tankiusa

Viciu Cardiac

Postări Recomandate

tankiusa

Buna, copilul meu de 9 luni are viciu cardiac innascut, o gaura in partea de jos a inimii de vreo 3 mm, depistata cam la o luna de viata. O analiza repetata n-a dat nici un raspuns concret, a disparut sau ba. Cine stie vre-un medic bun pe astfel de probleme?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ihtus

Tatiana, dar USG la inima i-ati facut copilasului? la Centru mamei si a copilului se face.

Partajează acest post

Link spre post
evenness
Buna, copilul meu de 9 luni are viciu cardiac innascut, o gaura in partea de jos a inimii de vreo 3 mm, depistata cam la o luna de viata. O analiza repetata n-a dat nici un raspuns concret, a disparut sau ba. Cine stie vre-un medic bun pe astfel de probleme?

Beleuta Adrian mob.069109671

289091 -centru de medicina Record Med(prima consultatia e 250 lei pt maturi pt copii poate mai putin, nu stiu...)

mai lucreaza si la spitalul republican

Partajează acest post

Link spre post
solnysko

обратитесь к кардиохирургу детскому-вам точно скажут что и как

многие подобные пороки исчезают со временем

в любом случае-порок сердца-это не приговор!

говорю,как человек,родившийся с пороком сердца-вроде на интеллект и на человеческие качества это не повлияло))

Partajează acest post

Link spre post
tankiusa

Mersi mult pentru sfaturi

Partajează acest post

Link spre post
liligh

la noi e aceeasi situatie, zgomotul la inima l-au auzit (pediatru, cardiologul) la o luna,

dar pina la 3 luni ne-au recomandat sa nu facem nimic, ca e posibil pina atunci sa nu se mai auda nimic.

la 3 luni am facut doplerul la inima,

s-a descoperit o gaura de 4,7 mm

am primit recomandare de a consulta un neurochirurg, inca nu stim care, poate stiti pe cineva care real ne poae ajuta.

Partajează acest post

Link spre post
inkeyes

Inteleg foarte bine mamicile care au nascut copilasi cu defecte la inima. Fetita mea s-a nascut cu 3 defecte la inima , 2 din ele erau gauri. Spre deosebire de fetele de mai sus noua ne-au spus in a 3-a zi la maternitate cind tomai venise sotul sa ne ia acasa. N-a plins niciodata cum plinsesem atunci mai nu pierdusem laptele. Cind am studiat mai mult tema am intseles ca nu-i nimic catatrofal. Am facut dopler la inima la 2 luni la 3 luni si la 9 luni. la 3 luni s-a incgis o gaurica,,,,asta era defectul muscular (adica in majoritatea cazurilor defectele musculare se inchid in timp datorita faptului ca cu virsta creste inima insusi astupindu-l). Al doilea defect (gaurica) e membranos, din nefericire rar cind aceste defecte se astupa de sine statator. La 9 luni gaurica membranoasa inca persista si s-a micsorat foarte putin.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum