iulisor

In Conflict Cu Educatorul

Postări Recomandate

iulisor

Nu stiu cu este la altii dar de mult ce miam dorit un educator cu care sa gasesc limba comuna si mergind la srviciu sa stau linistita si sa nu ma gindesc ce i se poate intimpla copilului, sa intimplat invers.

Credeam ca favorurile sub forma de bani si alte lucruri o sa o rezolve situatiile de conflict dar adevarul e ca in ziua de azi educatoarele sau cam umplut de tupeu...si asta nemaivorbind ca copilul este in grupa privata si platim o multime de bani iad de serbari si zilele de nastere nici nu mai vorbesc se string cu miile. Poate problema e totus in mine? Dar mi se pare corect sa ceri in masura ce achiti

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Beauty

e vorba de gradinita?

la ce gradinita mergeti?

Editat de Beauty

Partajează acest post

Link spre post
iulisor

Sory cred ca in primul rind am plasat tema in segmentul necorespunzator ...dar de gradinita,sincer numi aduc aminte ce numar are sau 252 sau ...in fine e pe milescu spataru

Partajează acest post

Link spre post
antalia
Sory cred ca in primul rind am plasat tema in segmentul necorespunzator ...dar de gradinita,sincer numi aduc aminte ce numar are sau 252 sau ...in fine e pe milescu spataru

скорее всего 225 садик?

Partajează acest post

Link spre post
infinit

Of! si la mine-i problema catastrofala de comunicare cu educatoarea! deja de o luna Bo nu mai merge la gradinita da nici nu vreau s-o vad la cat de mult ma enerveaza! deja ma si gandesc sa schimb gradinita!

Partajează acest post

Link spre post
iulisor
Of! si la mine-i problema catastrofala de comunicare cu educatoarea! deja de o luna Bo nu mai merge la gradinita da nici nu vreau s-o vad la cat de mult ma enerveaza! deja ma si gandesc sa schimb gradinita!

nu cred ca e cazul sa schimbi gradinita ci mai bine mergi la directoare cu cerere sa transferi copilul in alta grupa.E de virsta mica asa ca no sa simta schimbarea mai ales daca nu frecventeaza de prea mult timp. si eu am vrut un transfer dar mam razgindit deja era prea tirziu ........dar la capitolul asta pot sa zic ca e foarte important sa te stie copilul bine cu educatoarea ,conflictele ii demoralizeaza mult eu dupa fiecare cearta ma duceam acasa mai distrusa ca niciodata si numi puteam reveni o saptamina dupa asta imagineazati cum imi duceam copilul la grupa a doa zi.........sapoi sati zica educatoarea in fata ca nu esti mama grijulie tot cred ca nu merge si chiar mie nu mi se atribue,cred ca copilul meu se incadreaza in grupul copiilor super de dadaciti......mai ales ca sunt adepta la tactica de educatie ce consta la a aduce lucrurile la constiinta copilului prin explicatii ...si asta sa stii ca ajuta mult picii capata o gindire mai profunda mai logica de dedus lucruri. Se vorbea undeva ca se admite bataia ca metoda de constringere dar PROSTII....copii tre sa inteleaga de ce sunt dojeniti sau chiar si acea palma simbolica sa fie explicata...........

.si in fine copilul tre sa stie ca este iubit .eu in fiecare seara is zic ca mami si tati o iubesc

Partajează acest post

Link spre post
prokuror mai

Chery e greu sa ai grija de 15 sau 20 de copii odata si mai ales cind unul e mai alintat ca altul.Tu crezi ca dupa aceste conflicte ea se va ocupa cu fetita ta cu dragoste?De acum nu mai astepta,ocupate tu cu ea acasa dupa gradinita sau la zilele de odihna,(in librarii sint carti cu insarcinari la orice obiect de la cea mai mica varsta).

Partajează acest post

Link spre post
infinit

pai si mie mi s-a reprosat ca aduc copilul la gradinita ca sa scap de el si din astea, cand de fapt tot timpul am stat nas in nas cu ambii copii doar eu, fara dadaci sau rude e ajutor... oribil, credeam ca o bat acolo! cum poti sa-ti permiti asa chestii??? noi suntem la cresa si la gradinita noastra e doar o singura grupa cresa asa ca nu stiu daca o sa-l transfere ca nu prea sunt alte grupe... la grupa cu copii mai marisori e arhiplin, ca si la cresa au dat copii mai mari ca nu mai aveau locuri la grupa mica... pe scurt, n-am idee ce sa fac, da sunt sigura ca nu mai vreau sa vad educatoarea asta nici o data! dar nici nu pot sa-l tin pe Bogdan dupa mine toata ziua, ca mi-o rupe si nu potsa pierd juma de zi pe somnul lui ca am de lucru.... ((

Partajează acest post

Link spre post
domnicadi

Sa stiti ca si la mine e problema aceasta. dar parerea mea este ca e vina noastra. baiatul meu a mers in grupa de cresa la gradinita de pe Vieru cu unca 2 baeti de la noi din casa. Copii nu se adaptau, deoarece educ.totdeauna tipau si plingeau. pina la urma eu si inca o mama de la noi am luat copii,pentru ca cind veneam la masa copilul era vinat sau rosu de plins. asa ca am hotarit sa nu stric psihica copilului si sa stau acasa.

Dar vreau sa spun ca educ noastra e cea mai scumpa din gradinita aceea, dar se comporta ca o needucatoarea. Vas propune cind aveti conflict cu educ. sa fiti cu sotul impreuna sau el singur, sa vedeti cum vorbeste altfel. asa rezolv si conflictele la medici...

Partajează acest post

Link spre post
Faith

Chery dar care este problema ta concreta: banii sau neatentia educatoului? sau ambele?

Dominicadi da de ce gradinita merge vorba? de 225?

Partajează acest post

Link spre post
Safali

Fetelor, da e tare greu de schimbat grădiniţa?

Adică, îmi dau seama că nu e uşor, dar poate totuşi merită de făcut acest efort, de găsit o educatoare bună?

Nu ştiu dacă aş putea răbda aşa atitudine. Să-mi spună mie o educatoare aşa ceva?! :xm_01: Eu citesc acum şi mă enervez în locul vostru.

Iar în privinţa la copii alintaţi, din cuvintele lui LEALEA.M, eu cred că asta-i "otmazca" educatorilor lenoşi cărora li-i greu să caute şi să găsească cheiţa pentru fiecare copilaş.

Iată noi frecventăm o grădiniţă privată. Copii din familii înstărite şi chiar bogate, se nimeresc şi Vip-uri uneori. :xm_01:

S-ar părea că iată aici e "rassadnic" de alintături.

Dar credeţi-mă, nu e deloc aşa. Copilaşii îs cuminţi, politicoşi, chiar directoarea mi-a spus de la început, cînd am întrebat-o cum procedează dacă se bat copiii, că la ei în grădiniţă nu au bătăuşi, şi chiar în tot acest an nu am avut nici un conflict de aşa gen.

Poate de aceea că educatoarele noastre îs foarte blînde, acordă atenţie fiecărui copil, dacă ceva nu e bine se sfătuie cu părinţii cum trebuie de procedat. Pe cînd mult mai simplu ar fi să spună că copilul e alintat şi e vina mamei.

Eu acum nu fac reclamă şi nu spun că numai la private e bine. Aici pe site am văzut că multe mame îs mulţumite de grădiniţe de stat, unde mai scump, unde mai ieftin, unde cu "evroremont", unde mai simplu, dar dacă nimereşti la un educator de treabă atunci toţi îs fericiţi, iar mamei - cu o problemă mai puţin de bătut capul.

Şi încă ceva despre copii alintaţi. La noi lumea tare repede sare cu această etichetare. Numai copilul cască gura - gata, alintat.

Dar puţini se gîndesc că copilul care "face mofturi" poate să fie obosit, deranjat de ceva, trist, sau poate să aibă şi el o părere anume şi vrea să insiste asupra ei (că e om şi el, nu). Vouă v-ar fi uşor dacă toată ziua aţi auzi numai: nu se poate, nu face, nu trebuie, taci, stai cuminte; şi dacă totul absolut în viaţa voastră ar hotărî altcineva?

Dar, din păcate, pentru unii educatori dacă copilul nu stă cuminte cu gura închisă şi nu face tot ce i se spune, atunci e un copil alintat.

Partajează acest post

Link spre post
iulisor
Chery dar care este problema ta concreta: banii sau neatentia educatoului? sau ambele?

Dominicadi da de ce gradinita merge vorba? de 225?

mmmmmmmmm stii cred ca am o sumedenie de probleme in cap .mai intii faptul ca sa trecut deo haba de vreme la favoruri sapoi ca nici chiar aceste favoruri nu te mai ajuta in ziua de azi pu ca la drept vorbind tarifele sau umflat cu mult si nu prea te tine buzunarul la tot si in cele din urma atitudinea educatoarei in general.

Cum vezi reprosul educatoarei ca copilul nu doarme la amiaza in grupa?eu ii zic ca acasa sau cind e la bunici doarme iar ea imi zimbeste simi zice ca mint.Cind am aurit asa o replica cred ca am ramas socata de cit de mare poate fi prostia omeneasca. Copilul a frecventat vara gradinita de la bunici si acolo copilul imi dormea.......la chisinau ba.

Am mai auzit si asa ceva .....tu mereu te gindesti la serviciu si mai putin la copil ...si aici nu inteleg cu ce drept imi reproseaza ea asa ceva?

HAHAHA si ultimil pont .....acum ca nu prea ma bag in polemici cu ea si vorbesc pe note pasnice mia declarat ...poate nu sia dat seama cu cine vorbeste sau poate nu stiu ce ...ca ar vrea sa aiba calculator in grupa si daca sar stinge fonduri sar putea lua in credit.............a

ici chiar ca am dat in lesin ...SI DACA ARE CALCULATOR CINE SE MAI OCUPA DE COPII?

Mai sunt si ale chestii ...aici nu zic ca ma deranjeaza ca se comporta urit cu bebe pu ca eu doar nu vad ce se intimpla ,dar cred ca au ele metoda lor de ignoranta pe care copii poate no receptioneaza inca la nivelul cubvenit .....sau stiu eu ca mai au moda de a intreba despre familie ce si cum se poarta acasa tata sau mama ...de unde isi fac ele concluziile lor ......cica de unde deriva comportamentul copilului .

Of da nu mai amintesc de adunarile cu parintii la cere dansam pe covor jocul moleculelor si modelam din plastilina si decupam iar despre serios nimic .......cind vine vorba despre pu ce se string banii...milc tac toti ....se anunta doar suma fara a mai permite reprosuri .....

Partajează acest post

Link spre post
Iana Tonidze

Da, probabil ca gradinita si educatoarea e o problema generala, si se refera la toata lumea.

Si la noi a aparut aceeasi problema, ca copilul meu a inacasat o palma de la educator pe motiv ca nu asculta. Foarte intimplator am luat la amiaza copilul acasa si l-am adus ca-l culc si cand l-am dezbracat, am vazut o pata rosie la partea moale. L-am intrebat cine i-a facut-o, si mi-a raspuns ca educatoarea. Imi venea s-o maninc. A doua zi l-am trimis pe sotul meu la gradinita, iar el i-a zis educatoarei sa aplice orice forma de educatie, in afara de pedeapsa fizica. Iar educatoarea a raspuns indignata, "Doamne fereste! noi asa ceva nu practicam cu copiii" (mi-am zis ca minte de incheata apele).

Dar pe de alta parte este clar ca si lor le este greu, cu un nr. mare de copii. Si pe toti trebuie sa-i faca sa asculte. Conlucrarea dintre educator si parinte ar fi cea mai buna modalitate de educare a copilului : educatorul sa-i spuna parintelui care-i sint pretentiile, nu sa i le aplice copilului la poponeata. Iar parintele sa ia masurile necesare acasa, pentru a inlatura o problema sau alta din comportamentul copilului. Cred ca asa ar fi cel mai corect - teoretic, fiindca practic e un pic mai greu de realizat.

Partajează acest post

Link spre post
Milaia Mia

eu reau sa/mi inscriu copilul la gradinita pentru anul viitor si intimplator la CIocana traiesc,

chiar va rog frumos sa spuneti ce gradinita e si chiar mi-i interesant cine e educatoarea, daca se poate,

tara trebuie sa/si cunoasca eroii.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.