Iris_barbata

Meningita - Infectie Virala

Postări Recomandate

Iris_barbata

Copii mei am avut meningita in luna septembrie.

Fetita in forma grava, iar baiatul mai legera.

Au trecut 3 luni si baiatul se simte bine.

Iar fetita mai are probleme in sensul ca in momentul cind isi face lectiile sau de tensiune intelectuala maxima asuda toata.

Nu m-as preocupa , dar chiar in camera cu temperatura normala 17-18 grade devine uda pina la piele, chiar si hainele.

De ce? Carui fapt se datoreaza acest fenomen?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Amanda
Copii mei am avut meningita in luna septembrie.

Fetita in forma grava, iar baiatul mai legera.

Au trecut 3 luni si baiatul se simte bine.

Iar fetita mai are probleme in sensul ca in momentul cind isi face lectiile sau de tensiune intelectuala maxima asuda toata.

Nu m-as preocupa , dar chiar in camera cu temperatura normala 17-18 grade devine uda pina la piele, chiar si hainele.

De ce? Carui fapt se datoreaza acest fenomen?

In primul rind, scrieti va rog virsta copiilor si ce tratament au primit in timpul bolii.

Eta virala?

Au facut si punctie lombara?

Editat de Amanda

Partajează acest post

Link spre post
Iris_barbata
In primul rind, scrieti va rog virsta copiilor si ce tratament au primit in timpul bolii.

Eta virala?

Au facut si punctie lombara?

Da, meningita era virala si am primit niste prafuri si vitamina B...acum nu mai tin minte inca ce precis...

Fetitei, 8 ani, i s-a facut punctie...iar baiatul, 13, e mai grasut si au spus ca nu se vede binbe locul unde trebuie sa faca.

Partajează acest post

Link spre post
Amanda

Dupa cite eu inteleg,la fetita dumneavoastra au aparut niste dereglari vegetative, ca sechele dupa meningita.

Posibil ca inflamatia meningelui si prin cresterea tensiunii intracraniene in timpul bolii au facut sa sufetre anumite zone ale creerului care raspund de reglarea functiilor vegetative in organismul nostru.

De aceea anume in timpul efortului intelectual

apare asa o reactie sub forma de transpiratie abundenta.

Dar asa o intrebare : fetita transpira doar acasa sau si la mscoala in timpul lectiilor?

Caci daca numai acasa inseamna ca mai este vre-un factor psihologic sau de stres care face organismul ei sa reactioneze in asa mod.

Editat de Amanda

Partajează acest post

Link spre post
Iris_barbata
Dupa cite eu inteleg,la fetita dumneavoastra au aparut niste dereglari vegetative, ca sechele dupa meningita.

Posibil ca inflamatia meningelui si prin cresterea tensiunii intracraniene in timpul bolii au facut sa sufetre anumite zone ale creerului care raspund de reglarea functiilor vegetative in organismul nostru.

De aceea anume in timpul efortului intelectual

apare asa o reactie sub forma de transpiratie abundenta.

Dar asa o intrebare : fetita transpira doar acasa sau si la mscoala in timpul lectiilor?

Caci daca numai acasa inseamna ca mai este vre-un factor psihologic sau de stres care face organismul ei sa reactioneze in asa mod.

Din cite am observat si la soala...dar deoarece nu sint mereu cu ea pot sa raspund pentru acasa...ca o vad mai des si pot sa o urmaresc mai precis.

Partajează acest post

Link spre post
Amanda

Deci, cauza am ti-am scris-o. Dereglari vegetative.

Urmeaza sa va adresati la neuropediatru pentru o consultatie si posibilitatea administrarii unui tratament!

De dotit sa intrebi profesoara daca observa ea ceva schimbari in timpul orelor.

Daca mai ai ntrebari, poftim.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum