Natina

Cit De Curind Ati Numit-o Pe Soacra "mama"?

Postări Recomandate

Natina

Salut fetelor!Ce relatii aveti cu soacrele voastre (prietene, indiferenta sau "mai rarut si mai dragut")?Si cum o numiti pe nume sau "mama"?Reltiile soacra-nora sunt diferite de la caz la caz si feiecare interesante in parte, la voi cum e?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ary
Salut fetelor!Ce relatii aveti cu soacrele voastre (prietene, indiferenta sau "mai rarut si mai dragut")?Si cum o numiti pe nume sau "mama"?Reltiile soacra-nora sunt diferite de la caz la caz si feiecare interesante in parte, la voi cum e?

La mine cu soacra relatiile sunt de genul mai rarut si mai dragut deoarece noi traim in alta tara. Dar am inceput sai zic mama cam la 2 luni dupa nunta. Relatiile pana ce sunt normale, sper asa sa fie si pe viitor. Noi nu ne bagam in viata parintilor si ei nu se baga in viata noastra.

Partajează acest post

Link spre post
Diana

Aceasta tema exista deja.

De indata ce am fost "furata" mireasa, am si numit-o mama. O respect, e mama persoanei mele iubite!

Partajează acest post

Link spre post
elenka

traim cu soacra, relatiile sunt relativ bune, ea este o femeie cumsecade, dar mai are uneori niste apucaturi. Eu incerc sa nu le observ, doar si eu nu sunt perfecta. Dar iata mama n-o pot numi din toata inima, nu stiu de ce, o sa treaca timpul si cred ca o sa ma obisnuiesc sa-i spun mama.

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Eu soacrei mele nu-i spun mama. Sunt eu asa de firea mea, daca nu-i din suflet si din toata dragostea, pai mai bine deloc.

Sotul tot nu le spune la parintii mei mama si tata (asa s-a primit ca sotul a lucrat cu mama mea si inca de atunci ii spunea pe nume, asa a ramas si-n prezent).

Soacra mea nu mi-a zis nimic pe tema asta, ca nici ea nu ma tine la inima ca pe o fiica.

Si in genere nu sunt deacord cu chestia asta, eu am mama si tata care m-a crescut si educat, dar cu soacra eu ma port bine si ne staruim sa ne stimam. "Mai rarut si mai dragut"!

Partajează acest post

Link spre post
tanya_g
Eu soacrei mele nu-i spun mama. Sunt eu asa de firea mea, daca nu-i din suflet si din toata dragostea, pai mai bine deloc.

Sotul tot nu le spune la parintii mei mama si tata (asa s-a primit ca sotul a lucrat cu mama mea si inca de atunci ii spunea pe nume, asa a ramas si-n prezent).

Soacra mea nu mi-a zis nimic pe tema asta, ca nici ea nu ma tine la inima ca pe o fiica.

Si in genere nu sunt deacord cu chestia asta, eu am mama si tata care m-a crescut si educat, dar cu soacra eu ma port bine si ne staruim sa ne stimam. "Mai rarut si mai dragut"!

+1

Partajează acest post

Link spre post
Emerald
De indata ce am fost "furata" mireasa, am si numit-o mama. O respect, e mama persoanei mele iubite!

+1 :),

cu exceptia, ca nu am fost furata

consider, ca este si un respect fata de sotul meu, caci el isi iubeste mama si mamei mele ii zice mama...pina la urma limba oase n-are! :xm_04:

Partajează acest post

Link spre post
Diana
+1 :),

consider, ca este si un respect fata de sotul meu, caci el isi iubeste mama si mamei mele ii zice mama...pina la urma limba oase n-are! :xm_05:

Suntem intr-un gind

Partajează acest post

Link spre post
Faith

Eu nu-i spun soacrei "mama".Soacra mea este un om bun si ne ajuta in multe si-i port tot respectul, dar asa sa primit ca de la inceput imi era oarecum s-o numesc "mama" , ma gindeam ca cu timpul ii voi spune. Insa cu timpul e tot mai dificil s-o numesc asa, asa si stam cu d-voastra, matale...Asa ca fetelor daca aveti de gind s-o numiti pe soacra "mama" faceti-o deodata! :xm_05:

P.S. Soacra-mea zica ca nu se supara ca n-o numesc mama, zice: "principalul voi sa va impacati"!

Partajează acest post

Link spre post
Fericire
P.S. Soacra-mea zica ca nu se supara ca n-o numesc mama, zice: "principalul voi sa va impacati"!

Inteleapta soacra... :xm_05:

Partajează acest post

Link spre post
Violetop

Eu imi stimez foarte mult mama-soacra. O numesc mama de la inceput, din preajma nuntii.

Partajează acest post

Link spre post
Ponka

Pentru mine mama e una, mama mea! Mie nu mi se intoarce limba sa-i zic soacrei mama. Imi stimez soacra si sintem in relatii bune, dar adresarea e la Dvs. :xm_09:

Partajează acest post

Link spre post
Natina
Pentru mine mama e una, mama mea! Mie nu mi se intoarce limba sa-i zic soacrei mama. Imi stimez soacra si sintem in relatii bune, dar adresarea e la Dvs. :xm_17:

Mie tot imi vine greu s-o numesc mama, caci din start au fost niste relatii reci intre noi si aveam impresia ca nu-mi vrea binele si o iubeste numai pe fiica sa.Cu timpul lucrurile se mai schimba, dar prima impresie ramine aceeasi.Ma adresezi la Dvs si ne straduim sa fim amabile una cu cealalta.

Partajează acest post

Link spre post
Safali
Pentru mine mama e una, mama mea! Mie nu mi se intoarce limba sa-i zic soacrei mama. Imi stimez soacra si sintem in relatii bune, dar adresarea e la Dvs. :xm_17:

+1

Parcă aş fi scris eu aceste cuvinte. :xm_17:

Partajează acest post

Link spre post
triplets

avem 7 ani de cind sintem impreuna dar mama nu-i pot spune, sotul de ceva timp ii spune mama mamei mele noi locuim la parintii mei, eu cred ca in acest cuvint incape atita sentiment si nu sint gata sa spun... mama mereu imi zice vezi ca ai copii si ginerii nu iti vor zice mama...

Partajează acest post

Link spre post
amalica

eu pe soacra n-o numesc "mama" dar nici sotul nu le zice astfel parintilor mei, mi-ar fi mai simplu ca in Vest - sa le zic pe nume parintilor sotului sau ca la rusi nume si patronimic. Eu pe mama mea o numesc mamica iar pe bunica mea care a decedat o numeam mama si pentru mine alte mame nu sunt. Ma inteleg normal cu soacra dar nici "mama" nu pot sa-i spun :xm_04:

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Nicole21

Eu tre sa ma consider o norocoasa,pentru ca mi-a fost foarte usor sa-i zic soacrei-mama,poate din considerentul ca ne impacam foarte bine si chiar o consider o a 2 mama.

Partajează acest post

Link spre post
snejanaa

eu am numito pe soacra mea mama dar tot acelas simt nu am decit o mama am numito pentru sotul meu se purta frumos cu ai mei si nam cunoscuto decit un an apoi a decedat am ramas de pareri bune acuma citeodata zic daca ar fi soacra as avea la cine lasa copii cind apar urgente

eu am numito pe soacra mea mama dar tot acelas simt nu am decit o mama am numito pentru sotul meu se purta frumos cu ai mei si nam cunoscuto decit un an apoi a decedat am ramas de pareri bune acuma citeodata zic daca ar fi soacra as avea la cine lasa copii cind apar urgente

Partajează acest post

Link spre post
solnysko

не смогла,у меня мама одна и точка!

чтобы я назвала свекровь мамой,мне нужно,

чтобы меня любили как своего ребенка

я не говорю-баловали,но чтобы я чувствовала,

что мне здесь рады и мне здесь хорошо душой

а кривить душой и назвать мамой чужого человека просто так-не могу

муж знал об этом

поэтому мы договорились,и его мама и моя мама,и его отец-только по имени отчеству

Partajează acest post

Link spre post
MultiColor
Eu nu-i spun soacrei "mama".Soacra mea este un om bun si ne ajuta in multe si-i port tot respectul, dar asa sa primit ca de la inceput imi era oarecum s-o numesc "mama" , ma gindeam ca cu timpul ii voi spune. Insa cu timpul e tot mai dificil s-o numesc asa, asa si stam cu d-voastra, matale...Asa ca fetelor daca aveti de gind s-o numiti pe soacra "mama" faceti-o deodata! :xm_01:

+1! Aşa am păţit şi eu! Uneori nimeream în aşa situaţii când tre să mă adresez dar "mama" tot nu-i puteam spune :xm_11: Soacra mea nu comentează cum îi zic eu, dar sunt sigură că aşa ca tot aşa gândeşte: "principalul voi sa va impacati" !!! Înainte ne vedeam foarte rar şi mă gândesc că de aia şi s-a întâmplat aşa. Soţul are 2 surori aşa că nu cred că ea are nevoie şi de "mam"-ul meu :xm_05:

Soţul se adresează părinţilor mei cu Dml.... şi Dma... Şi el tot nu poate zice "mama" sau "tata" la ai mei :xm_13: Deci suntem chit :xm_11::xm_01:

Partajează acest post

Link spre post
Руля

Знаю, что некоторые называют свекровь (тещу) мамой. Но мне это даже трудно представить, если честно...Как-то мама у меня только с моей родной ассоциируется. Зову свекровь по имени отчеству. Но при этом ее уважаю, и мужа люблю))

Partajează acest post

Link spre post
marin4ik

я своего мужа очень люблю, но сразу предупредила, что мама одна родная. его родителей называю по имени отчеству. видимся мы очень редко, так что вряд ли когда нибудь сказу свекрови мама. нет у меня такого настроя. мою маму он тоже называет по имени отчеству. моих родных это устраивает, а вот его мама в начале пыталась обьяснить, что она тоже для меня мама, но после твердого "извините, нет" она все поняла и теперь все ок

Partajează acest post

Link spre post
Viorica

Cind vorbesc cu sotul despre soacra,spun "mamica",pt ca el asa o numeste pe mama mea,dar eu niciodata nu i-am spus ei "mama",niciodata,cind vorbesc cu ea,ma adresez cu "D-voastra" :xm_01:

Partajează acest post

Link spre post
Denise

Cum sa-i spun mama unei persoane pe care nu am cunsocut-o 1/4 din viatza? Mama este mama mea care in primul rind se gindeshte la binele meu shi apoi la sine. Poate suna egoist insa asha mama am eu, shi asha mama incerc sa fiu pentru fata mea. Soacra mea nu este asha, deci nici un fel de mama, doar Dmv. Asta atunci cind o vad, adica o data pe an :xm_09:

Editat de Denise

Partajează acest post

Link spre post
МАМзель

Когда вышла замуж я тоже не могла себе представить что когда-нибудь смогу ее назвать мамой... вот у мужа сразу получилось, но мои родители еще за года полтора до свадьбы, ему, тогда зеленому юнцу, ооочень помогли и поддержали (так скажем что первые свои реальные деньги он заработал бок о бок с моим папой, до сих пор им благодарен за то что поверив в него он сам поверил в себя :xm_09: )... а я не смогла, хотя свекровь у меня еще та наседка, добрячка и весельчиха))) ... начала ее мамой называть на 8-ой год брака, был тяжелый год у нас с сыном, она нас поддержала заботой, любовью и вниманием... потом у них в семье было горе, вот тогда меня и пробило на "маму"... короче мое сердце растаяло... тем более я ей стала наверно ближе чем дочь, т.к. дочка более 10 лет назад уехала заграницу и приезжает в гости раз в 3 года, вот растояние что делает.

В прошлом году свекрови взбрекнуло в голову что хочет переехать в Кишинев, все нажитое продать и здесь хотя бы 1-комнатную... никто ее не подержал, ни сын, ни муж, а я вот увидела что она прям заболела этим и протянула ей руку помощи... мы с ней во многом похожи... Все у нас получилось, квартира в центре ботаники, светлая и красивая, сделали там ремонт... сейчас она в слезах с благодарностью вспоминает и благодарит что вслушалась в ее желания.

Теперь мы уже чаще видемся, не все так распрекрасно, конечно, бывает вечерком заедут неждано.... :xm_09: но в целом все пучком :xm_09:

Editat de МАМзель

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum