LissyFox

Alimentarea La Sin A Prematurilor

Postări Recomandate

LissyFox

Asa situatie...

Am nascut un baietel la 35-36 saptamini, 2725 gr, 49 cm. Pina la a 5-a zi nu am avut lapte practic deloc. Am inceput sa-l hranim adaugator prin "sond". Puneam un cateter in seringa si cateterul il puneam impreuna cu sinul in gura. Insa copilul nu sugea deloc - nu avea putere. Inghitea cite un pic din seringa. Cind a aparut laptele am venit acasa si am incercat tot asa sa-l hranim, insa copilul minca tare putin, adormea repede si nici nu inghitea ce-i dadeam in gura. Din aceasta cauza copilul scadea in greutate. :( Dupa cum era si de asteptat - isterica, lacrimi... si i-am pus sticluta in gura :(

Din sticluta maninca cite oleaca. Ii dau cit pot laptele meu. Insa nu imi ajunge si ii mai dau si Hipp :(. Presupun ca daca ar suge mai bine, ar veni si mai mult lapte. Dar practic nu suge... si nu mai stiu, nu are putere sau se leneveste.

Astazi are 16 zile, 2620 gr. Il hranesc la fiecare 2 ore, numai noaptea fac o pauza mai mare. La fiecare mincare maninca cam 35 ml. Daca maninca mai mult, poate sa vomite inainte de urmatoarea mincare. Dar medicii spun ca el trebuie sa manince acum 50 ml la o mincare. Adica 500 ml pe sutca. Dar nu e real pentru el. Incerc sa-i maresc norma pe fiecare zi, insa ma sperii cind il vad ca vomita. Nici nu stiu cum sa fac, sa-l las sa manince cit vrea sau sa-i adaug fortat cite oleaca :(

Cine a mai avut asa experiente, cum ati procedat? Si ati putut pe urma sa-l treceti cu alimentarea numai la sin?

Nu stiu cit de clar am explicat, sper sa fiu inteleasa.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
MumofChubby

Olesel,imi pare foarte rau ca esti in situatia data...eu,una,nu pot veni cu mari sfaturi vizavi de problema, pentru ca nu am avut o astfel de experienta.Vreau doar sa te rog sa-ti pastrezi laptele,si intr-adevar pentru a avea lapte e nevoie de stimulare permanenta.Iar pentru ca asta nu se intimpla la moment te-as sfatui sa-ti iai o pompa neaparat si s-o folosesti zilnic de citeva ori pe zi,cam de atit de des de cite ori, ipotetic vorbind, ar fi mincat copilul in mod normal.Productia laptelui se va mari si vei putea sa-i dai lapte de al tau prin sticluta cel putin.

Va tin pumnii si numai sanatate mamicai si lui Cosmin.

Si stradui-te sa te stresezi cit mai putin...stiu ca e usor a spune asta dar chiar iti doresc asta din tot sufletul.Lasa-te ajutata de toti care iti ofera ajutorul iar tu ocupa-te de tine si bebe,si fii mai optimista...caci totul se rezolva pina la urma.

Partajează acest post

Link spre post
Milaia Mia

Lisicica nici eu nu am experienta, dar am iaca asa idei

cred ca normele sunt scrise pentru medici, lasa copilul sa manince cit poate, inceatrca mai des sa/l hranesti, dar nu forta sa papae mult, cred ca nu merita.

inteleg ca te temi ca ai putin lapte, incearca sa/l scurgi singurica, cit poti, stiu ca este pe forum consultant de alaptare, intreaba de doamna. Daca nu iti reuseste sa scurgi singurica, poate folosesti pompa?

astea sunt numai gindurile mele pur subiective,

poate apare cineva cu experienta.

Tine-te tare, totul e trecator

lui Shumaher sanatate!

Partajează acest post

Link spre post
Ленуля

Cind am fost la spital, era cu noi in salon o fata fetitza careia de asemena sugea ft rau shi, respectiv, adauga ft rau in greutate (din aceasta cauza shi era spitalizata). Medicii au recomandat s-o hraneasca cit mai des, iar din amestecuri PreNan, care este special conceput pt copii prematuri.

Sper sa te ajute! Dar mai consultatzi un medic pediatru bun. Succese! :xm_06:

Partajează acest post

Link spre post
kotea motea
Asa situatie...

Am nascut un baietel la 35-36 saptamini, 2725 gr, 49 cm. Pina la a 5-a zi nu am avut lapte practic deloc. Am inceput sa-l hranim adaugator prin "sond". Puneam un cateter in seringa si cateterul il puneam impreuna cu sinul in gura. Insa copilul nu sugea deloc - nu avea putere. Inghitea cite un pic din seringa. Cind a aparut laptele am venit acasa si am incercat tot asa sa-l hranim, insa copilul minca tare putin, adormea repede si nici nu inghitea ce-i dadeam in gura. Din aceasta cauza copilul scadea in greutate. :( Dupa cum era si de asteptat - isterica, lacrimi... si i-am pus sticluta in gura :(

Din sticluta maninca cite oleaca. Ii dau cit pot laptele meu. Insa nu imi ajunge si ii mai dau si Hipp :(. Presupun ca daca ar suge mai bine, ar veni si mai mult lapte. Dar practic nu suge... si nu mai stiu, nu are putere sau se leneveste.

Astazi are 16 zile, 2620 gr. Il hranesc la fiecare 2 ore, numai noaptea fac o pauza mai mare. La fiecare mincare maninca cam 35 ml. Daca maninca mai mult, poate sa vomite inainte de urmatoarea mincare. Dar medicii spun ca el trebuie sa manince acum 50 ml la o mincare. Adica 500 ml pe sutca. Dar nu e real pentru el. Incerc sa-i maresc norma pe fiecare zi, insa ma sperii cind il vad ca vomita. Nici nu stiu cum sa fac, sa-l las sa manince cit vrea sau sa-i adaug fortat cite oleaca :(

Cine a mai avut asa experiente, cum ati procedat? Si ati putut pe urma sa-l treceti cu alimentarea numai la sin?

Nu stiu cit de clar am explicat, sper sa fiu inteleasa.

Лисика, поздравляю с рождением малыша!

я хочу попробывать вам помочь. ВАш малыш родился все таки на хорошем сроке. И него хороший вес. И ваше молоко - это сейчас очень ценный продукт для него. ВАм обязательно нужно его кормить. и у вас все получится - я в это верю и вы в это верьте !!!

У меня есть пара вопросов , если не сложно ответьте на них.

1. С каким весом вы выписались из роддома?

2. Сколько ребенок писает.

3. Обследовал ли малыша невропатолог, нет ли у него гипотонии?

4. Есть ли у вас возможность взвешивать малыша каждую неделю на одних и тех же электронных весах?

Мои соображения.

Он плохо сосет грудь, т.к. нет сил и видимо слабо развит сосательный рефлекс (как сосет бутылку, палец, сильно или нет, как хватает ручками ваш палец).

Расскажите как проходит у вас кормление. Что поэтапно вы делаете.

По идее должно быть так - вы кормите его грудью сколько съел столько съел, потом даете сцеженное молоко, сколько есть, потом если еще голоден - смесь.

Если у вас проблемы с сосательным рефлексом - ему нужна бутылка и массаж щечек и неба (как делать я поищу и выложу вам). Пока вы восстанавливаете рефлекс -

1. малыш должен проводить на вас максимум времени, прикладывайте его к груди вне зависимости от того сосет он или нет, эффективно или нет (выдавливайте ему молоко в рот, чтобы простимулировать, чтобы он понял зачем ему это надо).

2. после каждого кормления вам нужно сцеживаться для того чтобы у груди была нормальная стимуляция, иначе лактация совсем заглохнет, если ребенок не сосет нормально.

3. постепенно сцеженное молоко должно заменить всю смесь

4. когда вы сможете достаточно нацеживать и разберетесь с сосательным рефлексом - вы сможете убрать бутылку.

5. будете кормить сколько будет есть из груди, если сил все еще будет немного - можно будет докармливать сцеженным из шприца без иглы (если вы на этом этапе не уберете бутылку вообще - вам очень сложно будет ребенка перевести полностью на грудь).

6. как только вы обнаружите что ребенок нормально сосет из груди, количество пописов в норме и без докорма из шприца - вы сможете перестать сцеживать, убрать шприц и кормить только грудью.

7. взвешиваться не чаще одного раза в неделю. все остальное - не информативно. весы должны быть эллектронные и одни и те же.

8. минимальный привес в неделю 125 граммов.

П.С.

Я не была в такой ситуации, у меня доношенный ребенок. Но я очень много читала о кормлении недоношенных, в том числе и рекомендации консультантов. Я поищу еще для вас инфу, чтобы вы почитали сами. И если ничего не поможет - свяжу вас с консультантом из Израиля - она поможет вам обязательно.

Partajează acest post

Link spre post
kotea motea

Для сцеживаний - купите молокоотсос Авент. С ним вам будет гораздо быстрее и проще, чем руками.

Когда кормите из одной груди = можете сцеживать другую. Из то что покормили - ее потом можно тоже доцедить в ту же посуду.

Когда кормите из груди, из бутылки и из шприца - старайтесь малыша раздеть и раздеться сама, чтобы был контакт кожа к коже. Дете будет сосать интенсивнее. Если в комнате прохладно - накройте и себя и малыша одеялом или простынью. Чтобы вам было и тепло и сохранялся контакт кожа к коже.

Partajează acest post

Link spre post
LissyFox

Fetelor, multumesc mult pentru sfaturi si incurajari... Iata scriu cum fac eu.

kotea motea, sper sa nu te superi ca iti scriu in romana, nu prea am timp de tradus :)

1. С каким весом вы выписались из роддома?

Ne-au externat cu 2480, insa eu cred ca el dupa asta a mai scazut, pentru ca era edemat la nastere.

2. Сколько ребенок писает.

Eu schimb aproximativ 10 pampersuri pe sutca. Toate sunt pisate, unele cred ca si de 2 ori.

3. Обследовал ли малыша невропатолог, нет ли у него гипотонии?

La neuropatolog nu am fost

4. Есть ли у вас возможность взвешивать малыша каждую неделю на одних и тех же электронных весах?

Da. Pentru asta am cumparat cintar electronic de bucatarie.

Insa il cintarim des (nu pot sta linistita altfel). Vineri a avut 2580, simbata - 2618. Astazi il cintaresc putin mai tirziu.

Расскажите как проходит у вас кормление. Что поэтапно вы делаете.

По идее должно быть так - вы кормите его грудью сколько съел столько съел, потом даете сцеженное молоко, сколько есть, потом если еще голоден - смесь.

Intii il pun la sin sa suga vre-o 15 min. Nu il las mai mult pentru ca oboseste si pe urma nu mai maninca nici din sticlutza. Dar suge destul de putin, uneori practic deloc (trage o data sau de doua ori). Dupa asta ii dau sticluta cu lapte de la mine. Ii dau 35-40 ml. Daca a mincat totul, am incercat sa ii dau inca vre-o 10ml. A mai mincat vre-o 7 din ele si peste o ora a varsat :(. Cred ca a fost prea mult, de asta ma gindesc sa ii dau exact 40, de exemplu, si sa cresc in fiecare zi cu vre-o 5ml in sticlutza.

1. малыш должен проводить на вас максимум времени, прикладывайте его к груди вне зависимости от того сосет он или нет, эффективно или нет (выдавливайте ему молоко в рот, чтобы простимулировать, чтобы он понял зачем ему это надо).

Da, stiu ca trebuie cit mai mult timp pe mine, dar e foarte greu. Eu il hranesc la fiecare 2 ore. Aproximativ o ora el maninca, apoi 30 min eu tre sa scurg laptele, mai ramin 30 min :( Cit reusesc il tin linga mine, il mai pun pe burta la taica-sau, macar pe cineva sa simta alaturi, daca eu is ocupata cu stoarcerea, sau elementar, maninc.

Scurg laptele cu pompa Canpol aproximativ de 7-8 ori pe zi. Noaptea nu sunt in stare. Dar nu pot stoarce odata cu hranirea, cu Avent s-ar primi asa ceva?

4. когда вы сможете достаточно нацеживать и разберетесь с сосательным рефлексом - вы сможете убрать бутылку.

5. будете кормить сколько будет есть из груди, если сил все еще будет немного - можно будет докармливать сцеженным из шприца без иглы (если вы на этом этапе не уберете бутылку вообще - вам очень сложно будет ребенка перевести полностью на грудь).

Iata aici nu stiu cum voi preoceda. Chiar daca va incepe peste un timp el sa suga mai mult de la piept. De unde voi sti eu ca el e satul sau nu? Pentru ca el acum nu cere mincare. Eu trebuie sa il trezesc la fiecare 2 ore sa-l hranesc. Altfel poate dormi mult si bine :(.

Когда кормите из груди, из бутылки и из шприца - старайтесь малыша раздеть и раздеться сама, чтобы был контакт кожа к коже.

Mi-e frica sa il dezbrac atit de des. Se raceste foarte repede si toti medicii cu care am vorbit pina acum striga intr-un glas sa nu-l racesc cumva :(( In odaie e 22-24 de grade. Cind il hranesc, il tin imbracat si acoperit.

Editat de Lisicica

Partajează acest post

Link spre post
infinit

Olesea, trimite-l pe omul tau la mine! Eu iti dau pompa normala ca sa te scurgi ca mie oricum nu-mi mai trebuie si iti dau un sling sharf din tricotaj de al meu ca sa poti sa-l porti pe Cosmin piele la piele cand il alaptezi! Daca ceva, pot sa vin si eu cu sling cu tot ca sa-ti arat cum sa te legi cu el! Ti le dau asa, fara bani! Acum e important sa inceapa a manca Cosmin bine si bun! ))

in sharf o sa-ti fie si tie cald si bine shi lui Shumaher, ca o sa aiba 3 straturi de sling pe el

Editat de infinit

Partajează acest post

Link spre post
LissyFox
Olesea, trimite-l pe omul tau la mine! Eu iti dau pompa normala ca sa te scurgi ca mie oricum nu-mi mai trebuie si iti dau un sling sharf din tricotaj de al meu ca sa poti sa-l porti pe Cosmin piele la piele cand il alaptezi! Daca ceva, pot sa vin si eu cu sling cu tot ca sa-ti arat cum sa te legi cu el! Ti le dau asa, fara bani! Acum e important sa inceapa a manca Cosmin bine si bun! ))

in sharf o sa-ti fie si tie cald si bine shi lui Shumaher, ca o sa aiba 3 straturi de sling pe el

Geta, da ce pompa minune ai tu? E ceva cu care s-ar primi mai repede decit cu Canpol?

Si de sarf, merci... poate ar fi o ideie. Insa ar trebui sa vii sa-mi arati, ca n-o sa ma lamuresc.

Partajează acest post

Link spre post
infinit

ap eu nu stiu ce fel de canpol ai tu! daca-i cu "груша" ap ai sa te storci mult si bine cu asa pompa! la mine-i Disney Club - nu-i cine stie ce cu navaroate da pompeaza bine si usor si repeta ritmul de sugere a bebelusului. am dat vreo 200 de lei pe ea acum cand s-a nascut evelina ca cu pompa idioata care am avut-o cu Bogdan numai ma chinuiam aiurea si pierdeam timp si nervi degeaba!

Da cu sharfu, ap eu dor am mai scris ca vin si arat cum el lucreaza! ))

Partajează acest post

Link spre post
@niri

Поздравляю вас с выпиской!

Ты не переживай - это самое главное!

У малыша еще не хорошо развит сосательный рефлекс и не слушай врачей насчет нормы - не спеши увеличивать колличество молока.

У вас хороший вес и через некоторое время все наладится! Главное сцеживай молоко и отдыхай насколько это возможно!

У меня сын так и не взял грудь (но он был совсем маленьким), я сцеживала 5 месяцев в основном руками, ничего лучше не нашла.

Mi-e frica sa il dezbrac atit de des. Se raceste foarte repede si toti medicii cu care am vorbit pina acum striga intr-un glas sa nu-l racesc cumva :(( In odaie e 22-24 de grade. Cind il hranesc, il tin imbracat si acoperit.

А я нашла хороший способ - одевала махровый халат на голое тело, раздевала малыша, и ложила его на себя и закрывала халат - так ему было очень даже комфортно! С одной стороны мое тепло и с другой был мой халат и еще можно одеалом накрыться. Больая температура тоже повредит, так что надо осторожно.

Partajează acest post

Link spre post
Amanda

Dar din cite stiu eu, un nou nascut trebuie sa suga 30 ml la o mincare, nu 5o.

Olesea succese si rabdare!

Degraba el un pic se va maturiza si reflexul de sugere va fi mai puternic si mai bine dezvoltat.

Eu la termen am nascut cu asa greutate, dar vorba nu e in greutate ci in virsta.

Va dorim laptic cit mai gustos si adaugarea in greutate cit mai buna!!!

Da, si nu te-as sfatui sa-l hranesti cu sticluta cu biberon, caci pe urma poate sa nu ia sinul.

Succes!

Editat de Amanda

Partajează acest post

Link spre post
Sandrina

Olesea,ma alatur si eu sfaturilor date,eu am nascut primul copil la termen ,dar cu masa 2600,era slabut si la piept nu facea progrese...dar am insistat,toti imi spunea ca trebuie hranit doar cu piept si eu eram optimista....da ,nu a fost deloc usor,adauga mai putin,eu vroiam mai mult,eram stresata si asta nu e deloc bine pentru bebe,l-am hranit la piept pina la 1 an,acum am flacau adevarat,nici n-ai spune ca la 1an cintarea 8500...asa e,nu-s toti copii la fel.Totusi ,eu te sfatui sa-l protejezi de frig,prematurii is foarte sensibili la el.Sanatate!!!

Partajează acest post

Link spre post
tolstopuz

Олеся поздравляю с рождением малыша!

у нас аналогичная ситуация

мы родились недоношенными в 36 недель, кормить начала только через сутки через зонд со шприца, докармливали первые 3 суток смесью,, молока мало было

грудь попробовала дать только через неделю, взяла но сосать не могла, тяжело ей , кормила сцеженным молоком, категорически отказывалась от смеси, хотя все врачи настаивали, бо она только теряла вес и не набирала

норма это их вес деленный на 5 (это суточная норма)

я кормила каждые 2 часа по 30 мл, больше не высасывала, как бы я не старалась, потом стала прикладывать груди и сама засовывала ей сосок в рок, как можно глубже, не с первого раза но получилось, сосала сколько хотела, потом давала бутылку со сцеженным молоком, потом одно кормление грудь., одно бутылка, чтоб наверняка наелась, и вот перешли на грудь полностью, хотя веса еще не набрали, но надеюсь что получится

удачи и тебе!!

Partajează acest post

Link spre post
SandaSun

Olesel, noi ne-am nascut de 3100 la 39-40 saptamani. aveam probleme mari cu alimentarea la san - sanul era cel mai mare somnifer. adormea des si profund. am afcut o derie de greseli care au compromis lactatia. ti le scriu mai jos, poate te ajuta:

1. gresala numarul 1: mama-robot. copilul hranit strict dupa mililitri si milgrame, cantarit de 10 ori pe zi (noi am scazut peste cele 6% din masa corpului acceptabile) in momentul cand copilul adormea, in patuc si mama la scurs sanul. ce as face acum: m-as pravali cu ea in bratse in pat si i-as da sanul la fiecare miscare cat de mica. nu as schimba pampersul, pregati amestecul si doar dupa asta hrani copilul.

2. gresala Nr 2: am dormit separat initial. consecinte: mama zombi, copilul la 8 luni oricum a trecut cu mine-n pat si de atunci n-o pot urni inapoi. ce as face: as dormi cu ea. sa ia sanul cum se trezeste.

3. gresala Nr 3: am scursc si am tot scurs sanul. mai bine o tineam constant langa mine si cu mine, in bratse, in sling, la corp.

acum referitor la cazul vostru: santeti micuti si obositi. as zice ca va trebuie sa mancati mai des. sa te asiguri ca ia corect sanul. imi zicea pediatru ca nasucul in san si barbitsa lipita de el tot contribuie la stimulatul lactatiei. cantarit trebuie doar odata la saptamana, kotea motea are dreptate, dupa cantitatea de pipi vezi mult mai bine daca papa suficient.

stai in pat cu el, dormi cand doarme el. mananca calduts si mult lichid. grijile casnice lasa-le pe seama taticului. o sa fie mai greu cateva saptamani pana normalizati lactatiei. in schimb scapati apoi de sticlutse, lapte praf etc.

o sa va reuseasca totul. Cosmin a fost luptator inca inainte de concepere!!! va pup si va tin pumnii!!!!

Partajează acest post

Link spre post
kotea motea
kotea motea, sper sa nu te superi ca iti scriu in romana, nu prea am timp de tradus :)

боже мой, если бы я понимала на суахили, я бы предложила писать хоть на суахили.:) на румынском не проблема. главное чтобы вы понимали мой русский (т.к. румынский мой плох).

Ne-au externat cu 2480, insa eu cred ca el dupa asta a mai scazut, pentru ca era edemat la nastere.

да потеряли вы много, но уже и немножко набрали.

Eu schimb aproximativ 10 pampersuri pe sutca. Toate sunt pisate, unele cred ca si de 2 ori.

писает ваш малыш хорошо. это значит что еды достаточно

La neuropatolog nu am fost

Даже если вы не были у невропатолога, то наверное вы знаете, недоношенные дети часто гипотоничные. я нашла массаж языка и щечек для гипотоничных деток, чтобы сосали лучше. вот он:

1)Постукивание или поглаживание губок, щек и языка перед подачей груди. Указательным пальцем очертить губки 3 раза по часовой стрелке, потом 3 раза против. Нежно, но крепко.

2)Поглаживание языка для улучшения ощущения ребенком своего языка, что поможет ему лучше использовать его во время сосания

Это должно помочь сосательному рефлексу малыша.

Da. Pentru asta am cumparat cintar electronic de bucatarie.

Insa il cintarim des (nu pot sta linistita altfel). Vineri a avut 2580, simbata - 2618. Astazi il cintaresc putin mai tirziu.

Отлично что у вас есть весы. Но не нужно взвешивать так часто. Я понимаю вы боитесь что ребенок голодает и не набирает в весе и так вам спокойнее. Но на самом деле дети по разному едят каждое кормление и день на день у них тоже часто не приходится. А лишние взвешивания будут только нервировать вас и ребенка. Поэтому наберитесь терпения и взвешивайте раз в неделю. У вас должно быть минимум 125 грамм в неделю. В остальное время - считайте пописы и покаки. Пописов7-8 тяжелых памперсов за сутки и покаков по моему от 4 в сутки и более. Для вас это будет ориентир что ребенку достаточно еды.

Intii il pun la sin sa suga vre-o 15 min. Nu il las mai mult pentru ca oboseste si pe urma nu mai maninca nici din sticlutza. Dar suge destul de putin, uneori practic deloc (trage o data sau de doua ori). Dupa asta ii dau sticluta cu lapte de la mine. Ii dau 35-40 ml. Daca a mincat totul, am incercat sa ii dau inca vre-o 10ml. A mai mincat vre-o 7 din ele si peste o ora a varsat :(. Cred ca a fost prea mult, de asta ma gindesc sa ii dau exact 40, de exemplu, si sa cresc in fiecare zi cu vre-o 5ml in sticlutza.

здесь вроде все нормально.

Da, stiu ca trebuie cit mai mult timp pe mine, dar e foarte greu. Eu il hranesc la fiecare 2 ore. Aproximativ o ora el maninca, apoi 30 min eu tre sa scurg laptele, mai ramin 30 min :( Cit reusesc il tin linga mine, il mai pun pe burta la taica-sau, macar pe cineva sa simta alaturi, daca eu is ocupata cu stoarcerea, sau elementar, maninc.

Вам нужен слинг, Джета уже предложила, он вам развяжет руки. Вам станет легче. Задвиньте все дела. Это не навсегда. Это максимум на месяц. Потом станет легче.

Кормить я бы предложила чаще чем каждые два часа. То есть смесь или грудное молоко в бутылке - давать каждые два часа вне зависимости от того что было между этими кормлениями. А в промежутках между бутылкой - предлагать грудь сколько получится.

В слинге с малышом прекрасно получится и кушать и делать что то и предлагать грудь по поводу и без.

Scurg laptele cu pompa Canpol aproximativ de 7-8 ori pe zi. Noaptea nu sunt in stare. Dar nu pot stoarce odata cu hranirea, cu Avent s-ar primi asa ceva?

Мне кажется Авент будет получше. Канпол какой, вакуумный или грушевый? Мне кажется Авент более универсальный. Для того чтобы кормить и сцеживать одновременно - тут просто акробатика нужна или чья то помощь. Если Авенту приспособить опору и присосать его к груди - то одной рукой цедить реально

7-8 раз в сутки мне кажется маловато вы сцеживаете. Почему не после каждого кормления? Вот такой режим сцеживаний подойдет мне кажется лучше - после каждого кормления сцеживание по кругу. то есть каждые два часа, 5 минут с одной стороны, 5 с другой, 4,4,3,3,2,2. Так в течение 20 минут. Это поможет вам увеличить количество молока.

Ночью вы не сцеживаете и не кормите? Если кормите малыша - сколько раз за ночь?

Iata aici nu stiu cum voi preoceda. Chiar daca va incepe peste un timp el sa suga mai mult de la piept. De unde voi sti eu ca el e satul sau nu? Pentru ca el acum nu cere mincare. Eu trebuie sa il trezesc la fiecare 2 ore sa-l hranesc. Altfel poate dormi mult si bine :(.

Сейчас он не просит есть потому что очень слаб и рефлекс сосания угнетен. Поэтому вы должны предлагать сами. Когда малыш окрепнет и подрастет - он начнет сам требовать еду, будет меньше спать, больше бодрствовать.

Я понимаю, вы переживаете чтобы не замерз. Поэтому я и предложила его раздеть, к себе приложить и чем то накрыться. Чтобы ему не было холодно, но чтобы он чувствовал своей голой кожей вашу кожу. Дети при такой терапии расцветают на глазах. Слинг в этом очень поможет. И сосут малыши, когда голенькие, лучше. Просто надо сделать так чтобы ему не было холодно.

И еще - я не нашла - вы спите вместе?

Девочки вам дали очень хорошие советы. У них получилось. И у вас обязательно получится.

Partajează acest post

Link spre post
kotea motea

вспомнила что еще хотела написать. Когда сцеживаетесь - не смотрите на молокоотсос и на грудь. Смотрите куда угодно и не думайте о количестве молока, смотрите на малыша и думайте о нем. Это поможет приходу молока.

Partajează acest post

Link spre post
LissyFox

Feteleor, merci de sfaturi... incerc cit pot sa le urmez. Prin casa nu fac ABSOLUT nimic. Si mincarea mi-o aduce cineva linga mine.

Acum am inceput sa fac dupa cum a scris tolstopuz - il trezesc la fiecare 2 ore si ii dau - odata sticluta si o data sinul. Dar la sin il tin vre-o 1.5 ore... macar cite oleaca sa traga. Si pe urma il mai las jumatate de ora sa doarma si ii dau sticlutza. Dupa ce maninca sticlutza, daca se trezeste ii propun iarasi sinuul, chiar daca nu a venit ora de hranire. Numai ca e extrem de rar ca el sa se trezeasca. La fiecare hranire trebuie sa ma lupt cu el ca sa se trezeasca si sa traga macar de citeva ori. La sticluta maninca mult mai bine, chiar daca mai adoarme periodic, il mai trezesc si maninca. Dar la sin - foarte greu.

Si nu stiu, la sin nu vrea sa manince pentru ca nu poate, sau se leneveste pentru ca din sticla e mai usor, sau, elementar e satul dupa ce a mincat 40 ml din sticultza 1.5 ore in urma.

Voi incerca si cu slingul, sa il port pe mine.

Iaca nu stiu cum sa ma lamuresc cu storsul. Sa storc ambii sini dupa fiecare hranire, adica la 2 ore? Atunci peste 2 ore cind va trebui sa ii dau sinul, nu voi avea destul lapte :( Adica va fi mai putin si lui ii va fi mai greu sa suga si in general nu va minca nimic la sin :(((

Dormim impreuna de la nastere. Noaptea nu storc, pentru ca nu sunt in stare :( Da voi incerca, cu toate ca dorm din picioare.

Partajează acest post

Link spre post
LissyFox

Fetelor, dragele mele!!! Multumesc la toate de sfaturi :)

Noi deja 24 de ore nu mai mincam diin sticlutza... numai de la sin :)

Azi sta toate ziua agatat de mine... dar eu is fericita... Sper sa am lapte pentru el cit mai mult timp :)

Partajează acest post

Link spre post
Amanda

Azi sta toate ziua agatat de mine... dar eu is fericita... Sper sa am lapte pentru el cit mai mult timp :)

Felicitari!

Partajează acest post

Link spre post
Marinicaa

Ti-am urmarit istorioara ta si a lui Cosmin felicitari!

Sa crestiti mari si sanatosi!

Partajează acest post

Link spre post
Mariancik

Olesea, sincere felicitari!

Sper si eu sa ai laptic destul ca sa-ti cresti flacaul mare si voinic.

Esti bravo ca esti asa de insistenta!

Partajează acest post

Link spre post
@niri

Очень рада за вас! Так держать!

Partajează acest post

Link spre post
September

Super noutate!!!

Va doresc multa sanatate si tot binele din lume :))

Partajează acest post

Link spre post
kotea motea

Олесечка, мои поздравления! Уверена, что теперь все будет в порядке. Набирайтесь сил и толстейте!

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum