Neurolog

Consultatii On-line

Postări Recomandate

Neurolog

De astazi consultatiile on-lain voi duce cu nick-ul: Neurolog, insa in discutiile pe forum ramin Amanda.

Numele meu este Brinza Aneta, si ar fi amabil din partea Dumneavoastra sa va adresati pe nume si nu scriind nikul meu.

Va, rog inainte de a deschide tema, cititi temele asemanatoare.

De dorit sa descrieti amanuntit simptomele care va deranjeaza si la fel daca aveti investigatiile anterioare, va rog le anexati.

Nu uitati sa indicati virsta si durata patologiei care este prezenta, la fel si tratamentul administrat anterior si rezultatele lui.

Va rog, nu asteptati sa va stabilesc un diagnostic on-line sau sa va prescriu tratament.

Consultatiile on-line permit doar de a da unele sfaturi si unele repere de conduita in timpul unei anumite patologii.

La fel, nu asteptati sa fie raspunsul imediat, fiindca nu stau 24 ore in fata calculatorului.

Multumesc pentru incredere si intelegere.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eusa

Buna seara!!!

Astazi am fost la neurolog , control de 3 luni.

La 1 luna baiatului ii tremura piciorusul drept mai des si stingul rareori- ne-a fost prescris vit D3 - 5 picaturi pe zi si calciu mie, apoi am inceput ai da baiatului calciu caci nu maninca la sin (ii storc laptele si maninca din biberon + la unele mese Nestogen).

Medicul nea prescris "midocalm" de 2/zi, sa facem neurosonografia .

Baiatul doarme rau , ziua doarme cite 30 min , la amiaza 2-3 ore(ultimele 2 zile s-a trezit dupa jumate de ora si nu a mai dorit sa doarma), ne chinuim asa de 1.5 luni, in ultimele zile (de o saptamina - din data de 18) a devenit mai capricios, plinge - uneori face isterie nici in brate nu ii este bine.Presupun ca e din cauza ca nu se odihneste normal, azi dimineata dupa 30 min dormite l-am luat in sling si am mers la plimbare a mai dormit 1.2 ore si s-a trezit cu zimbet fara plinsete.

Seara pe la 19-19.30 facem baita, maninca si pe la 20-20.30 doarme pina aproape de miezul noptii, apoi se mai trezeste la 2 si pe la 4 sa manince dupa 4 practic la fiece 25-30 minute, poate si mai des pina la sase cind se trezeste de tot.

Intrebarile sunt :

-sa ii administrez midocalm ?

-unde pot face neurosonografia?

-cum se poate de corectat somnul?

Partajează acest post

Link spre post
Neurolog

Buna ziua!

Midocalmul se administreaza atunci cind este marit tonusul muscular, de tonus nu m-ati scris nimic.

Neurosonografia puteti face cantrul mamei si a copilului precum si la centrele medicale private.

Eu nu vad nevoia sa-i dati somnifere, cu virsta va dormi mai bine.

Partajează acest post

Link spre post
Zaraza

не знаю куда писать, если что перенаправьте, пожалуйста.

очень болит кобчик. самый хвостик его, основание. когда сажусь и сижу ровно, не больно, но когда встаю/привстаю острая тянущая боль, как будто его тянут вниз чем-то. бывает не всегда, но связь с чем бы то ни было пока не обнаружила. что это может быть и к кому мне обратиться?

Partajează acest post

Link spre post
Eusa

Buna ziua!

Midocalmul se administreaza atunci cind este marit tonusul muscular, de tonus nu m-ati scris nimic.

Neurosonografia puteti face cantrul mamei si a copilului precum si la centrele medicale private.

Eu nu vad nevoia sa-i dati somnifere, cu virsta va dormi mai bine.

Am efectuat neurosonografia avem asa rezultate:

Caile lichide-permiabile.

Ventricolii laterali simetric dilatate pina la 5-6 mm, cu semne de periventriculita.

Ventricolul trei 8-9 mm.

Fisura interemisferica 5-6 mm, spatiul subarahnoidian 4 mm.

In regiunea talamocaudata bilateral din stinga micro PC cu diametr-3mm, din dreapta micro PC cu diametr 3-4 mm - stadiu lizis.

Fenomene de staza moderata. Pulsatia vaselor cerebrale moderata.

Ne-au spus ca ar fi indicat sa facem tratament, care ar fi el?

Baiatul este agitat , la amiaza a dormit (in sling) 3 ore s-a trezit vesel/zimbitor insa dupa 2 ore a adormit doar pe 30 min. si plinge, e agitat, se joaca apoi brusc incepe a plinge/tipa , ajunge la isterie. Maninca rau in ultimele zile, ieri a mincat(ziua) doar 320ml, astazi am reusit sa-l conving sa manince mai mult dar cu greu .

Editat de Eusa

Partajează acest post

Link spre post
Капризка

Здравствуйте! не знаю, что со мной происходит.. Сильно испугалась.

Короче проснулась минут 20 назад - от сильной головной боли... Боль на макушке.. Когда вращаю глазами по сторонам, вниз, вверх - очень сильно болят.. и от них уже голова..

Встала.. что-то стало происходить с левой рукой.. Она будто онемела.. Но не так, когда ее отлежали.. Не покалывает, а просто онемела, не чувствую ее... будто вкололи обезболивающее...

Начала бить по руке, чтобы кровь прилила.. через минут 5 отошла.. Походила по комнате.. Тут начала неметь губа и нос слева... Так, будто вкололи обезболивающее когда зубы лечат... не чувствую пол лица... пощипывает, но не покалывает... именно также, когда зубы лечат..

сейчас очень сильно болит голова.. и периодически что-то немеет.. сейчас слева тоже подбородок и щека.. Немного закладывает уши..

Что это??? Давление может высокое??? Или наоборот упало??? Может сердце?? Что делать? В скорую звонить как-то не хочется...

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator selencic

Buna Ziua Aneta! va rog sa ma sfatuitiatunci cind baietelul meu are o luna si 3 saptamini tremura citeva secunde din picioruse nu din ambele odata citeva secunde dar in rest tot normal e linistit doarme bine maninca bine la sin nu am probleme cu nimic e necesar sa/i dau siropul Pantotin mi/a prescris neurologul...

Partajează acest post

Link spre post
Neurolog

не знаю куда писать, если что перенаправьте, пожалуйста.

очень болит кобчик. самый хвостик его, основание. когда сажусь и сижу ровно, не больно, но когда встаю/привстаю острая тянущая боль, как будто его тянут вниз чем-то. бывает не всегда, но связь с чем бы то ни было пока не обнаружила. что это может быть и к кому мне обратиться?

вы рожавшая или нет?

обратитесь к нейрохирургу.

Am efectuat neurosonografia avem asa rezultate:

Caile lichide-permiabile.

Ventricolii laterali simetric dilatate pina la 5-6 mm, cu semne de periventriculita.

Ventricolul trei 8-9 mm.

Fisura interemisferica 5-6 mm, spatiul subarahnoidian 4 mm.

In regiunea talamocaudata bilateral din stinga micro PC cu diametr-3mm, din dreapta micro PC cu diametr 3-4 mm - stadiu lizis.

Fenomene de staza moderata. Pulsatia vaselor cerebrale moderata.

Ne-au spus ca ar fi indicat sa facem tratament, care ar fi el?

Baiatul este agitat , la amiaza a dormit (in sling) 3 ore s-a trezit vesel/zimbitor insa dupa 2 ore a adormit doar pe 30 min. si plinge, e agitat, se joaca apoi brusc incepe a plinge/tipa , ajunge la isterie. Maninca rau in ultimele zile, ieri a mincat(ziua) doar 320ml, astazi am reusit sa-l conving sa manince mai mult dar cu greu .

buna ziua.

posibil au presupus ca copilul are tensiune intracraniana dupa faptul ca ventricolul trei e 8-9 mm, e mai mult ca norma.

Va trebui sa treceti si oftalmologul sa vada numaidecit fundul ochiului si cu toate datele mergeti al neuropediatru sa va prescrie un tratament.

Здравствуйте! не знаю, что со мной происходит..

Почему вы не открыли тему? эта тема вообще-то не для экстренных консультаций,

Как вы чувствуете себя на данный момент?

Buna Ziua Aneta! va rog sa ma sfatuitiatunci cind baietelul meu are o luna si 3 saptamini tremura citeva secunde din picioruse nu din ambele odata citeva secunde dar in rest tot normal e linistit doarme bine maninca bine la sin nu am probleme cu nimic e necesar sa/i dau siropul Pantotin mi/a prescris neurologul...

Buna ziua!

Pina cind urmariti doar copilul si la 3 luni aratati copilul neurologului

Editat de Neurolog

Partajează acest post

Link spre post
karincikk

Buna. Scriu din partea prietenei mele. Fiica ei are 1,10 luni.Fetita e vioaie, ziua se joaca - probleme nu-s. Noaptea foarte rau doarme, pe tot parcursul noptii fetita "doarme" pe picioarele mamei, daca se numeste asta somn. Mama e obosita de vreo saptamina asa se chinuie. A fost la psihoneurolog. Li s-a recomandat noofen si caventon. Alt neurolog i-a recomandat glitin. Se poate de dat noofen sau glitin la asa copil mic, nu-s prea puternice aceste preparate? si daca nu dau dependenta? Mersi anticipat.

Partajează acest post

Link spre post
Neurolog

Buna. Scriu din partea prietenei mele. Fiica ei are 1,10 luni.Fetita e vioaie, ziua se joaca - probleme nu-s. Noaptea foarte rau doarme, pe tot parcursul noptii fetita "doarme" pe picioarele mamei, daca se numeste asta somn. Mama e obosita de vreo saptamina asa se chinuie. A fost la psihoneurolog. Li s-a recomandat noofen si caventon. Alt neurolog i-a recomandat glitin. Se poate de dat noofen sau glitin la asa copil mic, nu-s prea puternice aceste preparate? si daca nu dau dependenta? Mersi anticipat.

Buna ziua!

Aceste preparate administrate in doza cuvenita virstei si pe termen stabilit de medic nu fac dependenta si pot fi administrate si la copii.

Partajează acest post

Link spre post
karincikk

Mersi mult.

Partajează acest post

Link spre post
Prin4ipessa

здравствуйте!помогите советом!поставили диагноз(мне 24 года)правостороняя торакалгия вертеброгенного генеза с нарушением динамической и еще какой-то подвижности(не все могу разобрать)-выписали кучу лекарств-Хаntinoli niсоtinas 15%-2.0 в/м, mydocalmi 1.0 в/м,Discus compositum,2.2 ml в/м №6, clodifen 3.0 в/м, loxidol 15 mg,МАССАЖ ГРУДНОГО ОТДЕЛА ПОЗВОНОЧНИКА, лфк при грудном остеохондрозе при правостороннем сколиозе 1 степени(постоянно), причем Дискус композитум-это комплексный гомеопатический препарат...вызывает подозрение...хотелось бы узнать ваше мнение о диагнозе и о лечении...заранее благодарю

Partajează acest post

Link spre post
Neurolog

Здравствуйте!

Про Дискус композитум не могу ничего сказать, у меня нет практики с этим препаратом.

Если у вас вызывает подозрение такое лечение, необходимо обратиться к еще одному специалисту.

Partajează acest post

Link spre post
Irinush

Buna seara! Am luat azi rezultatele de le RMN cerebral, imi puteti va rog explica cu cuvinte mai simple diagnosticul si cit de grav este?

Concluzia scrisa in rezultat: Date imagistice pentru arie (4,5*2,5mm) cu semnalitate patologicahiperintensa in T2 si FLAIR, hipointens in T1,in substanta alba a lobului frontal pe stinga

D.D modificari gliotice de geneza vasculara, modificari gliotice de geneza nespecifica. Alte date pentru modificari patologice nu sunt.

* In substanta alba a lobului frontal pe stinga se determina o arie (4,5*2,5mm)cu semnal hiperintens in T2 si FLAIR, hipointens in T1 sugestiv pentru modificari gliotice mai mult probabil de geneza vasculara.

restul tot ce s-a mai scris in rezultat scria norma, ori cu aspect obisnuit fara patologii.

mentionez ca RMN ni s-a indicat din cauza durerilor de cap permanente.

Va multumesc !

Editat de Irinush

Partajează acest post

Link spre post
Arissa

Buna ziua Aneta. Fetita mea de 6 ani are o fire cam dificila. Incepind cu virsta de 2 ani cind am mers la gradinita ea a suferit si a plins atit de mult incit au inceput sa-i devieze ochisorii. Am consultat atunci oftalmologul in vederea rezolvarii acestei probleme dar in afara de exercitii nu ni s-a prescris nimic adaugator. Insa strabismul nu i-a trecut nici pina acum, de fiecare data cind este intr-o situatie neplacuta sau ii este frica, sau are emotii si temeri fata de anumite situatii unul din ochi ii deviaza. Adica strabismul ei nu este ceva permanent ci mai degraba o reactie la situatiile stresante. Imi puteti da un sfat va rog mult ce ar trebui sa intreprind caci am impresia ca ea are mai degraba o problema de ordin neurologic.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Golden

Добрый день!

Моему сыну 2 месяца и 1 неделя, когда он лежит на спине (и на руках в горизонтальном положении), вытягивает шею и смотрит назад, выгибается чтоб посмотреть, что там над его макушкой (при этом глаза не закатывает). Ребенок что-то там ищет своим взглядом, как будто ему там что-то пригляделось, хотя там нечего смотреть.

Почему это так происходит и как мне с этим бороться?

Partajează acest post

Link spre post
Neurolog

Buna seara! Am luat azi rezultatele de le RMN cerebral, imi puteti va rog explica cu cuvinte mai simple diagnosticul si cit de grav este?

Concluzia scrisa in rezultat: Date imagistice pentru arie (4,5*2,5mm) cu semnalitate patologicahiperintensa in T2 si FLAIR, hipointens in T1,in substanta alba a lobului frontal pe stinga

D.D modificari gliotice de geneza vasculara, modificari gliotice de geneza nespecifica. Alte date pentru modificari patologice nu sunt.

* In substanta alba a lobului frontal pe stinga se determina o arie (4,5*2,5mm)cu semnal hiperintens in T2 si FLAIR, hipointens in T1 sugestiv pentru modificari gliotice mai mult probabil de geneza vasculara.

restul tot ce s-a mai scris in rezultat scria norma, ori cu aspect obisnuit fara patologii.

mentionez ca RMN ni s-a indicat din cauza durerilor de cap permanente.

Va multumesc !

Ati efectuat si dopler? ca RMN indica ca aveti probleme cu vasele sangvine.

Buna ziua Aneta. Fetita mea de 6 ani are o fire cam dificila. Incepind cu virsta de 2 ani cind am mers la gradinita ea a suferit si a plins atit de mult incit au inceput sa-i devieze ochisorii. Am consultat atunci oftalmologul in vederea rezolvarii acestei probleme dar in afara de exercitii nu ni s-a prescris nimic adaugator. Insa strabismul nu i-a trecut nici pina acum, de fiecare data cind este intr-o situatie neplacuta sau ii este frica, sau are emotii si temeri fata de anumite situatii unul din ochi ii deviaza. Adica strabismul ei nu este ceva permanent ci mai degraba o reactie la situatiile stresante. Imi puteti da un sfat va rog mult ce ar trebui sa intreprind caci am impresia ca ea are mai degraba o problema de ordin neurologic.

Buna ziua.Probabil ea are un strabism funcional.

Ca sfat, cautati un psiholog de copii si faceti ocupatii la nivel psihologic. Asta in caz ac va vede neoaparat un neurolog si un pediatru si exclud ore patologie somatica.

Partajează acest post

Link spre post
Irinush

Ati efectuat si dopler? ca RMN indica ca aveti probleme cu vasele sangvine.

Dopler nu am facut medicul nu mi-a spus sa fac,cu toate ca eu de la inceput vroiam sa fac dopler dar medicul a insistat ca ar trebui RMN ca sa excludem ceva mai grav..

la moment primesc amitipptrilin (0,5 pastila pe seara) si passiclerotin o pastila in zi(mi-a prescris 2 dar eu permanent uit) si beau numai una) ), de cum am inteles din spusele medicului asta e pe viata, si trebuie sa primesc tratament periodic,ceea ce eu si faceam si mai inainte(primeam magneziu intravenos cite o cura de 7-10 zile)dar ultima data adica vara asta dupa magneziu nu m-am simtit asa de bine,adica parca nu mi-a ajutat, nu a fost efectul ce trebuie....

Puteti va rog sa-mi spune-ti in citeva cuvinte diagnosticul de la RMN,dar cu cuvinte mai simple...

Dumnevoastra crede-ti ca trebuie sa fac si dopler?

Partajează acest post

Link spre post
popovdorina

Buna ziua ! Am si eu o intrebare am un baietel de 1 an si 2 luni akum la moment ii ies dintii molarii de jos e capricios inteleg,,insa e prea agitat ,noaptea rau doarme de tot il hranesc cu sin doarme cu sinu in gura toata noaptea ... poate sa inceapa sa plinga de la nimik ,ziua imi face isterici ,cind intram in casa de la plimbare sau nui dau voie sa faca nebuniile care vrea ,,,spunetimi va rog frumos ,,ce sa fac ??? poate sa facem un uzi la cap ?>? noi am stat in spital iarna cu stenoza si ne-au spus la uzi ca avem putina apa la creier ,,,de atunci nu am mai repetat uziul ca pediatru a zis ca nu este nevoie apa poate sa apara in timpul bolii apoi kind copilu se insanatoseste dispare ...spunetimi parerea dumneavoastra.mersi anticipat

Partajează acest post

Link spre post
LYDKA

Добрый вечер. Переведите пожалуйста диагноз с румынского языка - hematoma intracerebrala capsul talamic, semipareza stinga si obezitate gradul 3.

Срочно нужно.

Спасибо.

Partajează acest post

Link spre post
Neurolog

Добрый вечер. Переведите пожалуйста диагноз с румынского языка - hematoma intracerebrala capsul talamic, semipareza stinga si obezitate gradul 3.

Срочно нужно.

Спасибо.

Здравствуйте!

Диагноз

Внутрицеребральная гематома, в капсуле таламуса,левосторонний гемипарез. Ожирение 3 степени.

Editat de Neurolog

Partajează acest post

Link spre post
marinush

De astazi consultatiile on-lain voi duce cu nick-ul: Neurolog, insa in discutiile pe forum ramin Amanda.

Numele meu este Brinza Aneta, si ar fi amabil din partea Dumneavoastra sa va adresati pe nume si nu scriind nikul meu.

Va, rog inainte de a deschide tema, cititi temele asemanatoare.

De dorit sa descrieti amanuntit simptomele care va deranjeaza si la fel daca aveti investigatiile anterioare, va rog le anexati.

Nu uitati sa indicati virsta si durata patologiei care este prezenta, la fel si tratamentul administrat anterior si rezultatele lui.

Va rog, nu asteptati sa va stabilesc un diagnostic on-line sau sa va prescriu tratament.

Consultatiile on-line permit doar de a da unele sfaturi si unele repere de conduita in timpul unei anumite patologii.

La fel, nu asteptati sa fie raspunsul imediat, fiindca nu stau 24 ore in fata calculatorului.

Multumesc pentru incredere si intelegere.

Buna ziua. Am 28 de ani, de 2 ani am niste ameteli (fara dureri, greata). A fost de vreo 3-4 ori, si durau citeva zile, dar ultimul timp au fost mai dese si dureaza mai mult. Ametesc cind ma ridic din pat, cind ridic capul in sus, cind sunt obosita, si chiar cind stau culcata si ma intorc pe alta parte. Am trei copii (7ani, 6ani, 2ani) si nu prea am avut timp sa ma gindesc la sanatatea mea, dar starea aceasta ma deranjeaza tot mai tare. Spuneti-mi Va rog ce ar putea fi, si ce trebue de facut. Multumesc.

Partajează acest post

Link spre post
Neurolog

Buna ziua. Am 28 de ani, de 2 ani am niste ameteli (fara dureri, greata). A fost de vreo 3-4 ori, si durau citeva zile, dar ultimul timp au fost mai dese si dureaza mai mult. Ametesc cind ma ridic din pat, cind ridic capul in sus, cind sunt obosita, si chiar cind stau culcata si ma intorc pe alta parte. Am trei copii (7ani, 6ani, 2ani) si nu prea am avut timp sa ma gindesc la sanatatea mea, dar starea aceasta ma deranjeaza tot mai tare. Spuneti-mi Va rog ce ar putea fi, si ce trebue de facut. Multumesc.

Buna ziua!

Ce tensiune aveti?

Analiza de singe cind ati facut ultima data?

Partajează acest post

Link spre post
marinush

Buna ziua!

Ce tensiune aveti?

Analiza de singe cind ati facut ultima data?

tensiunea 120/90, analiza de singe am facut cam un an in urma, era in norma

Partajează acest post

Link spre post
Lilka

Buna ziua Aneta! Am o fetita de 4.5 ani si acum doua zile a fost internata in spitalul nr.3 de copii"Ignatenco". I s-a pus diagnoza semiparez pe partea dreapta, neurita... Medicul care ne trateaza ne-a prescris un antibiotic in pastile, mergem la fizioproceduri(incalzire cu o lampa), de saptamina viitoare incepem masajul facial si acupunctura... Intilnesc pentru prima data asa fel de boala si daca ati putea sa-mi explicati putin cit de repede se trateaza si ce ar putea spori procesul de vindecare? Am citit undeva ca ar fi bine sa gasim un medic osteopat, avem unul in Chisinau? Merci!

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.