nadiutia

Comotie Cerebrala

Postări Recomandate

nadiutia

copilul a cazut in casa si are comotie cerebrala. am fost internati in spital 7 zile si am primit urmatorul tratament: 10 zile injectii cu magneziu si vit. B6 cite 1 mm si pastile cinnarizin, valeriana, triampur, ascorutin si fenobarbital :xm_12:

si azi ne-a mai prelungit tratamentul inca pe 15 zile cu valeriana(1/4), cinnarizin(1/4) si sirop Picovit.

as vrea sa stiu parerea dvs. daca are rost sa bag atitea pastile intr-un copil de doar 10 luni, caci si asa imi pare rau ca i-am dat fenobarbital.

sa continui tratamentul si ce sfaturi practice puteti sa-mi mai dati, ce nu se poate de facut(de ex vaccin)?

va multumesc!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Amanda

De obicei tratamentul dupa o comotie cerebrala poate dura si o luna de zile, depinde de starea copilului.

Imi pare rau ca ati primit injectii dureroase, se putea de primit Magne B6 in sirop.

10 zile de fenobarbital de 5 mg, nu e strasnic. Doar nu ati administrat doze mari pe o perioada lunga.

La un anisor inainte de vaccinare veti trece inca o data neurologul, dar daca veti face tratamentul corect, comotia nu va lasa urmari.

Aveti grija sa doarma si sa fie odihnit sa nu faca multe capricii.

Sanatate copilului.

Partajează acest post

Link spre post
nadiutia

eu am hotarit sa-i dau doar valeriana si ascorutin, fara cinarizin. nustiu e corect sau nu, dar parca nu as vrea sa-i mai administrez inca 15 zile pastile.

fenobarbital iam dat doar 7 zile.

in privinta la magneziu am vorbit cu medicul si a zis ca in sirop nu are acel efect ca injectii, dar in sfirsit azi am terminat cu ele.

dar cu vaccina nustiu cum sa fac, caci inca nu i-am facut nici un DTP. aceasta e alta problema, copilul e alergic si practic cum vroiam sa-i fac vaccina mereu ii iese alergie.

multumesc pentru raspuns.

Partajează acest post

Link spre post
Amanda

Medicul nu a avut dreptate in privinta magnyiului.

Nici intr+o tara nu chinuie copilul cu magneziul intramuscular.

Daca intr-adevar a avut comotie, trebuie sa-i dai cinarizina si mai departe, fiindca efectul ei apare cam in 2-3 saptamini.

Ea va imbunatati circulatia creerului , astfel grabeste recuperarea lui.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum