aletta

Pancreatita La Copii

Postări Recomandate

aletta

Ajutati-ma va rog, am obosit sa vad copilul in aceasta stare.

Fata mea are 3 ani si jumatate, intr-o zi acum 2 saptamini in urma a venit de la gradinita cu durere in burta, voma, temperatura. Ne-am adresat medicilor, raspunsul - pancreatita reactiva.

Solutii - foame, carbune, apa, reghidron. - 1-2 zile

Apoi - kreon si dieta

Da am tinut dieta, insa iata ca peste o saptamina istoria s-a repetat, insa nu a fost la gradinita, a mincat dietic.

Raspunsul medicilor - ceva ni i-a mers din mincare. Dar ce? a mincat zeama de legume, cartofi fierti si copti - ce putea sa nu-i mearga.

Cel mai interesant ca nu gasesc o dieta detaliata a acestei boli.

Ce se poate ce nu.

Stiu ca nu se poate grasimi, unt, smintina,. lapte, sare etc.

Dar ce sa fac cu ouale, carnea dietic[, fructele, legumele proaspete, sucurile - se poate sau nu?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pink

Fata mea are 3 ani si jumatate, intr-o zi acum 2 saptamini in urma a venit de la gradinita cu durere in burta, voma, temperatura. Ne-am adresat medicilor, raspunsul - pancreatita reactiva.

Apoi - kreon si dieta

Da am tinut dieta, insa iata ca peste o saptamina istoria s-a repetat, insa nu a fost la gradinita, a mincat dietic.

Raspunsul medicilor - ceva ni i-a mers din mincare. Dar ce? a mincat zeama de legume, cartofi fierti si copti - ce putea sa nu-i mearga.

Ce se poate ce nu.

Dar ce sa fac cu ouale, carnea dietic[, fructele, legumele proaspete, sucurile - se poate sau nu?

Noi la fel am avut "pancreatită reactivă" la fetiţă. Eu nu mă apuc să vă tratez pe sait, doar vă spun ce tratament am urmat noi: 1. Dieta strictă - se permit doar legume fierte şi terci pe apă. ATÎT. NU: sucuri, fructe, lactate, nici iaurturi, mai apoi 1 iaurt pe zi de 0%. 2. Fosfalugel jumatate de plic 2 ori în zi, apropo ajută bine. 3. Caps. Subtil 1 de 3 ori în zi. 4. Reghidron de băut. Kreon eu copilului meu nu iam dat.

Partajează acest post

Link spre post
cassandra

Apoi - kreon si dieta

Ce se poate ce nu.

Deaceea se si numeste "pancreatita reactiva", e rezultatul altei afectiuni. Trebuie de aflat cauza. Noi am avut pancr.react. cu o luna in urma ca rezultat al unei viroze, avea rosu in gat, febra si diaree acuta, de fapt s-a inceput cu diaree. La fel am tinut dieta stricta 3 saptamani + pancreatina p-u copii, dar am tratat si viroza. Medicul ne-a spus ca pancreatita va trece odata cu viroza, dar sa fim atenti pe viitor, caci pancreasul in ca e sensibil si asa a si fost.

Va doresc vindecare rapida!

Partajează acest post

Link spre post
aletta

Multumesc pentru sfaturi.

Intr-adevar am trecut si printr-o viroza.

Insa acum avem o alta diagnoza - pancreatita cronica.

La trei ani va datio seama ca nu e prea vesel.

si nimeni nu spune nimic, se lecuieshte sau nu fara urmari/ la aceasta virsta frageda.

Oare chiar va suferi deja toata viata copilul meu in urma acesteia.

Multumesc pentru sfaturi.

Intr-adevar am trecut si printr-o viroza.

Insa acum avem o alta diagnoza - pancreatita cronica.

La trei ani va datio seama ca nu e prea vesel.

si nimeni nu spune nimic, se lecuieshte sau nu fara urmari/ la aceasta virsta frageda.

Oare chiar va suferi deja toata viata copilul meu in urma acesteia.

Partajează acest post

Link spre post
SuperMama

in zilele noastre multi copii fac diferite afectiuni ale tractului gastro-intestinal si din cauza consumului de produse din faina alba si care contsin zahar (paine alba, torte, îngheţată, ciocolată, prăjituri, bomboane, jeleuri, marmeladă, băuturi dulci, chifle). este bine sa eliminati din alimentatie orice dulciuri si produse din faina rafinata, acestea nu aduc nimic bun, in schimb 'jefuiesc' organismul de vitamine, duc la constipatie, osteoporoza, scaderea imunitatii, irita mucoasa stomacala etc. la fel si uleiul rafinat nu este recomandabil, doar cel nerafinat, presat la rece, consumat crud (adaugat nu la prajire sau fierbere, ci in farfurie)

sanatate!

Partajează acest post

Link spre post
KRISTY

Девочки отпишитесь пожалуйста у кого была такая бяка и что это такое....чем это лечить....Спасибо заранее!!!!

Partajează acest post

Link spre post
Кисюня
Девочки отпишитесь пожалуйста у кого была такая бяка и что это такое....чем это лечить....Спасибо заранее!!!!

Спроси Толстопуза, у них такое было летом.

Partajează acest post

Link spre post
diralexi

+1 Напишите, пожалуйста!

Partajează acest post

Link spre post
tolstopuz

да у нас было , лежали неделю в реанимации, отчего не понятно, но ацетон признак отравления, вот чем и почему до сих пор не знаем, может это была реакция на вирус, кстати сейчас тоже гуляют

прежде всего нужно обильное питье, желательное простое, т.е. не сладкое, чтоб вымывать эту заразу из организма, потом диета, ничего жирного, даже творого и тот обезжиренный надо есть

и капельницы, но это зависит от состояния, если может сам пить и критического нет, могут и не капать, у нас просто было совсем нехорошо

а в сон клонит? вялый?

и ацетон где в моче или крови?

зайди в любую лабораторию где принимают анализы мочи и договорись купить тесты, типа как при беременности,, для определения дома

мы искали везде, а потом взяли в одной лаборатории и дома проверяли

если что спрашивай чем смогу помогу

Partajează acest post

Link spre post
Irinka

Kristy, acetona=pancreasul. El raspunde de aceasta.

Noi des avem asa ceva deoarece am facut de 2 ori pancreatita reactiva. Des am in vedere atunci cind maninca prajit sau gras sau face vreo intoxicatie alimentara (chiar simbata am mers cu salvarea). Trebuie sa mergeti la medic sa dati analize. Si sa faceti USG la pancreas.

Partajează acest post

Link spre post
KRISTY

спасибо большое за ответы!!! очень жаль что вы через такое прошли... :girl_in_love:

слава богу это не у нас...но к большому сожалению другой ребёнок мучаеться....родител

и в панике, доктора толком обяснить не могут, вот и попросили поинтересоваться и по народному обяснить что это, откуда и в первую очередь чем лечить!!! Иринка, Толстопуз что вам назначали???

Partajează acest post

Link spre post
Irinka

Acum primim tratament cu Kreon si Yogurt(Bifidobacteri

n)

Partajează acest post

Link spre post
KRISTY

dar cînd era situaţia mai acută ce v-au administrat???? şi la care medic v-aţi consultat???

Partajează acest post

Link spre post
Tazara

да, такое сейчас часто встречается у дитишек, и нас такое не обошло стороной. Поджелудочная детей зачастую не справляется с нагрузкой. У нас сильный приступ тоже летом был.

Да, надо действительно подержать на строгой диете, и вообще, слежу, чтобы ребенок ел поменьше сладкого и жирным его не балую. Пусть лучше будет "стройненьким", чем больным. Думаю, у нас это - как последствие дисбактериоза. Еще читала, что гомеопатию прописывают для профилактики - момордика композитум. В Кишиневе нигде не нашла, единственно, где осталось поискать - в гомеопатической аптеке на Пушкина, что недалеко от госуниверситета.

dar cînd era situaţia mai acută ce v-au administrat???? şi la care medic v-aţi consultat???

KRISTY, проблема в том, что особого лечения здесь нет, и его никто не пропишет. Как правильно тут сказали рекомендуют обильное питье и строгая диета. Я ребенку только кашки на воде тогда давала, хотя он, все равно, ничего не мог есть и даже вся вода назад шла.

Partajează acest post

Link spre post
Irinka

In spital cu asa ceva am stat la 3 ani si nu prea tin minte ce i-au dat.

Acum cind am mers la spital ne-a consultat un gastroloc, pediatru si chirurg, cine si ce era sincer nu stiu. Dar acesta e tratamentul standart pentru asa ceva.

Partajează acest post

Link spre post
KRISTY

спасибо ещё раз!!

ох и тяжко это....бедные детки....когда слышишь что у кого-то проблемы со здоровьем - мучаешься сама как будто болеет твой собственный ребёнок....

от души здоровья вам желаю!! :girl_in_love:

Partajează acest post

Link spre post
mini

У нас тоже такое было в сентябре ,переели винограда и подорвали работу поджелудочной.Тоже много пили жидкости,чтоб ацетон вывести из организма и регидрон и боржоми без газов и потом кучу лекарств востанавливающих.Всп

оминаю-Ужас,как страшный сон.

Partajează acest post

Link spre post
SkazkaNaNoci

это 100% поджелудочная шалит. Воможно, что панкреатит или диабет. Пусть сдадут анализы на явный и скрытый сахар. Лекарственные препараты я бы не советовала давать по советам с форума. Это индивидуально. Для каждого случая своя доза. КАК писали девочки-строгая диета, ничего жирного и особенно сладкого, и больше пить.

Partajează acest post

Link spre post
tolstopuz

не обязательно как оказывается диабет или поджелудочная

мы проверили ВСЕ!!!! и все было в норме, сахара нет и не было с поджелудочной тоже все в порядке

но тем не менее мы прошли через это , у нас скорее всего это было как последствие вируса

мы даже от груди отлучились по сему, так как пить не хотел, а одним молоком сие не вымыешь

лекарств никаких не давали, только капельницы в реанимации и потом диета

нужна обязательна консультация врача и сдача всех всемозможных анализов , самолечение опастно

Partajează acest post

Link spre post
fila

У моего малого ацетон в моче (не в больших количествах), ни сахара ни проблем с поджелудочной. Врач сказала, что может быть от антибиотиков, но мы их принимали 6 месяцев назад, а ацетон до сих пор есть. Смотрела в интернете, может быть из-за недостаточного потребления углеводов.

Девочки, а как отражается наличие ацетона в организме на ребенке (рвота, вялость, понос, температура и тд.)?

Partajează acest post

Link spre post
Tazara
У моего малого ацетон в моче (не в больших количествах), ни сахара ни проблем с поджелудочной. Врач сказала, что может быть от антибиотиков, но мы их принимали 6 месяцев назад, а ацетон до сих пор есть. Смотрела в интернете, может быть из-за недостаточного потребления углеводов.

Девочки, а как отражается наличие ацетона в организме на ребенке (рвота, вялость, понос, температура и тд.)?

да, у нас была рвота.

посоветую Вам выпаивать ребенка, не давать жирного и сладкого - я вот ребенку даже в каши ложу Фруктозу - натуральный заменитель сахара.

Partajează acest post

Link spre post
peresmeshnik

Может немножко не в тему, но расскажу свой случай. Во время беременности у меня в моче обнаружили кетоновые тела, это не совсем ацетон , но из той же области. Врачи встали на уши, у меня двойня, 30 неделя, сразу в больницу на сохранение, капельницы, хотя чувствовала себя прекрасно. В общем ничего не помогало, пока наконец один из врачей не посоветовал сделать анализ не на голодный желудок, а на полный. Моча в итоге , была в порядке. Оказалось, что я сидела в то время на диете, так как подозревали панкреатит на фоне беременности, практически ничего калорийного не ела, и организм начал активно поедать самого себя, то есть дети росли, за счет меня, но очень интенсивно меня ели, хорошо было откуда. Такое иногда происходит еще во время голодания, организм начинает активно поглощать свои запасы и выделяются эти кетоновые тела.

Конечно может это другая ситуация, но вдруг у вас тоже самое. Может организм активно растет, а ужинает ребенок рано, в течение ночи организм тоже растет, но за счет своих немногочисленных запасов, вот к утру и выделяется ацетон. Попробуйте сделать анализ после завтрака, может поменяется.

Partajează acest post

Link spre post
KRISTY

девочки спасибо большое за ответы!!! :girl_in_love:

дала родителям почитать - пусть сдают анализы и ищут причину...

Partajează acest post

Link spre post
Катя

Нам вчера поставили диагноз - панкреатит. Все началось с рвоты вечером в пятницу. В суботу после обеда поднялась температура и вечером начался понос. Но до этого я успела отнести на анализ кал пока еще небыло поноса. На его основании поставили диагноз. Пьем креон по пол капсулы два раза в день, ригедрон, линекс. Не знаю что делать чтобы помочь малышу. И переживаю в правильности диагноза, не кишечный ли вирус. Как определится что это именно ведь от правильности диагноза зависит эфективность лечения. Может у когото чтото подобное было. Посоветуйте хорошего гастролога.

Partajează acest post

Link spre post
aletta
Нам вчера поставили диагноз - панкреатит. Все началось с рвоты вечером в пятницу. В суботу после обеда поднялась температура и вечером начался понос. Но до этого я успела отнести на анализ кал пока еще небыло поноса. На его основании поставили диагноз. Пьем креон по пол капсулы два раза в день, ригедрон, линекс. Не знаю что делать чтобы помочь малышу. И переживаю в правильности диагноза, не кишечный ли вирус. Как определится что это именно ведь от правильности диагноза зависит эфективность лечения. Может у когото чтото подобное было. Посоветуйте хорошего гастролога.

Сходите еще раз к врачу, при панкреатите нет температуры, максимум 37, на сколько я могу судить по нашему опыту.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum