Сластёна

Прорезывание зубов

Postări Recomandate

Сластёна

Ce e de facut ca sai treaca durerea si sa nu plinga, nici nu prea maninca. :curtsey:

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tanya_g
Ce e de facut ca sai treaca durerea si sa nu plinga, nici nu prea maninca. :tongue:

Cumpara de la farmacie "Dentinox" gel pt dinti. Noua ne-a ajutat :tongue:

Partajează acest post

Link spre post
Amanda

in afara de dentinox mai este si jo-gel, ultimul mai bine ne ajuta.

Partajează acest post

Link spre post
SuperMama

eu ii dadeam tsitsea sa suga cat vrea si ii dadeam sa mozoleasca frunze de varza, care mai groase - da senzatia de racoare + scarpina gingiile

Partajează acest post

Link spre post
Aliska

Tania, da tu eshti sigura, ca motivul a unui astfel de comportament la copilas este anume cresterea dintishorilor? Nu este prea devreme oare?? Poate altceva il deranjeaza - burtica, sau mai stiu eu... :curtsey: Iar pentru alinarea durerii ai putea sa-i cumperi baiatului un "прорезыватель" - nu stiu cum se numeste in romana :curtsey: : o jucarica din masa plastica (se vinde in magazinele cu marfauri pentru copilasi) fabricata special cu scopul ca bebeul s-o "rugume" si sa uite un pic de senzatiile sale neplacute (pe mine cit de cit ma ajuta).

Partajează acest post

Link spre post
Ingulets

ne-a aparut un dinte si e pe cale si al doilea.

asi dori sa ma ajutati,poate cunoasteti careva solutii sa nu ne doara si sa nu facem capricii.

va multumesc anticipat

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Cristinuta
ne-a aparut un dinte si e pe cale si al doilea.

asi dori sa ma ajutati,poate cunoasteti careva solutii sa nu ne doara si sa nu facem capricii.

va multumesc anticipat

la noi inca dintisorii nu au aparut,dar sunt pe cale ca tare-s dulci pumnisorii si mai facem si diaree,cu durerea mai trecem noi caci o data pe zi luam Calpol,mai e si Nurofen pu copii sau gel care ce se unge pe gingii sa-i treaca mincarimea; in schimb cu diareea nu stim ce sa facem,am vrea ceva mai natural.

Partajează acest post

Link spre post
London
la noi inca dintisorii nu au aparut,dar sunt pe cale ca tare-s dulci pumnisorii si mai facem si diaree,cu durerea mai trecem noi caci o data pe zi luam Calpol,mai e si Nurofen pu copii sau gel care ce se unge pe gingii sa-i treaca mincarimea; in schimb cu diareea nu stim ce sa facem,am vrea ceva mai natural.

Noi tot am avut diaree. Am dat scutecul la analize pentru a vedea care-i cauza dar ni s-a spus ca-i dizbacterioz. Am incercat multe preparate dar cel mai tare mi-a placu Biffidubacterin. El se administreaza copiilor chiar din primele zile, nu are aproape gust (se dizolva in apa) si chiar e eficient.

Pentru durerile de dinti ungem cu dentinox si pe noapte, cite odata, ii pun Viburcol. Dar sincer vorbind nu prea am vazut efect.

Partajează acest post

Link spre post
Ingulets

va multumesc foarte mult

Partajează acest post

Link spre post
alinka

dentinoks mi-a placut... odata cind plingea in gura mare, am fugit la farmacie si am luat gel dentinoks, cind l-am uns imediat in acea sec s-a linistit tifu tifu tifu :)

si jogel are acelasi efect

Partajează acest post

Link spre post
Anastasia

Нам 8 мес. Прорезыватели не грызёт, разве-что есть мишка с глаткими ушками вот их только и мусолит :girl_hospital: Нам врач выписала свечи "Viburcol", кто пробовал?

Partajează acest post

Link spre post
MamaDi
Нам 8 мес. Прорезыватели не грызёт, разве-что есть мишка с глаткими ушками вот их только и мусолит :girl_hospital: Нам врач выписала свечи "Viburcol", кто пробовал?

У нас вибуркол всегда есть в доме.... хороший препарат, гомеопатия, никакого привыкания.... пользуемся часто, и при прорезывании зубов, и при ОРВИ, при невысокой температуре........

для десен - Jogel

Partajează acest post

Link spre post
Lelika

УУУРРАА!!! Наконец-то у нас прорезался первый зуб!

Мы тоже ставили и свечи Вибуркол и мазали десенки Йо-гелем и Дентиноксом ))) И!! ООО!!! ЧУдо!!! Мы - ЗУБАСТИКИ!

Partajează acest post

Link spre post
Crystal
УУУРРАА!!! Наконец-то у нас прорезался первый зуб!

Мы тоже ставили и свечи Вибуркол и мазали десенки Йо-гелем и Дентиноксом ))) И!! ООО!!! ЧУдо!!! Мы - ЗУБАСТИКИ!

ыыы Лерик, поздравляю!

и у нас вчера вылез :rolleyes:

Partajează acest post

Link spre post
D@isy

Noi am folosit Jo-gel si acu 3 zile ne-au iesit 2 dintisori, de jos.

Partajează acest post

Link spre post
Пеппа

сабж.

Сопли как вода, глаза слезятся, аппетит на все 100,ползаем, играем, настроение нормальное. Температура если была, то 36.9.

А, и у нас 4 верхних зуба прорезались на этой неделе.

Partajează acest post

Link spre post
triplets

la noi la fel se intimpla cind se taie dintisorii, ca o viroza eu le pun in fundesor Viferon pe noapte in nasuc interferon, si ung gingia cu Jogel

Partajează acest post

Link spre post
Руля

Так сначала сопли были, а потом зубы прорезались или наоборот? То, что ты описываешь я бы скорее списала на зубы, чем подлинную простуду. По моему опыту, при простуде все-таки ребенок ведет себя не совсем как обычно.

Partajează acest post

Link spre post
Taisafinscaia

Девочки, загляните в рот, если это зубы, то десна должны быть хотябы припухшие или красные.

Partajează acest post

Link spre post
Пеппа

Зубы прорезались уже. Четвертый еще кое-как.....не до конца.

Вчера вечером, после дневного сна, проснулись с забитым носом. Плохо спали ночью из-за соплей. С утра сопли начали теееееечь, как водичка. И слезы так же, особенно из одного глаза, из второго меньше. Малого беспокоит само то, что течет, но общее состояние - зашибись, гоняет тут по ступенькам.

Или это вирь такой........ Я поставила вибуркол, на ночь - эффералган, мою нос салином, на ночь - називин, но не хочу ставить его.

Alinusa

la noi primii dintisori cind se taiau, nu se intimpla nimic de asa gen. Dar erau de jos. Mama mea imi spune ca la mine era fix asa o chestie, cind se taiau dintii de sus.

Nu stiu.

Dar de facto, oare tratamentul difera? Viferon nu am, nici interferon.

Partajează acest post

Link spre post
Пятница

Туна, мне один очень хороший педиатр говорила, что очень сложно отлмчит начинающееся ОРВИ и зубы, поэтому у нас многие врачи сразу начинают лечение или проффилактику ОРВИ. А горло проверила? Лёгкие слушала? Если вс ё чисто, то мне кажется, больше похоже на зубы.

У нас вот так при зубах было - сопли, забитый нос, слюни, слёзы, отдирание ушей (реально драл до крови!), ну и карпизы конечно, и это в течении месяца без остановки. Кстати, все зубы вылезли без опухших и покраснёных дёсен. После очередной бесонной ночи "находила" новый зубик во рту.

Так как я не была на 100% уверена, что это зубы, то помогала Дэньке так:

пару дней (в начале) Виферон на ночь.

Промывание носа ромашкой, салином, физраствором (поочерёдно)

На ночь если вообще не мог дышать, називин

Если капризил и плохо спал Вибуркол.

Ну и обильное тёпое питье (напр. чай с ромашкой)

Желаю тебе и нашему Тёзке, чтобы это были зубки, а не какой-нибудь противный вирус.

Partajează acest post

Link spre post
Пеппа

Спасибо всем за ответы. Пятница, тебе особое - спасибо :) Тоже надеюсь, что это так, зубы все-таки. Сейчас у Даньки классический эпизод вечерней дури :) Достал бубен и стучит и смеется. На вирус не очень похоже.

Уши, ДА!! За уши себя таскает и волосы тянет )

Легкие, горло - все в норме.

Partajează acest post

Link spre post
Ленуля
Сопли как вода, глаза слезятся, аппетит на все 100,ползаем, играем, настроение нормальное.

У нас глаза не слезятся, но сопли уже задолбали :ok: То есть, то нету ... Грушей пытаемся отсасывать, там ни фига, а как спать положу, так и слышны хлюпающие в носу :girl_cry2: И просыпается из-за этого :ok:

А вирус за сколько дней проявляется? У нас это с понедельника после обеда, позавчера добавился кашель. Думаю что все-таки от соплей .... Вчера уже не было, а сейчас опять есть :bye:

Partajează acest post

Link spre post
Пеппа

Вирус вообще-то сразу..... если вирус, то буквально можно назвать промежуток времени в пару часов, когда ты заболел.

Ленуля, что бы это ни было - зубы или простуда какая-нить, нужно следить за тем, чтобы не прибавилась бактериальная инфекция.

- смотрим горлышко (когда кричит, например)

- сопли не должны стать желтыми, мутными, зелеными тем более

- скачок температуры

- кашель

Про кашель особая тема...... Дите может кашлять из-за того, что соплями давится как бы. Это фигня. Но если регулярно - то к врачу лучше. Да ну, шутить с этим.

- ребенок слишком вялый, сонливый

- ребенок не писяет

- изменение цвета кожи или появление каких-нибудь пятнышек

Если что-то такое - то нужно быть готовой идти к врачу. Я вот так-и сижу как на бомбе. Буду смотреть.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum