SELI

Tic La Ochi

Postări Recomandate

SELI

Buna ziua Aneta!

De vreo citeva zile seara ma deranja ceva timp, cca 30 min - 60 min un tic la ochi. Tremura atit de tare ca este vizibil.

Azi am venit la serviciu pe la 8.00 si de atunci ma deranjeaza acest tic si nu se opreste deloc. Deja toi colegii m-au intrebat de ce dau din ochi :girl_impossible: Mai ales barbatii fac haz :girl_impossible:

Aneta te rog ajuta-ma cu o recomandare, ce as putea sa fac sa opresc ticul acesta? Si din ce cauza poate sa apara ticul?

Multumesc anticipat! O zi buna!

Editat de natavic

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Neurolog

Buna Ziua Natalia!!!

De cele mai dese ori cauza ticului este o neuroza, stresul, emotii negative, supraoboseala, dereglarea somnuleui , adica cauze care nu afecteaza organic sistemul nervos, ci functional.

Daca aveti asa o cauza pe care am enumerat eu, sau o alta cauza asemanatoare nu trebuie sa va faceti grigi, ci doar sa folositi careva calmante care va ajuta si sa nu va ginditi la cest tic. Daca nu se amelioreaza pe calmante, vor tebui preparate mai puternice care se dau pe receta.

Deseori trece de la sine. Ati mai avut asa ticuri?

Alteoi ticul poate aparea pe onul deja unor patologii. Si deci daca nu aveti vreo cauza de ordin psihologic, si acest tic a aparut pentru prima data va trebuii sa va adresati la medic( ticuri aparute prima data la matur sunt o indicatie de un control neurologic).

Partajează acest post

Link spre post
SELI
Buna Ziua Natalia!!!

De cele mai dese ori cauza ticului este o neuroza, stresul, emotii negative, supraoboseala, dereglarea somnuleui , adica cauze care nu afecteaza organic sistemul nervos, ci functional.

Daca aveti asa o cauza pe care am enumerat eu, sau o alta cauza asemanatoare nu trebuie sa va faceti grigi, ci doar sa folositi careva calmante care va ajuta si sa nu va ginditi la cest tic. Daca nu se amelioreaza pe calmante, vor tebui preparate mai puternice care se dau pe receta.

Deseori trece de la sine. Ati mai avut asa ticuri?

Alteoi ticul poate aparea pe onul deja unor patologii. Si deci daca nu aveti vreo cauza de ordin psihologic, si acest tic a aparut pentru prima data va trebuii sa va adresati la medic( ticuri aparute prima data la matur sunt o indicatie de un control neurologic).

Aneta din cauzele care le-ai enumarat pot sa spun ca in ultimul timp am situatii dese de stres, supraoboseala si dorm foarte putin.

Nu este pentru prima data cind ma deranjeaza un tic, dar in cazurile precedente repede trecea si nu ma deranja.

Poti te rog sa-mi recomanzi niste calmante, mai usurele, un ultimul timp ma simt foarte obosita, nu reusesc sa odihnesc, dimineata ma scol de parca a trecut un tractor peste mine :shok: Si spune te rog este chiar cazul sa ma adresez la un neurolog?

Multumesc mult!

Editat de natavic

Partajează acest post

Link spre post
Neurolog

Poti sa incerci sa primesti Novopasit in pastile vreo saptamina.

Incazul ca nu trece ticul, va trebui sa faci o consultatie pe viu.

Partajează acest post

Link spre post
SELI
Poti sa incerci sa primesti Novopasit in pastile vreo saptamina.

Incazul ca nu trece ticul, va trebui sa faci o consultatie pe viu.

Ieri inainte de culcare am luat 2 pastile de cinarizina, cu gindul ca voi dormi mai bine si voi fi mai odihnita dimineata. Parca a fost bine si azi toata ziua nu am avut tic, dar uite ca cu vreo 5 min in urma iar a inceput sa tremure ochiul. :acute:

Am sa incerc sa iau Novapasit vreo citeva zile, sa vedem daca vor fi rezultate. Dar ce doza trebuie sa iau?

Partajează acest post

Link spre post
Neurolog
Ieri inainte de culcare am luat 2 pastile de cinarizina, cu gindul ca voi dormi mai bine si voi fi mai odihnita dimineata. Parca a fost bine si azi toata ziua nu am avut tic, dar uite ca cu vreo 5 min in urma iar a inceput sa tremure ochiul. :girl_cry2:

Am sa incerc sa iau Novapasit vreo citeva zile, sa vedem daca vor fi rezultate. Dar ce doza trebuie sa iau?

Vei lua de de 2 ori pe zi cite o pastila.

Partajează acest post

Link spre post
SELI
Vei lua de de 2 ori pe zi cite o pastila.

Mersi mult Aneta!

Chiar problema aceasta este deranjanta pentru mine. O sa observ daca sunt ceva schimbari peste week-endul acesta.

Editat de natavic

Partajează acest post

Link spre post
Neurolog
Mersi mult Aneta!

Chiar problema aceasta este deranjanta pentru mine. O sa observ daca sunt ceva schimbari peste week-endul acesta.

Iti doresc insanatosire!

Editat de Neurolog

Partajează acest post

Link spre post
SELI
Iti doresc insanatosire!

Aneta multumesc!

In week -end, doar o singura data m-a deranjat ticul si pentru putin timp.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum