Ianna

Sfintire De Casa

Postări Recomandate

Ianna

In curind mergem la o sfintire de casa, dar sunt in pana de idei. Ce se poate de dus? Pentru mine e putin mai complicat deoarece gazda 1 - e un barbat divortat si 2 - are de toate.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ianna

Chiar nici o idee? Atunci, ce ati primit voi la sfintirea casei voastre sau de casa noua?

Partajează acest post

Link spre post
Irinka

Noi am sfintit casa vreo 3 ani in urma, nu am avut foarte multi invitati, dar oricum toti au venit cu cite un cadou pentru casa, mai mult pentru bucatarie, am primit tigai, fata de masa, un set de pahare si scindurele pentru taiat.

Partajează acest post

Link spre post
Natina

Eu am promit la Sfintirea casei un stativ pentru flori, pentru 9 ghiveciuri,set pahare cristal, blana de oita in dormitor, un copacel din pietre naturale( acum il consideram copacul casei noastre).In cazul copacului vedeti ce semnificatie au pietrele si in ce odaie sau parte a ei e bine sa-l plasati.

Partajează acest post

Link spre post
Ianna

Noi cind am sfintit casa citiva invitati au venit si cu cite un pachet de sare si cite un colacel. Eu stiu ca gazda da colaci invitatilor de sanatatea familiei (copii, parinti, frati etc.), sau e traditional ca si invitatii sa aduca asemenea produse, cum se zice intr-o vorba din batrini: sa aveti piine si sare pe masa ?

Partajează acest post

Link spre post
Natina
Noi cind am sfintit casa citiva invitati au venit si cu cite un pachet de sare si cite un colacel. Eu stiu ca gazda da colaci invitatilor de sanatatea familiei (copii, parinti, frati etc.), sau e traditional ca si invitatii sa aduca asemenea produse, cum se zice intr-o vorba din batrini: sa aveti piine si sare pe masa ?

Eu cred ca e o idee buna sa vii in casa cu un colacel si sare si sa urezi prosperitate si bunastare in casa, dar nu cred ca e o traditie

Partajează acest post

Link spre post
solnysko
Eu cred ca e o idee buna sa vii in casa cu un colacel si sare si sa urezi prosperitate si bunastare in casa, dar nu cred ca e o traditie

меня бабушка учила,что когда идешь к кому то в первый раз в гости-то надо принести обязательно хлеб-типа,что бы дом и семья были плодородными=то етсь богатыми и в детях,и в кошельке,короче во всех смыслах

но я стараюсь принести сладости,но тоже из ряда печенного

когда мы святили квартиру,то мы никого не приглашали,так что никто нам ничего не дарил

я и не занал,что такой обычай есть

а как его проводит? вдруг пригласят-а я не буду знать,что мне надо делать

Partajează acest post

Link spre post
Нежность
меня бабушка учила,что когда идешь к кому то в первый раз в гости-то надо принести обязательно хлеб-типа,что бы дом и семья были плодородными=то етсь богатыми и в детях,и в кошельке,короче во всех смыслах

но я стараюсь принести сладости,но тоже из ряда печенного

когда мы святили квартиру,то мы никого не приглашали,так что никто нам ничего не дарил

я и не занал,что такой обычай есть

а как его проводит? вдруг пригласят-а я не буду знать,что мне надо делать

Я тоже не знала :xm_12: Мы с мамой вдвоем были когда квартиру святили, стол правда накрыли и позвали пэринте к столу, но он вежливо отказался. Так что я эту тему тоже почитаю, вдруг пригласят :xm_05:

Partajează acest post

Link spre post
Natina
Я тоже не знала :xm_06: Мы с мамой вдвоем были когда квартиру святили, стол правда накрыли и позвали пэринте к столу, но он вежливо отказался. Так что я эту тему тоже почитаю, вдруг пригласят :xm_06:

Noi am sfintit casa acum toamna.Din timp m-am inteles cu parintele pe ce zi planificam si el mi-a inminat o lista cu cele necesare pentru ceremonie.Toti invitatii casei trebuiau sa asiste la ceremonie cu cite o luminare in mina aprinsa, iar femeile trebuiau sa fie cu capul acoperit.Imi amintesc caci nici nu am reusit sa gasesesc pentru toate basma si mama mea si-a acoperit capul cu o fata de masa.La sfirsitul ceremoniei de sfintire am fost cu totii miruiti si apoi ne-am asezat la masa.Parintele nu a stat mult cu noi la masa, dupa care sotul l-a petrecut la biserica de unde a fost invitat.

Partajează acest post

Link spre post
Ianna

Intr-adevar totul se petrece cum a descris Natina mai sus.

Pot doar sa mai adaug ca parintelui i se pune pe umar un prosop (ştergar)sau altceva, si i se da si lui o luminare (un fel de crijma). La noi deoarece parintele a venit cu preoteasa, am cumparat un set de albituri, si le-am pus pe umar deci cite un cearsaf, iar luminarea le-am inminat-o cu cite o fata de perna.

Iata si o poza cu masa unde se pun cele necesare sfintirii (la biserica ti-se spune de ce este nevoie):

746044907712t.jpg

Partajează acest post

Link spre post
Ianna

Iata ce am cumparat:

6690aed08369t.jpge03027fe80a3t.jpg

Partajează acest post

Link spre post
Natina
Iata ce am cumparat:

6690aed08369t.jpge03027fe80a3t.jpg

Eu am cumparat asa tip de suvenir la aniversarea casatoriei nasilor nostri, numai ca inscrierea era Imul Dragostei,luata din Biblie.Sunt foarte dragute si originale.

Partajează acest post

Link spre post
oleta

Iata ce am cumparat:
[

salut.
E frumos ce ai cumparat. Am vazut mai demult in scuarul teatrului M. Eminescu ceva la fel din lut( o casa daca nu ma insel) si era incrustat in lut -Binecuvantarea casei. Editat de Nastysha

Partajează acest post

Link spre post
Marinicaa
Eu am cumparat asa tip de suvenir la aniversarea casatoriei nasilor nostri, numai ca inscrierea era Imul Dragostei,luata din Biblie.Sunt foarte dragute si originale.

Frumos.

De unde ai cumparat asa suvenire?

11_14_12322062660.99193100_3_2_13957.875_000000_496e6765726173756c206d6575206c612035206c756e69.png

m222089.gif

Partajează acest post

Link spre post
Ianna

Asa gen de suvenire se vind in Centru, unde se vind si tablourile.

Partajează acest post

Link spre post
Coria

Ma alatur acestui subiect, insa eu vreau sa va in treb, fetelor, ce anume e nevoie de procurat pentru sfintirea casei.

Adica ce se da la preot, la invitati, de asemenea ce trebuieste de procurat pentru sfintire(o caldare, etc...). Ce obicei cunoasteti?

Mi-ati fi de mare ajutor, caci in curind dorim sa sfintim micul nostru cuibusor si vreau sa fiu pregatita si sa nu scap ceva.

Partajează acest post

Link spre post
zviozdocica

noi cind am sfintit casa la preot am dat un stergar mare,iar la invitati cite un colacel,un stergarel si cite o canuta!

Partajează acest post

Link spre post
Emerald
Ma alatur acestui subiect, insa eu vreau sa va in treb, fetelor, ce anume e nevoie de procurat pentru sfintirea casei.

Noi cind am sfintit casa, am luat 3 colaci pt preot, care se pun pe masa si trebuie acoperiti...eu am luat un set de lengerie pt pat, caci nu e cu mult mai scump ca un shtergar mare de baie...insa toti dau shtergare si in plus sub carte preotului tot tre de pus ceva si iata acolo am pus un stergarel. Apoi trebuie o tatushie in mina matushcai, care e dascalita(asa a fost la mine) si i-am pus o fata de masa.

Deja pe masa tre sa fie o farfurie cu faina, in care se pun luminari, atitea cite odai ai. Si un vas nou pt agiazma-caldare, cratitza, nu conteaza.

Mai pui un vas cu coliva, care poate fi facuta din biscuiti si bomboane...la urma o dai de pomana preotului cu tot cu vas.

Preotului i-am platit cit m-a lasat inima...asa a zis el.

Invitati nu am avut, dar daca ai, atunci mi se pare ca tre sa le dai cite un colacel cu luminare, de sanatatea celor ai casei...la colacel dupa dorinta si posibilitati poti sa mai pui stergarel, sau basmalute sau canute...

Partajează acest post

Link spre post
Coria

mersi mult

Partajează acest post

Link spre post
Фыцка

Spuneti-mi va rog,

- cine si cit a platit parintelui pentru ceremonie,

- tre sa fie ziua sfintului pe care l-am luat la cununie (nu stiu de unde am luat-o, dar asa imi imaginam),

- stiu ca majoritatea sfintesc casa cin e reparatia facuta, nu-i nimix daca o fac si fara reparatie, adica stiu ca se fac semne pe pereti si deaasupra usilor, nu e nimic daca dupa reperatie toate astea se acopera?

As fi foarte recunoscatoare. Vrm sa sfintim casa cit mai repede da nu stim cam care sunt regulile..

Partajează acest post

Link spre post
ira
Spuneti-mi va rog,

- cine si cit a platit parintelui pentru ceremonie,

- tre sa fie ziua sfintului pe care l-am luat la cununie (nu stiu de unde am luat-o, dar asa imi imaginam),

- stiu ca majoritatea sfintesc casa cin e reparatia facuta, nu-i nimix daca o fac si fara reparatie, adica stiu ca se fac semne pe pereti si deaasupra usilor, nu e nimic daca dupa reperatie toate astea se acopera?

As fi foarte recunoscatoare. Vrm sa sfintim casa cit mai repede da nu stim cam care sunt regulile..

Аленчик, мы в это воскресенье собираемся освятить квартиру. С батюшкой уже договорились. Сказали нам, чтоб приготовили тарелочку с мукой, свечи, колачи, полотенички, пригласили близких нам людей. Вот. Да, и батюшка сказал, чтоб мыему дали столько денег, сколько посчитаем нужным.

Partajează acest post

Link spre post
Фыцка

Ой! Как классно! Бог вам в помощь!

Нам сказали 300 лейчиков готовить+набор тобой описанный. Мы хотим святить в день Святого Николая, в декабре.

Partajează acest post

Link spre post
ira
Ой! Как классно! Бог вам в помощь!

Нам сказали 300 лейчиков готовить+набор тобой описанный. Мы хотим святить в день Святого Николая, в декабре.

У нас это как-то неожиданно получилось, раз и решили.

Partajează acest post

Link spre post
YaKa
У нас это как-то неожиданно получилось, раз и решили.

Ира, это вы новую квартиру святить будете, или не связано с новосельем?

Partajează acest post

Link spre post
ira
Ира, это вы новую квартиру святить будете, или не связано с новосельем?

Нет, с новосельем это не связано. Просто как-то сидели и подумали, что уже больше 10-ти лет живем в квартире, а не освятили ее, может многое начнет налаживаться, если мы это сделаем. Очень хочется в это верить.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum