Akmaya

Dureri De Spate.............

Postări Recomandate

Akmaya

Am si eu o problema mare de citeva zile..... :xm_02:

S-a inceput aceasta cu vreo luna in urma, dupa ce am facut curat cu aspiratorul, am simtit o mica durere in spate, si nu trecea, nu aveam dureri mari, dar cind ma aplecam parca ma stringea ceva, dar era ok, nu trageam mare atentie :xm_01: peste vreo 10 zile am plecat la mare si acolo am uitat de durerile acestea, cum am venit acasa iarasi s-au inceput :xm_05: , dar era rabdator, de citeva zile a inceput sa-mi sa-mi fie mai rau, acum tare ma doare spatele, mai ales dimineata cind ma trezesc, nici nu ma pot ridica din pat :xm_05: , si nustiu ce sa fac, cu o seara in urma mi-am pus o injectie de diclofenac, si am mai facut si masaje cu capsicam, dar nu-mi trece :xm_02:

vreu sa plec la medic, pentru ca nu mai pot rabda, dar nustiu unde, tre sa fac renghen si uzi?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Amanda

Buna!

Durerea e doar in spate, sau mai iradiaza in picior?

E pe stinga/dreapta sau toata regiunea lombara? Muscii sunt incordati ?

Sigur ca trebuie sa faci un control riguros/

Durerea poate fi cauzata de probleme cu coloana vertebrala( radiculopatie), si desigur va trebui sa excluzi problemele cu rinichii.

Trebuie sa mergi la un neurolog, care mai inbtii te va examina si dupa anumite semne neurologice iti va stabili patologia si te va indrepta la examinari.

Se incepe cu o Radiografie si daca va socoti ca e nevoie, te va indrepta si la rezonanta magnetica nucleara( pentru a exclude hernia de disc).

Sanatate.

Partajează acest post

Link spre post
Akmaya
Buna!

Durerea e doar in spate, sau mai iradiaza in picior?

E pe stinga/dreapta sau toata regiunea lombara? Muscii sunt incordati ?

Sigur ca trebuie sa faci un control riguros/

Durerea poate fi cauzata de probleme cu coloana vertebrala( radiculopatie), si desigur va trebui sa excluzi problemele cu rinichii.

Trebuie sa mergi la un neurolog, care mai inbtii te va examina si dupa anumite semne neurologice iti va stabili patologia si te va indrepta la examinari.

Se incepe cu o Radiografie si daca va socoti ca e nevoie, te va indrepta si la rezonanta magnetica nucleara( pentru a exclude hernia de disc).

Sanatate.

Aneta mersi mult!!!!!!! :xm_11:

Durerea nu iradeaza in picior, muschii nu sunt incordati, nici nustiu cum sa-ti lamuresc, ma doare jos, prin regiunea rinichilor, adica din stinga si dreapta coloanei vertebrale, cu toate ca nu demult am facut uzi si cu rinichii totul e in ordine, aseara mi-am mai facut masaj cu capsicam, si vad ca azi mi-a mai trecut durerea, tu ce zici? daca imi trece de tot oricum tre sa fac control? :xm_05: mersi inca o data si

Craciun Fericit :xm_302::xm_302::xm_302:

Partajează acest post

Link spre post
Amanda
Aneta mersi mult!!!!!!! :xm_14:

Durerea nu iradeaza in picior, muschii nu sunt incordati, nici nustiu cum sa-ti lamuresc, ma doare jos, prin regiunea rinichilor, adica din stinga si dreapta coloanei vertebrale, cu toate ca nu demult am facut uzi si cu rinichii totul e in ordine, aseara mi-am mai facut masaj cu capsicam, si vad ca azi mi-a mai trecut durerea, tu ce zici? daca imi trece de tot oricum tre sa fac control? :xm_06: mersi inca o data si

Craciun Fericit :xm_24::xm_301::xm_306:

usg rinichilor poate sa nu arate toate problemele.

Totusi mai intii trebuie sa excluzi patologia rinichilor si apoi sa "te legi" de spate.

Poti sa dai analiza generala a urinei si analiza urinei dupa Niciporenco.

Le poti da la policlinica sau la laboratoare private.

Chiar luni o poti face ca sa nu ramii de sarbatori cu dureri si fara analize.

Daca analizele vor fi bune, atunci posibil ar trebui sa primesti ceva antiinflamator si vitamine B,timp de o saptamina.

Cele bune!

Partajează acest post

Link spre post
Akmaya
usg rinichilor poate sa nu arate toate problemele.

Totusi mai intii trebuie sa excluzi patologia rinichilor si apoi sa "te legi" de spate.

Poti sa dai analiza generala a urinei si analiza urinei dupa Niciporenco.

Le poti da la policlinica sau la laboratoare private.

Chiar luni o poti face ca sa nu ramii de sarbatori cu dureri si fara analize.

Daca analizele vor fi bune, atunci posibil ar trebui sa primesti ceva antiinflamator si vitamine B,timp de o saptamina.

Cele bune!

Mersi mult inca o data!!!!!!!!!!!!! :xm_14:

Neaparat voi trece miine pe la policlinica......... :xm_06:

si inca o data Sarbatori Fericite :xm_01::xm_06::xm_09::xm_11::xm_06:

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum