BabaYaga

Первое УЗИ

Postări Recomandate

Adriana30

Irusika, Lullu, va multumesc pentru raspuns si sustinere. Astazi am facut testul HCG care arata sarcina a 5-a saptamina, nivelul e in limitele normale, asa ca sper ca totul e bine si sarcina e localizata in uter. Pe saptamana viitoare vreau sa repet analiza sangelui si sa merg totusi la USG. Insa sunt cam confuza, ar trebui sa merg la un USGist sau un ginecolog care poate sa-mi faca si un consult USG? In orice caz am decis sa cer sa-mi faca unul abdominal, si nu transvaginal, ca am citit pe aici foarte multa info ca USG transvaginal poate afecta sarcina.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Homiak

Irusika, Lullu, va multumesc pentru raspuns si sustinere. Astazi am facut testul HCG care arata sarcina a 5-a saptamina, nivelul e in limitele normale, asa ca sper ca totul e bine si sarcina e localizata in uter. Pe saptamana viitoare vreau sa repet analiza sangelui si sa merg totusi la USG. Insa sunt cam confuza, ar trebui sa merg la un USGist sau un ginecolog care poate sa-mi faca si un consult USG? In orice caz am decis sa cer sa-mi faca unul abdominal, si nu transvaginal, ca am citit pe aici foarte multa info ca USG transvaginal poate afecta sarcina.

Я первое узи сделала в 3-4 недели, потом еле дотерпела до 7-8)), но зато сердечко уже было слышно. Присоединяюсь к девочкам - лучше подождите еще немного). Кстати оба раза на том сроке делали внутреннее узи, сказали, что сверху ничего еще не видно.

Легкой вам беременности!)

Partajează acest post

Link spre post
NadeaS

и при первой Б и при второй Узи делала на 5 неделях срока для подтверждения Б, на простом аппарате в поликлинике.

Partajează acest post

Link spre post
Irusika

Fetelor, multumesc ca v-ati impartasit cu experienta. Incepand de astazi merge a 6-sea saptamana (am calculat dupa un calendar gasit pe net in care pui data ultimei menstruatii, numarul de zile a ciclului etc.). Nu am fost inca la USG si nici nu stiu cat am sa mai rabd. Am dat analiza sangelui repetat pentru HCG si indicii vad ca sunt in limitele normalului, sper sa fie tot bine si la USG.

Уже можно. Я в 6 недель ходила и мне показали ту точку.

В 8 ходила повторно, но на более хороший аппарат и там уже и фото сделали и замеры

Partajează acest post

Link spre post
Irusika

Я первый раз вообще в поликлинике делала. А потом у Пую Сергея.

У Фуйор и Которча без записи.

Partajează acest post

Link spre post
Sandora

Я сделала первое узи было 4 недели. Врач сказал сделать еще одно в 8 недель

Partajează acest post

Link spre post
Jaborana

Я первое узи сделала в 19 недель))))Не знаю, но в 12 почему-то меня не отправили, а сама я как-то не пошла. Считаю, что необязательно делать на раннем сроке, если все хорошо и чувствуешь себя хорошо. Если буду еще раз беременна, обязательно пойду в 12 недель)))))

Partajează acest post

Link spre post
NatanaelTali

Делала УЗИ строго по предписаниям врача Ни больше Считаю УЗИ 12-14 неделе обязательным Так как на этом, раннем сроке можно определить синдром дауна(.

Partajează acest post

Link spre post
colodi.iana@mail.ru

Buna ziua,am fost la Repromed la Ecografie Transvaginala,insa nu mi s-au dat nimic explicatii,doar fraza,,totul e bine,curat".Sigur ca am mai oferit citeva intrebari,dar cind am luat rezultul scrie la LMP cutare :"
Gravida      AB
Para           Ecoptic
Va rog mult spuneti-mi cineva ce semnifica aceste abrevieri si indicatii.
Va doresc zi frumoasa tuturor:val15:

Partajează acest post

Link spre post
АЛИНА86

В первую беременность узи сделала на сроке 5-6 недель. Во вторую в 7 недель. Сейчас жду третьего ребеночка срок 5-6 недель...узи пойду делать на 8 врач моя хочет знать что сердцебиение есть и в норме.

Partajează acest post

Link spre post
Duna

Первое узи будет на сроке 7 недель с хвостиком, врач моя говорит, что у меня железная выдержка)) Обычно все бегут гораздо раньше.

Partajează acest post

Link spre post
MamaAnita

В первую беременность бегала часто на узи. Пришлось сделать в 4 недели, была угроза. Ну и поэтому все время отправляли как там дела. Во вторую меня уже было не заставить пойти к врачу, я чувствовала себя непробиваемым танком)

Partajează acest post

Link spre post
squaw

С первым ребёнком была на восьмой неделе. Со вторым в 11 недель ровно. Наверное, просто боялась, так как до этого был печальный опыт... 

Partajează acest post

Link spre post
Mancubus
La 8/7/2015 la 23:50, Adriana30 a spus:

In orice caz am decis sa cer sa-mi faca unul abdominal, si nu transvaginal, ca am citit pe aici foarte multa info ca USG transvaginal poate afecta sarcina.

Bună ziua, sunt medic radiolog

Desigur e decizia Dvs, dar e greșită așa abordare. Ultrasonografia transvaginală este recomandată în special în primul trimestru, atunci când vizualizarea transabdominală poate fi dificilă sau neconcludentă. Nu există niciun risc pentru ecografia transvaginală. Doar în unele cazuri, cum ar fi sângerări vaginale, ecografia transvaginală poate fi evitată.

Partajează acest post

Link spre post
evi

Здравствуйте. Скажите пожалуйста, в 12 недель делают узи по животу или вагинально ? Спасибки 

Partajează acest post

Link spre post
Taniusecika

в 12 по животу

Partajează acest post

Link spre post
Crys

Buna ziua. Spuneti-mi va rog, prima ecografie de la 12 saptamini si Dublu testul trebuie efecuate la 12 complete (inceputul saptaminii 13)? Sau pot fi facute in cursul saptaminii 12, asadar la 11 sapt complete + citeva zile?

Ginecologul si medicul meu de familie imi spun doua lucruri diferite, asa ca ma simt confuza acum...

Mersi!

Editat de Crys

Partajează acest post

Link spre post
September
14 минут назад, Crys сказал:

Primul screening se face in perioada 11s - 12 s+6z.

Partajează acest post

Link spre post
Crys
Acum 3 minute, September a spus:

Primul screening se face in perioada 11s - 12 s+6z.

Multumesc pentru raspuns! Inseamna ca am programat la termen corect screeningul meu, la 11 saptamini complete + 2 zile

Partajează acest post

Link spre post
Delfinka
1 час назад, Crys сказал:

Multumesc pentru raspuns! Inseamna ca am programat la termen corect screeningul meu, la 11 saptamini complete + 2 zile

срок для 1 скрининга 11-13+6 дн

Partajează acest post

Link spre post
Qweryt

Am mers la uzi si mi-a facut abdominal a zis ca e undeva 4 saptamini si ceva, dar ca e termenul prea mic si nimic nu vede alte detalii si sa vin peste o luna. Ma gindesc oare corect mi-a zis termenul, este posibil la asa termen mic sa vada abdominal sarcina? Sau poate era un termen mai mare?. Dupa ciclu nu ma pot orienta pentru ca nu e regulat. 

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum