Five

Casatorie Intre Persoane De Religii Diferite

Postări Recomandate

Five

Sunteţi de acord/acceptaţi să vă căsătoriţi cu o persoană care să aibă o altă religie?

Religii sunt 3 mari care cred in unul si acelasi Dumnezeu:

1. Iudaism

2. Crestinism

3. Islam

Restul sunt derivate.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ATI

Noi cu sotul sintem de 2 ramuri diferite ale crestinismului, eu sint ortodoxa si el e protestant. Dar nu simtim deloc diferenta. Chiar si fiul e botezat protestant ca si sotul.

Cind ne-am cununat la biserica, am facut-o dupa religia protestanta si nu au fost deloc probleme ca eu sint ortodoxa. :kiss1:

Partajează acest post

Link spre post
Five

ATI: dar ai ramas ortodoxa sau te-ai convertit? Cum il educati pe bebe, mai ales ca deja intelege...

Partajează acest post

Link spre post
Vicky

Si eu sunt otrodoxa ,iar sotul protestant,diferente nu sunt.Fiul l-am botezat ortodox.

Partajează acest post

Link spre post
ATI
ATI: dar ai ramas ortodoxa sau te-ai convertit? Cum il educati pe bebe, mai ales ca deja intelege...

Nu mi-am schimbat religia, am ramas ortodoxa. La protestanti nu se da o educatie religioasa speciala cind sint asa mici, e diferit de ortodoxi putin. Dar la scoala o sa invete. :blum:

Partajează acest post

Link spre post
MumofChubby

si eu sint ortodoxa iar sotul meu e catolic,pe bebe l-am botezat catolic deoarece va creste in Irlanda,unde si pina azi in scoli se preda religia,plus mai au si ceva de genul Confirmatiei in religie pe la 12 ani...si toti copii fac asa o zarva mare din asta...fetitele se imbraca in rochite albe,baietii la costum,se inchiriaza sali pentru banchete etc...si nu as vrea sa-mi fie copilul in minoritate religioasa in cazul ista...oricum nu practic nici eu religia ortodoxa ca sa merg la principiu

Partajează acest post

Link spre post
Vicky
si eu sint ortodoxa iar sotul meu e catolic,pe bebe l-am botezat catolic deoarece va creste in Irlanda,unde si pina azi in scoli se preda religia,plus mai au si ceva de genul Confirmatiei in religie pe la 12 ani...si toti copii fac asa o zarva mare din asta...fetitele se imbraca in rochite albe,baietii la costum,se inchiriaza sali pentru banchete etc...si nu as vrea sa-mi fie copilul in minoritate religioasa in cazul ista...oricum nu practic nici eu religia ortodoxa ca sa merg la principiu

Si la noi in scoli se preda religia,insa eu nu voi face accent pe asta.L-am botezat ortodox ,la insistenta sotului,caci si el a fost botezat protestant dupa religia mamei,tatal fiind catolic.Fiul va merge la lectiile de religie aici,si va fi decizia lui finala ce relgie va alege :lol:

Partajează acest post

Link spre post
MumofChubby

in Irlanda cam 90 la suta sunt catolici...asa ca i-am oferit o sansa sa fie egal cu alti copii cind va merge la scoala, dar pina la urma tot e alegerea ...poate se face budhist pina la urma, cine stie? :lol: ...sotul meu in genere era impotriva botezului...cica sa-si aleaga singur religia cind v-a intelege,dar pina la urma a cedat presiunilor mele si a parintilor sai,care sint destul de religiosi...

Partajează acest post

Link spre post
Bvlgari8

viitorul meu sot e de religie Islam,eu-Crestin...chiar biserica e impotriva de a ne cununa?:(..

Partajează acest post

Link spre post
fetito
viitorul meu sot e de religie Islam,eu-Crestin...chiar biserica e impotriva de a ne cununa?:(..

НАсколько я знаю, православные церкви венчают только православных. В отличие от всех остальных цервей, которыне венчают все религии (говорю за костёлы и протестансткие церкви - о них точно знаю).

Двоюродная сестра венчалась в церкви на Чуфле (правда, было это лет 7 назад), венчалась с мужем-протестантом. Его на месте поп перекрещивал... типа в православного крестил. По мне - это ужас... полный. Так что во избежание недоразумений, обязательно выясните всё заранее именно в той церкви, в которой венчаться будете.

Partajează acest post

Link spre post
Five

Biserica ortodoxa da , cu siguranta, impotriva. Dar logodnicul tau vrea sa se cunune crestin? cam ma indoiesc:)

Partajează acest post

Link spre post
Vicky

Cumatra mea ortodoxa s-a cununat cu catolic in Moldova fara probleme.

Partajează acest post

Link spre post
TES

Am si eu niste cunoscuti care sunt de religie diferita, catolic si ortodax, dar asta nu a fost obstacol, sau casatorit aici in Spania, in biserica catolica.

Dupa mine, cred ca importanta e dragostea si intelegerea, dar religia e launtrica, fiecare are crezul si religia sa sufleteasca.Ne rugam pentru puritatea sufletului si nu de dragul bisericilor, sau legilor bisericesti.

Asa ca, vedeti si voi, mergeti la mai multe biserici din MD, poate gasiti una care ar fi deacord sa va binecuvinteze.

BAFTA si un cuplu fericit!

Partajează acest post

Link spre post
Bvlgari8

девочки спасибо за ответы, оченъ приятно :) с политикой поменять религию я знаю... я считаю это всё так не красиво...я не хочю чтоб он менял свою религию, сама тоже не хочю... я считаю что раз мы родились в тех странах с религиями тех стран, менять не стоит, хотя оба не фанаты религии, всё таки хотелось бы обвянчатся... и в мечете и в православной церкви :( (я считаю глупо отказывать церкви в этом людяам которые любят друг друга) :( неважно какои они религиу... бог ведь один...

Editat de dinaz

Partajează acest post

Link spre post
Five

Fiecare credinta cu traditiile, regulile sale, pe langa sfintele carti. Asa ca nu tre sa le judecam.

Eu nu sunt de parerea ca daca s-au nascut cu o credinta, nu tre sa si-o schimbe. Omul e o creatie cu intelect, care cauta si incearca sa fie pt el in tot logica. Eu de la 14 ani tot am cautat explicatii legate m mult de traditiile ortodoxe, LOGICA nu am gasit pana in prezent in ele!

Si inca ceva, ideal e cand ambii soti au aceeasi credinta, pt ca apar copii si sunt momente tare dificile in viata de familie in legatura cu aceasta.

Daca vrei sa te cununi, nu o sa-ti permita in biserica, categoric (cunosc cazuri), musulmanii nu se boteaza, iar ortodoxii nu cununa nebotezati! In moschee nu se cununa, ci se incheie un contract, cu martori, care poate fi perfectat si acasa la tine, impreuna cu un sheih.

Partajează acest post

Link spre post
ihtus

Verisoara mea e casatorita cu musulman, a ramas crestina. Intr-adevar, nu se face casatorie religioasa intre persoane de religii diferite. Dar... la musulmani este o smecherie - exista asa numita "casatorie temporara" pe citiva ani, dupa ce expira termenul ambele parti sunt libere sa se desparta sau sa se casatoreasca iar. In casatorie temporara nu e nevoie sa fie ambii musulmani.

Ei, si sotul a luat-o in casatorie temporara pe 100 de ani.

Partajează acest post

Link spre post
Five

Eu nu sunt de acord cu ceea ce numesti smecherie. La timpul meu am studiat Coranul, vroiam sa-i inteleg pe musulmani. Nu exista casatorie temporara! Nu stiu, poate e vreo traditie a vreunei tari. Dar, in Coran scrie ca musulmanii (DOAR BARBATII) pot sa se casatoreasca cu evreice si crestine, dar nu si hinduiste sau buddhiste etc. (adica cu acelea care cred in acelasi Dumnezeu, nu persoane sfinte sau zei etc.) Femeile musulmane nu pot sa se casatoreasca nu nemusulmani, pt ca sunt vulnerabile. De regula, femeile casatorite cu musulmani se convertesc la islam in scurt timp :)

Partajează acest post

Link spre post
Bvlgari8

Fetelor,logodnicul meu e dintr-o tara unde sunt prezente toate reliigiile,mama lui e rusa si e crestina si fiind casatorita cu sotul ei de aproape 40 de ani traiesc fooarte bine,nu si-a schimbat religia nici ea nici sotul sunt de religii deiferite,si sarbatoresc toate sarbatorile musulmanilor(cele mai mari clar,is vreo doua,si desigur cele crestine...deci,a crescut intr-o familie pe jumatate cresina;)...o buna jumatate din prieteni lui is deasemeena crestini...oricum...

eu is de parere ca daca ia dat Dumnnezeu credintsa care o are,nici eu nici el nu dorim sa sporim cu Domnul;)..aaa...dar de toate obiceiurile stravechi ale musulmanilor,nici idee nu are de ele,sa va spun sincer:)poate cindva ai si fost ele (sau ma rog,in unele tari au ramas pina in prezent)si cu religia copiilor... noi deja am discutat despre asta,daca vom trai in Moldova,vor fi crestini,daca in Baku,atunci musulmani(cred ca:) )...cred ca nu ne e dat sa fim cununati:(...dar ...nu pur si simplu Dumnezeu a facut sa ne gasim la 2000 de km.unul de altul;)...eu is foarte fericita:)!!!

Partajează acest post

Link spre post
ihtus

Posibil, sa fie legat de traditii, verisoara e casatorita in Egipt, am o cunoscuta in asemenea casatorie, sotul ei e din Siria. Cunosc doar aceste doua cazuri. Mi-au spus ca se practica des.

Partajează acest post

Link spre post
Vicky
Posibil, sa fie legat de traditii, verisoara e casatorita in Egipt, am o cunoscuta in asemenea casatorie, sotul ei e din Siria. Cunosc doar aceste doua cazuri. Mi-au spus ca se practica des.

yep si eu am auzit de asa cazuri fiind in Emirate, localii batrini si bogati se duc in tarile mai sarace musulmane ( acelasi Yemen, Egipt, siria etc ) fac casatorii temporare de citeva zile sau saptamini, parintii fetei primesc o suma importanta de bani ( daca e prima casatorie a fetei ) si mai putin importanta ( daca e o casatorie succesiva ) , apoi a sfirsitul termenului , contractul e desfacut, ambele parti sunt libere ... sotul se reintoarce la sotia / sotiile din tara, iar mireasa e disponibila pentru alt mire ..

Partajează acest post

Link spre post
amalica
apoi a sfirsitul termenului , contractul e desfacut, ambele parti sunt libere ... sotul se reintoarce la sotia / sotiile din tara, iar mireasa e disponibila pentru alt mire ..

Eu nu-mi imaginez asa viata :girl_in_love: , cum asa sa te ia cineva in chirie pentru cativa ani si pe urma "la revedere", pentru mine este inadmisibil asa ceva

Partajează acest post

Link spre post
Bvlgari8

"Posibil, sa fie legat de traditii, verisoara e casatorita in Egipt, am o cunoscuta in asemenea casatorie, sotul ei e din Siria. Cunosc doar aceste doua cazuri. Mi-au spus ca se practica des. "UJAS :ohmy: ....MERSI FETELOR:) TES-cuvintele tale indeosebi mi-au placut:)...sunteti toate foarte ambile pi site :rolleyes:

Partajează acest post

Link spre post
Five

nu stiu, pt mine e f curios, pt ca asa ceva nu e posibil in fata lui Dumezeu! Iar fetele care accepta asa contracte sunt f limitate in cunostinte :) si naive. Contractul la musulmani e doar UNUL, iar suma de bani se da doua, adica inainte de casatorie face cadou miresei si deja in caz de divort, se negociaza suma sau bunurile materiale (si cunosc cazuri cand fata era asa naiva ca nu a vrut niciun cadou, credea ca e gluma). La noi se fac asa contracte, dar tre sa le inregistrezi in tara de origine a mirelui, de atfel nu au nicio valoare.

Deja toate traditiile si smecheriile (contract temporar, m multe (pana la 4) sotii etc.) care apar sunt facute doar in folosul musulmanului...cu parere de rau...(

Bvlgari8, chiar daca socrii au religii diferite, inseamna ca ambii nu sunt practicanti. Pt ca crestinismul si islamul se deosebesc fundamental.

Partajează acest post

Link spre post
Tapka
НАсколько я знаю, православные церкви венчают только православных. В отличие от всех остальных цервей, которыне венчают все религии (говорю за костёлы и протестансткие церкви - о них точно знаю).

Двоюродная сестра венчалась в церкви на Чуфле (правда, было это лет 7 назад), венчалась с мужем-протестантом. Его на месте поп перекрещивал... типа в православного крестил. По мне - это ужас... полный. Так что во избежание недоразумений, обязательно выясните всё заранее именно в той церкви, в которой венчаться будете.

Ой, а это что, получается, что я могу в костеле венчаться если и я и мой жених - православные?!!!!!

Partajează acest post

Link spre post
fetito
Цитата(fetito @ 11.5.2008, 21:51) <{POST_SNAPBACK}>НАсколько я знаю, православные церкви венчают только православных. В отличие от всех остальных цервей, которыне венчают все религии (говорю за костёлы и протестансткие церкви - о них точно знаю).

Ой, а это что, получается, что я могу в костеле венчаться если и я и мой жених - православные?!!!!!

Если оба - не знаю, если один - точно. У меня папа - католик, мама - православная. Венчаны были в костёле.

Не уверена, вообще, задаются ли там такие вопросы (типа хто ты по религии?)... и не понимаю, зачем такие вопросы задаются в православной церкви, и как проверяют попы, who is who??? С церковью вообще очень много вопросов... у меня по крайней мере.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum