Runedo

Adio Pungi Din Plastic Distribuite Gratuit In Magazine

Ati fi de acord sa mergeti la magazin cu geanta din pinza, de acasa, ca odinioara?  

93 membri au votat

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Runedo

Romanii folosesc, anual, cinci miliarde de pungi de plastic

In curand, pungile din plastic nu vor mai putea fi distribuite gratuit in magazine. Senatul a adoptat, proiectul de lege pentru aprobarea Ordonantei de Urgenta care prevede introducerea unei taxe de 0,2 lei pentru pungile tip sacosa confectionate din materiale care nu sunt biodegradabile, anunta Realitatea Tv. Proiectul de lege trebuie sa treaca acum si prin Camera Deputatilor, care este for decizional.

Ministrul Mediului, Attila Korodi, anuntase inca de luna trecuta ca toti operatorii economici care vor introduce pe piata pungi din plastic vor fi taxati, incepand de la 1 ianuarie 2009, cu 0,2 lei pe bucata, precizand ca aceste companii vor fi obligate si sa afiseze intr-un loc vizibil valoarea eco-taxei.

In Romania se folosesc, anual, circa cinci miliarde de pungi din plastic. "Cea mai buna metoda pentru Romania este taxarea pungilor din plastic, concomitent cu masuri de acord voluntar impreuna cu marii retaileri", a afirmat in urma cu o luna Attila Korodi, citat de Agerpres.

El a explicat ca folosirea pungilor din plastic genereaza o poluare semnificativa. In plus, punga din plastic este ambalajul care devine deseu in cel mai scurt timp.

Potrivit unui studiu, un roman foloseste aproape zilnic o punga, dar nu mai mult de 20 de minute. Totodata, un procent considerabil din numarul pungilor din plastic utilizate ajunge, conform ministrului, in spatiile verzi, in canalizari, in ape sau pe strada, pentru ca, in Romania, teoria bunelor practici nu se aplica.

"'Daca in 2006 puteam vorbi despre punerea pe piata a peste 1.300.000 de tone de ambalaje, care mai apoi devin deseuri, azi vorbim despre o crestere cu cel putin 30% a acestora. Daca ne referim la pungile de plastic, numarul acestora se ridica anual in Romania la circa cinci miliarde de bucati", a explicat ministrul Mediului.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Runedo

Deseori nici nu ne trece prin cap cit de mult poluam zi de zi. Am citit aceasta stire cu citeva zile in urma si nu as fi pus-o pe forum, daca nu m-ar fi tot ros remuscarile, ori de cite ori, intram in magazin si uitam sa iau de acasa vreo geanta. Numaram cu cite sacose am iesit din magazin si calculam cita dauna am adus mediului. Voi ce credeti despre asta?

Partajează acest post

Link spre post
Life

Daca ar fi doar pungile.....; Cu parere de rau la noi in Moldova sunt putini oameni ce respecta mediul inconjurator....Scui

paturi murdare pe pamint, ascensoare arse, roase, copaci taiati aiurea...tigara aruncata la nimereala...sticle de plastic...; cind merg la un picnic...lasa dupa ei gunoaie....si altii dupa ei numai pot sta in locul cela...cite numai se poate de enumerat aici....nu-i la noi cultura inca, nu-i! :xm_06:

[Poate de-ar implementa niste amenzi mai frumusele...p-u gunoie aruncate..in plin-strada..., ar fi mai curat?]

Partajează acest post

Link spre post
ary

Eu sunt deacord cu introducerea taxei pentru pungi, poate o sa devina oamenii mai grijulii. Ca o paralela la ce ar putea sa fie cu planeta noastra, am privit desenul animat Wall-E. E preamarit, dar asta ne-ar putea astepta. Si pacat ca ne o facem singuri cu maina noastra..... :xm_08:

Partajează acest post

Link spre post
KRISTY

da ar fi ideal să nu folosim acestea pungi, sau măcar ca alternativă folosirea celor din hărtie( dar şi aici e problema cu defrişarea pădurilor.....) dar....aşa ca un gănd egoist - E atăt de comod folosirea acestor pungi!!!

Partajează acest post

Link spre post
Runedo

Da, Life ai pus degetul pe rana> la noi inca se sta prost la capitolul cultura ecologica, inca nu ne-a intrat in singe... Si nu stiu pe cine am putea invinui, decit pe noi insine.

[Poate de-ar implementa niste amenzi mai frumusele...p-u gunoie aruncate..in plin-strada..., ar fi mai curat?] - da, draga Life, legea prevede aplicarea de amenzi, doar ca la noi nu prea cred ca avem sanse sa le vedem aplicate...

Bine ai spus, Ary, ne-o facem cu mina noastra. Si nu ne dam seama de acest lucru. Inca la oras poate ca ne pare o gluma, dar ce-i care traiesc chiar sub nas cu gunoiaiele noastre - ma refer la locuitorii de la Tintareni, unde se duc toate deseurile municipale.

Cristy, o alternativa sigur ca trebuie si cred ca, mai devreme sau mai tirziu, va aparea. De fapt, pungile de plastic cred pot fi puse la categoria un moft al societatii moderne, le folosim din comoditate etc.

Dar de ce nu ne/am duce la magazine cu gentute din pinza, oare am parea demodate?

Editat de Lili@

Partajează acest post

Link spre post
Diviana

Fetelor e cineva de aici din domeniul ecologiei ,eh de a-ti ce amenzi mizere sint pentru incalcarile ce tin de acest domeniu si ce batjocura se face prin salile de judecata cind e vorba de asa vre-un proces iar inspectorii ecologici sint pusi in situatii f stupide din aceasta cauza de catre agentii economici si chiar de unele organe de conducere locala.Practic legislatia ecologica nu functioneaza.

Partajează acest post

Link spre post
Runedo
Fetelor e cineva de aici din domeniul ecologiei ,eh de a-ti ce amenzi mizere sint pentru incalcarile ce tin de acest domeniu si ce batjocura se face prin salile de judecata cind e vorba de asa vre-un proces iar inspectorii ecologici sint pusi in situatii f stupide din aceasta cauza de catre agentii economici si chiar de unele organe de conducere locala.Practic legislatia ecologica nu functioneaza.

Diviana cunosti si cazuri concrete? Poti sa-mi scii in privat.

Pot spune ca sunt ecologist prin vocatie, ma preocupa problemele mediului. Am auzit ca procesele de mediu nu prea au finalitate, din pacate, ca si in alt domeniu, cel cu banul iese cu cistig de cauza.

Editat de Lili@

Partajează acest post

Link spre post
Кисюня

Dar eu sint contra. Мне удобней случайно зайдя в магазин не забивать себе голову тем, что я забыла дома авоську. Проблема не в бесплатном кульке из магазина, а в культуре населения и в отсутствии заводов по переработке мусора.

Partajează acest post

Link spre post
Кощунда
Dar eu sint contra. Мне удобней случайно зайдя в магазин не забивать себе голову тем, что я забыла дома авоську. Проблема не в бесплатном кульке из магазина, а в культуре населения и в отсутствии заводов по переработке мусора.

Согласна!

Partajează acest post

Link spre post
SkazkaNaNoci

это очень актуальная тема. Я только за то, что бы отказаться от пластиковых кульков. Да, сначала это было прикольно, ново, но сейчас ветром такого добра столько наносит... Увы, уровень культуры у нас не высок, но и кроме того, заводов по переработке бытового мусора мы тоже не имеем. и не скоро им обзаведёмся. Лично мне идея многорадовых авосек очень даже нравится. Тем более, что это модно, красиво и экологично. Звёзды кино и эстрады тоже вовсю пропагандируют эти сумки. Может народ и возьмётся за ум. Вот какие красивые и стильные они могут быть:

4848b5e19bd32f90e06696659b0d9424.image.120x120.jpg

3652d9e0be7f406dbe5d75173151198f.image.120x120.jpg

546e3a39476a91b324eef9189217a31e.image.120x120.jpg

2319e6349d9bff3cf99b4630fb5ef2e2.jpg

file7363.jpg

вот тут источники:

http://www.vitaminglobal.ru/eco-friendly-bags-c-217.html

http://news.unipack.ru/23056/

http://www.kraskami.ru/31502.html

тут простенький мастерклассы по пошиву вместительных и стильных торбочек.

http://pics.livejournal.com/petrol46/pic/000yh2sg

http://oohprettycolors.blog

spot.com/2008/0...e-tutorial.html://http://oohprettycolors.blog

spot.co...e-tutorial.html

а тут вообще выкройку из кулька-майки использовали

http://www.craftster.org/forum/index.php?t...7265#msg1837265

за разработки таких сумок даже брэндовые дизайнеры взялись, вот!!!

Editat de irist

Partajează acest post

Link spre post
Diviana

Asa, deci eu sint inspector ecologic cu facultate respectiva , nu e vorba ca nu vreau sa zic concret unele informatii ci acum de citiva ani buni stau in concediu de maternitate(am 2 copii) ,dar uite la inceputul carierei mele la servici se preconiza o zi de nastere si a sunat cineva cu un mesaj de tipul se taie copaci ,se da foc la ceva, si cine se refuza de o petrecere nimeni deci mergr cel mai ,,mic ,, in teren, intimplarea a avut loc in curtea unde se afla liga Helsinghi pentru drepturile omului ,locuia in curte o babuta ,cam sarita, apropo profa la liceul de la riscanovca care e mai jos de pancom (nu stiu cum se numeste) si SOFERUL de atunci al ministrului Cucu ,desigur dumnealui era contra sa srmneze procesul verbal ,in asemenea cazuri e nevoie de 2 martori ,a semnat babuta si..... d-nul Uritu nu are voie da si voluntarilor care erau acolo le-a spus sa nu semneze iata asa cultura ecologica. Mai departe ... cind am ajuns la serviciu deja toti stiau cui i s-a facut P V , si vinovatul sa vina la ,,covior,, dar cind avazut ca sint numai ce incadrata in serviciu s-a sinchisit sa o faca , de fapt seful meu de atunci era un om de aur dar asa e sistemul cu parere de rau , de la jurista am aflat ca dosarul a fost clasat sau a avut cistig de cauza soferul asa ceva.Asta a fost destul de demult si e un caz prea lipsit de importanta de asta am dat nume. Un caz recent ca sa intelegeti ca sistemul de fapt sintem si noi ,eu locuiesc in regiunea mag. Iris(centru) intersectia IZM cu CANTEMIR ,linga mag dat a crescut o cladire f inalta s-au taiat f. multi copaci s-a stricat un teren de joaca s. a. eu am sunat la niste colegi de serviciu si m-iau zis ca de fapt s-au defrisat arborii ilegal a venit o comisie(colegul dat are o functie maricica) au mai fost si plingeri de la locatari si constructia a fost oprita chir s-au facut incercari jalnice de aplanta niste arbusti , darSURPRIZA...obiect

ul dat s-a construit si stiti de ce !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! pentru ca s-au strins semnaturile necesare de la locatarii care au ramas fara teren, arbori si scaunele (contra plata desigur) si s-au ales in schimb cu ,,frumusete ,,de cladire in nas.M-am suit pe o sa si v-am spus povestea asa ,i-mi cer scuze de greseli dar cred ca vedeti la ce ora am scris :xm_17:

P.S.de fapt la mine e ora 3 nu stiu de ce se vede 2, apelul telefonic a fost de la profa cu pricina

Partajează acest post

Link spre post
Irinka

De sistemul ecologic de la noi se pot vorbi multe si negative, cui ii pasa?

Dar despre pungile din plastic, am auzit ca in Europa deja au trecut la pungi de unica folosinta ce se recicleaza usor si in timp scurt.

Pentru noi cred ca ar fi cel mai bine sistemul de marire de preturi sau scumpirea pungilor.

De exemplu te duci la market si acolo o punga costa 5 lei, cine ar lua, asa ca vii cu punga de acasa si o reutilizezi de vreo 5 ori, apoi iai alta.

Partajează acest post

Link spre post
Runedo

Pentru noi cred ca ar fi cel mai bine sistemul de marire de preturi sau scumpirea pungilor.

De exemplu te duci la market si acolo o punga costa 5 lei, cine ar lua, asa ca vii cu punga de acasa si o reutilizezi de vreo 5 ori, apoi iai alta.

Da, Irina, metoda e pur moldoveneasca - cind ne bate la buzunar, devenit foarte, foarte constiinciosi....

Editat de Lili@

Partajează acest post

Link spre post
Кисюня
De sistemul ecologic de la noi se pot vorbi multe si negative, cui ii pasa?

Dar despre pungile din plastic, am auzit ca in Europa deja au trecut la pungi de unica folosinta ce se recicleaza usor si in timp scurt.

Я например перестала ходить в магазин где не дают кульки бесплатно. Я человек ответсвенный и свой мусор за собой всегда убираю, мне удобно зайти в магазин случайно и не ломать голову в чем я это потащу домой.

Пускай эти многоразовые сумки красивы, пускай они от дизайнера, но ее все равно нужно не забыть дома))).

Partajează acest post

Link spre post
Runedo
это очень актуальная тема. Я только за то, что бы отказаться от пластиковых кульков. Да, сначала это было прикольно, ново, но сейчас ветром такого добра столько наносит... Увы, уровень культуры у нас не высок, но и кроме того, заводов по переработке бытового мусора мы тоже не имеем. и не скоро им обзаведёмся. Лично мне идея многорадовых авосек очень даже нравится. Тем более, что это модно, красиво и экологично. Звёзды кино и эстрады тоже вовсю пропагандируют эти сумки. Может народ и возьмётся за ум. Вот какие красивые и стильные они могут быть:

4848b5e19bd32f90e06696659b0d9424.image.120x120.jpg

3652d9e0be7f406dbe5d75173151198f.image.120x120.jpg

546e3a39476a91b324eef9189217a31e.image.120x120.jpg

2319e6349d9bff3cf99b4630fb5ef2e2.jpg

file7363.jpg

вот тут источники:

http://www.vitaminglobal.ru/eco-friendly-bags-c-217.html

http://news.unipack.ru/23056/

http://www.kraskami.ru/31502.html

тут простенький мастерклассы по пошиву вместительных и стильных торбочек.

http://pics.livejournal.com/petrol46/pic/000yh2sg

http://oohprettycolors.blog

spot.com/2008/0...e-tutorial.html://http://oohprettycolors.blog

spot.co...e-tutorial.html://http://oohprettycolors.blog

spot.co...e-tutorial.html

а тут вообще выкройку из кулька-майки использовали

http://www.craftster.org/forum/index.php?t...7265#msg1837265

за разработки таких сумок даже брэндовые дизайнеры взялись, вот!!!

Merci mult!!!

Ca intotdeauna, suntem la coada. Adica in toata lumea demult se vorbeste, se traiesc eco, iar noi ne mai gindim cite sacose sa luam de la magazin, ca sa ne fie mai simplu, mai comod, dar fara a ne gindi la consecinte.

Sunt foarte fine gentile si chiar as vrea una.

Dar fetelor, ce pare aveti de o campanie a gentilor verzi, eco promovata de mama.md si membrii ei.?

Asa, deci eu sint inspector ecologic cu facultate respectiva , nu e vorba ca nu vreau sa zic concret unele informatii ci acum de citiva ani buni stau in concediu de maternitate(am 2 copii) ,dar uite la inceputul carierei mele la servici se preconiza o zi de nastere si a sunat cineva cu un mesaj de tipul se taie copaci ,se da foc la ceva, si cine se refuza de o petrecere nimeni deci mergr cel mai ,,mic ,, in teren, intimplarea a avut loc in curtea unde se afla liga Helsinghi pentru drepturile omului ,locuia in curte o babuta ,cam sarita, apropo profa la liceul de la riscanovca care e mai jos de pancom (nu stiu cum se numeste) si SOFERUL de atunci al ministrului Cucu ,desigur dumnealui era contra sa srmneze procesul verbal ,in asemenea cazuri e nevoie de 2 martori ,a semnat babuta si..... d-nul Uritu nu are voie da si voluntarilor care erau acolo le-a spus sa nu semneze iata asa cultura ecologica. Mai departe ... cind am ajuns la serviciu deja toti stiau cui i s-a facut P V , si vinovatul sa vina la ,,covior,, dar cind avazut ca sint numai ce incadrata in serviciu s-a sinchisit sa o faca , de fapt seful meu de atunci era un om de aur dar asa e sistemul cu parere de rau , de la jurista am aflat ca dosarul a fost clasat sau a avut cistig de cauza soferul asa ceva.Asta a fost destul de demult si e un caz prea lipsit de importanta de asta am dat nume. Un caz recent ca sa intelegeti ca sistemul de fapt sintem si noi ,eu locuiesc in regiunea mag. Iris(centru) intersectia IZM cu CANTEMIR ,linga mag dat a crescut o cladire f inalta s-au taiat f. multi copaci s-a stricat un teren de joaca s. a. eu am sunat la niste colegi de serviciu si m-iau zis ca de fapt s-au defrisat arborii ilegal a venit o comisie(colegul dat are o functie maricica) au mai fost si plingeri de la locatari si constructia a fost oprita chir s-au facut incercari jalnice de aplanta niste arbusti , darSURPRIZA...obiect

ul dat s-a construit si stiti de ce !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! pentru ca s-au strins semnaturile necesare de la locatarii care au ramas fara teren, arbori si scaunele (contra plata desigur) si s-au ales in schimb cu ,,frumusete ,,de cladire in nas.M-am suit pe o sa si v-am spus povestea asa ,i-mi cer scuze de greseli dar cred ca vedeti la ce ora am scris :xm_01:

P.S.de fapt la mine e ora 3 nu stiu de ce se vede 2, apelul telefonic a fost de la profa cu pricina

Diviana, din pacate, asa e, noi suntem sistemul. Si oricine ne poate cumpara cu 3 lei

Partajează acest post

Link spre post
Mariancik

Pentru mine tema cu pungile de plastic aruncate e destul de dureroasa. Chiar nu pot privi indiferenta asa iresponsabilitate.

Deci, dupa cum traiesc in suburbie, pot sa spun ca aici cultura curateniei nu prea exista. Sunt familii foarte constiincioase de acest fapt, iar marea majoritate le este in cot de curatienie. Chiar in jurul punctelor de vinzare, sau baruri, e un teren destul de mare acoperit cu de toate, si pungi, si ambalaje de la produse, tigari, si multe altele. Ti-e greata sa mergi pe jos, sincer. Desi agentii economici sunt obligati sa pastreze curatenia in raza de 50 m de la punctul lor. Din start nu se respecta cerinta.

Apoi, intr-o buna dimineata poti sa te trezesti cu o punga plina de gunoi in poarta, aruncata de vreun "suflet bun". Cauta-l apoi pe cine a facut.

Iar primavara de o "placere" poti sa te plimbi prin sat, ca sa vezi multimea de pungi aruncate pe dealuri.

Suntem jalnici si iresponsabili.

Ce sa va mai spun? Ca autoritatile locale la fel sunt indiferente de acest lucru? Chiar daca s-au depus plingeri.

Au fost vreo doua tentative de a face regula, insa lumea timpita noaptea duce gunoiul pe deal, numai ca sa faca rau.

Iar in privinta pungilor la magazin, sunt de acord sa fie un pret mai mare, numai asa o sa aducem sacose de acasa. La Fourchette pretul e 1 leu, la Metro 3. Trebuie de marit pretul.

Apoi, noi personal, o parte din pungi le pastram in garaj, in caz de ceva, le reutilizam. O parte le dam la foc, desi poluam aerul in alt mod. Dar nici nu pot sa le arunc undeva, stiind ca vintul o sa le poarte pe citiva km.

Partajează acest post

Link spre post
triplets
da ar fi ideal să nu folosim acestea pungi, sau măcar ca alternativă folosirea celor din hărtie( dar şi aici e problema cu defrişarea pădurilor.....) dar....aşa ca un gănd egoist - E atăt de comod folosirea acestor pungi!!!

+1

Partajează acest post

Link spre post
infinit

Eu am 3 tote bags-uri din astea din stofe, iar recent am gasit prin sertare si o setca-avosika de pe timpurile sovietice! sunt compacte si usoare, asa ca le port in geanta mai tot timpul! Am invatat-o si pe mama sa poarte o torbita din stofa in geanta, pentru cumparaturi! Chestia e ca punga din stofa e chiar mult mai comoda la transportare decat porcaria aceea din plastic care iti taie palmele pana ajungi cu ea acasa! Iar torba din stofa pot s-o pun pe umar si sa ma mainile libere cu care de exemplu pot sa ma tin de bara in transport sau sa-l tin pe Bogdan de mana! Cand merg la Fourchette sau la Metro n-am probleme cu cumparatul pungilor, iar cand ma dunc in alte magazine oricum mut toate cumparaturile in torba ca mi-i mai comod s-o duc! Daca ceva - arunc torba in masina de spalat si inainte! Apropo, gasisem pe un site american setshi cum erau cele sovietice cu 15$ bucata! Vintage! ))

In plus, tot timpul ma simt tampit umbland cu pungi din plastic! am eu asa o manica! Se tine de pe vremea studentiei cand vedeam fufe venind la universitate cu o mica posetuta-etui de seara si cu conspectele in kuliocik BOSS sau asa ceva si isi cautau saculete frumoase pentru conspect de parca n-ar fi existat genti normale! Fu! Pe scurt de la treaba asta mi s-a format un steriotip! )) Uneori am impresia ca oamenii de la noi nu-s deloc practici!

A, si apropo! La magazinul №1 pungile tot sunt contra plata! sa va uitati mai atent pe cec, ca e scris acolo! ))

Editat de infinit

Partajează acest post

Link spre post
Irinka

Mariancik, la Metro punga e 4 lei.

Partajează acest post

Link spre post
Mariancik
Mariancik, la Metro punga e 4 lei.

Eh, am ramas in urma de civilizatie :xm_19:

Avem un avantaj ca plecam la cumparaturi cu masina si nici pungi nu trebuiesc, arunc totul in portbagaj. De altfel, as fi purtat in geanta o punga, sau o geanta din asta compacta.

Partajează acest post

Link spre post
Faith

Pungile de plastic intradevar sint peste tot, mai ales daca sufla vintul mai tare parca e plouat cu pungi. Am votat p/u 1 varianta dar tre sa recunosc e mai comod cu ele

Partajează acest post

Link spre post
Irinka

Eu cind merg la Metro ma duc cu punga de acasa, dar am vazut pretul lor.

Partajează acest post

Link spre post
Romashca

Кстати, было бы не плохо если бы ввели кулечки экологически безопасные, которые разлагаются в течении 6-ти месяцев, они и на ощупь приятные. И цена, не думаю, конечно, что была бы ниже метровских, но пользы сколько! И бумажные, хотя для затарки в супермаркетах они не годны - не выдерживают наверно, но тоже помощь окружающей среде, а значит и нам. А за покупками стараюсь брать из дома кульки-сумки. Летом я увидела в нашем магазинчике сетки-авоськи о которых упомянула Infinit, помните "Гостья из будущего" Коля за кефиром в магазин шел, так и на радостях штук 5 купила (стоимость единицы 1 лей!), и не зря они были популярны, скажу я вам. И выдерживают вес, и вместительны (картошку покупала и убедилась).

Если за кульки платить, так хотелось бы видеть результат таких мер и какие они вооще, на что уходили бы эти средства - на улучшение экологии?, ведь на сколько я знаю в цену за товар в маркетах есть процент относящийся к таре и упаковке или я ошибаюсь?

Я живу на Мунчешть пос.Кодры. Есть лесок за нашим домом, так вместо травы и цветов красуются разноцветные кулечки, но это уже другая темка и очень грустная

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum