Diana Ribca

Obiceiurile Si Superstitiile

Postări Recomandate

Diana Ribca

Salut,fetele dragi,vreau sa va rog daca cineva cunoaste sau a auzit din batrini,din popor,ce superstitiisunt cind esti gravida,si dupa ce nasti,de exemplu ca nu ai voie sa furi cin esti gravida,ca copilul o sa aiba pata pe corp....,va rogmult cine stie astfel de chestii sa mi le scrieti si mei,va multumesc anticipat

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Milaia Mia

inca una cu prostii

ce se intimpla oameni buni?

Partajează acest post

Link spre post
MumofChubby

Mi se pare ca e una si aceiasi,e axata pe prostiile astia...

Partajează acest post

Link spre post
Milaia Mia

mda...eu inca de la aia nu/mi pot reveni...

Partajează acest post

Link spre post
MumofChubby

Mai rau e ca ea probabil reda mentalitatea multor femei de prin partile noastre,carora le este mai usor sa puna totul pe seama superstitiilor prostesti decit sa accepte o explicatie logica :xm_04:

Partajează acest post

Link spre post
Diana Ribca
inca una cu prostii

ce se intimpla oameni buni?

auzi dragadaca pt tine nu-s prostii treaba ta,nimeni nu te impune sa raspunzi la tema sau sa-mi tii orala,ai inteles,eu iti doresc anume TIE minte in cap

Partajează acest post

Link spre post
Amanda

Diana, cind ai sa incetezi sa crezi in asa ceva ? se vor termina toate problemele.

Mai stai de vorba cu vreu-n preot pe tema data, sau mergi la manastirea Hincu si poate te vei lumina si te vei cutata de toate acestea.

Aici fiecare are voie sa-si expuna parerea cum doreste.

Partajează acest post

Link spre post
Milaia Mia

Eu o am, spre deosebilre de altii, si cind copilul meu face alergie merg la medic nu la babe, tot spre deosebire de altii. SI in caz daca aveam probleme cu sarcina, tot ma duceam la medici da nu cautam superstitii pe net.

Diana, ascultati ce va zic fetele de pe forum, ca nu degeaba zic.

Partajează acest post

Link spre post
olya
Diana, ascultati ce va zic fetele de pe forum, ca nu degeaba zic.

+1

Partajează acest post

Link spre post
Marinicaa

Fetelor eu pur si simplu iam aratat unde poate gasi ceva superstii nu fiti rautacioase.

Partajează acest post

Link spre post
Businka

Ты вериш в Бога?

А ты знаеш, что грешно быть суеверным?

Суеверия - это грех!

Partajează acest post

Link spre post
Diana Ribca
Diana, cind ai sa incetezi sa crezi in asa ceva ? se vor termina toate problemele.

Mai stai de vorba cu vreu-n preot pe tema data, sau mergi la manastirea Hincu si poate te vei lumina si te vei cutata de toate acestea.

Aici fiecare are voie sa-si expuna parerea cum doreste.

sunt deacord cu tine amanda,eu pur si simplu am vrut a discut cu voi din acest site,dar sa nu ma faceti de doi bani,proasta si fara minte in cap,ca nu sunt eu mai buna sau mai rea decit voi,da? eu mm simtit umilita de unele reclamatii la adresa mea,incit imi pare rau ca mi-am deskis tema de discutie,deci cum ai zis fiecarese expune cum doreste,asa si fiecare crede in ce doreste ,eu pe nimenu nu am impus sa creada,eu am solicitat persoanele care au auzt de asa ceva,care au vazut,sau care nu da Doamne au patit,atita tt,dar nu am cerut sa ma umiliti si sa-mi spuneti tot felul de lucruri la adresa mea!!!!!!!!!!!!!

Fetelor eu pur si simplu iam aratat unde poate gasi ceva superstii nu fiti rautacioase.

iti multumesc pentru intelgere

Partajează acest post

Link spre post
Amanda

Nu e nimeni rautacios!

Fetele fiecare a dat sfat cum a putut.

Diana, totusi mai cauta medici: pediatri dermatologi( daca vrei iti recomand), mergi la biserica sau la manastire cu fata si vei vedea ca va fi totul bine.

Partajează acest post

Link spre post
Нежность

Значит так. Беременным нельзя шить и вязать, поднимать руки выше головы - к обвитию.

Нельзя завязывать узлы - запутается в пуповине.

Нельзя смотреть на огонь - у ребенка лицо рябое будет.

Нельзя перешагивать через провода - тоже к обвитию.

Нельзя перешагивать через картофельные клубни - фиг знает почему.

Нельзя смотреть на калек - ребенок родится калекой.

Нельзя чтобы ребенка видела женщина у который менструация или которая в тот день занималась сексом.

По форме живота можно определить пол будущего ребенка. Острый - к мальчику, уходит в бока - значит девочка.

В общем нужно сидеть дома и не высовываться! Вдруг на улице встретишь калеку?? Или кто то перед тобой уронит картошку, а ты ненароком перешагнешь? А не дай БОг кто то костер разведет?? Сидючи дома нельзя готовить (огонь) и развешивать белье (руки выше головы). Не вязать дома и не шить, телевизор тоже лучше не включать - вдруг там огонь покажут или калеку??

Я имела наглость выходить из дома. завязывать шнурки на кедах, поднимать руки выше головы, зашивать мужу куртку. Ах, да, обвитие было! Но у моей подруги которая всю беременность вязала не покладая спиц никакого обвития не было у ребенка. Сама поражаюсь как у меня ребенок не рябой - ходила в лес, там кастрик был! И готовила!

А уж про теток с месячными страшно подумать - принимала роды женщина, акушеркой была женщина, санитарками женщины, медсестрами - женщины, педиатры - женщины. Врач в поликлинике правда скорее всего уже в климаксе, но медсестра - молодая женщина, а уж сколько женщин врачей моего ребенка смотрели, сколько медсестер брали анализы, уму непостижимо! А вдруг у кого то из них были месячные?? :xm_01:

Editat de Нежность

Partajează acest post

Link spre post
@niri

Считаю все суеверия бредом и что в наши дни глупо быть суеверным имея тот же интернет - огромный источник информации.

Partajează acest post

Link spre post
olya

Eu ştiu una şi cea mai importantă - în timpul sarcinii şi după naştere se interzice să fii superstiţios! Altfel - se întâmplă multe şi nevrute!!!

Partajează acest post

Link spre post
delia
Eu ştiu una şi cea mai importantă - în timpul sarcinii şi după naştere se interzice să fii superstiţios! Altfel - se întâmplă multe şi nevrute!!!

bine spus!!! :xm_01:

Partajează acest post

Link spre post
Miracol

de acord 100%

mai bine spune "Doamne, ajuta-ma!" decit sa tii cont de superstitii si sa le lasi pe ele sa-ti conduca viata si modul de gindire

Dumnezeu sa te ajute!

Partajează acest post

Link spre post
Iana Tonidze

Diana, uite ce-ti pot spune. Bunic-mea spunea asa la toti - nu credeti in vraji si superstitii si nimeni nu va va atinge cu nimic niciodata. Iar daca se intimpla totusi sa credeti, ca da ma rog, omul e credul din firea lui, atunci faceti cruce peste tot si in toate directiile...

Ca daca crezi ca exista vraji, atunci vei crede, cu siguranta, ca acestea pot fi inlaturate.

Partajează acest post

Link spre post
Cosinzeana

Salut, imi permit sa spun si eu ceva, daca imi dati voie?

Diana, va inteleg, sunteti o fire sensibila (asa presupun deoarece credeti in superstitii)

nu vad nimic rau atita timp cit nu faceti din aceasta o absurditate.

Fac parte din categoria de persoane care sa confruntat indirect cu ceva iesit din comun cum ar fi descintecele. Va lamuresc, strabunica mea care a trait fix 100 de ani(1897-1997)- Dumnezeu s-o ierte , a fost descintatoare. Una din cele mai puternice din Moldova. O vizitau pacienti trimisi de medici, acesti medici, pentru a se asigura ca strabunica mea este cit mai mult timp sanatoasa, o vizitau odata pe saptamina(o echipa intreaga cu salvare) Va rog sa ma credeti--fiindca nu obisnuiesc sa spun minciuni, mai ales pe forum unde multi pot citi acest mesaj. Cit a trait a fost sanatoasa tun. Dar decind a descoperit acest dar la dinsa si-a pierdut vederea. Ea intotdeauna mia spus ca a fost pedepsita de Dumnezeu pentru ceea ce face, si cite zila a avut se ruga de iertare. O vizitau oameni diferiti, inclusiv asa superstitiosi ca dvs.si toti dupa cei ajuta (nu lua bani niciodata - am fost martora)ii doreau sa traiasca cit mai mult, pentru dinsa era ca o pedeapsa, si atunci strabunica imi spunea: "sarmanii de ei, ca nu stiu ce fac, ei pe mine ma blestema", deaceea si a trait 100 de ani.

Tin minte cin aveam eu vreo 6 anisori parintii s-au dus la o nunta si m-au lasat cu dinsa, in acea sera a fost o ploaie puternica cu fulgere, si eu ca orice copil m-am speriat, bunica mi-a spus atunci: " Roagate la Dumnezeu si totul va fi bine" acele cuvinte le port si astazi in inima.

Ce vreau sa spun cu acest mesaj?

Numai un lucru: ce nu s-ar intimpla, aveti incredere in Dumnezeu si totul va fi bine, nu va lasati dusa de aceste superstitii pe care strabunica mea le numea printre multe altele,- incercari - pe care trebuie sa le treaca omul in drumul sau spre o inima linistita. Si atunci cind va gasiti linistea sufleteasca nu mai aveti nevoie de nimic atit de banal ca superstitiile!

Daca m-ati inteles , va multumesc! Sanatate

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Cat v-om trai, atita timp v-or fi si superstitiile. Pe mine tot intr-o perioada ma lua frica-n spate: "daca pisica trece calea? , daca asa sau daca altfel..." Toate astea mi-am dat seama ca-s prostii. Atit timp cat omul crede, atita timp ele se tin de noi.

Dar de fapt vreau sa zic ca omul nu are de ce sa se teama, atita timp cat poarta-n suflet dragoste fata de Dumnezeu, oameni si tot ce-l inconjoara.

Multa dragoste si numai bine va doresc!!!

Partajează acest post

Link spre post
natybati
Mai rau e ca ea probabil reda mentalitatea multor femei de prin partile noastre,carora le este mai usor sa puna totul pe seama superstitiilor prostesti decit sa accepte o explicatie logica :girl_in_love:

pai daca voi ganditi atat de logic...pute-ti sami explikati si mie....de unde am eu pe spinare o capsuna, care are si pe ea la atingere chiar si samburii...mama mea a furat o capsuna de fix asa dimensiune si a ascuns-o la spate... dupa cate stiu eu mama mea e o femeie foarte rationala si inteligenta... si dece voi va permiteti sa fiti atat de dure cu fetele pe care le intereseaza asa teme...nu aveti decat sa le ignora-ti...daca va deranjeaza...si sa discutati pe alte teme unde puteti sa va puneti logica in miscare....

nu o spun de rau si nu vreau sa va supar....dar sunte-ti DURE

auzi dragadaca pt tine nu-s prostii treaba ta,nimeni nu te impune sa raspunzi la tema sau sa-mi tii orala,ai inteles,eu iti doresc anume TIE minte in cap

:da1::girl_in_love:

Partajează acest post

Link spre post
natybati

pe lana toate cele spuse...nici eu nu cred in superstitii...dar fiecare om are dreptul sa traiasca in lumea lui...

Partajează acest post

Link spre post
natalyg

Eu numai stiu ca cind esti gravida si vezi din intimplare un om cu necazuri sau cu dif. maladii trebuie sa zici in ghind - "Doamne, iartama ca sunt insarcinata!" Adica i-ti cer iertare ca te-ai uitat lung la persoana data.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum