Ianna

Sfintire De Casa

Postări Recomandate

vikulea

Casa se sfinteste, de obicei, o data la 7 ani. Dar, daca in casa este cearta, neintelegeri, membrii familiei se imbolnavesc mai des, atunci casa se sfinteste mai des.

Cunosc familii care sfintesc casa in fiecare an in ziua Hramului casei. E un obicei, dupa parerea mea, foarte frumos, deoarece ajuta la binecuvintarea casei si la aducerea mai des a armoniei in familie.

Rugaciunea sfintirii casei mai bine de facut intr-o zi de post (miercuri, vineri sau in cele 4 posturi ale anului) la o ora de noapte sau dimineata devreme cind majoritatea lumii doarme (rugaciunea e mai puternica).

Pentru sfintirea casei pe masa unde citeste preotul rugaciunea trebuie sa avem strictul necesar, adica, un stergar mic pe care pune preotul Evanghelia, colacei, un pahar cu ulei, betisoare pentru urechi (cu care parintele face cruciulite cu mir deasupra fiecarei usi din casa si in cele 4 colturi ale casei, un stergar mai mare sau ceva ce se pune pe umarul preotului, o farfurie cu dulciuri sau fructe si un vas nou in care se toarna apa neinceputa).

Dupa ce se termina rugaciunea, gospodina casei aduce citeva bucate din care serveste preotul si cei apropiati ai casei.

Oaspetii se invita dupa ce se face rugaciunea sfintirii casei.

In casele unde este mereu cearta, neintelegere, merge foarte rau tuturor e de dorit sa se zica preotului sa citeasca si rugaciunea pentru alungarea duhurilor rele. Se gaseste in fiecare trebnic mare pe care-l are preotul. Nu e rugaciunea Sfintului Vasile care se face la manastiri, e altceva, dar ajuta mult la linistea in familie.

Iar preotului trebuie sa-i platim atita cit consideram de cuviinta sau cit ne putem permite. La familiile sarace, preotul nu ar trebui sa le ia bani.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
KATII89

cind neam mutat in casa noua am sfintit casa ,2 ani in urma.

Partajează acest post

Link spre post
leu

Noi am sfintit apartamentul in "varianta sura" cum s-ar spune, de indata ce am primit cheile, nici lumina nu era, se spune ca merge raparatia mai usor.

Dar mie imi pare ca asa si a fost, mesterii de treaba, materialele de constructie s-au nimerit calitative chiar daca le cumparam la preturi mai mici, lucrarile au iesit pe placul nostru. Clar ca cind ne vom muta  iarasi vom sfinti dupa traditiile moldovenesti cu musafiri si  multa voie buna.

Preotii au fost da le biserica Sf. Nicolae. La biserica numai ne dadusera lista ce trebiua sa avem, taxa la sfintire de casa nu este.

Partajează acest post

Link spre post
Ленуля

Viorica, si noi vrem sa facem asa - pe varianta sura

ce anume era in lista tii minte?

Partajează acest post

Link spre post
leu

Viorica, si noi vrem sa facem asa - pe varianta sura

ce anume era in lista tii minte?

am chiar lista

luminari (noi am avut un complect de la Ierusalim)

icoana (am pus-o pe cea de la cununia)

4 cruciulite (le-a adus preotul)

o farfurie cu faina

un vas cu apa curata (am avut o cratita de sticla cu capac-care a servit ca farfurie )

busuioc

betisoare de vata

un pahar cu ulei

3 colaci (i-am dat preotilor)

3 stergare (tot le-am dat la preoti)

lista locatarilor + nasii de cununie

le-am dat 300 lei

in loc de masa a fost prevazul

cam asa

succese

Partajează acest post

Link spre post
Jenyichka

Fetelor, cine cunoaste, imi spneti Va rog, aproximativ cu cat timp inainte trebuie sa merg la biserica pentru a chema preotul la sfintirea casei ?

Partajează acest post

Link spre post
kataleya223

Eu m-am apropiat cu vreo 2 saptamini inainte la biserica, mi-au dat numarul parintelui si l-am sunat cu o saptamina inainte. Asta la sf.Dumitru.

Partajează acest post

Link spre post
Jenyichka
Только что, kataleya223 сказал:

Eu m-am apropiat cu vreo 2 saptamini inainte la biserica, mi-au dat numarul parintelui si l-am sunat cu o saptamina inainte. Asta la sf.Dumitru.

Multumesc frumos de raspuns.

Spuneti-mi, daca nui este secret, la biserica sf. Dumitru, cat v-au cerut pentru sfintirea casei ?

Noi suntem acum in reparatia capitala a apartamentului. Preconizam sa finisam aproximativ in doua saptamini, lucrarile sunt pe sfarsite. Sper sa ne incadram si cu mobila noua. De aia si am intrebat. Inca o data merci !

Partajează acest post

Link spre post
kataleya223

Va scriu in privat.

Partajează acest post

Link spre post
Jenyichka

În sfîrșit, am ajuns și noi la final cu lucrări de reparație, si în ziua de vineri, 28 iulie, când sărbătorim Hramul Casei noastre, sf. Vladimir (ales la cununie), noi am sfințit apartamentul !!! A fost foarte frumos și suntem nespus de bucuroși cu soțul !

Partajează acest post

Link spre post
Ingrid
1 час назад, Jenyichka сказал:

În sfîrșit, am ajuns și noi la final cu lucrări de reparație, si în ziua de vineri, 28 iulie, când sărbătorim Hramul Casei noastre, sf. Vladimir (ales la cununie), noi am sfințit apartamentul !!! A fost foarte frumos și suntem nespus de bucuroși cu soțul !

Felicitari! Sa aveti doar bucurii si oameni cu ginduri bune in casuta voastra! ;-)

Partajează acest post

Link spre post
Jenyichka
21 минуту назад, Ingrid сказал:

Felicitari! Sa aveti doar bucurii si oameni cu ginduri bune in casuta voastra! ;-)

Multumim frumos ! Doamne ajuta !

De asemenea, numai bine Va doresc !

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum