l.ghenciu

Spalatul Pe Miini

Postări Recomandate

l.ghenciu

Fetelor, demult se stie ca este asa o traditie ca spalatul pe miini a nasilor inainte de masa.

Propun sa descrieti modalitatea, la cine si cum a fost, sau poate ati vazut undeva.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Anele

Asta toamna cind am fost nanasa ni s-a facut acest obicei. Eu prima data in viata am vazut asa ceva. Au dansat sora, fratele si cumnata soacrei mari o farfurie adinca tip "salatiera" cu apa si ni s-a dat sa spalam miinile in ea si apoi un stergar flausat nou sa ne stergem. Stergarul ni s-a cadonat noua. Toata procedura s-a petrecut inainte de ase incepe "masa mare", sau stringerea banilor.

Sincera sa fiu, nu stiu pentru ce e. Prima data am vazut asa ceva.

Partajează acest post

Link spre post
Crilnella

Multumesc pentru raspuns Anele! Peste o luna impreuna cu sotul ne asteapta aceeasi procedura, dar nu ineleg nici penrtu ce se face si cui ii trebuie...parca banii is tare curati...

Partajează acest post

Link spre post
Svetlana Racovita
Fetelor, demult se stie ca este asa o traditie ca spalatul pe miini a nasilor inainte de masa.

Propun sa descrieti modalitatea, la cine si cum a fost, sau poate ati vazut undeva.

La noi la nunta a fost asa,intr-un ulcior sa pus apa si petale de trandafir si sa adus o farfurie mijlocie si am turnat pe mini la ninasi (adica peste farfurie )apoi sa-u sters cu un prosop nou(asta se face inainte de stringerea banilor).

Partajează acest post

Link spre post
Anele

Dar care e sensul? Doar fiecare fapta trebuie sa aiba vreo explicatie. Aici nu inteleg care e explicatia, caci se spala miinile probabil ca murdare ca sa puna mina pe bani si sa dea banii care dupa opinia mea is tot murdari!

p.s. probabil ca exista vreo motivatie pe care noi nu o cunoastem.

Partajează acest post

Link spre post
Amanda

Banii sunt murdari, dar miinile si sufletul trebuie sa fie curate.

Partajează acest post

Link spre post
Anele
Banii sunt murdari, dar miinile si sufletul trebuie sa fie curate.

Eu is de acord cu asta. Dar din cauza asta se spala miinile anume la nunta si inainte de a da banii?! P.S. Odata ce punem miinile pe bani cind ii dam la fini- miinile iarasi se murdaresc. Trebuie dupa datul banilor de le spalat! :laught1:

Partajează acest post

Link spre post
Amanda
Eu is de acord cu asta. Dar din cauza asta se spala miinile anume la nunta si inainte de a da banii?! P.S. Odata ce punem miinile pe bani cind ii dam la fini- miinile iarasi se murdaresc. Trebuie dupa datul banilor de le spalat! :smile:

E doar un obicei, si nu e vorba se murdaresc dupa asta miinile sau nu.

Partajează acest post

Link spre post
Anele
E doar un obicei, si nu e vorba se murdaresc dupa asta miinile sau nu.

Eu stiu ca e un obicei. Dar orice obicei are o motivatie, provine de undeva. Eu nu inteleg obiceiul caci nu e peste tot. Nu la toate nuntile se face, din vreo 30 nunti la care am fost prima data am vazut toamna trecuta cind am fost nanasa. Eu nu am nimic contra acestui obicei, pur si simplu nu-i inteleg semnificatia.

Partajează acest post

Link spre post
Amanda

Pai am scris, simbolizeaza puritatea sufleteasca a acelui ce face cadou.

Eu insa, la toate nuntile l-am vazut( in afara de nunti rusesti unde nici nasi nu sunt.

Mie de exemplu imi plac nuntile moldovenesti, suntem un popor bogat in obicee, dar ele treptat se pierd

Un amerecan care a fost la o nunta moldoveneasca a ramas uimit in sens bun a cuvintului, cai ei practic nu au obiceiuri si a zis ca sa le pastram.

Partajează acest post

Link spre post
эмиш
Pai am scris, simbolizeaza puritatea sufleteasca a acelui ce face cadou.

Eu insa, la toate nuntile l-am vazut( in afara de nunti rusesti unde nici nasi nu sunt.

Mie de exemplu imi plac nuntile moldovenesti, suntem un popor bogat in obicee, dar ele treptat se pierd

Un amerecan care a fost la o nunta moldoveneasca a ramas uimit in sens bun a cuvintului, cai ei practic nu au obiceiuri si a zis ca sa le pastram.

+1

Am eu multe prietene care sunt căsătorite în străinătate _ dar toate au venit să facă o nunta moldovenească cu toate tradiţiile - Mirii au rămas uimiţi _ vin pe urma să facă şi cumătrii :girl_crazy:

Partajează acest post

Link spre post
Anele

Eu la fel is doar "pentru" pentru traditiile si obiceiurile moldovenesti. Doar ca sunt obiceiuri care se uita si nu prea se fac, depinde de regiune. Asta eu am in vedere spalatul miinilor, caci intr-adevar e rar intilnit, dupa propria experienta, la altcineva e la fiece nunta, ma rog.

Partajează acest post

Link spre post
Safali

Anele, "mîinile curate" ale naşilor e un simbol.

Dar dacă înţelegi acest obicei aşa concret, atunci vreau să-ţi spun că nu e nevoie să mai pui după asta mîna pe bani, îi pui din timp într-un plic frumos cu o felicitare elegantă şi tot. :girl_crazy:

Mie personal fluturatul bancnotelor şi declararea sumei nu-mi place. La nunta mea nu s-a declarat, aşa a fost cererea mea. Ambele ori cînd am fost naşă, de comun acord cu finii, n-am declarat sumele.

Partajează acest post

Link spre post
Anele
Anele, "mоinile curate" ale naşilor e un simbol.

Dar dacă оnţelegi acest obicei aşa concret, atunci vreau să-ţi spun că nu e nevoie să mai pui după asta mоna pe bani, оi pui din timp оntr-un plic frumos cu o felicitare elegantă şi tot. :mail1:

Mie personal fluturatul bancnotelor şi declararea sumei nu-mi place. La nunta mea nu s-a declarat, aşa a fost cererea mea. Ambele ori cоnd am fost naşă, de comun acord cu finii, n-am declarat sumele.

Ok, simbol, simbol... :girl_haha: Parca daca e om rau si bandit si i s-a facut acest obicei-- atunci va fi mai pur si mai curat?!

Las-sa fie obicei, nu am nimic contra, caci am si eu cistig din asta- prosopul cu care imi sterg miinile. :girl_crazy: Pur si simplu e rar si mie personal el nu imi trebuieste! Si gata! Asta e opinia personala a mea.

Privitor la fluturatul banilor: Sunt moldoveni la care e principial sa stie suma. Eu sunt centrista in cazul asta. Mie mi-e indiferent. Pe de alta parte, daca dai o suma mare, la saracia noastra- de ce sa nu o anunti? Doar asta e un obicei de-al moldovenilor de a stringe banii si de a anunta sumele?! Noua la nunta banii ni s-au dat in plicuri. Cind am fost nasa prima data pentru parintii tinerilor nici nu era de discutat ca sa se anunte sumele, cu toate ca ei nu au stiut pina la urma cit noi vom pune. Asa e obiceiul cu datul si cu anuntatul.

p.s. cred ca discutia -s-ar putea de continuat pe tema asta la "sezatoarea naselor".

Editat de Anele

Partajează acest post

Link spre post
Amanda

Recent am fost nasa, si nu era efectuat acest obicei.S-a petrecut si fara...in stil modern cum au dorit mirii.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum