ninishor

Un Sfat Va Rog

Postări Recomandate

ninishor

buna ziua domnule doctor,as vrea sa-mi dati un sfat:eu am 30 de ani,astazi am luat rezultatele de la insamintarea din faringe(de la Centrul Diagnostic),domnul care mi-a dat rezultatul mi-a spus ca s-a gasit stafilococul aureos in cantitate cam mare adica 10-6,si mi-a spus sa merg la medicul de specialitate,vreau sa va spun ca m-am dus sa dau aceasta analiza din proprie initiativa ,adica nu m-a trimis nimeni si nu fac angine,doar poate faringite slabe care decurg fara temperatura..dar ma confrunt cu alta problema din august am dureri slabe de articulatii ,am facut atunci analizele ,probele reumatice au fost negative insa s-a depistat o infectie ginecologica care mi-a zis reumatologul ca anume ea a provocat o artrita reactiva,am tratat aceasta infectie ,analizele repetate au aratat ca nu mai este,insa mai am dureri in articulatii si m-am gandit eu singurica sa dau aceasta analiza ..ce ma sfatuiti dumneavoastra sa fac mai departe,nici nu stiu unde sa ma adresez,poate acest stafilococ sa provoace asa dureri??trebuie tratat cu anibiotice sau e nevoie de inlaturat glandele???

astept un raspuns va rog frumos!!!

Editat de ninishor

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Losii Oleg
buna ziua domnule doctor,as vrea sa-mi dati un sfat:eu am 30 de ani,astazi am luat rezultatele de la insamintarea din faringe(de la Centrul Diagnostic),domnul care mi-a dat rezultatul mi-a spus ca s-a gasit stafilococul aureos in cantitate cam mare adica 10-6,si mi-a spus sa merg la medicul de specialitate,vreau sa va spun ca m-am dus sa dau aceasta analiza din proprie initiativa ,adica nu m-a trimis nimeni si nu fac angine,doar poate faringite slabe care decurg fara temperatura..dar ma confrunt cu alta problema din august am dureri slabe de articulatii ,am facut atunci analizele ,probele reumatice au fost negative insa s-a depistat o infectie ginecologica care mi-a zis reumatologul ca anume ea a provocat o artrita reactiva,am tratat aceasta infectie ,analizele repetate au aratat ca nu mai este,insa mai am dureri in articulatii si m-am gandit eu singurica sa dau aceasta analiza ..ce ma sfatuiti dumneavoastra sa fac mai departe,nici nu stiu unde sa ma adresez,poate acest stafilococ sa provoace asa dureri??trebuie tratat cu anibiotice sau e nevoie de inlaturat glandele???

astept un raspuns va rog frumos!!!

Buna seara! Nu cred ca e cazul inca de inlaturat glandele. Reumatismul nu e provocat de st. aureus da de cel Beta Hemolitic. Probele reumatice nu totdeauna arata un reumatism incipient. Pentru orice eventualitate va recomand sa veniti la o consultatie pru a aprecia gradul afectarii amigdalelor.

Partajează acest post

Link spre post
ninishor

mersi pentru raspuns,cred ca o sa vin numaidecat,dar cum credeti de unde vin durerile in articulatii daca acest stafilococ nu e de vina???? :xm_01:

Partajează acest post

Link spre post
Losii Oleg
mersi pentru raspuns,cred ca o sa vin numaidecat,dar cum credeti de unde vin durerile in articulatii daca acest stafilococ nu e de vina???? :xm_02:

Buna ziua! Durerile articulare sunt provocate de multi factori, inclusiv de diferite forme ale reumatismului. Reumatologii depisteaza aceste cauze prin diferite formule si analize.

Partajează acest post

Link spre post
ninishor

multumesc pentru raspuns.

dar daca am eu aceasta infectie cu aureus,o au si copii mei???fetita mea tot raceste des ,cred ca o are si ea.. :xm_03:

Partajează acest post

Link spre post
Losii Oleg
multumesc pentru raspuns.

dar daca am eu aceasta infectie cu aureus,o au si copii mei???fetita mea tot raceste des ,cred ca o are si ea.. :xm_14:

Nu e neaparat sa aiba toata familia aceeasi infectie. Pentru fetita ca receste des faceti imunograma si veti depista sau nu dereglari imune care provoaca aceste supraraceli.

Partajează acest post

Link spre post
ninishor

spuneti-mi va rog dar augumentinul este eficient in tratarea anginei??

Partajează acest post

Link spre post
Losii Oleg
spuneti-mi va rog dar augumentinul este eficient in tratarea anginei??

In tratamentul anginelor cel mai eficace sunt preparatele grupei eritromivinei.

Partajează acest post

Link spre post
ninishor

v-as ruga sa-mi scrieti despre preparatul VIFERON luminarele,cat de eficient este??si daca se da si in caz de profilaxie al virozelor sau numai in cazul imbolnavirilor..daca se poate de dat in profilaxie pe ce perioada se poate de dat???si daca nu are contraindicatii ?

mersi anticipat

Partajează acest post

Link spre post
Losii Oleg
In tratamentul anginelor cel mai eficace sunt preparatele grupei eritromivinei.

Buna seara! Viferon este un imunomodulator cu efect antibacterian, antiviral, antihlamidic. Se poate administra si cu scop de profilaxie si cu scop de tratament si cu scop de imunomodulare. In combinare cu vitamina C are un efect antiviral puternic. In supozitorii se gaseste in dozele: 150 mii МЕ, 500 mii МЕ, 1 mln МЕ, 3 mln МЕ unitati de interferon. Contraindicatie este hipersensibilitatea la uleiul de cacao ce se gaseste i ca adjuvant in supozitorie. Cu scop de profilaxie se administreaza cate o supozitorie o data in zi , iar cu scop de tratament o supozitorie de 3 ori pe zi timp de 5 zile. Doza depinde de varsta - copiilor sub 7 ani doza constituie 150 mii ME, copiilor mai mari de 7 ani - supozitorii ce contin 500 mii ME.

Partajează acest post

Link spre post
ninishor
Buna seara! Viferon este un imunomodulator cu efect antibacterian, antiviral, antihlamidic. Se poate administra si cu scop de profilaxie si cu scop de tratament si cu scop de imunomodulare. In combinare cu vitamina C are un efect antiviral puternic. In supozitorii se gaseste in dozele: 150 mii МЕ, 500 mii МЕ, 1 mln МЕ, 3 mln МЕ unitati de interferon. Contraindicatie este hipersensibilitatea la uleiul de cacao ce se gaseste i ca adjuvant in supozitorie. Cu scop de profilaxie se administreaza cate o supozitorie o data in zi , iar cu scop de tratament o supozitorie de 3 ori pe zi timp de 5 zile. Doza depinde de varsta - copiilor sub 7 ani doza constituie 150 mii ME, copiilor mai mari de 7 ani - supozitorii ce contin 500 mii ME.

mersi mult,dar ca scop profilactic se poate de administrat pe toata perioada rece a timpului???caci mi-am tratat copii de anghina si pleaca de luni la scoala si cand ma gandesc ca februarie e cea mai grea luna ,cand toti se imbolnavesc...ce-mi spuneti domnule doctor as putea sa le folosesc pe toata luna o data pe zi?? :xm_01:

Partajează acest post

Link spre post
Losii Oleg
mersi mult,dar ca scop profilactic se poate de administrat pe toata perioada rece a timpului???caci mi-am tratat copii de anghina si pleaca de luni la scoala si cand ma gandesc ca februarie e cea mai grea luna ,cand toti se imbolnavesc...ce-mi spuneti domnule doctor as putea sa le folosesc pe toata luna o data pe zi?? :xm_08:

Faceti o cura de 5 zile apoi pauza de 2 saptamani. Nu se recomanda mai mult de 5-7 zile administrarea Viferonului.

Partajează acest post

Link spre post
POLLYY

Здравствуйте! Согласно нижеприведенной переписке и вашей рекомендации, мы сдали мазок с дужек горла и носа, результат... в носу S. Aureus - 10 в 8 степени, в горле - S. Aureus - 10 в 5 степени; Streprococcus viriolous 10 в 6 степени; Candides 10 в 3 степени....Сказать что я в шоке, это ничего не сказать, ребенок простудными заболеваниями, орз или орви не болел вообще (нам 2, 6) сопли если и были то так пара дней и проходили без особого лечения, просто промывали по утрам, до желтизны и зелени не доходило никогда....в понедельник записаны к ЛОРу. Педиатр осмотрел нас, у нас все хорошо, дыхание чистое, температуры нет, ощупала горло внешне все нормально, но краснота дужек на месте. По крайней мере определили первоисточник проблемы.Дальше будем бороться. Просто сам факт - стафилоккок :tease: про остальное уже молчу, ввел меня в ступор, как же так, в сад не ходим, почти не болеем, часто и много гуляем...и тут такое....знать бы еще откуда это все???...Вам спасибо за рекомендации :tease: :tease: так лечили бы горло еще долго и нудно, с таким то рассадником заразы :shok:

Цитата(POLLYY @ 13.3.2009, 16:55) *

Здравствуйте! я в замешательстве! у моей малышки (2, 6 лет) с конца октября красное горло, вернее красные дужки, сдали кровь из пальца - лейкоциты в норме, сходили к лору выписали бепантен , тантум верде и трависил три раза в день 5 дней, в связи с тем что не помогло, продлили лечение, результат - горло такое же, после данного лечения просидели еще две недели педиатр прописал биопорокс, пробрызгали 14 дней (!!!) результат нулевой, при этом ребенок бодр весел аппетит в норме температуры нет соплей тоже, и вот уже середина марта а я боюсь смотреть в горло, понимаю чем меньше туда заглядываю тем лучше сплю, но...горло таки красное! вернее дужки....я теряюсь, сдать ли нам мазок на стаффилокок и бывает ли такое горло аллергического происхождения?....Спасибо

Здравствуйте! Это не аллергия, давно надо было сдать мазок. Утром не пить не кушать не чистить зубки и сразу в баклабораторию. Попросите лаборанта взять мазок именно с дужек.

Partajează acest post

Link spre post
Losii Oleg

Здравствуйте! Согласно нижеприведенной переписке и вашей рекомендации, мы сдали мазок с дужек горла и носа, результат... в носу S. Aureus - 10 в 8 степени, в горле - S. Aureus - 10 в 5 степени; Streprococcus viriolous 10 в 6 степени; Candides 10 в 3 степени....Сказать что я в шоке, это ничего не сказать, ребенок простудными заболеваниями, орз или орви не болел вообще (нам 2, 6) сопли если и были то так пара дней и проходили без особого лечения, просто промывали по утрам, до желтизны и зелени не доходило никогда....в понедельник записаны к ЛОРу. Педиатр осмотрел нас, у нас все хорошо, дыхание чистое, температуры нет, ощупала горло внешне все нормально, но краснота дужек на месте. По крайней мере определили первоисточник проблемы.Дальше будем бороться. Просто сам факт - стафилоккок :shok: про остальное уже молчу, ввел меня в ступор, как же так, в сад не ходим, почти не болеем, часто и много гуляем...и тут такое....знать бы еще откуда это все???...Вам спасибо за рекомендации :girl_haha::val15: так лечили бы горло еще долго и нудно, с таким то рассадником заразы :sad:

Здравствуйте! Главное сначало Кандиду вылечить, так как обычно врачи лечат Стрептоко антибиотиками а про грибок забывают.

Partajează acest post

Link spre post
gagulea

Олег Михайлович, здравствуйте!

Посоветуйте, пожалуйста, хорошую лабораторию, где можно сдать мазок из горла и носа. Принципиально нужено чтоб результат был развернутый и не написанный от руки , а напечатанный на бланке лаборатории (нам результат нужен для Румынии).

Спасибо!

Partajează acest post

Link spre post
Losii Oleg
Олег Михайлович, здравствуйте!

Посоветуйте, пожалуйста, хорошую лабораторию, где можно сдать мазок из горла и носа. Принципиально нужено чтоб результат был развернутый и не написанный от руки , а напечатанный на бланке лаборатории (нам результат нужен для Румынии).

Спасибо!

Добрый день!В Кишиневе есть клиника Модус Вивенди, там они делают анализы и печатают на компютере результат. К сожелению я не знаю адрес и телефон,но можно найти в справочной.

Partajează acest post

Link spre post
Cosinzeana

Buna ziua stimate domn!

Fetitei mele de 3 ani jumate i s-a depistat streptokok si stafilokok in git si stafilokok in nasuc. (am recurs personal la aceasta analiza deoarece din octombrie 2008 fetita mea se imbolnavea foarte des)

Cind neam adresat la medic, doamna ne-a dat lecuire, dar a tinut cont ca fetita are probleme cu rinichii si periodic facem lecuire in aceasta directie, deci am urmat lecuirea si urma sa facem inca o analiza de control pentru a vedea rezultatul. Insa, nici nu am reusit sa facem analiza, ca fetita mi s-a imbolnavit iarasi destul de serios(cu temperatura 39 primele doua zile si acum cu temperatura subfebrila, gitul rosu inchis, nasul curge permanent).Acum ne lecuim in urmatorul mod: antibiotic-cefalosporina de generatia a treia, in nas-solutie salina, in git - ulei de clorofilipt, sirop de patlagina dr.Tais.

Va rog mul spunetine daca va avea efect aceasta lecuire(am in vedere sa fie de lunga durata efectul)sau....

Ce ne puteti propune Dvs.?

Cit de importante sunt clatiturile(din pacate fetita mea nicicum nu se poate invata sa faca clatituri)?

Pentru a ne izbavi de aceste strepto si stafilococuri numai decit este nevoie de interventie locala la focar(clatituri, ungere sau stergerea gitului)?

Va multumesc anticipat!

Partajează acest post

Link spre post
Losii Oleg
Buna ziua stimate domn!

Fetitei mele de 3 ani jumate i s-a depistat streptokok si stafilokok in git si stafilokok in nasuc. (am recurs personal la aceasta analiza deoarece din octombrie 2008 fetita mea se imbolnavea foarte des)

Cind neam adresat la medic, doamna ne-a dat lecuire, dar a tinut cont ca fetita are probleme cu rinichii si periodic facem lecuire in aceasta directie, deci am urmat lecuirea si urma sa facem inca o analiza de control pentru a vedea rezultatul. Insa, nici nu am reusit sa facem analiza, ca fetita mi s-a imbolnavit iarasi destul de serios(cu temperatura 39 primele doua zile si acum cu temperatura subfebrila, gitul rosu inchis, nasul curge permanent).Acum ne lecuim in urmatorul mod: antibiotic-cefalosporina de generatia a treia, in nas-solutie salina, in git - ulei de clorofilipt, sirop de patlagina dr.Tais.

Va rog mul spunetine daca va avea efect aceasta lecuire(am in vedere sa fie de lunga durata efectul)sau....

Ce ne puteti propune Dvs.?

Cit de importante sunt clatiturile(din pacate fetita mea nicicum nu se poate invata sa faca clatituri)?

Pentru a ne izbavi de aceste strepto si stafilococuri numai decit este nevoie de interventie locala la focar(clatituri, ungere sau stergerea gitului)?

Va multumesc anticipat!

Buna ziua!Tratamentul descrisw de dra este destul de eficient.Clatiturile sunt importante ,incercati sa invatati copilul a clati gatisorul. Desigur cel mai optimal e de a face o imunograma pentru a depista care veriga a imunitatii este dereglata,caci glandele sunt o oglinfa a imunitatii corpului.Imunograma se face in orice laborator imunologic, dar in perioada de timp cand copilul nu este bolnav.

Partajează acest post

Link spre post
п4ёлка

Уважаемый доктор!

Моему малышу 3,5 года,за последний год много раз переболели и ангиной и аденоиды увеличились,соответс

твенно

стали колоть антибиотики.ЛОР посоветовал сдать анализ из горлышка на бакпосев-обнаружили золотистый стафилококк в достаточно большой степени.Слышала,что есть какие то прививки от стафилококка,есть ли они у нас в Молдове,насколько они безопасны и действительно ли помогают.

Editat de п4ёлка

Partajează acest post

Link spre post
Losii Oleg
Уважаемый доктор!

Моему малышу 3,5 года,за последний год много раз переболели и ангиной и аденоиды увеличились,соответс

твенно

стали колоть антибиотики.ЛОР посоветовал сдать анализ из горлышка на бакпосев-обнаружили золотистый стафилококк в достаточно большой степени.Слышала,что есть какие то прививки от стафилококка,есть ли они у нас в Молдове,насколько они безопасны и действительно ли помогают.

Такие прививки есть. Надо обратится в центр вакцинации и профилактики ИММУНО+. Бывают случаи когда вакцин не помогает. Но последнее слово за иммунологом.

Partajează acest post

Link spre post
п4ёлка

Большое спасибо за ответ

Partajează acest post

Link spre post
POLLYY

Здравствуйте! Согласно нижеприведенной переписке и вашей рекомендации, мы сдали мазок с дужек горла и носа, результат... в носу S. Aureus - 10 в 8 степени, в горле - S. Aureus - 10 в 5 степени; Streprococcus viriolous 10 в 6 степени; Candides 10 в 3 степени....Сказать что я в шоке, это ничего не сказать, ребенок простудными заболеваниями, орз или орви не болел вообще (нам 2, 6) сопли если и были то так пара дней и проходили без особого лечения, просто промывали по утрам, до желтизны и зелени не доходило никогда....в понедельник записаны к ЛОРу. Педиатр осмотрел нас, у нас все хорошо, дыхание чистое, температуры нет, ощупала горло внешне все нормально, но краснота дужек на месте. По крайней мере определили первоисточник проблемы.Дальше будем бороться. Просто сам факт - стафилоккок :shok: про остальное уже молчу, ввел меня в ступор, как же так, в сад не ходим, почти не болеем, часто и много гуляем...и тут такое....знать бы еще откуда это все???...Вам спасибо за рекомендации :hysteric::shok: так лечили бы горло еще долго и нудно, с таким то рассадником заразы :sad:

Здравствуйте! Главное сначало Кандиду вылечить, так как обычно врачи лечат Стрептоко антибиотиками а про грибок забывают.

[/quote

Здравствуйте Олег Михайлович! в продолжение нашего разговора, после получения результатов были у ЛОРа, нам всего лишь прописали свечи кипферон, пять дней подряд два раза в день, затем пять недель по два раза в неделю....больше ничего...так и делаем у нас уже пошла 4 неделя лечения, простуды нет, все в норме (у нас внешних признаков и так не было если бы все время я не заглядывала в горлышко), при осмотре горла в процедурной, врач сказал что в принципе не такое уж оно красное....и все таки я сомневаюсь, если бы так легко это все устранялось :sad: , мы бы и раньше вылечились.....подск

ажите, есть смысл идти еще к одному специалисту и послушать его или продолжать назначенное лечение?...спасибо заранее :shok: :shok: :shok:

Partajează acest post

Link spre post
Orange Mood

здравствуйте!!!

Олег Михайлович, очень нужна ваша помощь.

сыну 2,8. начиная с весны горло было то красное, то розовое, то с налетом. иногда приплетались сопли и тп. то обходились хлорофиллиптом, то пили а/биотики. но каждый раз так и не могли долечиться до конца. мажем хлорофиллиптом - все ок. перестаем мазать - на второй день горло снова красное. допили а/биотик - ушел налет и гноный пробки, краснота осталась. вот так и ситуация и гуляет - то лучше, то хуже. уже и иммуностимулирующие пили, и разные а/биотики, и гомеопатия - результат тот же до сих пор. не выдержала и пошли сдали бакпосев из зева и из носа. результат такой: в носу st aureus 4+, в зеве - ps aeruginosa 4+. мягко говоря, я в шоке. в результатах уцказана чувствительность к а/биотикам. у синегнойки только у ципрофлоксацину и слабая к цефотаксиму. всего проверялить 8 а/биотиков - это не мало? в лаборатории предложили лечиться ципрофлоксацином, но он протипоказан детям, насколько я знаю. сказали посоветоваться с педиатром, но у нас оч молодой педиатр, не думаю, что большой опыт в этой области. а лор в отпуске... подскажите, пожалуйста, что делать? в интернете в разных источниках по-разному. кто-то советует больницу с комбинированием неск а/биотиков, кто-то - амбулаторное лечение. информация о побочных эффектах и от самой палочки, и от лечения тоже жуткая... расскажите, пожалуйста, как быть и чему верить?

и еще вопрос по поводу золотистого стафилококка: 4+ это много? тоже нужно лечить? предыдущий раз делали посев в феврале, тоже был стафилококк, но тогда сказали, что в пределах максимальной нормы. но сколько там именно было - не помню, не могу найти листик в результатами.

заранее большое спасибо!!!

Partajează acest post

Link spre post
Losii Oleg
здравствуйте!!!

Олег Михайлович, очень нужна ваша помощь.

сыну 2,8. начиная с весны горло было то красное, то розовое, то с налетом. иногда приплетались сопли и тп. то обходились хлорофиллиптом, то пили а/биотики. но каждый раз так и не могли долечиться до конца. мажем хлорофиллиптом - все ок. перестаем мазать - на второй день горло снова красное. допили а/биотик - ушел налет и гноный пробки, краснота осталась. вот так и ситуация и гуляет - то лучше, то хуже. уже и иммуностимулирующие пили, и разные а/биотики, и гомеопатия - результат тот же до сих пор. не выдержала и пошли сдали бакпосев из зева и из носа. результат такой: в носу st aureus 4+, в зеве - ps aeruginosa 4+. мягко говоря, я в шоке. в результатах уцказана чувствительность к а/биотикам. у синегнойки только у ципрофлоксацину и слабая к цефотаксиму. всего проверялить 8 а/биотиков - это не мало? в лаборатории предложили лечиться ципрофлоксацином, но он протипоказан детям, насколько я знаю. сказали посоветоваться с педиатром, но у нас оч молодой педиатр, не думаю, что большой опыт в этой области. а лор в отпуске... подскажите, пожалуйста, что делать? в интернете в разных источниках по-разному. кто-то советует больницу с комбинированием неск а/биотиков, кто-то - амбулаторное лечение. информация о побочных эффектах и от самой палочки, и от лечения тоже жуткая... расскажите, пожалуйста, как быть и чему верить?

и еще вопрос по поводу золотистого стафилококка: 4+ это много? тоже нужно лечить? предыдущий раз делали посев в феврале, тоже был стафилококк, но тогда сказали, что в пределах максимальной нормы. но сколько там именно было - не помню, не могу найти листик в результатами.

заранее большое спасибо!!!

Стафилоко допустимая норма 3-я степень. Вы где сдавали бак посев?

Partajează acest post

Link spre post
Orange Mood
Стафилоко допустимая норма 3-я степень. Вы где сдавали бак посев?

в лаборатории при ЦМиР в Тирасполе

доктор, а как быть с синегнойной палочкой?

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum