kristincik85

Numele Delia | Имя Делия

Postări Recomandate

kristincik85

nu stiu ce nume sa pun fetitei noastre, ne gindim la Delia, ce ziceti?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
kristincik85

noi vrem sa-i punem fetitei noastre Delia ce ziceti?

Partajează acest post

Link spre post
Faith

Mi se asociaza cu ceva usor, zburator, nobi. Frumos nume :xm_01:

Partajează acest post

Link spre post
Beauty

mie-mi place. de ce tii cont de parerile altora? important sa-ti placa tie. doar e copilul tau!

Editat de Beauty

Partajează acest post

Link spre post
Катя

Я бы не называла редким именем. Но галвное чтобы вам наравилось.

Partajează acest post

Link spre post
tanya_g

Mie imi place mult. Noi ne gindeam asa s-o numim pe-a doua fetita, dar am gasit o alta varianta :xm_01:

Partajează acest post

Link spre post
m'amy

shi mie imi place numele!

cred ca daca va place voua (mami+tati), restul nu mai conteaza...

:xm_22: eu chiar am venit cu propunerea de a numi pe viitor,( in caza ca vom mai avea o fetiza), cu acest nume, caci foarte bine se asociaza cu Amelia (fetitza mea), insa sotzul a refuzat, dar mai vedem... :xm_06:

Partajează acest post

Link spre post
Noela

si mie imi place mult - simplu si fumos - o singura intrebare totusi se isca - cum va suna in rusa - asta in cazul in care credeti ca pe viitor ati putea fi mai mult in mediu rus, ca daca transforma e in ă nu va suna prea bine

dar numele in varianta rom'na e foarte frumos

Partajează acest post

Link spre post
HasK

am fost la o petrecere si cu noi petrecea o pereche cu fetita Delia. Mamica o numea Dutsu....nu pot sa spun ca suna frumos.... dar pur si simplu Delia - destul de placut.

Partajează acest post

Link spre post
September

Imi place foarte mult numele Delia, acesta era numele "pregatit" pentru fetita, dar avem un baietel minunat - Darius. Daca in viitor vom avea o fetita - asa o vom numi :))

Partajează acest post

Link spre post
Lilka

Asa o cheama pe fetita cumatrei mele. E un nume foarte dragut, dar pina acum 2 ani nu mai auzisem de el, dupa care am aflat ca sunt mai multe fetite asa numite. Cumatra mea o dezmiarda Delutsa( mie mi se pare dulce). Rusii nu prea pot pronunta acest nume si se primeste Дэлия.

Partajează acest post

Link spre post
Svetlana Racovita

Fetelor dar de ce tocmai in limba rusa,in romina e destul de frumos,de ce sa ne intereseze in rusa??????

Mi-e imi place,e fff frumos.

Partajează acest post

Link spre post
Noela
Fetelor dar de ce tocmai in limba rusa,in romina e destul de frumos,de ce sa ne intereseze in rusa??????

pentru ca asa e realitatea noastra traim int-o tara unde sunt multi rusi - prieteni, vecini, poate si rude - mie chiar imi place numele asta indiferent de cum suna in rusa - dar parintii tre sa se gandeasca si la asta inainte de a lua o decizie, eu cred ca solitia ar fi 2 nume - unul mai international.

Pe fiica mea o cheama Deniza, in rusa exista numele Denis - unde E tot E ramine, si totusi unii rusi i zic Дэниза - abia dupa ce le fac paralele intre cele 2 nume - incep a pronunta corect - daca e sa stai sa te gandesti ce i-ar incurca pe rusi sa pronunte DELIA da nu ДЭЛИЯ dar cred ca ei totushi vor insista asupra la a 2 varianta.

Oricum, mai repet numele e superb asa ca eu in ciuda altor argumente totus l-as accepta (chiar ma gandeam ca al 2 nume dar era prea apropiat de Deniza (De))

Partajează acest post

Link spre post
MultiColor

Buna! Şi mie îmi place acest nume! Ştiam de existenţa lui de foarte mult timp.

Cât despre cine şi cum îl pronunţă, atunci nu cred că e vorba doar de ruşi... Vă asigur că şi foarte mulţi moldoveni nu-l vor pronunţa corect, cum de fapt şi multe alte nume, care după părerea lor sunt "nestandartnâe" :xm_17::xm_11: Dar ce contează?! :xm_10: Pe toţi oricum nu-i satisfaci!

Una este cert - dacă vă place şi ţineţi cu adevărat la acest nume - aşa şi trebuie să numiţi fetiţa!

Partajează acest post

Link spre post
inx

mie imi place

Partajează acest post

Link spre post
Кощунда

потому что в этой стране еще долго будут русские и никуда вы от этого не денетесь

Имя красивое, но правильно, русские будут произносить ДЭлия. Но если у вас нет русского круга общения, вас это волновать особо и не будет)))))

Хотя вот Дениза я так и произношу ДЕниза.

Partajează acest post

Link spre post
Noela

знаю за что и благодарю :xm_11: как вы там? :xm_12:

Partajează acest post

Link spre post
Beauty

nu-ti fa griji cu rusi sau fara...important sa-ti placa tie.

feciorul meu e Vlad, la diminuativ e Vladut si nu Vladic, Vladislav sau altfel. la toti prietenii rusi le-am zis doar o singura data ca e Vladut. n-a mai fost nevoie de corectie. :xm_11:

cred ca daca la tine va exista intrebare, poate fi raspunsa :)

Partajează acest post

Link spre post
solnysko
Имя красивое, но правильно, русские будут произносить ДЭлия. Но если у вас нет русского круга общения, вас это волновать особо и не будет)))))

насчет, Дениза-говорю так же

о Делии-это зависит от человека,часть русскоязычных будут говорить Делия,часть Дэлия

это так же,как люди говорят Одесса,а некоторые Одэсса,хотя это и неправильно

Partajează acest post

Link spre post
lalabriana

salut, Delia era in lista noastrade nume, imi place la nebunie dar am hotarit ca va fi Briana <puternica>

(dupa simvolica asha shi este)

Partajează acest post

Link spre post
Svetlana Racovita
Цитата(mamy86 @ 27.1.2009, 11:34) <{POST_SNAPBACK}>Fetelor dar de ce tocmai in limba rusa,in romina e destul de frumos,de ce sa ne intereseze in rusa??????

pentru ca asa e realitatea noastra traim int-o tara unde sunt multi rusi - prieteni, vecini, poate si rude - mie chiar imi place numele asta indiferent de cum suna in rusa - dar parintii tre sa se gandeasca si la asta inainte de a lua o decizie, eu cred ca solitia ar fi 2 nume - unul mai international.

Pe fiica mea o cheama Deniza, in rusa exista numele Denis - unde E tot E ramine, si totusi unii rusi i zic Дэниза - abia dupa ce le fac paralele intre cele 2 nume - incep a pronunta corect - daca e sa stai sa te gandesti ce i-ar incurca pe rusi sa pronunte DELIA da nu ДЭЛИЯ dar cred ca ei totushi vor insista asupra la a 2 varianta.

Oricum, mai repet numele e superb asa ca eu in ciuda altor argumente totus l-as accepta (chiar ma gandeam ca al 2 nume dar era prea apropiat de Deniza (De))

Dar daca de exemplu in Franta se zice Jann la noi cum o sa fie-Ion,sau in rusa Ivan,tot asa ramine,indiferent de tara

Partajează acest post

Link spre post
Кощунда
знаю за что и благодарю :xm_17: как вы там? :xm_17:

:xm_17:

у нас все хорошо, но мы скучаем по тем чудесным вечерам :xm_17: и по вам! Надеюсь, вы тоже в порядке? :xm_17:

Partajează acest post

Link spre post
liubic

este un nume foarte frumos, suna dulce.

Iar referitor la numele in rusa, nu cred ca e cazul sa-l traducem. Cum suna in rom asa si va suna in rusa.

Ce daca vine la noi cieva cu numele de Benjamin, noi o sa-i zice Veniamin?

Partajează acest post

Link spre post
МАМзель

Красивое имя :xm_11: ... но согласна что желательно продумать как имя будут произносить, в том числе и русские

У меня сын Денис, так для меня был шок, когда поехали в Турцию, а там мне сказали что ДЕнис - это мальчик, ДенИс это девочка.... хотя раньше в америк.фильмах слышала эти имена, но не задумывалась.

У моей подруги девочка Аделина... все ее норовят назвать АдЭлина... и маму, и саму девочку это бесит по страшному

Partajează acest post

Link spre post