BabaYaga

Как научить малыша спать без проблем

Postări Recomandate

BabaYaga

На днях познакомилась с методом испанского доктора Эстивиля (специалист по нарушениям сна) описанном в книге «СПИТЕ СПОКОЙНО» (FATE LA NANNA).

Перевод статьи можно скачать тут или прямо с форума (см. ниже).

Знаю что на форуме есть мамы которые применяли эту систему. Хотелось бы пообщаться с вами, узнать как все происходило, какого результата достигли.

Son.doc

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Noela

experienta mea la capitolul asta e foarte neplacuta ....

noi de mici adormeam foarte greu vreo 1-2 de cantat si leganat in brate, si uite pe la 8-9 fiind obosita de asa regim, m-a pus necuratu sa dau peste acest articol. La 1 vedere autorul da o explicatie logica si dupa scenariul lui totul tre sa mearga struna, dar in realitate la noi a fost altfel....

Am dus-o pe micuta in pat i-am dat o jucarie i-am explicat ca noi nu plecam etc (totul se petrecea pe fundalul unui plinset de-ti rupea inima, dar noi am hotarit sa fim intrasegenti) si cum scria autorul tot reveneam peste numarul de minute prescrise de el .... ce sa va zic - acest COSMAR a durat 2 ore - va imaginati prin ce am trecut eu si copilul, pina la urma sotul a mers la ea (cu mine ar fi plins mai tare) - trebuia sa-i vedeti fata fetitei - sleita de puteri ea nu mai putea sa plinga s-a asezat intr-un colt de pat si tacea cu privirea pierduta - aveam impresia ca am distrus ceva din personalitatea ei in acel moment/ Aceasta priveliste tacuta durea mai tare ca momentele cand se rupea de plins. Pina la urma, cum am mai zis, peste 2 ore istovita a adormit.

A 2 zi din momentul in care m-a vazit nu m-a lasat o clipa, adica nu puteam s-o las din brate inca vreo 2 zile - sarmana cred ca a crezut ca am vrut s-o parasesc. In acea zi ne-am jurat cu sotul ca nu mai facem asa experimente pe seama copilului. Iar acest caz l-am retinut ca cel mai dureros din mometele grele prin care trece o mama.

Desigur, cred ca sunt si mamici la care sfaturile autorului au dat rod, daca e atit de citit si vestit. Eu insa vreau sa va atentionez ca ati putea avea parte si de experienta mea, asa ca inainte ce a va aventura in astfel de experimente masurati de 7 ori consecintele.

Partajează acest post

Link spre post
BabaYaga

Noela, daca nu te superi, vreau sa-ti pun mai multe intrebari.

Ce virsta avea fetita? Avea regim stabilit? Erau respectate toate punctele din sistem? Regim, ritual, ora de culcare? Cum va alimentati la acel moment, artificial sau la sin? Aveati si mincarea noaptea? Cum s-a comportat noapta? A dormit pina in dimineata?

Partajează acest post

Link spre post
KaTeHa

Лен, спасибо за ссылку.

про прочтение книги... в начале увлекает... потом пугает (к середине доктор фашистом показался), потом засталяет задуматься...

в общем, я решила не применять данный метод. и в тот же день его применила, то бишь вчера и сегодня. но немного по-своему.

Мои проблемы:

1. старшая засыпает только со мной в обнимку. на укладывание и вечером и в обед уходит иногда до полутора часов.

2. младшая кушает ночью. и не дай боже не найдет бутылку.

Мои действия на данный момент:

1. вчера положила младшую спать также с кашей, как обычно (мне приходится к 3 часам ночи менять кашу на свежую, иначе в 3 ночи и в 7 утра - истерика).. но к ночи сменила кашу на воду. еще обычно я оставляю ночник. вчера была полная темнота. дите спало до 10 утра.... странно самой..

2. старшая ночью проснулась пописать и проверить, есть ли я рядом. увидев, что меня рядом нет, села рядом со мной. мол, либо пошли спать, либо я тут тоже буду... малявку уложила спать вместе с мишкой по системе. никаких слез, спокойно уснула.

3. сегодня утром уложила старшую по системе. уснула без меня!!! опять с мишкой и подушкой-черепахой. не плакала. ныла. 3 раза слезала с кровати и открывала дверь в коридор (я занималась кухней в это время). отлавливала, опять укладывала. уснула!

сегодня буду вечером старшую укладывать по системе.

думаю, все не так плохо... хотя необходимость дитю в 6 месяцев спать отдельно меня смущает....

в общем, суперская книга, если применять обдуманно и взвесить все за и против...

Partajează acest post

Link spre post
KaTeHa

ура:)

Бати уложила по методу:)

без скандала... немного хныкала, немного хитрила, звала... у меня екнуло сердце, чуть не сдалась, когда услышала фразу: "Что же мне делать?!!" :))) в общем, пыталась она меня заманить к себе в постельку всеми способами.

сидела у двери в комнату больше часа пока уложила... каждый раз отлавливала при открытии двери, обнимала, целовала и укладывала, рассказывая, что нужно спать вместе с мишкой.

уснула! чудо! ура!

думаю, все пройдет далеко не так мирно и спокойно, когда буду переучивать младшую, ну да ладно... разберемся...

Partajează acest post

Link spre post
Gerda

Катена! В переди ещё много интерестного. Мы применили систему примерно 5 месяцев назад. Я очень рада , что нашла в себе смелость и настойчивость. Теперь мой сын засыпает за 5-10 минут без сиси и спит спокойно и долго . При этом в своей кроватке. Т.е это 3!!! достижения. Самое сложное это первые дни (по книге это 7 дней, а у нас это было 3-4 дня). За то последствия просто превзошли ожидания. Система работает ! Хорошо, что муж мой тоже прочитал эту книгу и был со мной заодно.

До системы он засыпал только с грудью в течении 25-40 минут , спал чутко - и просыпался через каждый час. Жуть....

в общем, суперская книга, если применять обдуманно и взвесить все за и против...

+100!

Partajează acest post

Link spre post
Laura

Sa va povestesc si eu despre incercarea mea esuata de a-l obisnui sa adoarma singur.

Copilul meu niciodata n-a dormit mult, nu s-a impacat cu somnul, pe la 6-7 luni ormea 11 ore, din care 9 noaptea.

Pe la 7 luni am citit si eu o traducere in germana a articolului si am hotarat s-o aplic in practica.

Nimic n-am regretat mai mult ca acea incercare.

Avea ritualul bine stabilit, masaj, baita, mancarica, somn.

Intr-o seara, m-am inarmt cu rabdare si dupa ce l-am hranit , l-am pus in patut, l-am pupat si i-am zis noapte buna, mami vine mai tarziu sa vada ce faci.

Am iesit, copilul n-a realizat imediat ce s-a intamplat, apoi a inceput sa planga, dupa un minut am intrat la el si i-am zis ca eu nu plec nicaieri, el sa doarm linistit ca eu vin mai tarziu.

Plansul s-a transformat in urlete isterice, dupa 3 minute am intart iar, am vorbit cu el si iar am iesit, nu va spun ce ochi s-a uitat copilul ma mine,

am avut acelasi sentiment ca si Noela, se uita DAni al meu cu atata durere in ochi de parca l-as fi abandonat pentru totdeauna.

Cu toate astea am iesit, si pese cateva secunde se intrerupe brusc plansul,

am crezut ca s-a linistit, dar era prea dubios, am intrat la el, iar el era fara cunostinta si nu respira.

Avea buzele vinete si lumina vietii mele nu mai respira.

Am crezut ca-mi ies din minti, l-am insfact in brate si am fugit cu el in baie, l-am stripit cu apa rece pe fata si i-am dat palme, am mers cu el in camera si am deschis geamul saintre aer curat ( era iarna s aerul era rece), in final si-a revenit.

Mie mi s-a parut o vesnicie. Cand l-am vazut ca respira, ca se misca, l-am strans in brate si am inceput si eu sa plang.

Am mers dupa aia cu el la doctor, sa vad ce a fost asta, ca m-am speriat tare de tot.

Doctorul a zis ca e Spasmul hohotuluii de plans, nu e nimci grav, se declanseaza in cazul in care copilul plange foarte puternic si dureaza pana la 30 secunde,de obicei apare la copiii mai marisori, si trece pe la 4 ani.

Si mi-a mai zis doctorul sa nu-l las sa planga tare, ca ar putea sa i se repete criza.

Eu am renuntat la idee,

numai dupa asta am analizat mai adanc tema si am ajuns la concluziaca de fapt tot procedeul este un dresaj, ca si cainii lui Pavlov cu becul si mancarea.

Ii dresam ca nimeni nu ii baga in seama si nimanui nu le pasa de ei,asa se linistesc si adorm, cu gandul ca nu se pot baza nici macar pe parnti.

Sunt copii la care functioneaza de minune, sunt copii care nu protesteaza, mie imi pare rau ca am incercat.

Mult succes celor care vor sa incerce, sa aiba o experienta mai frumoasa decat a mea.

Partajează acest post

Link spre post
BabaYaga

Laura, imi pare rau pentru experienta prin care ai trecut! :xm_17:

Deocamdata nici eu nu asi incerca metoda asta pentru un copil mai mic de un an. In cazul in care o plic, doar pentru baiatul care are aproape 3 ani.

Что делать если ребенок не сразу плачет и не постоянно? Как считать минуты когда к нему заходить? И стоит ли заходить если он совсем не плачет?

Partajează acest post

Link spre post
KaTeHa

да, согласна, я вообще не применяла этот метод к деткам младше полутора лет... хотя, все индивидуально... имхо, тут очень важен диалог с ребенком... а просто оставить и выйти - ...хм...

с минутами я не заморачиваюсь. скорее просто "чувствую момент", либо "помою еще пару посуды и потом.."

захожу даже если не плачет. тихонечко открываю дверь, заглядываю, закрываю. дите не видит меня, не реагирует, но понимает, что это было.

Partajează acest post

Link spre post
BabaYaga

Мы решили начать подготовку к системе. Именно подготовку а не сразу резко в одночасье применить систему.

Первым делом налаживаем режим. В 8 начало подготовки ко сну, душ, пижамка, сказка, печеньки с молочком. В 8,30 ушли с папой в спальню спать. Правда пару минут назад объявились :) На горшок захотелось. Ух уж эти детки!

Partajează acest post

Link spre post
m'amy

am citit aici careva exemple eshuate... shi mi s-a umplut inima de durere...

nu am citit care e ideia, asha ca nu pot sa-mi dau o parere in privintza metodei...

dar cred ca fiecare copil e individual...

unul poare sa adoarma singurel in citeva clipe,

altul doar dupa ce i se citeshte povestea de seara din cartzulia preferata,

iar altu doar cu mami sau cu tati...

sunt 5 degete la o mina, insa toate sunt diferite...

cred ca ar trebui sa-tzi simtzi bine copilul, dar sa nu stai dupa usha, auzind cum el plinge in hohote, shi tu sa priveshti la ceas sa treaca mai repede acea minuta ca sa intri la el, pentru a vorbi cal shi apoi.... iar sa pleci!

imi dau seama cu ce durere-n suflet au facut-o mamicile....

eu una nu ashi putea...

Eu am renuntat la idee,

numai dupa asta am analizat mai adanc tema si am ajuns la concluziaca de fapt tot procedeul este un dresaj, ca si cainii lui Pavlov cu becul si mancarea.

Ii dresam ca nimeni nu ii baga in seama si nimanui nu le pasa de ei,asa se linistesc si adorm, cu gandul ca nu se pot baza nici macar pe parnti.

Sunt copii la care functioneaza de minune, sunt copii care nu protesteaza, mie imi pare rau ca am incercat.

Mult succes celor care vor sa incerce, sa aiba o experienta mai frumoasa decat a mea.

sunt de aceiashi parere cu tine!

Partajează acest post

Link spre post
BabaYaga

Мамочки, я убедительно вас прошу, не рассуждайте без понятия о чем идет речь! Сочувствия и поддержка очень важны и приятны. Но только со знанием дела. Если же у вас нет желания или времени прочитать 18 страниц книги, пожалуйста, воздержитесь от комментариев.

Мы тут обсуждаем конкретную статью а не вопрос оставлять или нет наших детей плакать.

Partajează acest post

Link spre post
Noela

da fetelor, ceea ce iti sopteste inima e cel mai bine de facut, pentru ca nu e nimic mai sigur decat legatura intre mama si copil.

Autorii de carti o fi ei medici, psihologi etc, dar realitatea e un pic diferita plus individualitatea fiecaruia.

Elena ma intreba ceva mai sus ce virsta avea fiica, pai era micuta - nu avea anul - cred ca 8-9 luni, cam asa.

Eu pe atunci eram sleita de puteri cu adormitul de cateva ore si am crezut ca am gasit solutia, desi aveam mari dubii - temerile mele au fost fondate.

Am facut si eu totul cum era scris, pt ca vroiam sa decurga bine deoarece din start nu aveam incredere ca va functiona si de aceea am facut totul ca la carte ca sa asigur maxim rezultat. dar n-a mers

Laura avea dreptate - era vorba de formarea reflexului ca la cainii lui Pavlov, dar cred ca se poate de gasit metode mai umane.

Desigur ca metoda va da roade mai bune la copii mai maricei trecuti de 1,5 - desi in cazul dat nu mai vad rostul acestei metode. Deja copilul intelege mai multe, poti si o poveste sa-i citesti, poti sa ajungi si la o intelegere.

Dupa acea experienta nefasta fiica mea a inceput sa adoarma mai usor anume la sin - nu trebuia decat sa ma culc cu ea fara leganari, primblari prin casa, si ea adormea - desigur tot timp de vreo ora dar cel putin mie imi era mai usor.

Dupa ce am intarcat-o la 1,2 luni o culca tata - el la noi are autoritate ii zicea sa doarma ii dadea si o papusa - si iesea din camera - ea putea sa scinceasca 1-2 min dupa care adormea fara probleme.

Acum adeseori ii citesc si o poveste si ea adorame ascultind-o. De accea si zic ca nu vad rostul aplicarii metodei date mai tirziu. De fapt eu nu vad sensul deloc.

Dar daca e sa fiu sincera eu fara ajutorul sotului as fi avut mari probleme s-o adorm ea cu mine nu vrea sa doarma dealtfel - doar daca cade de oboseala.

De aceea parerea me este ca poate acel din voi doi (de ex tata) care are mai mare autoritate sa-l culce si sa-i zica ca tre sa doarma - respectiv copilul il va asculta si nu va trebui de experimentat.

La noi cel putin asa functioneaza

Partajează acest post

Link spre post
Svetlana Racovita

Buna mamicilor!am si eu o prpblema ,fetita mea nu doarme aproape deloc,are 3 luni papa bine dar nu doarme,ce puteti sami spuneti!-burtica inca o mai doare.

Partajează acest post

Link spre post
BabaYaga

Ну вот, прошло всего несколько дней подготовки к системе а я уже хочу сказать что результатами довольна!

Теперь я все больше и больше понимаю что метод описанный этим доктором хорошо обдуманный и изученный. Только с первого взгляда он кажется негуманным и жестоким. Но если все правильно делать можно обойтись вообще без слез, в этом я теперь уверенна! Не даром в книге 100 раз написанно что делать нужно все в точности как описано. Но, в глаза бросается последняя часть с оставлением ребенка плакать, и я предполагаю многие родители на этом зацикливаются и забывают о подготовке которая на самом деле дает результаты а оставление малыша одного в комнате это все го лишь точка в системе когда малыш готов к этому.

Напомню, старшему сыну 2 года и 9 мес. До сих пор он и днем и ночью засыпал по 1-1,5 часа обязательно с кем то рядом лежащим. Читались книги, пелись песни, хождение в туалет и на кухню и т.д. Каждый раз было сопротивление, сын хотел спать, было видно по нему, но до последнего он твердил что не будет, не хочет, потом. Естественно нервы сдавали и у меня и у папы, не редко все заканчивалось плачем, истерикой, иногда мы сдавались и он так и не ложился (днем) или вечером сон откладывался и до 11-12.

Что мы имеем сейчас -

Мы передвинули отход ко сну на более раннее время. Раньше это начиналось в 10 сейчас в 8. Я убедилась что ребенка легче уложить когда он еще не устал, когда он еще не капризничает. Тогда с ним можно договорится и решить вопрос спокойно. В 8 часов он еще открыт для спокойных бесед и убеждений.

В обед мы передвинули время с 2-3 на 12,30-13,00. Для этого я стала будить сына утром в 7 часов. Первые 2 дня было трудно. Хоть и начинали укладываться сразу после 12-ти, засыпал только к 2. Но уже сегодня(4 день) случилось чудо! Когда я сказала что пора спать, он САМ пошел и лег в кровать. Он стал ныть как обычно но САМ ПОШЕЛ и заснул за 10 минут.

Раньше мы всегда лежали рядом с ним пока он не заснет. Сейчас я не лежу с ним а только нахожусь в комнате. Пока так. Я даже не трогаю его (!!!). Пару раз он меня убеждал что бы я подошла, еще раз поцеловала его, обняла. Каждый раз когда я это делала все кончалось скандалом. Он цеплялся за меня и тащил в кровать, он меня хватал за одежду, за волосы пытаясь удержать и повалить в кровать. Поэтому я понимаю почему написано что нельзя трогать ребенка в процессе. До и после пожалуйста. Но когда процесс пошел - не нужно. И расстройства и шума больше.

И перед ночным сном и перед дневным у нас есть четкий ритуал которые исполняется точь в точь эти 4 дня. Мамочки, это работает! Я не поддерживаю мнение что это дрессировка. Это выработка режима. Ребенку спокойнее и надежнее когда он знает что его ожидает сейчас, через 5 минут, через час. Для него укладывание в кровать перестало быть стрессом потому что он уже за час до этого знает что это произойдет скоро и так же скоро он проснется и его ждет продолжение игры.

Слезы были только тогда когда отступала от правил (пример - трогала ребенка). Еще заметила что если начинать обсуждать, объяснять, слушать и соглашаться с ребенком когда он уже улегся - получается хуже. Пример - я напевала песню и сын начинал комментировать какую песню петь, какую не петь. Если я делала как он просил, он все больше и больше начинал говорить. Если я просто игнорировала его просьбы - он прекращал, замолкал и скорее засыпал.

Нам осталось закрепить все чего мы добились до сих пор и через пару недель думаю настанет час Х когда мы научим (очень надеюсь) сына засыпать самостоятельно, без присутствия взрослого в комнате.

С младшей дочкой пока пробовать не буду. Дождусь результатов от сына.

Partajează acest post

Link spre post
Noela

Лена я рада что у вас все проходит нормально

но я бы не сравнивала детем которым почти 3 года и те которым пару месяцев. Тогда и автору надо было сказать что система расчитана на тех кому больше 2-х

У нас тоже была система подготовки ко сну как и описано в книге - поскольку я боялась (чувчтвовала что не мое это) я пыталась делать все как описанно в книге. НО.....

А в принципе дресировка и создание режима это практически одно и то же - только названия разные и конечно одно применяется к животным а другое к детям. Ничего ни плохого ни хорошего в этом не вижу.

Опять повторюсь, может система и работает, и искрене поздравляю тех у кого работает Но есть случаи когда она дает сбои и об этом тоже надо писать чтоб другие были более осторожны.

Partajează acest post

Link spre post
Gerda

Нам был год, когда мы применили систему. Не считаю что это рано. Я бы так и рекомендовала с года её. Всё прошло именно так как описано в книге. Перед тем как её применить я прочитала море отзывов от тех кто её опробовал. это вселило уверенность и я не жалею. Правда на том форуме мамы успешно опробовали систему на детках от 6 мес.

Но опять же если душа не лежит к этому методу- до не стоит идти против.

Partajează acest post

Link spre post
BabaYaga
У нас тоже была система подготовки ко сну как и описано в книге - поскольку я боялась (чувчтвовала что не мое это) я пыталась делать все как описанно в книге. НО.....

Почему же вы начали систему если чувствовали что это не ваше? Это одно из важных требований системы - родитель должен быть уверен в правильности своих действий.

Ребенок очень чувствителен к внутреннему психологическому состоянию родителей. Он прекрасно понимает, если мама нервничает или чем-то обеспокоена. Поэтому, когда вы кладете малыша в кроватку, постарайтесь на эти полчаса быть максимально спокойными и демонстрировать всем вашим поведением, что иначе и быть не может, что это естественно и прекрасно идти спать.

Partajează acest post

Link spre post
BabaYaga
Нам был год, когда мы применили систему. Не считаю что это рано. Я бы так и рекомендовала с года её.

Я пока опасаюсь с дочкой ее использовать. Еще не созрела. А пока нет уверенности не хочу начинать.

С сыном я себя уверенней чувствую, я всегда знаю почему он плачет, я могу отличить капризы от настоящей нужды, я знаю что ему нет особой нужды (кроме пописать) просыпаться ночью.

С дочкой у меня нет такой уверенности. Даже без системы я не знаю иногда почему она просыпается, живот или зубы? шум или соска? + у таких маленьких детей еще нет режима, у них плавающий график и я боюсь что я не угадаю с моментом когда спать укладывать и плач будет из за того что просто ребенок не хочет спать. Я не уверенна что утверждение доктора что 6 мес малыш может и должен спать всю ночь беспробудно - верно. Хотя дочка с рождения как раз и спала 10 часов. А в 5 мес перестала. Почему? Я не знаю.

Partajează acest post

Link spre post
Laura

Elena, ma bucur ca la voi a functionat sistemul.

Partajează acest post

Link spre post
BabaYaga
Elena, ma bucur ca la voi a functionat sistemul.

Laura, inca e devreme de spus. Deocamdata facem pregatirile. Si chiar astazi am renuntat (doar pentru o zi). Prea multa agitatie din cauza cadourilor si oaspetilor. L-am lasat fara regim.

Partajează acest post

Link spre post
Laura

La noi regimul e lucru aproae sfant.

De foarte putine oi ne-am abatut de la el,

voua va dorim rabdare in continuare si sa aveti succesulpe care vi-l doriti.

Partajează acest post

Link spre post
BabaYaga

Merci! Sper sa mearga. In primul rind ii va prinde bine pentru gradinita si nu in ultimul rind eu am sa fiu mai linistita. caci sa pierd zilnic cite 2-3 ore doar pentru adormit - insuportabil!

Partajează acest post

Link spre post
laspi

очень понравилось описание метода. такой стиль взаимодействия с ребенком можно рекомендовать в любой конфликтно-эмоциональной ситуации с малышом. это и тон, и повторение одних и тех же фраз и действий, и спокойная уверенность в том, что делаешь.

хочу лишь заметить, что начиная где-то с 3-4 лет, у детей страх замкнутого пространства и темноты- одни из основных страхов( их пик - в возрасте 5 лет). поэтому приучать лучше пораньше. закрытые двери и выключенный свет особенно для чувствительных деток данного возраста , слишком сильное испытание, с возможными последствиями в виде фобий. как я поняла, у 911 получилось следовать основным рекомендациям и оставаться в комнате, но всеже добиться желаемого результата. может "прокатит" и слабый-слабый ночник, и приотрытая дверь.

Partajează acest post

Link spre post
BabaYaga
очень понравилось описание метода. такой стиль взаимодействия с ребенком можно рекомендовать в любой конфликтно-эмоциональной ситуации с малышом. это и тон, и повторение одних и тех же фраз и действий, и спокойная уверенность в том, что делаешь.

хочу лишь заметить, что начиная где-то с 3-4 лет, у детей страх замкнутого пространства и темноты- одни из основных страхов( их пик - в возрасте 5 лет). поэтому приучать лучше пораньше. закрытые двери и выключенный свет особенно для чувствительных деток данного возраста , слишком сильное испытание, с возможными последствиями в виде фобий. как я поняла, у 911 получилось следовать основным рекомендациям и оставаться в комнате, но всеже добиться желаемого результата. может "прокатит" и слабый-слабый ночник, и приотрытая дверь.

сын не боится темноты, я так думаю. Он с детства без ночника спал. Если ночью просыпается спокойно по квартире идет к нам. И дверь всегда просит закрыть в комнате у себя. ему спокойнее так чем с отрытой. Я такая же , не могу спать с отрытой дверью.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum