Solyariss

У кого сейчас деньги вложены в новострой (недостроенный)?

Postări Recomandate

suslihom

Daca vorbiti de complexul locativ de la aeroport atunci ma alatur la problema curenta.

Vis urban se afla in procedura de insolvabilitate (банкротство). tel de contact: 060124287

http://ca.justice.md/services.php?court=2&key=B85E8A27-0690-E311-9DF1-005056A5D154&case_number=02-2i-2599-07022014〈=ro

am in vedere casa de la G. Pintea si un alt proiect str. Florilor - am aflat despre situatia curenta nu demult ((( ati investit bani in Aeroport? ce aveti de gind sa faceti acum?

Editat de suslihom

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
romici

am in vedere casa de la G. Pintea si un alt proiect str. Florilor - am aflat despre situatia curenta nu demult ((( ati investit bani in Aeroport? ce aveti de gind sa faceti acum?

Este doar o solutie,sa ne stringem toti locatarii,scrim petitie inlaturam Vis-Urban.Finisam singuri constructia.

Partajează acest post

Link spre post
suslihom

Este doar o solutie,sa ne stringem toti locatarii,scrim petitie inlaturam Vis-Urban.Finisam singuri constructia.

in cazul dv-stra poate ca aveti ce finisa...noi spre exemplu de loc n-avem nimic((( 

emailul meu este *suslihom@bk.ru* putem continua discutia personal

Editat de suslihom

Partajează acest post

Link spre post
vikusik

Am investit in 2010 in constructia unui complex locativ in Colonita, complexul Victoria Premium. In prezent compania este in proces de insolvabilitate, toti isi bat joc de noi cum vor. As vrea sa discut cu persoane care sunt/au fost in situatia noastra, sa vedem ce poate fi facut. Poate chiar ar fi bine sa facem un protest comun in fata Guvernului, poate macar atunci cind vom fi multi ne vor auzi. Adresa mea de email este vikzan@gmail.com. 

Partajează acest post

Link spre post
ksusa

cineva stie despre casa la ceucari 9 ? am investit bani, casa costruita,d-ar nu.i data in expluatare,si nu se stie dece? costruita catre Cotruta Leonid.Asteptam cu nerebdare

Partajează acest post

Link spre post
andreea77

Oleg, nu cred ca cineva o sa-ti faca un recalcul pentru ca nu e interesul Executorului si nici in contract nu este stipulat, insa ei desigur s-au asigurat, la mine in contract scrie ca euro nu poate scade mai putin de 16.00, cred ca doar in cazuri exceptionale cind nu da doamne o sa creasca Euro enorm de mult se poate vorbi de careva reduceri.

Daca in contract nu sint prevazute careva clauze pv la reduceri, numeni n-o sa vi le acorde

Dupa estimarile dvs, cit va dura intreaga procedura?

Mai cunoasteti cazuri similare?

Partajează acest post

Link spre post
andreea77

Am investit in 2010 in constructia unui complex locativ in Colonita, complexul Victoria Premium. In prezent compania este in proces de insolvabilitate, toti isi bat joc de noi cum vor. As vrea sa discut cu persoane care sunt/au fost in situatia noastra, sa vedem ce poate fi facut. Poate chiar ar fi bine sa facem un protest comun in fata Guvernului, poate macar atunci cind vom fi multi ne vor auzi. Adresa mea de email este vikzan@gmail.com. 

Problema consta in aceea ca contractul de investitii reprezinta un acord benevol intre parti.

Si fiecare participant isi asuma inclusiv riscurile de pe seama desfasurarii unui asemenea acord.

Deaceea eu consider ca este mai putin riscant sa procuri un apartament deja dat in exploatare, sa-l achiti, luind un imprumut bancar, decit sa stai cu gindul pv la fluctuatiile cursului valutar, perioada constructiei, calitatea acesteia, insolvabilitate, etc

Partajează acest post

Link spre post
Daca in contract nu sint prevazute careva clauze pv la reduceri, numeni n-o sa vi le acorde

De ce sunteti asa de sigura? Executorul poate sa vina in intimpinarea clientului, depinde de la caz la caz.

Partajează acest post

Link spre post
andreea77

De ce sunteti asa de sigura? Executorul poate sa vina in intimpinarea clientului, depinde de la caz la caz.

Da, sigur, contractul poate fi modificat la acordul partilor.

Numai ca eu mai des am auzit despre cazuri c/d contractul a fost modificat in defavoarea investitorului. 

Invers nu.

Daca cunoasteti cazuri reale, impartasiti-va cu noi.

Partajează acest post

Link spre post
andreea77

Si inca ceva. Am niste cunostinte care s-au implicat in proiectul "Prima Casa" sub egida Primariei Chisinau.

Sunt bugetari, au luat credit de la banca. Constructia se stopeaza. Termenele de dare in exploatare sunt depasite demult.

Cind au mers sa clarifice situatia, cum ramine cu faptul ca continua sa achite % p/u credit, dar investitorul nu-si satisface obligatiunile contractuale, au dat din umeri.

Necatind la faptul ca sunt familie tinara, trebuie sa achite suplimentar pentru gazda, deoarece au vindut cameruta pe care o aveau, investind bani in acest proiect.

Au mers la Primarie cu aceeasi intrebare si le-au raspuns ca, pai, nu tine de competenta lor. 

Aveti contract cu SRL-ul cutare, la ei si cereti explicatii.

Acum le pare amarnic rau, deoarece cu aceeasi bani aveau demult sa-si procure apartament din cele deja date in exploatare.

Partajează acest post

Link spre post
Iris11

Кто-нибудь знает о дальнейшей судьбе новостройки по улице Поштей, рядом с магазином SUPRATEN, около кольцевой пересечении улиц Михай Витязу и Петрикань..???Буду благодарна.. хоть какую-то информацию бы получить. .

Partajează acest post

Link spre post
lapocka

.

Partajează acest post

Link spre post
lapocka

Cei care au de achitat rate pentru apartament, avind in vedere ca cursul la euro creste de pe o zi pe alta, maine spre exemplu va fi 18.30, peste o luna-doua poate si peste 19... Ce solutii vedeti ? ve-ti merge la convorbiri cu firma de constructii ? sau veti inchide ochii si veti achita ? in Rusia si in alte tari civilizate, imobilele se vind in valuta nationala, ceea ce ar fi un plus mare pentru noi toti acuma.

Partajează acest post

Link spre post
lapocka

Da m-ați dat jos cu Rusia tara civilizata

Editat de lapocka

Partajează acest post

Link spre post
inlav

Buna ziua, știe cineva despre proiectul teatral de la botanica? Mulțumesc anticipat;

Partajează acest post

Link spre post
Aleakonst
В 15.02.2017 в 19:07, inlav сказал:

Buna ziua, știe cineva despre proiectul teatral de la botanica? Mulțumesc anticipat;

Здравствуйте! Вложили деньги в строительство домов в Бубуечах . Хотелось бы пообщаться  ,поменяли нам уже 3го администратора . Позвоните пожалуйста , 069384609 !!!!!!  18.06.2019

Partajează acest post

Link spre post
samuelnickson990

Много слышал о "недострое", поэтому не знаю что делать. С одной стороны хочется купить квартиру от застройшика, так как это выходит банально дешево, но есть много случаев, когда люди оставались без квартир, так как застройщик просто бросал стройку или это вовсе оказывались мошенники. У меня есть много друзей, которые купили квартиры от застройщиков, дождались своих квартир и вообще бед не знают, но в интернете много пишут о плохих последствиях, хотя на личном опыте (назовем это так), ничего подобного никогда не происходило. Есть конечно вариант, это заказать себе вторую карту, складывать туда деньги и через много лет купить себе новую квартиру, но мне кажется, что это не самый лучший вариант.

Editat de Снежинка

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum