Vizitator Черная Кошка

Какие витамины мы пьем?

Postări Recomandate

Vizitator Черная Кошка

С тех пор как планировали беременность, во время бер-ти, и во время ГВ я все время пила Vitrum Prenatal.

Сейчас сыну уже год, думаю пора сметить комплекс витаминов.

Какие витамины вы пьете и почему именно эти выбрали? Как часто и на сколько вы делаете перерыв?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
KsiuKS

я тоже пью Витрум с Бета каратином ...

просто для того чтоб все было в норме ....

а еще слышала что вся Одесса сидит на сыворотке НАринэ .

мол типо от многих болезней помогает ...может кто слышал про такую?

Editat de m'amy

Partajează acest post

Link spre post
Zolga

я тоже пью Витрум с Бета каратином ... и муж тоже :)

Partajează acest post

Link spre post
KsiuKS
я тоже пью Витрум с Бета каратином ... и муж тоже :)

а я мужа раньше кормила витрумом ,потом купила ему Дуовит для мужщин а сейчас Ундевит прость пьет...и витамин С

Editat de m'amy

Partajează acest post

Link spre post
Diana

Carenta de vitamine se manifesta prin afectiuni grave la nivelul pielii, la nivelul organelor interne, prin stare de oboseala permanenta, prin scaderea acuitatii vizuale, prin anemii, prin tulburari nervoase si tulburari psihice. Urmand o alimentatie bogata in vitamine si minerale aceste afectiuni se pot remedia si chiar vindeca, insa va trebui sa aveti un regim alimentar echilibrat, care sa cuprinda in tocmai produsele recomandate de medicul dumneavoastra. Exista in farmacii suplimente nutritive, de genul comprimatelor obtinute in laboratoare, insa cel mai bun efect il au vitaminele luate din surse naturale: legume, fructe, carne proaspata, cereale.

Carenta de Vitamina A se manifesta afectiuni la nivel cutanat si la nivel ocular. Se recomanda consumarea urmatoarelor alimente, in mare parte fiind vorba de fructe si legume precum: morcovi, sfecla rosie, spanac, salata verde, seapa verde, caise, prune, piersici, afine, portocale, lamai. Se recomanda si untura de peste, galbenusul de ou, ficat, creier.

Carenta de Vitamina B1 provoaca boala Beri-beri. Pentru a trece cu bine peste aceasta insuficienta se recomanda un consum ridicat de germeni de grau, germeni de secara, paine de secara, mazare verde, fasole verde, ardei gras, spanac, loboda, cartofi, cirese, portocale.

Carenta de Vitamina B2 da o afectiune numita pelagra. Se vor consuma: mazare verde, fasole verde, varza alba si rosie, conopida, morcovi, nuci, alune, caise, pere, piersici, lapte proaspat, ficat.

Carenta de Vitamina B6 determina tulburari nervoase si dermatita. Va trebui sa consumati loboda, spanac, salata verde, conopida, vinete, rosii, mere, pere, capsuni, struguri, cirese.

Carenta de Vitamina B12 provoaca anemia Bierma si polinevrita. Se recomanda consumul de drojdie de bere.

Carenta de vitamina C provoaca scorbut. Organismul uman nu este capabil sa-si sintetizeze singur vitamina c si tocmai de aceea trebuie sa fim constienti si sa introducem in alimentatia noastra: ardei gras, mazare verde, frunze de patrunjel, marar, spanac, loboda, salata verde, lamai, visine, afine, mere.

Carenta de vitamina D provoaca afectiuni la nivelul sistemului osos. Vitamina D are rolul de afixa calciul in oase. Corpul nostru produce provitamina D care sub influenta razelor luminoase se transforma in vitamina D. Asadar este suficienta expunerea la soare, cel putin o jumatate de ora pe zi pentru a ne asigura necesarul zilnic. In anotimpul rece, cand soarele este putin prezent se va consuma untura de peste.

Carenta de vitamina E scade fertilitatea. Se vor consuma germeni de grau, de secara, frunze de sfecla, salata verde.

Partajează acest post

Link spre post
Cris123

Cocluzie: NU consumati vitamine fara prescriptia medicului!

:)

Partajează acest post

Link spre post
Diana
Cocluzie: NU consumati vitamine fara prescriptia medicului!

:)

De ce? mai bine vitamine naturale, cum e descris mai sus decit vitaminele de la farmacie. Sau nu ne-am inteles in vorba? :)

Partajează acest post

Link spre post
Cris123
De ce? mai bine vitamine naturale, cum e descris mai sus decit vitaminele de la farmacie. Sau nu ne-am inteles in vorba? :)

Cred ca totushi eu n-am fost atenta. Carenta - insuficienta? Eu am inteles carenta - supradozare.

Partajează acest post

Link spre post
Orange Mood

я почти всю беременность пила Витрум Пренатал, потом под конец перешла на Теравит Прегна. правда, 60 табл Теравита стоят столько же, сколько 90 Витрума! но в Т. больше список витаминов и минералов!

я продолжаю пить Т. и сейчас. планирую пить, пока буду кормить грудью. а вы сколько пили? и нужно ли делать перерывы?

Partajează acest post

Link spre post
YaKa
а вы сколько пили? и нужно ли делать перерывы?

Обычно врачи советуют выпивать курс (месяц) и делать небольшой перерыв (где-то 10 дней), потом начинать заново.

Я пью Витрум Пренатал Форте. Муж купила Дуовит для мужчин, вроде нормально.

Partajează acest post

Link spre post
@niri
Дуовит идет

Дуовит для женщин

мы весной тоже такие пили, а еще я отдельно пью зимой аевит, т.к. кожа сильно сушиться,из-за того, что гуляю с ребенком

Editat de m'amy
4.9. Цитирование фото разрешено только в случае, если оригинальное сообщение находится на другой странице темы. Запрещается цитировать фото, которое есть в ближайших 10 постах.

Partajează acest post

Link spre post
Orange Mood
Обычно врачи советуют выпивать курс (месяц) и делать небольшой перерыв (где-то 10 дней), потом начинать заново.

это для "простых смертных" или для беременных и кормящих? :D

Partajează acest post

Link spre post
Zolga

На летний период перестала сама пить витамины, да и домашним не даю.. кушаем побольше фруктов и овощей :) А вот к ноябрю начнем опять курс Витаминок :)

Partajează acest post

Link spre post
пузиk

Я 3 месяца до беременности пила Витрум Пренатал и фоливую кислоту, сейчас принимаю Витрум Пренатал форте, и кальцемин (т.к. проблемки с зубами были), два раза принимала Морвитал.

Вот только не знаю как быть после родов, принимать Витрум (во время грудново вскармливания)или нет.

Partajează acest post

Link spre post
Zolga
Я 3 месяца до беременности пила Витрум Пренатал и фоливую кислоту, сейчас принимаю Витрум Пренатал форте, и кальцемин (т.к. проблемки с зубами были), два раза принимала Морвитал.

Вот только не знаю как быть после родов, принимать Витрум (во время грудново вскармливания)или нет.

Я Принимала когда кормила Витрум Пренатал :) А потом перешла на другие..

Partajează acest post

Link spre post
inx

eu am incetat sa iau ''prenatal forte''de vreo 2 luni...maninc fructe cit mai mult posibil :)

Partajează acest post

Link spre post
YaKa
это для "простых смертных" или для беременных и кормящих?

вроде для "простых" :D , потому что мне так врачи говорили, а я ещё не отношусь не к беременным, не к кормящим.

Partajează acest post

Link spre post
marischka

Что-то многие пьют Витрум Пренатал! Он для беременных?? Или без разницы?

А сколько он стоит и сколько там шт???? Один раз в день нужно пить или 3?

Partajează acest post

Link spre post
YaKa
Что-то многие пьют Витрум Пренатал! Он для беременных?? Или без разницы?

А сколько он стоит и сколько там шт???? Один раз в день нужно пить или 3?

Витрум Пренатал для планирующих беременность, беременных и кормящих матерей.

Продаётся по 30 и по 100 штук. 30 штук стоит где-то 60-70 лей. Надо пить по 1 капсуле в день.

Partajează acest post

Link spre post
marischka

А какие вообеще витамины хорошие??? Для общего состояния организма??? А то их сейчас такой выбор, что я не знаю, за что взяься!!! Хотела Витрум Бьюти, но сказала подруга, что ничего особеннного он из себя не представляет!

Partajează acest post

Link spre post
@niri
А какие вообеще витамины хорошие??? Для общего состояния организма??? А то их сейчас такой выбор, что я не знаю, за что взяься!!! Хотела Витрум Бьюти, но сказала подруга, что ничего особеннного он из себя не представляет!

мне вообще один врач посоветовала Vitamax, они недорогие и хорошие. Но мне кажется, что все индивидуально. Кому-то одни нужны, другим - другие.

Partajează acest post

Link spre post
marischka
мне вообще один врач посоветовала Vitamax, они недорогие и хорошие. Но мне кажется, что все индивидуально. Кому-то одни нужны, другим - другие.

так вы их принимали или нет?как они лично вам?

Partajează acest post

Link spre post
@niri
так вы их принимали или нет?как они лично вам?

пила один раз, ничего не почувствовала, как и после других :laught1:

Partajează acest post

Link spre post
Щастъе

я пью Ундевит,дешево и сердито,состав мало чем отличается от дорогих, малому даю периодически витамин Д в масле.

во время беременности Матерну пила..

Partajează acest post

Link spre post
Хомячок Че

Муж покупает регулярно нам Дуовит: там 2 таблетки, витамины и минералы; и простой витамин С для профилактики:) Нормальные вроде!

А Витрумы мне не нравятся, противные такие, после них в желудке непрятно!

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum