Delicious

Liceul Orizont (moldo-turc)

Postări Recomandate

fluturash

emmm cadouri la profesori??? in 3 ani de zile fratele meu a luat 1 sau de 2 ori cadou la o profesoara si tot s-au strins binevol baietii cu cite 50 de lei. Nu exista cadouri sau alte chestii care sunt la ordinea zilei in liceele de stat sau altele la fel cotate bine... De ce nu va adresati directorului?? Acolo nu se tolereaza asa ceva.. Exista DOAR taxa anuala si mincarea daca doriti..

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Delicious

Shkola s seryoznim obrazovaniem ne mojet brat slabih detey. Geniev sdelat' nevozmojno.Mojno dat' geniyam ( pri nalichii onih) raskrit'sa i postupit' v vuzi dlya geniev. Oplata ne visokaya dlya chastnoy shkoli. Ona kajetsa visokoy dlya usloviy Moldovi...

Что значит СЛАБЫХ детей? Как можно определить ребенка, идущего в ПЕРВЫЙ класс, как слабого? Что за бред! Оплата не высокая? Да у меня сын в Англии учится и дешевле выходит. Что значит " кажется высокой для условий Молдавии". Мы именно в Молдавии живем, и оплата совсем не "кажется", а реально высокая.

Partajează acest post

Link spre post
Barbi

Salut! Au luat loc deja 2 testari pentru clasa 1. Si am aflat in timpul testarii de pe data de 27 aprilie ca se vor deschide si 2 clase dea 1 (intiia) nationale la Buiucani. Cine cunoaste despre aceasta? Sunt doritori?

Din cite eu cunosc, la Buicani va fi o singura clasa de 1 romana. O fetita de la noi din clasa 0 se transfera in clasa 1 la Buicani.

Я не соглашусь. По моему ребенку, так перегруз не ощутился. Все было в меру. Мы остались довольны 0 классом.

Editat de Irinka

Partajează acest post

Link spre post
Lisaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

CE REPREZINTA LICEUL ORIZONT ?ESTE O INSTITUTIE DE INVATAMINT PRIVAT . LA INCEPUTUL ANULUI CU PARINTII SE SEMNEAZA UN CONTRACT UNDE SE INDCA CE OBLIGATII ARE SCOALA SI CE OBLIGATII AU PARINTII SI ELEVII .IN 2013 PERTUL PENTR STUDII A CONSTATAT 1850 EURO +100EURO ORELE DUPA MASA .SE INVATA DE LA 08.30-PINA LA 17.15 LUNI -VINERI .STUDIILE SE FAC OBISNUIT CA IN ORICE SCOALA ,DAR SE CUMPARA DE PARINTI CITEVA SUPLIMENTE LA ROMANA ,MATEMATICA .SE INVATA ENGLEZA INTENSIV 11 LECTII PE SAPTAMINA INCEPIND CU CL.1.ASTA ESTE UN MOTIV IMPORTANT DE CE OAMENII ISI DUC COPII IN ACESATA SCOALA(DAR SA NU UITAM CA IN ZIUA DE ASTAZI FOARTE MULTA LUME STIE ENGLEZA SI E FOARTE USOR DE INVATAT SI LA MATURITATE ACESTA LIMBA ).SE MAI STUDIAZA SI daca cineva are nevoie de aceasta limba.profesorii sint alesi nu cei mai capabili ,cel putin pentru clasele primare .copii trec testare pentru a fregventa aceasat scoala .in trecut cei mai buni erau admisi la acest liceu -acum sint luati practic toti la rind care platesc taxa.cu timpul parintiii te ajuta sa paraseti aceasta scoala daca nu esti loial ,nu accepti regulile lor ,nu stingi bani pentru tot ce hotaraste comitetul parintesc .administratia este draguta ,dar daca ai ceva plingeri sau ceva nu-ti convine nu rezolva nimic practic . Liceul de la ciocana de exeplu este slab dotat .sala sportiva este de fapt si festiva este foarte mica si saracacioasa se fala in semisubsolul scolii .la fel si cantina e cam scump sa maninci in acesta scoala si mincarea nu e calitativa de multe ori .matineele organizate de profesori pentru clasele primare sint slabe facute in graba .cartile suplimentare se cumpara dar de multe ori copii nu lucreaza cu ele -sau sint facute in graba la frisitul anului .mai sint multe de comentat in privinta acestei scoli ,dar in general consider ca nu merita banii care ii cere de la parinti pentru scolarizare .nimic deosebit .se string bani suplimentare ca la orice scoala pentru excursii ,pentru profesoara ,pentru reparatie ,mobilier .dupa parerea mea cind semnezi contract de scolarizare trebuie sa oferi conditii normale clientilor tai pentru a face studii -mai ales ca taxele sint foarte mari

Partajează acest post

Link spre post

As vrea sa aflu mai multe despre Liceul Orizont de la Ciocana. Recent am trecut testarea de admitere la liceu. Pe forum am gasit multe pareri pozitive, dar ele sunt legate de trecut. Am dat de momentul maltratarii copiilor din lasa "0". Daca puteti sa-mi spuneti la ce s-a ajuns, dupa parerea mea este inadmisibil folosirea vocabularului sus mentionat de felul "magari" sau "prosti'. Este liceu cu renume. Ori a ramas numai renume si bunele traditii sa pierd cu venirea noilor profesori, dupa cite stiu numarul claselor creste din an in an. In ziua testarii eu personal am ramas socat de comportamentul personalului, mai ales a deridicatoarei, care imi facea observatii sa nu stau acolo unde imi place. Au fost prezenti multi copii cu parinti pe data de 23.03.2013. Asteptind copii timp de o ora eram nevoiti sa ne inghesuim intr-o clasa mica cu un miros insuportabil. Atunci nu prea am atras atentie, eram concentrat la testare. Insa acum imi fac impresii nu prea bune dupa ce am citit despre comportamentul profesorilor. Nu vorbesc de unul singur, deoarece vecinul s-a ciocnit de aceiasi situatie de maltratare, cuvintul "magar " a fost atribuit in prezenta lui unul coleg de clasa a fiicii. In plus nu se vorbeste despre faptul asa numitei "taxe " care include cadourile scumpe profesorilor de sarbatori, fondurile clasei care prevaleaza cu mult cele din scoli simple, bani pentru rechizite scolare acumulate de la parinti ( mii de lei). Se spune ca totul este binevol, dar incearca sa nu dai, te trece in lista neagra. Daca puteti sa ma ajutati sa iau decizia corecta, ma pun pe ginduri sa-l dau copilul acolo sau nu. Parerile acumulate de la mai multi difera, insa imi fac concluzii ca au ramas satisfacuti parintii care au deja copii in clasele mai mari (nici de la unul nu am auzit de problemele cu care sa ciocnesc cei care au dat acum copii in casele primare). Nu cumva sistema noastra putreda a ajuns si la acest liceu. Nu as dori achitind acesta taxa pentru studii sa ma gindesc la faptul ca copilul meu va fi injosit. E bine ca cineva povesteste totul acasa parintilor, al meu nici odata nu povestea ce se petrece la gradinita. Probabil ca parintii tac la adunari, fiind ingrijorati de copii sai, imi inchipui ce va face profesoara copilui, stiind faptul ca parinti au ridicat acesata intrebare. Dar cum reactioneza administratia liceului? De ce nu se fac anchete anonime? Va multumesc anticipat.

copilul meu a fregventat clasa 1-i. Eu ,probabil ca si multi alti parinti m-am informat de pe site pina al duce la acest liceu renumit .comentariile negative probabil ca sint scoase de pe site .dar sint multe neajunsuri care nu este clar cind vor fi solutionate de administartia ambila .unicul plus il consider l.engleza (dar si acest lucru nu-i un plus mare p/u ca in ziua de azi engleza se invata usor )si numarul relativ mic de copii in clase 18-22.anul trecuc au fost deschise multe clase 7 daca nu ma gresec .se colecteaza bani suplimentari pentru tot ce ati indicat mai sus ,dar ca de la oameni foarte bogati (adica totul ce ar trebuie sa aiba un pret in acest liceu are 5-10 perturi ),profesorii nu-i clar ce reprezinta ,dar in clasa noastra este o doamna cam deocheata . la adunari de parinti se vorbeste mai mult despre bani si ce sa mai procure pentru scoala ,clasa (cu toate ca ei ofera servicii de scolarizare la un pret enorm si ar trebui sa dispuna de inventar ). din discutii cu alti parinti am aflat ca nu numai la noi in clasa sint copii cu prioritati si fara .este discriminare in multe privinte ,lista neagra pentru parinti si copii care nu contribuie financiar .daca cineva gindeste altfel decit majoritatea i se inchide gura intr-o clipa de mamicile clantoase .eu personal mi-am facut in practica o impresie neplacuta dspre acest liceu si am anuntat si administratia despre toate nemultumirile mele ,dar directorul mi-a spus sa nu dati bani daca nu doriti" -ca el nu poate interzice sa colecteze comitetul parintesc bani pentru mobilier sau altceva ,ca unile persoane (ca mine de exeplu fac intrigi si in general ca unele mame au nevoie de consiliere psihologica .daca va intereseaza amnunte va pot comunica si mai amanuntit.

Editat de Lisaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Partajează acest post

Link spre post

Stimata autor, din prima postare s-a inteles ca nu va place Liceul, de ce trebuie sa va repetati...

Dupa mine Orizont este un liceu bun, cu copii dotati si nu in ultimul rind profesori care au capacitatea de a crea personalitati.... Mie tare imi place liceul si cadrele didactice...

copilul meu e dotat si capabil ,dar despre buna majoritate asi spune ca sint chiar slabi la invatatura mai ales anul 2012-2013 au fost primiti toti la rind .ce sens a mai avut testarea ?dar nu asta e problema -copii merg la scoala de fapt sa invete carte si cei slabi (ce e normal in clasa 1-i )vor recupera .Cit priveste profesoara noastra a fost normala la inceput(cel putin in discutie cu ea puteai afla anumite lucruri care tin de procesul de invatamint),pina nu a inteles incotro bate vintul si cu cine trebuie sa fie draguta si cui trebuie sa-i intoarci spatele .in aceasta scoala parintii fac gazete de perete si referate copiilor -ca profesorii nu au cind la lectii sa-i invete ,parintii cumpara carti ,mobilier ,reparatii .pina la urma ce ofera aceasta scoala pentru 1950 euro care trebuiesc achitati in 8-9 luni din care 2 luni sint vacante .o iluzie pe bani multi .

Partajează acest post

Link spre post
ashtan

а можно узнать, лично Вы сколько платили и за что в течение этого учебного года?

Nu este o intrebare adresata mie, dar eu ca parinte a unui elev din a 9 pot spune ca nu achit nimic mai mult decit suma contractului. In schimb elevul primeste: cunostinte, motivare, stima, intelegere, respect si restul de ce are nevoie un elev modern...

Partajează acest post

Link spre post

Ramaneti in continuare la liceu?sau sunteti in cautarea unui liceu mai bun?

probabil cind ati inceput studiile in acest liceu era diferit de ceia ce se intimpla acum .copilul meu invata bine in acest liceu -dar nimic in afara programei care o au toate scolile din moldova .si nu vad sa faca din el personalitate mare -doar ca umbla din urma lor ca dupa vedete si le fac poze pentru a le posta pe blogul public a clasei .normal ca vom pleca din acest liceu si vreau sa fie cunoscute problemele acestui liceu si de alti parinti ,care probabil ca si mine vor lucra mult pentru a achita scoala si vor spera ca copilul lor va primi cunostinte bune .In acest liceu nu exista etica profesionala ,nu le este explicat profesorilor pe intelese cum sa evite conflicte cu parintii ,sa nu birfeasca parintii ,etc sa nu creeze o atmosfera negativa intre copii si intre parinti parinti .si comitetul parintesc nu ajuta la nimic numai colectare de bani .la fel administratia nu stie sa solutioneze probleme simple intre parinti si profesori .

Partajează acest post

Link spre post

Nu este o intrebare adresata mie, dar eu ca parinte a unui elev din a 9 pot spune ca nu achit nimic mai mult decit suma contractului. In schimb elevul primeste: cunostinte, motivare, stima, intelegere, respect si restul de ce are nevoie un elev modern...

probabil cind ati inceput studiile in acest liceu era diferit de ceia ce se intimpla acum .copilul meu invata bine in acest liceu -dar nimic in afara programei care o au toate scolile din moldova .si nu vad sa faca din el personalitate mare -doar ca umbla din urma lor ca dupa vedete si le fac poze pentru a le posta pe blogul public a clasei .normal ca vom pleca din acest liceu si vreau sa fie cunoscute problemele acestui liceu si de alti parinti ,care probabil ca si mine vor lucra mult pentru a achita scoala si vor spera ca copilul lor va primi cunostinte bune .In acest liceu nu exista etica profesionala ,nu le este explicat profesorilor pe intelese cum sa evite conflicte cu parintii ,sa nu birfeasca parintii ,etc sa nu creeze o atmosfera negativa intre copii si intre parinti parinti .si comitetul parintesc nu ajuta la nimic numai colectare de bani .la fel administratia nu stie sa solutioneze probleme simple intre parinti si profesori .

eu prsonal am achitat pentru rechizite +suplimente -1200 lei

de revelion pentru amenajarea clasei ,cadou profesori ,inca cite ceva ce nu mi-a fost clar 250 lei

de 8 martie -150 lei cadou profesori

gazeta de parete efectuata integral de unii parinti cu ajutorul unor pictori +haine suplimentare pentru starturi vesele 125 lei

concert surorile osianu-110 lei

din care rechizite am rugat sa-mi faca lista pe ce sa cheltuit si nu am inteles ce au cumparat ca am mai cumparat si eu suplimentar de toate pe parcursul anului .

pe urma am refuzat sa mai achit -dar am vazut ca incontinuu se strangeau bani de la parinti -eu deja nu am mai fost informata pentru ce .

poze de la matineu 10x15 -9 lei numai de la comanda de la fotograful autorizat .

si am vorbit cu unii parinti din alte clase ca ei fac si reparatie de banii lor .eu pentru asa cheluieli suplimetare nu sint gata .si sa primesc o ura imensa de la parinti ca nu contribuii la fel nu sint gata .la fel suplimentele(in care sa-a lucrat putin ) si cartile procurate nu au fost necesare si utile .

la fel toate excursiile care sint neplanificate de la inceputul anului apar spontan -si copilul ramiine singur sau cu alte clase in cel mai bun caz daca nu achit i .

Partajează acest post

Link spre post
ashtan

Eu va inteleg frustrarea... am specificat ca merege vorba de clasa gimnaziala.... si este vorba de liceul de la Buiucani... Aici liceul este mic si pentru mine este straniu si totodata placut sa ascult linistea din acest liceu, cind merg acolo, fapt ce se datoreaza numarului mic de elevi... ei toti aici se cunosc... sunt suficient de uniti...adevarat ca intotdeauna sunt vreascuri... dar cert e faptul ca e mult mai bine decit la liceu de stat...

Partajează acest post

Link spre post

Liceu mai bun este acolo unde te simti bine -unde profesorul este oricind gata sa iti imbogateassca cunostinele cu ceva util in viata .unde nu sint macilariti creerii copiilor cu matematica non-stop .si unde profesorii nu fac diferenta din ce familie vii sau cine tii mama si tata .asa licee cu asa profesori sint greu de gasit -dar e mai bine cu aceleasi conditii si gratis sa mergi la alt liceu .

Eu va inteleg frustrarea... am specificat ca merege vorba de clasa gimnaziala.... si este vorba de liceul de la Buiucani... Aici liceul este mic si pentru mine este straniu si totodata placut sa ascult linistea din acest liceu, cind merg acolo, fapt ce se datoreaza numarului mic de elevi... ei toti aici se cunosc... sunt suficient de uniti...adevarat ca intotdeauna sunt vreascuri... dar cert e faptul ca e mult mai bine decit la liceu de stat...

Liceu mai bun este acolo unde te simti bine -unde profesorul este oricind gata sa iti imbogateassca cunostinele cu ceva util in viata .unde nu sint macilariti creerii copiilor cu matematica non-stop .si unde profesorii nu fac diferenta din ce familie vii sau cine tii mama si tata .asa licee cu asa profesori sint greu de gasit -dar e mai bine cu aceleasi conditii si gratis sa mergi la alt liceu .

ma bucur foarte mult ca va simtiti bine in acest liceu -eu mi-am dorit acelasi lucru .

dar acum vine alt val mult mai mare -timpul va arata -normal toti au dreptul la alegere .

Partajează acest post

Link spre post
ashtan

Alegerea va apartine..... dar, am o practica de parinte cu copii de scoala de stat... daca doriti cunostinte la oscoala de stat o sa fiti nevoiti sa practicati lectii paticulare, si daca pentru clasa 1 -4, este doar um profesor, atunci cu cit mai departe cu atit mai greu...Credeti-ma la o scoala de stat pretul anual pentru invatatura era mult mai mare... Acum insa copilul frecventeaza ore suplimentare gratis la liceu, profii agreaza orice intrebare, sunt gata sa rugume cu elevii orice tema, orice intrebare... Sun deacord ca pentru clasa 1 -4 este ok si scoala de stat cu profa buna, dar mai departe e jale....Si in general cunostintele costa :)

Partajează acest post

Link spre post
Barbi

Nu stiu cum v-a fi in clasa 1, dar de clasa 0 noi suntem multumiti, si mari cheltuieli aditionale nu am avut, cu atit mai mult, ca de la administratia liceului au primit parintii scrisoare, ca nu se admit in liceu colectari de bani, in afara de cei, care sunt nevoie pentru excursii.

Partajează acest post

Link spre post
antai

Удивлена последним сообщениям...

Моя дочка закончила начальную школу в этом году. Мы таких сумм не сдавали. Действительно, как-то много у вас получилось. Мне кажется, тут все зависит от родителей, это же не учитель с вас требовал? Сами родители устанавливают такие таксы, надо эти вопросы обсуждать на собраниях.

Про своих детей скажу, что ни в одном ни в другом классе не было у нас таких выплат. В Дурлештах вообще сейчас ни лея не сдали.

На канцтовары у нас в классе сдавали только желающие.

Что значит "de revelion pentru amenajarea clasei"? Это кто решил? Мы передавали из дома какие-то новогодние игрушки, кто хотел тот сам покупал.

За 10 лет в этом лицее не рисовала ни одной газеты. Это что- инициатива учителя или родителей?

Про фотографа очень удивлена! Мы всегда сами снимали своих детей.

Про эксурсии тоже не поняла. Обычно две экскурсии в конце года. Да, за счет родителей. У нас в классе все делалось следующим образом: собирались у школы в определенное время. Кто из родителей мог, подъезжал на своем транспорте. Собиралось машин 6-7. Детей рассаживали и везли. И учителю легче, когда есть кто-то из родителей. Каких-то спонтанных экскурсий не было. Может вам так "повезло" с учителем?

Partajează acest post

Link spre post
ashtan

Eu totusi asi vrea sa ma repet: copilul meu din scoala prestigioasa de stat , unde practica lectii particulare, si unde plata pentu o lectia varia intre 60-120 MDL, dar era nevoie de muuuuuuulte lectii, acum este ffffffff fericit si multumit... a primit diplome pentru invatatura excelenta si purtare exemplara, este incurajat si laudat pentru succese, su nu doar el, ci toti care muncesc si merita... si parintele este premiat cu diplome :)) Eu chiar multumesc liceului pentru cele oferite...

Partajează acest post

Link spre post
Jan

copilul meu a fregventat clasa 1-i. Eu ,probabil ca si multi alti parinti m-am informat de pe site pina al duce la acest liceu renumit .comentariile negative probabil ca sint scoase de pe site .dar sint multe neajunsuri care nu este clar cind vor fi solutionate de administartia ambila .unicul plus il consider l.engleza (dar si acest lucru nu-i un plus mare p/u ca in ziua de azi engleza se invata usor )si numarul relativ mic de copii in clase 18-22.anul trecuc au fost deschise multe clase 7 daca nu ma gresec .se colecteaza bani suplimentari pentru tot ce ati indicat mai sus ,dar ca de la oameni foarte bogati (adica totul ce ar trebuie sa aiba un pret in acest liceu are 5-10 perturi ),profesorii nu-i clar ce reprezinta ,dar in clasa noastra este o doamna cam deocheata . la adunari de parinti se vorbeste mai mult despre bani si ce sa mai procure pentru scoala ,clasa (cu toate ca ei ofera servicii de scolarizare la un pret enorm si ar trebui sa dispuna de inventar ). din discutii cu alti parinti am aflat ca nu numai la noi in clasa sint copii cu prioritati si fara .este discriminare in multe privinte ,lista neagra pentru parinti si copii care nu contribuie financiar .daca cineva gindeste altfel decit majoritatea i se inchide gura intr-o clipa de mamicile clantoase .eu personal mi-am facut in practica o impresie neplacuta dspre acest liceu si am anuntat si administratia despre toate nemultumirile mele ,dar directorul mi-a spus sa nu dati bani daca nu doriti" -ca el nu poate interzice sa colecteze comitetul parintesc bani pentru mobilier sau altceva ,ca unile persoane (ca mine de exeplu fac intrigi si in general ca unele mame au nevoie de consiliere psihologica .daca va intereseaza amnunte va pot comunica si mai amanuntit.

Imi spuneti va rog daca este administratia atit de nereceptiva in privinta problemelor create in liceu. Tin doar cu cei care le platesc si taxe neincluse in contract si absolut nu apără interese copiilor parintii carora nu platesc. Desigur profesorii vazind asa o atirnare pot sa-si permita foarte multe. Ce inseamna "ca unele mame au nevoie de consiliere psihologica". Cum poti sa fii calm vazind toate acestea, mai ales ca este vorba de copilul tau. Oare nu se poate pune capat acestor lucruri. La Prometeu de exemplu in contract este stipulat punctul cu privire la colectarea banilor de la parinti si fiecare profesor semneaza aparte si daca ceva se descopera este dat afara. De ce parintii in cea mai scumpa scoala privata trebiue sa achite reparatii sau mobilier.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator AnnaVlah

Может кто-то посещает или что-то знает об этом учебном заведении?

Многие из моих друзей там учатся, довольны. Там шикарное оборудование классов, интересные практические уроки, так как есть необходимое оборудование. Хорошее знание турецкого и английского языка обеспечено. Большое внимание уделяют психологии, ученики очень дружны с учителями. Знаю, что форма не строгая, но есть :)

Editat de AnnaVlah

Partajează acest post

Link spre post
Barbi

Вопрос к тем, чьи детки учатся в этом лицее: как там с питанием? Нравится ли детям? Что в меню?

Мы пойдем в сентябре в 0 класс, подписали договор. Нам сказали, надо будет определиться, сколько раз в день ребенок будет есть и платить соответственно. Расскажите, мамы, как у вас?

Питание хорошее, по крайней мере по-меню, написано хорошо. Мы брали 3-х разовое (завтракали дома). Если ребенок не кушает (например болеет), деньги нам вернули. Некоторые родители, брали даже 2-х разовое, т.к. их дети не хотели кушать.

Partajează acest post

Link spre post
Barbi

Imi spuneti va rog la ce profesor ati fost in clasa 0. Dupa toate comentariile citite, fac concluzii ca in moldo-turc ca si in cele lalte scoli depinde mult de profesor si de pozitia lui.

Nu stiu daca am inteles corect, mie mi-i adresata intrebarea? Daca da, atunci in clasa 0 A, la doamna Maria.

Imi spuneti va rog la ce profesor ati fost in clasa 0. Dupa toate comentariile citite, fac concluzii ca in moldo-turc ca si in cele lalte scoli depinde mult de profesor si de pozitia lui.

Si de profesor, dar si nu in ultimul rind - de copil.

Partajează acest post

Link spre post
Jan

Я спросил при заключении контракта. Мой вам совет поинтересуйтесь об учителе. Существуют разные мнения о лицее. Я лично зашел на форум узнать мнения других. Те у которых дети чуть постарше остались очень довольны, но на данный момент многие у которых дети сейчас в начальных классах сталкиваются с проблемами связанными с деньгами. Постоянные сборы на что-то, то на реквизиты, то на ремонт, некоторые учителя выделяют заметно детей родители которых платят дополнительно. Администрация по выше написанным мнениям не реагирует на жалобы. Я решил посмотрю что будет в "0", потом если что будем искать другую школу. Тут конечно условия хорошие, но лотерея с учителями немного не устраивает. Сейчас набирают много классов, раньше лицей боролся за хорошую репутацию. На данный момент набирают новых учителей, те конечно приходят со своими законами.

[

А Вы в каком, мы в румынском.

Partajează acest post

Link spre post

Mesajul este vag - nu inteleg ce doriti sa spuneti...

incerc sa spun pe intelese- ceia ce a fost timp de 20 de ani nu va mai fi probabil niciodata -deoarece oricine poate face studii in acest liceu -daca plateste bani .nu se mai pune accent pe calitate dar pe cantitate 9deoarece cantitatea aduce minim 44000 mii euro pe an numai la imatricularea unei clase de 22 de copii .ce se face cu banii aste nu vom cunoaste niciodata -probabil nici nu ne priveste -dar ceia ca Dorim ,macar ,30% din banii colectati sa mearga pentru profesori calificati (platiti suficient ca sa nu cerseasca de la parinti niciodata) , utilarea scolii cu inventar de calitate ,clase spatioase cu tot ce le trebuie copiilor nostri pentru a face studii la un nivel avansat .

Partajează acest post

Link spre post
luiziana

перевела ребенка в молдо-турецкии лицей в 4 классе(румынский) из другой школы..что сказать -ожидала большего.чем довольна -уровень преподавания явно выше чем в других школах,также как и техническое оснащение лицея,хорошие воспитанные детьми ,никакой звездности и заносчивости(все это присекается администрацией и детьми)что мне не нравится -учителя сплетничают за спиной родителей и детей ,встревают в отношения между детьми (указывают с кем дружить,а с кем нет).Есть группа любимчиков ,которым завышаются оценки (это дети,родственники и соседи учителей)То что дети могут по субботам заниматься дополнительно и бесплатно все вранье!занимаются только с определенной группой детей,а на остальных никто не обращает внимания.В частности занятия по математики Проводятся Д.Брагиш только для своих внуков.Хотя мы все платим одинаково,но существует избирательное и очень неприятное отношение к детям неугодных учителю.если лицей позиционирует себя как элитный по всем параметрам,то и уровень некоторых преподавателей должен быть высоким и по морально-этическим критериям!Надеюсь меня поняли родители ,кто интересовался Д .Чербушка.

Partajează acest post

Link spre post
Barbi

Я немного в непонятке. Мой сын идет в 1 класс, как раз к доамне Чербушка. Это все, что Вы писали, относиться и к этому преподователю?

Partajează acest post

Link spre post
luiziana

может у Вас сложится другое мнение ,но я не единственная из родителей ,кто немного расстроен по этому поводу.Ведь известно -отношение с преподавателем отражаются не только на оценках по предметам(это пол-беды),но и на отношении в дальнейшем ученика к учебе.Если ребенка обижать,унижать и недооценивать, энтузиазма в учебе не видать!Жаль ,что не всем это дано понять,несмотря на педагогический стаж!

Partajează acest post

Link spre post
Barbi

может у Вас сложится другое мнение ,но я не единственная из родителей ,кто немного расстроен по этому поводу.Ведь известно -отношение с преподавателем отражаются не только на оценках по предметам(это пол-беды),но и на отношении в дальнейшем ученика к учебе.Если ребенка обижать,унижать и недооценивать, энтузиазма в учебе не видать!Жаль ,что не всем это дано понять,несмотря на педагогический стаж!

Да... Я как раз хочу чтобы оценки, были такие, какие заслуживает ребенок, и мне абсолютно не надо их не завышать, не занижать. И еще, я почему недоумеваю, потому что после 0 класса, Доамна Чербушка сама лично тестировала детей, и отбирала в свой 1 класс "А" из нашего нулевого только 7 детей, кажется.. В любом случае, спасибо Вам за информацию.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum