Postări Recomandate

colibry*

Мы гемангиому нашу еще не удалили. Но и не бледнеет она. Правда и не растет тоже... Муж настаивает на удалении. А я даже и не знаю, боюсь - операция же все таки... В каком возрасте лучше удалять? Боюсь что надо было раньше, когда не понимал еще. А сейчас уже понимает, врачей боится. Может еще подождать?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dinchyk
Мы гемангиому нашу еще не удалили. Но и не бледнеет она. Правда и не растет тоже... Муж настаивает на удалении. А я даже и не знаю, боюсь - операция же все таки... В каком возрасте лучше удалять? Боюсь что надо было раньше, когда не понимал еще. А сейчас уже понимает, врачей боится. Может еще подождать?

А когда она у вас появилась и в каком месте? Вам разрешили вакцины делать? Они у вас все есть? И какого размера гемангиома? Нам три месяца и нас направили на удаление. Гемангиома у нас на внутреней стороны левой ручки. До удаления не разрешает делать вакцины и массаж тоже.

Partajează acest post

Link spre post
@niri

лучше пойти на консультацию к хирургу

Partajează acest post

Link spre post
Osetrina

Проконсультируйтесь у кого только можно! Понимаю, что каждый случай индивидуальный и советовать весьма чревато последствиями. Но бывают и положительные исходы - вот специально скопировала фотографию мальчика, о котором писала (надеюсь, что его мама меня простит) ... видно не очень хорошо, но темное пятнышко на щеке - это следы банана. От ярко-красной клубнички ничего не осталось. На этой фотке Ване 2 и месяц.

faf901c75143t.jpg

Partajează acest post

Link spre post
colibry*

У нас на груди. Масаж и прививки делали. у нас для врачей гемангиома вообще не является противопоазанием к прививке. Я безутешно пыталась им объяснить.... Но на прививку первую пошла только в 8 месяцев.

Partajează acest post

Link spre post
dinchyk
У нас на груди. Масаж и прививки делали. у нас для врачей гемангиома вообще не является противопоазанием к прививке. Я безутешно пыталась им объяснить.... Но на прививку первую пошла только в 8 месяцев.

А после прививки она увеличилась? Мой доктор говорит что чем раньше удалим, тем лучше. Но удаление это не гарантия что она не появится снова, но уже в другом месте. Мы в начале недели идем сдавать анализы и на операцию.

Partajează acest post

Link spre post
Фыцка

У меня гемангиома с детства, на спине (фото прилагается). Сначала, как и моя мама, думала что это что-то не то....но потом, расказав как это появилось я успокоилась. С начало конечно побывала в РКБ на консультациях, пятно не увеличевалось и не растягивалось, так что особых волнений не вызывало, так и оставили.

теперь это моя отличительная черта.

Partajează acest post

Link spre post
dinchyk
У меня гемангиома с детства, на спине (фото прилагается).

Где фото?

Partajează acest post

Link spre post
Фыцка

d944362a1eba.jpg

Извиняюсь....упустил

а... :spiteful:

Все спрашивают не татушка ли это.. :clapping:

Partajează acest post

Link spre post
September

NT2007 ati fost la consultatie la dna Eva Gudumac?

Partajează acest post

Link spre post
inx
NT2007 ati fost la consultatie la dna Eva Gudumac?

da, am fost ieri, am avut noroc, taman vroia sa plece la o operatie

ne-a prescris tratament cam 20z., si apoi vom vedea

Partajează acest post

Link spre post
September
da, am fost ieri, am avut noroc, taman vroia sa plece la o operatie

ne-a prescris tratament cam 20z., si apoi vom vedea

Ce fel de tratament? Pastile sau ceva de acest gen? In general cum va parut dna Eva, cineva scria mai sus ca este destul de pretentioasa?

Partajează acest post

Link spre post
inx
Ce fel de tratament? Pastile sau ceva de acest gen? In general cum va parut dna Eva, cineva scria mai sus ca este destul de pretentioasa?

pastile si lioton gel

era cam grabita si...dar i-am adresat o intrebare de alt gen si mi-a explicat, adica e ok

Partajează acest post

Link spre post
September

Unde ati gasit-o pe dna Eva? In blocul de chirurgie, daca da, la ce etaj sau v-ati adresat la asistenta medicala de garda si ea va indicat unde e dna? Sorry de atatea intrebari, dar vreau sa incerc si eu sambata viitoare, poate am noroc. Mersi anticipat.

P.S. Pe la ce ora ati fost?

Partajează acest post

Link spre post
inx
Unde ati gasit-o pe dna Eva? In blocul de chirurgie, daca da, la ce etaj sau v-ati adresat la asistenta medicala de garda si ea va indicat unde e dna? Sorry de atatea intrebari, dar vreau sa incerc si eu sambata viitoare, poate am noroc. Mersi anticipat.

P.S. Pe la ce ora ati fost?

iti raspund cu placere

et.3, chirurgie pediatrica, cum intrati pe hol, chiar in fata e cab. d-ei, am fost pe la orele 8, si in fata noastra erau 3 d-ne cu copilasi

acum m-am uitat pe foaia de tratament si pot sa-ti dau num.de tel dom 597256 si tel serv.523705 E.Gudumac

Partajează acest post

Link spre post
September
iti raspund cu placere

et.3, chirurgie pediatrica, cum intrati pe hol, chiar in fata e cab. d-ei, am fost pe la orele 8, si in fata noastra erau 3 d-ne cu copilasi

acum m-am uitat pe foaia de tratament si pot sa-ti dau num.de tel dom 597256 si tel serv.523705 E.Gudumac

Multumesc! Vom merge si noi sambata viitoarea, in zilele lucratoare sotul e la serviciu, iar singura nu ma descurc.

Ce pastile va prescris, ceva hormonale, am citit despre asa gen de tratament in internet sau altceva?

Partajează acest post

Link spre post
inx
Multumesc! Vom merge si noi sambata viitoarea, in zilele lucratoare sotul e la serviciu, iar singura nu ma descurc.

Ce pastile va prescris, ceva hormonale, am citit despre asa gen de tratament in internet sau altceva?

succes pt.simbata

sincer nu stiu ce contin acele pastile, le-am cumparat si inca nu am citit prospectul, una stiu ca-s cam scumpusoare

Partajează acest post

Link spre post
September
succes pt.simbata

sincer nu stiu ce contin acele pastile, le-am cumparat si inca nu am citit prospectul, una stiu ca-s cam scumpusoare

Daca nu iti este dificil, poti sa-mi scrii denumirea?

Partajează acest post

Link spre post
inx
Daca nu iti este dificil, poti sa-mi scrii denumirea?

phlebodia past.

vasculan past.

lioton gel

Partajează acest post

Link spre post
Юльчик

Девочки, у нас была кавернозная гемангиома на голове у родничка. Мы ее удаляли где-то в начале мая. Был медоотвод от всех прививок и массажа на 3 месяца. Оперировались у Гудумак. Принимает она с 6 утра до 7-8, потом у нее операции. Утром прооперировали, а после обеда нас уже отпустили домой. Сейчас все замечательно, ребенок даже знать не будет, что у него была гемангиома. Хотя поначалу мы очень переживали и думали стоит ли вообще соглашаться на эту операцию (все-таки под общим наркозом)

Желаю всем скорейшего так сказать выздоровления!!!!!

Офф: у меня остались кое-какие препараты (после удаления гемангиомы назначено было лечение)

Pylomid - сироп (полфлакончика) и таблетки Vaskular 20mg (6 табл. из 10), Diosed-C 500mg (6 табл.из 10). Отдам за полцены. Какой-то из этих препаратов дороговастый

Partajează acest post

Link spre post
September

Am fost si noi sambata la dna Eva Gudumac, ne-a examinat si ne-a propus sa inlaturam imediat hemangiomul, probabil va fi nevoie de 2 etape (laser si operatie chirurgicala). Tot in aceeasi zi ne-a inlaturat hemangiomul cu laser (procedura de scurta durata dar cu anestezie totala). Peste 3 ore am plecat acasa. Sambata viitoare vom merge la pansament si sper ca nu va mai fi nevoie si de interventie chirurgicala.

P.S. Eva Gudumac primeste pacienti de la ora 5-6 pana la 8. La sigur o gasiti luni si sambata, cand are operatii.

Partajează acest post

Link spre post
inx
Am fost si noi sambata la dna Eva Gudumac, ne-a examinat si ne-a propus sa inlaturam imediat hemangiomul, probabil va fi nevoie de 2 etape (laser si operatie chirurgicala). Tot in aceeasi zi ne-a inlaturat hemangiomul cu laser (procedura de scurta durata dar cu anestezie totala). Peste 3 ore am plecat acasa. Sambata viitoare vom merge la pansament si sper ca nu va mai fi nevoie si de interventie chirurgicala.

P.S. Eva Gudumac primeste pacienti de la ora 5-6 pana la 8. La sigur o gasiti luni si sambata, cand are operatii.

Rena

si cum se simte baietelul?

ce medicamente post-operatorii ati folosit?

Partajează acest post

Link spre post
September

Pana acum probleme sau deranj nu a avut. Dna Eva ne-a prescris Phlebodia si Vascular 20 de zile, ca si voua.

Partajează acest post

Link spre post
inx
Pana acum probleme sau deranj nu a avut. Dna Eva ne-a prescris Phlebodia si Vascular 20 de zile, ca si voua.

nu stiu de ce ,dar de cind urmam acest tratament, hemangioma e mai evidentiata :smile:

Partajează acest post

Link spre post
September

La noi nu stiu cum e treaba, degetelul e in pansament, dar sper sa fie bine. Si voua succes!

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum