Cristel

Tonus Muscular La Maturi

Postări Recomandate

Cristel

Buna ziua Amanda!

As vrea sa aflu parerea Dvs. Eu am observat la mine ca la o parte a corpului tonusul muschilor e mai mare ca la cealalta (pe stinga). Cum se manifesta? De exemplu chiar mergand in rutiera simt ca partea stinga e mai incordata, incerc ca o relaxez, dar cum ma gandesc la altceva simt ca involuntar iarasi muschii se incordeaza. Sau alt exemplu: cand tin ceva in mina stinga simt ca fara ca sa vreau apas obiectul mai tare decat trebuie, de ex. tubul cu crema cand vreau sa-l inchid observ ca l-am tinut prea strins in mina si a iesit din el mai mult decat aveam nevoie , si altele de felul acesta... Pentru cei din jur acestea trec neobservate, dar imi pun eu intrebarea e normal asa ceva? La evidenta la neurolog nu stau, dar as vrea sa ma duc la cineva pentru consultatie, deoarece ultimul timp tot mai des am cefalee care dureaza cateva zile la rind. In afara de aceasta am scolioza de grad mic. Intrebarea mea este urmatoarea poate fi scolioza o urmare a hipertonusului muscular pe o parte a corpului? Problema aceasta a mea este din copilarie si ma gandesc poate nu ajungeam la scolioza daca neurologul pentru copii depista si trata aceast hipertonus... Oare ce sa fac acum?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Amanda

Este greu de spus fara o examinare.

Nu+mi este clara originea acestor incordari .Si e greu de spus e legat cu scolioya sau nu-

Si nu ati scris de cind ati observt aceasta scimbare.

Sinteti dreptaci sau stingaci?

Dar cum simtiti tonusul la picioare?

Partajează acest post

Link spre post
Cristel

Is dreptaci si am observat aceasta demult: de fapt eu am trait pina acum cu aceasta...si nu m-a deranjat prea tare, dar am inceput sa constientizez ca nu este normal. Simt toata partea stinga usor incordata: mina, pieptul (apropo sinul sting e putin mai mic ca dreptul), piciorul sting. Ma stradui sa ma controlez si sa ma relaxez, dar daca nu ma gandesc la asta involuntar iarasi is incordata.

Partajează acest post

Link spre post
Amanda

Posibil aceasta este o particularitate a Dumneavoastra. Dar poate fi si ceva mai serios si nedepistat la timp.

Mi-e greu sa raspund la aceasta doar pe baza simptomelor descrise onlain.

Va recomand cit de curind aveti posibilitatea sa faceti o consultatie " pe viu" la un neurolog, care va va recomanda examinarile necesare.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum