primavara

Procedura De Diagnostica A Trompelor Uterine

Postări Recomandate

primavara

Buna fetelor,

Cineva dintre voi a trecut procedura de diagnostica a trecerii trompelor uterina la UZI. Spunetimi va rog ce inseamna ea si cum are loc, este dureros?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mika
Buna fetelor,

Cineva dintre voi a trecut procedura de diagnostica a trecerii trompelor uterina la UZI. Spunetimi va rog ce inseamna ea si cum are loc, este dureros?

Primavara, eu nu am auzit despre diagnostica trompelor uterine la UZI. Shtiu ca se face renghenul trompelor uterine. Procedura nu este dureroasa doar neplacuta ash zice. Eu tzi-ash recomanda sa bei o pastila de Noshpa cu vre-o 20 minute ynainte de procedura, astfel vei fi mai relaxata shi nu vor aparea spasme la trompe.

Yn ce consta? nimic complicat. Ytzi yntroduce prin vagin yn uter o substantza "luminiscenta" pyna ce se umplu trompele uterine. Dupa asta face renghenul, ashteptzi vre-o 15 min shie gata rezultatul. Daca trompele synt permeabile atunci substantza asta luminiscenta se va raspyndi uniform prin trompe, daca nu se raspyndeshte unform atunci se pare ca yntylneshte nishte blocaje.

Dupa asta ytzi vei simtzi pyntecele plin shi vei avea nishte dureri slabe asemanatoare cu durerile de la ciclu. Cel mai bine e sa te odihneshti culcata dupa procedura, dar medicul ytzi va spune ce shi cum sa faci.

Sper ca tzi-am fost de folos.

Succese!

Partajează acest post

Link spre post
amalica

principalul in ciclul respectiv sa va protejati, ca sa nu fie o sarcina extrauterina, in rest Mika ti-a relatat procedura. Si intradevar nu e ecografie ci radiologia trompelor uterine. La ecografie este imposibil de a vedea daca trompele sunt permiabile.

Partajează acest post

Link spre post
Doina

super utile informatiile... si eu cred ca sapt viitoare voi trece prin ac procedura;) si apoi voi povesti.. off ce mai sper la un rezultat bun!!

Partajează acest post

Link spre post
vioricac

Buna eu deasemenea am trecut prin aceasta procedura. Eu cind am facut-o nu prea stiam ce o sa se intimple acolo, doar medicul care ma indreptat sa fac verificarea permiabilitatii trompelor mi-a zis ca dimineata cind ma duc la spital sami pun 2 supozitoare (unul de Indometacina si unul de Beladonal). Dupa aceea am inteles ca ele m-au ajutat mult caci nu am avut practic defel dureri, am simtit doar un discomfort(asa o durere surda) in partea stinga deoarece trompa data era astupata. Sunt proceduri si mai dureroase si mai strasnice ca aceasta. Asa ca totul va fi bine.

Partajează acest post

Link spre post
primavara

Va multumesc fetelor pentru descriere, acum imi este mai simplu. Dar totusi din cite imi amintesc eu medicul a spus ecografie, conditia de baza este ca aceasta trebuie sa se intimple in 5-10 zi de ciclu.

Partajează acest post

Link spre post
irisha_c

Se recomnda ca inainte de a face radiologia asta a trompelor de exclus orice infectie in vagin ! Adica sa ai un "Mazoc" bun(sorry dar nu stiiu in romina cum e) ca sa excluda nimerirea acesteea in trompe. In rest fetele au spus cam totul.Mult succes.

Partajează acest post

Link spre post
deea

shi eu fetelor am trecut aceasta diagnosticare se mai numeste renghenul trompelor uterine, m a bucur ca pentru voi a trecut usor shi cu ushoare dureri, in schimb la mine am avut nishte dureri insuportabile, chiar daca miau facut un papaverin. chiar am plins de durere creadeam ca nu mai rezist. nu vreau sa va sperii pe nici una care urmeaza a trece asha investigare. la fiecare este diferit. va urez diagnosticare ushoare shi cit mai curind :spiteful: bebe

Partajează acest post

Link spre post
liana

Mi-am verificat si eu trompele, dar nu cu rentghen, ci la UZI. Am luat o pastila de Dexalgin si am pus un supozitor Diclofenac cu vreo ora inainte. Prima data la diagnostic am simtit dureri, in partea stinga, p-u ca dupa cum s-a dovedit, trompa stinga era partial permeabila. Se mai simte inca o durere surda in partea din spate, dar oricum totul dureaza 2 minute, de aceea a fost suportabil. Am mai facut inca doua proceduri in urmatoarele zile (se numesc Hidrotubare), pentru a restabili permeabilitatea. A fost din ce in ce mai putin dureros, iar ultima chiar nu am simtit nimic, si mi s-a spus ca a mers usor, fara presiune si lichidul s-a dus tot.

Cam asta. Apropo, procedurile le-am facut la Extramed, ceva bani s-au dus, dar sper sa fie cu folos!

A fost bine mentionat mai sus de fete ca trebuie numaidecit de dat mai intii frotiul p-u a exclude vreo infectie in vagin. Procedura se face din intre ziua 5-10 a CM.

Partajează acest post

Link spre post
deea

liana te rog explicami cum se face la uzi procedura asta ca la renghen eu chiar am plins de durere, cit tea costat toate procedurile de desfundare si diagnostivare?

Partajează acest post

Link spre post
Stela777

buna fetelor!

chiar azi am fost si am facut rentghen la trompe,si deloc nui dureros!am luat o pastila Dexalghin si 2 noshpe si atit.

nici nu mam asteptat ca o sa fie asa de repede si fara dureri.

asa ca sa nu va fie frica! :girl_cry2:

Partajează acest post

Link spre post
Sweet_Mommy

Девочки, ответьте пожалуйста, сегодня делала ГСГ на узи, труба (единственная после операции) не просматривается... врач отправляет на ЭКО... но мне кажется метод ГСГ не 100% информативен, могут быть спазмы.... рентген маточных труб лучше чем узи? где еще у каких врачей можно проверить проходимость трубы?

п.с. узи не было очень болезненно... терпимо... хотя есть ощущение ковыряние внутри и это неприятно...

Partajează acest post

Link spre post
Незнакомка

Ренген действительно не на 100% информативен!!! Мне, например, делали ренген, поставили диагноз "частичная непроходимость труб" отправили на лапору, а после лапоры мне сказали, что трубы проходимы!!! мне даже не делали 3-го прокола на операции... :laught1: кстати, УЗИ тоже делали перед операцией.... так что....

Partajează acest post

Link spre post
rakushka

Девченки у кого-то были выделения как слизь после ГСГ, как будто кусочки слизистой оболочки выходят?

Боюсь чтоб какой-то гадости не было

А может это трубы так чистятся?

Кто знает подскажите, а то прям все извелась уже

Partajează acest post

Link spre post
gnv

а мне только предстоит эта процедура,боязно очень.начиталась отзывов.Да и врач мне сказал,что процедура неприятная.

Partajează acest post

Link spre post
Незнакомка
а мне только предстоит эта процедура,боязно очень.начиталась отзывов.Да и врач мне сказал,что процедура неприятная.

Не надо себя настраивать на боль!!!! Это индивидуально!!! даже у того-же человека, может быть по разному. Я делала 2 раза и оба раза ощущения были по разному... В 1-ый раз как при ОЧЕНЬ болезненных М. и то не сама процедура, а после, но это длилось максимум 15 минут.... А второй раз (спустя 3 года) я вообще не чувстовала, немного тянула внизу живота и то пару минут.... так что не надо настраивать себя на боль!!!! Выпейте что-то успокаивающее и в бой!!! :girl_crazy: (хотя я ничего не пила)

Просто надо быть готовой, что МОЖЕТ будет больно, чтоб не пугаться!!! И не забудьте взять с собой прокладки.... могут пригодиться :rolleyes:

Editat de ira13

Partajează acest post

Link spre post
gnv
Не надо себя настраивать на боль!!!! Это индивидуально!!! даже у того-же человека, может быть по разному. Я делала 2 раза и оба раза ощущения были по разному... В 1-ый раз как при ОЧЕНЬ болезненных М. и то не сама процедура, а после, но это длилось максимум 15 минут.... А второй раз (спустя 3 года) я вообще не чувстовала, немного тянула внизу живота и то пару минут.... так что не надо настраивать себя на боль!!!! Выпейте что-то успокаивающее и в бой!!! :girl_crazy: (хотя я ничего не пила)

Просто надо быть готовой, что МОЖЕТ будет больно, чтоб не пугаться!!! И не забудьте взять с собой прокладки.... могут пригодиться :rolleyes:

Спасибо большое за позитивный настрой! :pardon:

Partajează acest post

Link spre post
Незнакомка
Спасибо большое за позитивный настрой! :ok:

Всегда рада!!! :lol:

И девочки!!!! Не устану повторяться!!! Ренген действительно не на 100% информативен!!! Происходят спазмы и на снимках они смотрятся как спайки. так что, чем лучше Вы раслабитесь , тем больше толку от него будет, а так только растроитесь, если (не дай Бог Вам скажут что есть спайки)! Желаю всем УДАЧИ!

Partajează acest post

Link spre post
liana
liana te rog explicami cum se face la uzi procedura asta ca la renghen eu chiar am plins de durere, cit tea costat toate procedurile de desfundare si diagnostivare?

la uzi e acelasi principiu ca si la rentghen, iti introduce in uter, sub presiune lichidul, iar concomitent medicul se uita , cu aparatul care face UZI unde e lichidul, a mers, cit a mers, si care e situatia cu trompele.Dar de durere, ce sa zic, cred ca totusi depinde de cum percepe durerea fiecare persoana.Dar tu , deea, cind ai facut rentghen, si zici ca a fost foarte dureros, care a fost diagnosticul??

M-a costat undeva 1200 de lei diagnosticul plus inca doua proceduri.

sper sa fie utila informatia.

Partajează acest post

Link spre post
Viki

Salut, fetelor!

Am trecut si eu prin renghenul trompelor uterine. A fost foarte dureros, chiar am si vomitat :girl_haha: .

Medicul mi-a spus ca asta mi s-a intimplat din cauza ca nu am mincat nimic dimineata.

Asa ca sa mincati inainte de a trece procedura.

Partajează acest post

Link spre post
tigerlilly
Salut, fetelor!

Am trecut si eu prin renghenul trompelor uterine. A fost foarte dureros, chiar am si vomitat :girl_cry2: .

Medicul mi-a spus ca asta mi s-a intimplat din cauza ca nu am mincat nimic dimineata.

Asa ca sa mincati inainte de a trece procedura.

si care e situatia? sper ca -ti sunt trompele permiabile!!!!

Partajează acest post

Link spre post
seancic

salut ,fetelor...

sunt nouta pe acest site....

mi-am facut si eu renghen la trompe mi sa spus ca sunt putin permiabile....si medicu mia dat un tratament cu b6 magneziu...si chestii din astea...care scoate inflamarea...nu am inteles pina la urma....

s eu nustiu , poate se videca altfel...acest diagnostic...

sincer in timp de un an de zile am schimbat 5 medici..si fiecare isi spune parerea lui....dar rezultatul niic unul

si azi, iar a 13 oara mia venit ciclu....13 dezamagiri.......

nustiu ce sa mai zic....si cui sa zic...

poate daca cineva a mai trecut prin asa momente cu asa cazuri...

va rog impartasiti-va....

Partajează acest post

Link spre post
Viki
si care e situatia? sper ca -ti sunt trompele permiabile!!!!

Da! Sunt permiabile. Macar atita fericire.

salut ,fetelor...

sunt nouta pe acest site....

mi-am facut si eu renghen la trompe mi sa spus ca sunt putin permiabile....si medicu mia dat un tratament cu b6 magneziu...si chestii din astea...care scoate inflamarea...nu am inteles pina la urma....

s eu nustiu , poate se videca altfel...acest diagnostic...

sincer in timp de un an de zile am schimbat 5 medici..si fiecare isi spune parerea lui....dar rezultatul niic unul

si azi, iar a 13 oara mia venit ciclu....13 dezamagiri.......

nustiu ce sa mai zic....si cui sa zic...

poate daca cineva a mai trecut prin asa momente cu asa cazuri...

va rog impartasiti-va....

Sunt in aceeasi situatie :girl_in_love: ... Dar speram ca totul va fie bine.

Partajează acest post

Link spre post
KsiuKS

А почему вы не пойдете на лапароскопию ? Как я перевела , у вас частично проходимы трубы?

Partajează acest post

Link spre post
Konfetka
А почему вы не пойдете на лапароскопию ? Как я перевела , у вас частично проходимы трубы?

еще говорят, гирудотерапия помогает рассасыванию спаек. У меня одна труба непроходима, вторая частично проходима, думаю попробовать пиявочек, если врач разрешит.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum