, dar nu a inflorit 3 ani ca nu l-am pus la racoare iarna... :( asa ca iti multumesc pt orice pici :)

Dar cum ingrijeshti de el?

Partajează acest post

Link spre post
Five

Ingrijeam:)) Acum de 3 ani n-am schimbat pamatul.:( Il ud acum o data pe sapt. Tu?

Partajează acest post

Link spre post
irusik
Tu?

Nu stiu cum infloresc la mine kaktusii, caci daca sincer uit sa-i ud (vara) timp de 2 saptamini.

Si totusi... Iarna ii ud o data la 2 saptamini (din noiembrie pina-n martie - m-a sfatuit un om batrin la piata care vindea diferiti-diferiti kaktusi, respectiv m-a provocat sa cumpar ceva pici), Vara cel putin o data in saptamina, Loc luminos, Pamintul o data in an (uneori se primeste o data la 1.5ani). Kam asa... :smile:

Pamintul il folosesc pe cel pe care tatal meu il pune si in sera la rasad.

Partajează acest post

Link spre post
mihha

Sper sa nu va suparati ca intevin, dar fac si eu colectie de cactusi si daca o sa aveti mai multi puisori din asta care infloreste asa frumos as vrea si eu unul? daca se poate...

Partajează acest post

Link spre post
irusik
Sper sa nu va suparati ca intevin, dar fac si eu colectie de cactusi si daca o sa aveti mai multi puisori din asta care infloreste asa frumos as vrea si eu unul? daca se poate...

Dupa 18 iunie va voi zice citi piushori sunt gata sa jertfesc intr-u bucuria altora. :smile: Daca sincer am asa de multi ca nu am unde-i pune. Ei sunt la parintii mei. Cind cu sotul ne vom muta la casa noastra (suntem in proces de constructie a casei) mama a zis sa-i iau pe toti. Asa ca asteptati... :smile:

Partajează acest post

Link spre post
tanya_g
Dupa 18 iunie va voi zice citi piushori sunt gata sa jertfesc intr-u bucuria altora. :unsure: Daca sincer am asa de multi ca nu am unde-i pune. Ei sunt la parintii mei. Cind cu sotul ne vom muta la casa noastra (suntem in proces de constructie a casei) mama a zis sa-i iau pe toti. Asa ca asteptati... :lol:

Am vrea si noi daca se poate u puisor micut de cactus :crazy:

Partajează acest post

Link spre post
irusik
Am vrea si noi daca se poate u puisor micut de cactus :unsure:

Bine :crazy:

Partajează acest post

Link spre post
tanya_g

Stam cumintei si asteptam sa ne vina si noua rindul :unsure:

Partajează acest post

Link spre post
alinka

Mary am vb acum cu matusa mea. ea are niste puisori. daca poti veni miine la sculeanca la iazu acela... ne sunam preventiv )

tanya, daca are mai multi iti dau si tie. daca vrei :)

Partajează acest post

Link spre post
Five
Mary am vb acum cu matusa mea. ea are niste puisori. daca poti veni miine la sculeanca la iazu acela... ne sunam preventiv )

pot doar azi seara pe la 8-9. e ok? da nr.

Partajează acest post

Link spre post
tanya_g
)

Da, as vrea :)

Partajează acest post

Link spre post
alinka
pot doar azi seara pe la 8-9. e ok? da nr.

azi nu pot... daca nu poti mine, atunci eu pot sa-l iau si cind poti vii la ciocana? imi e mai usor sa merg acolo fiindca merg cu caruciorul, altfel as fi iesit si luat multe lucruri, pur si simplu nu prea am cu cine lasa copilul... dar sa-l port prin rutiere, nas prea vrea inka...

Partajează acest post

Link spre post
tanya_g
azi nu pot... daca nu poti mine, atunci eu pot sa-l iau si cind poti vii la ciocana? imi e mai usor sa merg acolo fiindca merg cu caruciorul, altfel as fi iesit si luat multe lucruri, pur si simplu nu prea am cu cine lasa copilul... dar sa-l port prin rutiere, nas prea vrea inka...

Alinka, dar miine pe la ce ora vei fi la Sculeanca?

Partajează acest post

Link spre post
alinka
Alinka, dar miine pe la ce ora vei fi la Sculeanca?

nam idee :) e ziua de nastere a unchiului :)

mai bine suna 069494909

Partajează acest post

Link spre post
tanya_g
nam idee :) e ziua de nastere a unchiului :)

mai bine suna 069494909

Asta-i nr tau, da?

Noi vom putea veni pe la 6-6:30. Daca nu-ti convine, te rog sa ia-i puiul de cactus la tine acasa, ca noua la Ciocana ne este mult mai aproape.

Partajează acest post

Link spre post
alinka
Asta-i nr tau, da?

Noi vom putea veni pe la 6-6:30. Daca nu-ti convine, te rog sa ia-i puiul de cactus la tine acasa, ca noua la Ciocana ne este mult mai aproape.

da e nr meu... dar daca zici k va este mai aproape la ciocana, mai bine il iau acasa si ne intelegem cind ne vedem... :)

dar nu-ti promit nimik... inca n-am vazut daca sint 2 puisori sau nu... seara zic precis :)

Partajează acest post

Link spre post