Suzana

Непроходимость маточных труб и спаечный процесс

390 сообщений в этой теме

2 часа назад, mAMAa сказал:

eu sunt dupa 2 operatii deschise de apoplexie ..si medicii deja cunosc toata situatia la mine care este cu uterul si trompele 

prima am facuto la centru mamei si copilului si a doa dela hiperstimulare de ovare la Terramed(aici eu fiind constienta ca se poate    intimpla) asa ca sa fi fost ceva in neregula imi spuneau din amindoua parti ,,dar asa miau spus si mau controlot chiar dupa operatii si totul e bine...la mine ovarele produc multi foliculi,,,

Vreau renghen sa fac si sa vad care este situatia la trompe ..dar vreau la un aparat mai performant.

Si eu am fost cu risc mare de apoplexie, am scapat ca printr-o minune de aceasta. Sansele erau 80 la suta ca fac apoplexie in timpul punctiei si riscul era si dupa aceasta. Tot din cauza ovarelor polifoliculare, chiar daca doza de stimulare a fost minim posibila! 

Nu cred ca in timpul operatiilor, care sint de urgenta si practic contra cronometru pentru a opri hemoragia, s-a apucat cineva sa verifice trompele. Incearca si fa un renghen, intradevar, la o institutie privata. 

Поделиться этим сообщением

1 час назад, olesea123 сказал:

nu nu eu nu am spus ca nu trebuie de facut , doar ca in cazul meu nu a avut efect era prea sus astupata , dar stiu multe cazuri la care au fost desfundate. Dar dupa laparoscopie am mai consultat medici care spun categoric nu trebuie de scos trompele, eu cunosc persoane care li-au inlaturat pe ambele au trecut prin 4 fiv nereusite si nimic din pacate si din cite am inteles ele se recupereaza aceasta medicii mi-au spus.Eu lichid nu am avut, si nu ma pot exprima in cazul dat.....

Si la mine trompele s-au dovedit a fi infundate in zona interstitiala, acolo unde se unesc cu uterul, si nu a fost posibil sa se faca nimic, chiar daca in rest, ele sint perfecte pe toata lungimea. 

Sa inteleg, ca daca, tie ti-au inlaturat una, si cea ramasa era blocata fara sanse de a o desfunda chiar chirurgical, s-a produs totusi minunea, a gasit o gaurica, o luminita la capat de tunel? :)

Stiu ca medicii prefera sa pastreze toate organele la locul lor, si aceasta e foarte bine, dar mai stiu ca sint situatii cind trompele sint cu lichid ( hidrosalpinx se numeste, daca nu gresesc) care este toxic pentru embrioni, si iata atunci e mai bine de a fi inlaturate. 

Acum 6 minute, Antonica a spus:

Si eu am fost cu risc mare de apoplexie, am scapat ca printr-o minune de aceasta. Sansele erau 80 la suta ca fac apoplexie in timpul punctiei si riscul era si dupa aceasta. Tot din cauza ovarelor polifoliculare, chiar daca doza de stimulare a fost minim posibila! 

Nu cred ca in timpul operatiilor, care sint de urgenta si practic contra cronometru pentru a opri hemoragia, s-a apucat cineva sa verifice trompele. Incearca si fa un renghen, intradevar, la o institutie privata. 

Antonica dar tu suferind tot de sindromul ovarelor polichistice ai probleme cu tenul acneiic? eu intreb ca ma confrunt  cu asa ceva..cind am menstruatie am o fata curata ca de bebelus si in lunile cind nu are  loc ovulatia da se formeaza chist e ujas pe fata mea..acum e asa la mine luna asta si simnt o durere usoara periodica pe ovarul sting.

Mersi mult

Только что, mAMAa сказал:

Antonica dar tu suferind tot de sindromul ovarelor polichistice ai probleme cu tenul acneiic? eu intreb ca ma confrunt  cu asa ceva..cind am menstruatie am o fata curata ca de bebelus si in lunile cind nu are  loc ovulatia da se formeaza chist e ujas pe fata mea..acum e asa la mine luna asta si simnt o durere usoara periodica pe ovarul sting.

Mersi mult

Eu nu am ovare polichistice ci polifoliculare, adica se dezvolta multi foliculi antrali. Eu tot timpul am avut ovulatia regulata, si ciclul la fel regulat. Dar probleme cu tenul am, mai ales in perioada de primavara si toamna. Paradoxal, dar problemele cu tenul au inceput sa apara pe la 21 de ani, in pubertate practic nu am avut probleme cu asa ceva. Acum vre-o 7 ani, cind situatia devenise catastrofala pentru psihicul me,  am facut mai multe tratamente cosmetologice extrem de dureroase dupa care, la indicatia cosmetologului si dupa consultatia si a ginecologului, am administrat Yasmine pe parcursul a 6 luni, vreau sa spun ca fata mea, chiar din a doua luna era ca de bebelus. De atunci ma stradui sa fac periodic curatiri mecanice la cosmetolog si tot folosesc produse cosmetice din linii farmaceutice( Isis Pharma, Seba Med, Noreva) pentru a tine sub control, cit este posibil, tenul meu.  

Acum 3 minute, Antonica a spus:

Eu nu am ovare polichistice ci polifoliculare, adica se dezvolta multi foliculi antrali. Eu tot timpul am avut ovulatia regulata, si ciclul la fel regulat. Dar probleme cu tenul am, mai ales in perioada de primavara si toamna. Paradoxal, dar problemele cu tenul au inceput sa apara pe la 21 de ani, in pubertate practic nu am avut probleme cu asa ceva. Acum vre-o 7 ani, cind situatia devenise catastrofala pentru psihicul me,  am facut mai multe tratamente cosmetologice extrem de dureroase dupa care, la indicatia cosmetologului si dupa consultatia si a ginecologului, am administrat Yasmine pe parcursul a 6 luni, vreau sa spun ca fata mea, chiar din a doua luna era ca de bebelus. De atunci ma stradui sa fac periodic curatiri mecanice la cosmetolog si tot folosesc produse cosmetice din linii farmaceutice( Isis Pharma, Seba Med, Noreva) pentru a tine sub control, cit este posibil, tenul meu.  

Eu mereu ma gindeam ca e de la alimentatie insa deja am descoperit cauza asta e tat problema la ovare...cind am fost insarcinata mincam tot absolut is fata curata curata si char cind faceam tratamnt mia era jale sa ma dau cu fon de ten atit de curata era..innsa luna asta cum a inceput sa ma doara un pic ovaru si fata rapunde la asta,,,insa eu curat fata leger si cind apare vriun cos il dau cu tinctura de galbenele las sa actioneze 30 minute  dupa care ma dau crema de la antos imi place la nebunie crema acesta pe baza de proteina de orez,,,altceva nu pot faace..si desigur mereu is atenta ce maninc,,dulce nu prea,,,prajit exclus,,,legume salate,, fructe ,,mere copate,,,,si nu fac execese de mincare.

Acum 11 minute, Antonica a spus:

Yasmine si eu am baut pe la 19 ani..da chiar ajuta si reguleaza menstruatia,,,si eu atunci eram socata cit de repede fata mis a curatit..atunci era mai grav la mine..pe cind acum apar asa vrio 3 cosuri dar sub forma de pete care ma dor si ma deranjeaza

1 oră în urmă, Antonica a spus:

Si la mine trompele s-au dovedit a fi infundate in zona interstitiala, acolo unde se unesc cu uterul, si nu a fost posibil sa se faca nimic, chiar daca in rest, ele sint perfecte pe toata lungimea. 

Sa inteleg, ca daca, tie ti-au inlaturat una, si cea ramasa era blocata fara sanse de a o desfunda chiar chirurgical, s-a produs totusi minunea, a gasit o gaurica, o luminita la capat de tunel? :)

Stiu ca medicii prefera sa pastreze toate organele la locul lor, si aceasta e foarte bine, dar mai stiu ca sint situatii cind trompele sint cu lichid ( hidrosalpinx se numeste, daca nu gresesc) care este toxic pentru embrioni, si iata atunci e mai bine de a fi inlaturate. 

DA da asa a fost, sincer eu am ramas socata cu testul  de sarcina in mina, dar dupa laparoscopie am primit si injectii de desfundare, eu nu pt sa spun daca intradevar sau facut efectul , pentru ca am apelat la fiv si deja nu mai speram la sarcinanaturala...Dar in suflet o speranta micuta de tot era :)

1 пользователю нравится это

В 20.04.2017 в 12:35, mAMAa сказал:

dar la clinicile private ati facut?

Eu am scris ca am facut la Galaxia, dupa pret

Dar fac la mai multe, inclusiv si cel german

ce tiee de rezultat ati facut o comparatie,,,de exeplu eu as merge deoarece am dubii la ceea ce face malinovschi, mie mi sa spus ca am ambele trompe infundate  dar parca simnt ca e bine..insa vreau sa verific

ce tiee de rezultat ati facut o comparatie,,,de exeplu eu as merge deoarece am dubii la ceea ce face malinovschi, mie mi sa spus ca am ambele trompe infundate  dar parca simnt ca e bine..insa vreau sa verific

Asta e intrebare?

Da, desigur am avut dubii dupa malinovschi, ca si dvs

De asta am si verificat alta parte.

Rezultatul, practic nu difera), ca si cineva a scris la fel ca nu difera.

Iata, procedura, deloc nu mi a placut, la  Galaxia.

In schimb, am verificat.

Buna fetelor. Va rog sa verificati diagnozele medicilor nostri. Nu zic, sunt si foarte buni si bravi, dar iata cum a fost la mine. Eu am trecut procedura de verificare a trompelor vara in 2014 la un centru privat. Medicul mi-a zis ca trompele sunt complet impermiabile si copii nu voi avea. La intrebarea mea, ce variante mai sunt, poate laporoscopie, a zis ca nu are sens. Atunci  a cazut cerul in capul meu. Nici nu vroiam sa merg acasa...  Trecind prin toate, aveam incredere, doar in medicul cunoscut al mamei, care nu mai activeaza in tara si toamna am plecat la ea in Crimeia. Mi-a facut laparoscopie diagnostica, trompele curate, problema erau ovarele polichistice.  Unicul la noi era Cotorcea care mi-a diagnosticat aceasta la usg la Centru German. Dupa el am facut usg in alta parte si nu au confirmat si eu am crezut ca el a gresit. Din pacate trebuie si noi sa ne facem medici pe parcurs. Primavara 2015 am ramas insarcinata cu fetita noastra care fosaie acum linga mine.

Ma scuzati, poate nu prea la tema si fara informatie utila. Va doresc din suflet, sa nu va pierdeti speranta si minunea sa se intimple in cuplurile voastre cit mai curind.

1 пользователю нравится это

1 oră în urmă, irysel a spus:

Buna fetelor. Va rog sa verificati diagnozele medicilor nostri. Nu zic, sunt si foarte buni si bravi, dar iata cum a fost la mine. Eu am trecut procedura de verificare a trompelor vara in 2014 la un centru privat. Medicul mi-a zis ca trompele sunt complet impermiabile si copii nu voi avea. La intrebarea mea, ce variante mai sunt, poate laporoscopie, a zis ca nu are sens. Atunci  a cazut cerul in capul meu. Nici nu vroiam sa merg acasa...  Trecind prin toate, aveam incredere, doar in medicul cunoscut al mamei, care nu mai activeaza in tara si toamna am plecat la ea in Crimeia. Mi-a facut laparoscopie diagnostica, trompele curate, problema erau ovarele polichistice.  Unicul la noi era Cotorcea care mi-a diagnosticat aceasta la usg la Centru German. Dupa el am facut usg in alta parte si nu au confirmat si eu am crezut ca el a gresit. Din pacate trebuie si noi sa ne facem medici pe parcurs. Primavara 2015 am ramas insarcinata cu fetita noastra care fosaie acum linga mine.

Ma scuzati, poate nu prea la tema si fara informatie utila. Va doresc din suflet, sa nu va pierdeti speranta si minunea sa se intimple in cuplurile voastre cit mai curind.

CE  tine de ovarele polichistice  problema pe acre o am si eu,, ati facut vriiun tratament anume sau minunea avenit pe ne asteptate.?.Ma bucur pentru tine Irysel.

CE  tine de ovarele polichistice  problema pe acre o am si eu,, ati facut vriiun tratament anume sau minunea avenit pe ne asteptate.?.Ma bucur pentru tine Irysel.

Merci mult 

In timpul interventiei au taiat pelicula formata de pe ovare si peste 3 luni am inceput sa beau diufaston. Ne catind la toate chiar a fost neasteptat :)

La 22.04.2017 la 8:23, irysel a spus:

Merci mult 

In timpul interventiei au taiat pelicula formata de pe ovare si peste 3 luni am inceput sa beau diufaston. Ne catind la toate chiar a fost neasteptat :)

Dece din cite inteleg problema ovarelore polichistice consta inaceea ca exista o pelicula care  este ca o bariera pentru fertilizarea ovulului?

La tine  era problema  dor in ovare polichistice sau mai era si altceva?

Mersi mult

Pina la urma sa dovedit a fi doar polichistoza. 

Cum eu am inteles, pelicula se formeaza din ovulele nedezvoltate, respectiv cu timpul devine mai groasa. 

Создайте аккаунт или авторизуйтесь, чтобы оставить комментарий

Комментарии могут оставлять только зарегистрированные пользователи

Создать аккаунт

Зарегистрировать новый аккаунт в нашем сообществе. Это несложно!

Зарегистрировать новый аккаунт

Войти

Есть аккаунт? Войти.

Войти

• Недавно просматривали   0 пользователей

Ни один зарегистрированный пользователь не просматривает эту страницу.