lenusika

Tonus Muscular

Postări Recomandate

lenusika

Buna!Am un baietel de 4 luni, am facut deja de 2 ori masaj,dar inca isi are degetelele de la picior incordate si minutele sint la fel de incordate. Ce as mai putea face...incerc sa-l pun in piciore si isi stringe degetelele si incearca sa paseasca in virful degetelor. iar minutele le tine asa de strins ca cu greu i le dezdoi cind ii fac putina gimnastica

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Amanda

Buna seara!

La 4 luni si deja de 2 ori masaje cam mult dupa parerea mea.

Ati facut dupa dorinta proprie sau a indicat neuropediatrul?

Copilul posibil are o insuficienta piramidala, dar cauza poate fi stabilita doar dupa examinarea copilului si unele investigatii.

Sau poate ati facut ceva investigatii?

In unele cazuri masajul facut incorect si nu la timp poate ridica tonusul muscular si astfel se produc aceste semne descrise de Dumneavoastra.

In general masajul se face incepind de la 3 luni si dupa un control medical. Nu toti copii necesita masaj, necatind ca majoritatea mamelor se hotarasc la acest pas.

Va propun sa mergeti la un neuropediatru competent sa va vada bebelusul.

Partajează acest post

Link spre post
lenusika

Bu na ziua inca o data!

Astazi am fost la neurolog.

Mi-a prescris pulvis Medocalm si Cavinton....

Baietelul tot tine piciorusele incordate.

Masajul prima data l-am facut sin propria initiativa, a doua oara la prescriptia neurologului....

Medicu nu mi-a lamurit la ce sint bune aceste pulvisuri. Are rost sa le primesc sau ar fi mai bine sa mergem la inca un neurolog ca sa vedem ce parere are el.Copilul se dezvolta normal,ne intoarcem de o parte pe alta, incercam sa sedem,ne jucam, ridem, ginguim....Poate nu-i mai dau atitea medicamente,ce ziceti?

Partajează acest post

Link spre post
Amanda

Midocalmul este un preparat care regleaza tonusul muscular.

Cavintonul imbunatateste circulatia creerului.

La car anume meurolog ati fost?

Daca nu aveti incredere in avcest medic mai mergeti la altul.

Eu nu va pot zice sa dati copilului sau nu, aceasta hotaraste medicul dupa examinare.

Pur si simplu daca nu se va regla tonusul la timp, va avea probleme la mers.

Da, si in asa cazuri e contraindicat premergatorul.

Editat de Amanda

Partajează acest post

Link spre post
lenusika

Multumesc mult de raspuns.Nu sint din Chisinau,sint din Floresti....

Nu am deloc incredere in neurologul nostru,o cunosc din auzitele mamelor...ba si eu personal am avut de afacere cu D-ei pe cind am fost bolnava de meningita.

I-am procurat intre timp ambele prafuri si nu stiu de ce de la cavinton vomite.

Daca ar fi sa vin la Chisinau,la ce medic m-ati sfatui sa merg si unde? :pardon:

Partajează acest post

Link spre post
Neurolog
Multumesc mult de raspuns.Nu sint din Chisinau,sint din Floresti....

Nu am deloc incredere in neurologul nostru,o cunosc din auzitele mamelor...ba si eu personal am avut de afacere cu D-ei pe cind am fost bolnava de meningita.

I-am procurat intre timp ambele prafuri si nu stiu de ce de la cavinton vomite.

Daca ar fi sa vin la Chisinau,la ce medic m-ati sfatui sa merg si unde? :pardon:

Dati atunci numai midocalm.Acesta e mai esential in reglarea tonusului.

La Chisinau puteti sa va adresati la Bobob Anatolii din Centrul Mamei si a Copilului.

Cind veti avea nevoie va dau si telefonul) de fapt este in tema cu telefoanele madicilor)

Faceti copilului masaj la talpi cite 2-3 minute de 10 ori pe zi 9 se numeste masaj fractionat)

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum