elenuta88

Ingrijirea Pieptului In Timpul Alaptarii

Postări Recomandate

elenuta88

ajutor!!! cine poate sa ma ajute? stie cineva o crema sau altceva pentru gurgui,mi s-a crapat foarte tare si am o durere enorma, imi este foarte greu sa imi alaptez puisorul. :xm_01:

Editat de Elenuta88

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Руля

А gurgui - это что такое? Простите заранее, но такого просто слова раньше не слышала. Если это трещины - то скорее всего неправильный захват соска ребенком. Можно мазать бепантеном, облепиховым маслом.

Partajează acest post

Link spre post
Iana Tonidze

Am avut aceeasi problema. Mare problema, fiindca de la crapaturile formate, apareau singerari, si durerile erau usturatoare.

Eu am folosit unquent "Calendula" dupa fiecare alaptare. Iar inainte de alaptare, inlaturam bine cu apa calduta aceasta crema.

Partajează acest post

Link spre post
kotea motea
ajutor!!! cine poate sa ma ajute? stie cineva o crema sau altceva pentru gurgui,mi s-a crapat foarte tare si am o durere enorma, imi este foarte greu sa imi alaptez puisorul. :xm_01:

Напишите, пожалуйста, возраст вашего ребенка, и как давно у вас появились боли, какого они характера, есть ли на сосках покраснения и шелушения?

Если трещины. Для заживления трещин - Бепантен, Пурелан, просто чистый ланолин или Салкосерил (если трещины глубокие и плохо затягиваются). Но это вам поможет только в случае если вы устраните основную причину их появления. Очень часто - это неправильный захват (как уже отметила Руля) или частое мытье груди. Или и то и другое вместе.

Есть соски красные и шелушатся - это может быть молочница. При молочнице - соски мазать раствором соды. Ребенку в рот - что пропишет врач. Вам внутрь - пробиотики.

Если уточните в чем заключается болезненность - смогу расписать более подробно.

Partajează acest post

Link spre post
elenuta88

avem acus peste o saptamina 3 luni. A m durere cam de vreo 3 saptamini.gurguiul e foarte rosu inflat parcai si putin crapat. mai dau cu ulei de masline dupa ce il alaptez , ma ustura putin si parca durerea ma mai lasa,insa dupa ce ilaptez iarasi aceeasi problema.E o durere ingrozitoare. uleiul numai linisteste putin durerea,dar poate stiti vreun preparat care poate lecui toata treaba asta? desigur care sa nu dauneze lui bebelus!

:xm_04:

Partajează acest post

Link spre post
kotea motea

Очень похоже на молочницу.

Стреляющие боли во время кормления есть, соски чешутся?

почитайте молочница сосков. Тут про симптомы молочницы у вас, у ребенка и как лечить.

Я думаю это не прикладывание, т.к. вряд ли спустя три месяца ваш ребенок вдруг настолько плохо стал прикладываться.

Еще настораживает что соски красные, я так понимаю пунцовые.

Если не подходит описание - пришлите в приват как выглядит грудь и как вы кормите. Я попробую определить что это. Сама не смогу - попрошу старших товарищей.

Partajează acest post

Link spre post
kotea motea

И на всякий случай:

Напишите с каким весом родился ребенок, с каким выписался из роддома.

сколько прибавил в первый месяц, во второй и в третий. Сколько писает и какает в день (чтобы быть уверенной что с захватом у вас все ок).

Partajează acest post

Link spre post
Svetlana Racovita

Draga Elena88! De la inceput era la fel ca la tine,eu am uns gurguiul cu ulei pentru bebelusi si mi-a trecut,acum e bine nu ma supara nimic.

Partajează acest post

Link spre post
elenuta88
И на всякий случай:

Напишите с каким весом родился ребенок, с каким выписался из роддома.

сколько прибавил в первый месяц, во второй и в третий. Сколько писает и какает в день (чтобы быть уверенной что с захватом у вас все ок).

S-a nascut cu 3280kg., am iesit de la maternitate cu 3230kg.,am adaugat prima luna 1670kg. la 2 luni si o saptamina avem 6500kg. cu udul se duce des nustiu cit,fiindca scutecele nu ne spun. insa cu grosu rar o data la o zi,poate sa fie si o data la 2zile.

Partajează acest post

Link spre post
elenuta88

почитайте молочница сосков. Тут про симптомы молочницы у вас, у ребенка и как лечить.

Я думаю это не прикладывание, т.к. вряд ли спустя три месяца ваш ребенок вдруг настолько плохо стал прикладываться.

Еще настораживает что соски красные, я так понимаю пунцовые.

Если не подходит описание - пришлите в приват как выглядит грудь и как вы кормите. Я попробую определить что это. Сама не смогу - попрошу старших товарищей.

Dupa cum ati descris dumneavoastra,aceste simptome le am.

Partajează acest post

Link spre post
kotea motea
Dupa cum ati descris dumneavoastra,aceste simptome le am.

Это точно не захват. С плохим захватом таких прибавок не бывает.

Тем более вы говорите что все симптомы есть. Вы прочли статью, там хорошо расписано как лечить молочницу. Если что то не понятно - спрашивайте я отвечу. У меня тоже была молочница на груди. Правда не так долго.

На своем опыте скажу - что диета - это очень важно. и лечение молочницы не только на груди и во влагалище (если она есть). Они обычно связаны.

Углеводы не есть, все что с дрожжами не есть. Белье натуральное, больше быть открытой кожей на воздухе. Пробиотики внутрь, содой соски протирать. Вам должно стать легче. Масло которым вы мажете - оно не лечит. Вообще. Оно просто смягчает и поэтому дает временное облегчение.

Partajează acest post

Link spre post
katea82

Подскажите пожалуйста, у меня трещина с нижней стороны гогочки (соска) то на одной груди то на другой и покраснения с сухостью с низу вокруг гогочки (соска). Это началось когда у малого появились зубки на малочницу вроде не похоже, болит только во время кормления и сразу после него.

Partajează acest post

Link spre post
kotea motea
Подскажите пожалуйста, у меня трещина с нижней стороны гогочки (соска) то на одной груди то на другой и покраснения с сухостью с низу вокруг гогочки (соска). Это началось когда у малого появились зубки на малочницу вроде не похоже, болит только во время кормления и сразу после него.

Обратите внимание на захват, возможно ваш захват неидеален и ребенок зубами натирает сосок.

Partajează acest post

Link spre post
katea82

Вполне может быть, я тоже об этом подумала, но как отучить, ведь ему почти год и он привык сосать так как он сосёт?

Partajează acest post

Link spre post
kotea motea
Вполне может быть, я тоже об этом подумала, но как отучить, ведь ему почти год и он привык сосать так как он сосёт?

Как только берет грудь неправильно, забираем ее, просим открыть широко рот, и вкладываем снизу вверх. Опять съехал - снова забрали (мизинец между деснами, повернуть и вытащить грудь) и снова вложили.

Вы его мама, вы помогли ему научиться сосать. Возможно не совсем верно. Как научили когда то - так и переучите сейчас. Вам же дискомфортно, надо как то это устранять.

Partajează acest post

Link spre post
katea82

Спасибо большое будем пробовать и заново учится брать грудь

Partajează acest post

Link spre post
acsula

Cu primul copil, alaptarea era o satisfactie. L-am hranit cu piept 1 an si 1 luna. Nici nu m-am gindit ca alaptarea poate fi un chin cum s-a intimplat acum. Inca din maternitate undeva a 2-a zi au crapat sfircurile si au inceput durerile. Acasa de acum copilul sugea lapte cu singe in doua. Am urmarit pozitia la sin, cum apuca pieptul, parca e totul in ordine. Am incercat diferite pozitii. Ma dau cu crema Depantol mai mult de o saptamina, au mai trecut unele crapaturi, dar durerea a ramas, chiar imi pare e mai pronuntata, mai ales cind ia sinul si dupa alaptare. Am citit articolul de mai sus si am regasit la mine multe simptome, desi in timpul sarcinii nicio analiza n-a depistat candida, chiar in ultima luna am luat probiotice pentru profilaxie.

Durerea insa ma da gata, chiar le invidiez pe mamele care hranesc cu sticluta in asa momente.

In maternitate dupa sfatul moasei imi spalam pieptul cu apa cu sapun inainte de alaptare, cred ca asta mi-a jucat festa. Acum nu suport nici o haina, cind ma ating din intimplare, tip singura. Mai ales e o durere mare in tot pieptul cind ma aplec, desi dupa ce maninca copilul, sinul e moale, nu ma pot atinge de el. Ce sa fac, nu mai suport durerea, tocmai transpir cind alaptez.

Partajează acest post

Link spre post
kotea motea
Cu primul copil, alaptarea era o satisfactie. L-am hranit cu piept 1 an si 1 luna. Nici nu m-am gindit ca alaptarea poate fi un chin cum s-a intimplat acum. Inca din maternitate undeva a 2-a zi au crapat sfircurile si au inceput durerile. Acasa de acum copilul sugea lapte cu singe in doua. Am urmarit pozitia la sin, cum apuca pieptul, parca e totul in ordine. Am incercat diferite pozitii. Ma dau cu crema Depantol mai mult de o saptamina, au mai trecut unele crapaturi, dar durerea a ramas, chiar imi pare e mai pronuntata, mai ales cind ia sinul si dupa alaptare. Am citit articolul de mai sus si am regasit la mine multe simptome, desi in timpul sarcinii nicio analiza n-a depistat candida, chiar in ultima luna am luat probiotice pentru profilaxie.

Durerea insa ma da gata, chiar le invidiez pe mamele care hranesc cu sticluta in asa momente.

In maternitate dupa sfatul moasei imi spalam pieptul cu apa cu sapun inainte de alaptare, cred ca asta mi-a jucat festa. Acum nu suport nici o haina, cind ma ating din intimplare, tip singura. Mai ales e o durere mare in tot pieptul cind ma aplec, desi dupa ce maninca copilul, sinul e moale, nu ma pot atinge de el. Ce sa fac, nu mai suport durerea, tocmai transpir cind alaptez.

Я так поняла, вы обнаружили у себя симптомы молочницы. Вы что то предпринимали в этом направлении? Потому что если есть молочница - ваши мучения не закончатся пока вы не разберетесь с ней.

Partajează acest post

Link spre post
acsula
Я так поняла, вы обнаружили у себя симптомы молочницы. Вы что то предпринимали в этом направлении? Потому что если есть молочница - ваши мучения не закончатся пока вы не разберетесь с ней.

In afara de durerea strasnica care este si dupa alaptare, n-am alte simptome. Copilul n-are nimic in gurita. Si Depantolul este si contra ciupercilor, dar durerea de dupa alaptare a aparut de cind ma dau cu aceasta crema. Nu ma doare asa tare cind alaptez, in schimb cind termin nici nu ma pot imbraca. Mai am mari dureri de cap si febra 37,7. Dupa prelucrarea cu apa cu soda, pieptul se usuca si durerea e insuportabila.

Partajează acest post

Link spre post
acsula

Febra e 38,5. Pieptul e moale dupa ce suge, ce poate fi ? candida da febra?

Partajează acest post

Link spre post
kotea motea
In afara de durerea strasnica care este si dupa alaptare, n-am alte simptome. Copilul n-are nimic in gurita. Si Depantolul este si contra ciupercilor, dar durerea de dupa alaptare a aparut de cind ma dau cu aceasta crema. Nu ma doare asa tare cind alaptez, in schimb cind termin nici nu ma pot imbraca. Mai am mari dureri de cap si febra 37,7. Dupa prelucrarea cu apa cu soda, pieptul se usuca si durerea e insuportabila.

Я нигде не вижу чтобы Депантенол как то противостоял грибкам. У вас написано это в анотации? Или вам так сказал врач?

Почитайте вот тут последний абзац. Там идет речь о вазоспазме. Похоже?

Температура вряд ли может быть связана с грибком (даже если он есть). Это как правило говорит или о лактостазе или о том что вы простыли. Померяйте температуру в трех местах. Под мышкой, в паху и во рту. Если под мышкой температура выше всего, значит все таки начинается лакстостаз. Такое бывает, даже если грудь мягкая.

Если лакстостаз - кормить ребенка как можно чаще, следить за захватом, кормить из разных позиций, к груди - побитый капустный лист, менять когда станет вялым. Следить чтобы грудь опорожнялась как можно чаще.

Напишите мне, похожи ли ваши боли на вазоспазм?

Partajează acest post

Link spre post
acsula
Напишите мне, похожи ли ваши боли на вазоспазм?

Nu, nu pare a fi spasm.

Cit despre febra, pare sa fi fost intr-adevar un inceput de lactostaz, caci pieptul desi moale, s-a acoperit de pete rosii. Am baut un *ссылка* fierbinte, am facut dus si dupa ce copilul a supt, temperatura era de acum 38, iar pina seara a coborit chiar la 37,2. Am mai tinut magneziu, cum e scris pe forum. M-a ajutat. Cit am avut febra, alaptarea nu era dureroasa, ce-i interesant, iar a doua zi au reinceput durerile la hranire.

Partajează acest post

Link spre post
acsula
Я нигде не вижу чтобы Депантенол как то противостоял грибкам. У вас написано это в анотации? Или вам так сказал врач?

Scrie: Хлоргексидин - противомикробный препарат. Эффективен в отношении дрожжеподобных грибов и дерматофитов.

Partajează acest post

Link spre post
roma6ka

хорошо помогает облепиховое масло

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum