Mika

Волчаночный антикоагулянт

Postări Recomandate

Mika

Девочки, как я уже писала недавно сдала анализ на LUPUS Anticoagulant (Волчаночный антикоагулянт) и результат положительный. Конечно сразу появился вопрос что это такое и "с чем его едят"? Порылась в Интернете и решила поделиться с вами информацией.

Волчаночный антикоагулянт (LUPUS Anticoagulant ) относится к иммуноглобулинам класса IgG.

Это группа антител против отрицательно заряженных фосфолипидов участвующие в процессе свертывания крови. Он подавляет в крови реакцию превращения протромбина в тромбин.

Фосфолипиды являются основными компонентами клеточных мембран и играют важную роль в инициации процессов свёртывания крови. Волчаночный антикоагулянт, взаимодействуя с фосфолипидными мембранами, нарушают нормальное функционирование эндотелия кровеносных сосудов, блокируют физиологические антикоагулянты, подавляют фибринолиз (расщепление тромба), вызывают сужение сосудов и способствуют образованию сосудистых тромбов.

Наличие в плазме ВА сопровождается рецидивирующими тромбозами вен и артерий, нарушениями мозгового кровообращения (головные боли, обмороки, динамические расстройства мозгового кровообращения, парезы, эписиндром, нарушения зрения и др.), фетоплацентарной недостаточностью, привычным невынашиванием беременности (выкидыши, внутриутробная гибель плода), тромбоцитопенией, реже - кровоточивостью микроциркуляторного типа, полиаллергией, другими иммунными нарушениями.

Норма волчаночного антикоагулянта в крови: 0,8-1,2 усл. ед.

Присутствие волчаночного антикоагулянта в крови не всегда имеет отношение к иммунному заболеванию красная волчанка.

Волчаночный антикоагулянт в крови может повыситься как осложнение лекарственной терапии и вследствие приема некоторых медицинских препаратов.

У беременных женщин повышение волчаночного антикоагулянта в крови может спровоцировать развитие тромбоза артерий плаценты, что может стать причиной внутриутробной гибели плода, невынашивания беременности и преждевременных родов.

Определение волчаночного антикоагулянта не дает достаточных оснований для постановки врачом того или иного диагноза. Уровень ВА может изменяться под воздействием различных факторов. Обнаружение большого числа волчаночных антикоагулянтов в крови укажет на необходимость дополнительного обследования.

Editat de Mika

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mika

Хочу еще добавить что сегодня сдала повторный анализ на LUPUS Anticoagulant в Имунотехмеде. Полная стоимость анализа (как я поняла тестируются разные антифосфолипидные антитела) 610 лей. Результат будет в понедельник. Тогда смогу сравнить его с тем что делала в ЦМИР.

Partajează acest post

Link spre post
Amanda

а что вас заставило сдать этот анализ?

Partajează acest post

Link spre post
Mika
а что вас заставило сдать этот анализ?

Анализ назначил врач т.к. мы безуспешно планируем уже 2 года и решились пойти на ЭКО. По-моему этот анализ сдают все женщины которые собираются делать ИИ или ЭКО.

Partajează acest post

Link spre post
Anushka

Este necesara vre-o pregatire speciala pentr :wink2: u analiza?

Partajează acest post

Link spre post
Хельга
Хочу еще добавить что сегодня сдала повторный анализ на LUPUS Anticoagulant в Имунотехмеде. Полная стоимость анализа (как я поняла тестируются разные антифосфолипидные антитела) 610 лей. Результат будет в понедельник. Тогда смогу сравнить его с тем что делала в ЦМИР.

Ну во первых вы не сможете сравнить анализы они абсолюто разные :)))

Во вторых унас в стане ( я конечно писала в темке пор агнализ на волч короче уже была такая) эту проблему не правильно диагностируют так ячто не спешите грузится если что и пить гармоны ( как обычно у нас назначают)

Este necesara vre-o pregatire speciala pentr :girl_dance: u analiza?

Да. на тощак утром прийти в лабораторию и все.

Partajează acest post

Link spre post
dinaz
Ну во первых вы не сможете сравнить анализы они абсолюто разные :)))

Во вторых унас в стане ( я конечно писала в темке пор агнализ на волч короче уже была такая) эту проблему не правильно диагностируют так ячто не спешите грузится если что и пить гармоны ( как обычно у нас назначают)

i cito je delait? nicego ne sdavati i opiati proiti cerez ZB? :sad:

Partajează acest post

Link spre post
Хельга
i cito je delait? nicego ne sdavati i opiati proiti cerez ZB? :sad:

Нет Дина если была замершая то надо. ( уменя тоже была я вам сочувствую) при диагностике и куче анализов не выявили ничего только на 4 ед повышен ВА.

Перекопав интернет я нашла интер Российский форум . Та вот там пишут для постановки диагнозаВА нужно 2 клиники ( 2 замер бер ) + 2 лаборат анализа с периодом сдачи из в 8 недель.

Однократное обнаружение АФА требует обязательного подтверждения с интервалом не менее 8 недель (многие эксперты рекомендуют интервал 12 недель). АФА считаются обнаруженными, если они выявляются в количестве, превышающем референтный уровень не менее чем в 2 раза не менее чем в двух последовательных анализах, выполненных с интервалом не менее 8 (12) недель.

И анализы в Цмире очень уж обобщены чем в Иммунотехномеде. Один количеств -другой качеств. Лучше и вернее тот что в Иммунотехномеде ( он и развернутее кстати )это не реклама сктати.

Лично я прочитав ответы на форуме медиц поняла что я здорова абсолютно а зам. бер.

была от стресса что бы врачи не говорили что не бывает такого.

ВСе проблемы со здоровьем идут из нашей головы девочки.

Удачи вам и здоровья все будет хорошо поверьте.

кстати вот еще из диагностики и описания ВА( АФА)

НЕТ связи между АФА и бесплодием.

В мета-анализе не была подтверждена гипотеза о возможном влиянии АФА на неуспех процедуры экстракорпорального оплодотворения (ЭКО).

Partajează acest post

Link spre post
Mika
Однократное обнаружение АФА требует обязательного подтверждения с интервалом не менее 8 недель (многие эксперты рекомендуют интервал 12 недель). АФА считаются обнаруженными, если они выявляются в количестве, превышающем референтный уровень не менее чем в 2 раза не менее чем в двух последовательных анализах, выполненных с интервалом не менее 8 (12) недель.

Я тоже это где-то читала но кажется забыла выставить на форум.

Кстати я не нашла на мама.мд топик по АФС как вы говорили. Наверное ищу не правильно.

И еще хотела сказать что этот топик я создала для тех похожих на меня, которые увидев положительный анализ сразу впадают в панику. Все не так уж и плохо :girl_wacko: может быть даже и хорошо!

Partajează acest post

Link spre post
Mika

Девочки, у меня хорошая новость!

Сегодня взяла результат анализа на LUPUS Anticoagulant и что вы думаете - NEGATIV. Все показатели, а их там 7, намного ниже нормы. Я не знаю как вообше ведут себя эти антикоагулянты но я думаю что за неделю, так кардинально (из "намного выше нормы" в "намного ниже нормы") не смогли изменится показатели.

Так что вот, делаете выводы Господа!

Partajează acest post

Link spre post
Antina

Сегодня взяла результат анализа на LUPUS Anticoagulant и что вы думаете - NEGATIV. Все показатели, а их там 7, намного ниже нормы. Я не знаю как вообше ведут себя эти антикоагулянты но я думаю что за неделю, так кардинально (из "намного выше нормы" в "намного ниже нормы") не смогли изменится показатели.

поздравляю с хорошей новостью :rolleyes:

вот так после этого доверяй анализам... :girl_crazy:

Partajează acest post

Link spre post
Хельга

Мои поздравления.

Очень рада за вас.

Свои выводы я тоже сделала ( с цмира анализ положит и очеь высокий ) а с иммунотех все в норме со всеми расшифровками

Partajează acest post

Link spre post
Mika

Спасибо девочки! Я очень ценю вашу поддержку! :girl_in_love:

Partajează acest post

Link spre post
Katrin

Si eu azi am fost diagnosticata pozitiv cu lupus anticoagulant. Va rog sa impartasiti din experienta voastra, cele care ati trecut prin asa ceva ? Cu ce preparate v-ati tratat ? Este de durata tratamentul ? Ati reusit sa aveti un copil sanatos ? Unde v-ati tratat? Astept cu nerabdare raspunsul vostru. Multumesc anticipat !

Partajează acest post

Link spre post
Mika
Si eu azi am fost diagnosticata pozitiv cu lupus anticoagulant. Va rog sa impartasiti din experienta voastra, cele care ati trecut prin asa ceva ? Cu ce preparate v-ati tratat ? Este de durata tratamentul ? Ati reusit sa aveti un copil sanatos ? Unde v-ati tratat? Astept cu nerabdare raspunsul vostru. Multumesc anticipat !

Lemur, tu unde ai dat analiza?

Vreau sa-tzi spun ca mie mi-a eshit pozitiv la Centru de planificare a familiei cu valoarea de 36". Tzin sa mentzionez ca ma dadusem analiza la LUPUS de vre-o cyteva ori timp de 1 an shi permanent era negativ cu valoarea 20" . Dupa ce mi-a eshit pozitiv am decis sa repet analiza dupa cyteva zile la Imunotehnomed shi a eshit NEGATIV. Dupa vre-o luna shi ceva am mai repetat ynca o data analiza la Centru de planificare shi iarashi a eshit NEGATIV cu aceeashi valoare care era pyna acum , adica 20". Am impresia ca atunci a fost o gresheala de laborator ca altfel nu-mi pot explica ziua yn care valoarea era 36".

Tzi-ash recomanda shi tzie sa dai aceasta analiza yn alta parte ynainte de a lua vre-un tratament.

Partajează acest post

Link spre post
Katrin
Цитата(Lemur @ 4.3.2009, 15:43) <{POST_SNAPBACK}>Si eu azi am fost diagnosticata pozitiv cu lupus anticoagulant. Va rog sa impartasiti din experienta voastra, cele care ati trecut prin asa ceva ? Cu ce preparate v-ati tratat ? Este de durata tratamentul ? Ati reusit sa aveti un copil sanatos ? Unde v-ati tratat? Astept cu nerabdare raspunsul vostru. Multumesc anticipat !

Lemur, tu unde ai dat analiza?

Vreau sa-tzi spun ca mie mi-a eshit pozitiv la Centru de planificare a familiei cu valoarea de 36". Tzin sa mentzionez ca ma dadusem analiza la LUPUS de vre-o cyteva ori timp de 1 an shi permanent era negativ cu valoarea 20" . Dupa ce mi-a eshit pozitiv am decis sa repet analiza dupa cyteva zile la Imunotehnomed shi a eshit NEGATIV. Dupa vre-o luna shi ceva am mai repetat ynca o data analiza la Centru de planificare shi iarashi a eshit NEGATIV cu aceeashi valoare care era pyna acum , adica 20". Am impresia ca atunci a fost o gresheala de laborator ca altfel nu-mi pot explica ziua yn care valoarea era 36".

Tzi-ash recomanda shi tzie sa dai aceasta analiza yn alta parte ynainte de a lua vre-un tratament.

Mika multumesc mult ca mi-ai raspuns asa prompt. Da, la Centrul de Planificare am dat analiza, mi-a iesit valoarea 32. Daca iese valoarea 20 inseamna ca este negativ ? O sa merg si eu la Imunotehnomed sa fac analiza repetata. La tine care au fost problemele care te-au determinat sa faci aceasta analiza ? Eu am pierdut o sarcina la 5-6 saptamani. Multumesc !

Partajează acest post

Link spre post
dinaz

ultima data cind am fost la ginecolog am intrebat-o daca e necesra sa dau analiza la Lupus... la care ea a spus sindromul antifosfolipidic ai in vedere? cine stie, Mika tu esti mai informata care e diferenta intre astea doua?

Pina la urma medicul mi-a spus ca sindromul antifosfolipidic e de vina cind e vorba de pierderile de sarcina si nu de anembrionii... cine stie mai multe despre asta?

Partajează acest post

Link spre post
Liubi

eu am dat analiza singelui pentru lupus anticoagulant la planificarea familiei si ma costat vreo 70 lei, am facut acest test in urma sarcinii pe care am piedut-o la 4 saptamini si am fost diagnosticata pozitiv 30, apoi am urmat tratament si era pozitiv 46, iar mai apoi era iarasi pozitiv 30 nu inteleg :acute: , acum astept sa repet testul poate s-a schimbat ceva, dar slabe sanse :acute:. Unde se afla imunotehnomedul imi poate spune cineva? Si nu inteleg cum a costat analiza asa de scump?

Partajează acest post

Link spre post
Katrin
eu am dat analiza singelui pentru lupus anticoagulant la planificarea familiei si ma costat vreo 70 lei, am facut acest test in urma sarcinii pe care am piedut-o la 4 saptamini si am fost diagnosticata pozitiv 30, apoi am urmat tratament si era pozitiv 46, iar mai apoi era iarasi pozitiv 30 nu inteleg :acute: , acum astept sa repet testul poate s-a schimbat ceva, dar slabe sanse :acute: . Unde se afla imunotehnomedul imi poate spune cineva? Si nu inteleg cum a costat analiza asa de scump?

Liubi, si eu am dat analiza la lupus anticoag. de 2 ori la Centr. Plan. si prima data era valoarea 32'', a 2-a oara 36''. Dupa care am facut analiza detailata la Spit. Repub. si toti indicii sint negativi. Si nu mai stiu ce sa cred ... medicii spun ca la Centr. Plan. este metoda veche si aparatul vechi, ei fiind primii in Md care face aceasta analiza. La Imunotehnomed am sunat de citeva ori si mi-au spus ca nu lucreaza, iar in ultima sapt. nici nu mai rasp. la tel. ... poate s-au inchis ... nu stiu ... Eu am facut analiza la lupus de 4 ori :acute: Tel. Imunotehnomed: 72 75 58 ; 73 87 20; 73 83 55.

Partajează acest post

Link spre post
Liubi

Lemur multumesc ca-ti impartasesti experienta, dar acum cu toate analizele acestea nici nu stii ce sa crezi, si multumesc pentru tel :cry:

Partajează acest post

Link spre post
Mika
ultima data cind am fost la ginecolog am intrebat-o daca e necesra sa dau analiza la Lupus... la care ea a spus sindromul antifosfolipidic ai in vedere? cine stie, Mika tu esti mai informata care e diferenta intre astea doua?

Pina la urma medicul mi-a spus ca sindromul antifosfolipidic e de vina cind e vorba de pierderile de sarcina si nu de anembrionii... cine stie mai multe despre asta?

Dina, am gasit un articol care ytzi raspunde la yntrebare:

Lupusul anticoagulant este o dereglare a sistemului autoimun cauzata de anticorpi care se ataseaza de proteinele si fosfolipidele asociate cu membrana celulei. Acest anticorp are ciudata natura de a cauza o intarziere in coagulare in testele de laborator si clinic predispune la tromboza. Mai este cunoscut si ca anticorp lupic, AL si inhibitor lupic. Impreuna cu anticorpii anticardiolipini, LA sta la baza sindromului antifosfolipidic.

Desi este numit “lupus anticoagulant”, aceasta denumire este eronata. Multi pacienti care au acest anticorp nu au si lupus eritematos si doar putini dintre acestia vor dezvolta aceasta boala. Mai mult chiar, acest anticorp nu este asociat cu anticoagularea, el fiind mai degraba in legatura cu trombozele si pierderea de sarcina repetata.

Numeroase alte simptome (migrene sau mancarimi) ar putea fi enumerate dar acestea sunt total non-specifice si este inca neelucidat daca acestea sunt chiar cauzate de anticorpi.

Nu exista un tratament specific aceste afectiuni dar pierderea de sarcina repetata se poate preveni prin administrarea de Heparina cu greutate moleculara mica ( low molecular weight heparins - LMWHs) iar trombozele sunt tratate cu anticoagulanti ( Coumadin, Jantoven, Marevan si Waran).

http://www.lupus.ro/lupus-anticoagulant-lac-41.html

Partajează acest post

Link spre post
Mika
eu am dat analiza singelui pentru lupus anticoagulant la planificarea familiei si ma costat vreo 70 lei, am facut acest test in urma sarcinii pe care am piedut-o la 4 saptamini si am fost diagnosticata pozitiv 30, apoi am urmat tratament si era pozitiv 46, iar mai apoi era iarasi pozitiv 30 nu inteleg :val14: , acum astept sa repet testul poate s-a schimbat ceva, dar slabe sanse :val14:. Unde se afla imunotehnomedul imi poate spune cineva? Si nu inteleg cum a costat analiza asa de scump?

Liubi, analiza a costat atyt de scump pentru ca este total diferita de ce se face la Centrul de Planificare. Dupa cum am scris mai sus descifrarea analizei de la Imunotehnomed contzine vre-o 7 pozitzii diferite. Nu synt medic shi nu pot sa-tzi spun cu sigurantza ce ynseamna fiecare dintre ele.

La Centrul de planificare foarte des se yntympla fals pozitiv la LUPUS anticoagulant shi chiar medicii de acolo yn multe cazuri trimit pacientzii la Imunotehnomed.

BTW iata site-ul lor: http://www.imunotehnomed.md/. Aici potzi gasi adresa, nr. de telefon shi alte date utile.

Partajează acest post

Link spre post
dinaz

Mika sa inteleg ca sunt doua lucruri diferite lupus anticoagulant (chiar dcaa a re gresita denumira ma intelegi la ce ma refer) si sindromul antifosfolipidic? atunci ar trebui sa dau analizele la ambele sau doar la unul? :val14: daca dau analiza la sindromul antifosfolipidic la imunotehnomed o sa-mi fie clar cit de mult intirzie coagularea?

Mersi foarte frumos ca ne clarifici... :val14:

Partajează acest post

Link spre post
Mika
Mika sa inteleg ca sunt doua lucruri diferite lupus anticoagulant (chiar dcaa a re gresita denumira ma intelegi la ce ma refer) si sindromul antifosfolipidic? atunci ar trebui sa dau analizele la ambele sau doar la unul? :val14: daca dau analiza la sindromul antifosfolipidic la imunotehnomed o sa-mi fie clar cit de mult intirzie coagularea?

Mersi foarte frumos ca ne clarifici... :val14:

Dina, dupa cyte am yntzeles eu - DA. Lupus Anticoagulant este unul dintre anticorpii (anticoagulantzii) care stau la baza sindromului antifosfolipidic, adica ca sa ai o imagine yntreaga tre sa dai analiza la sindromul antifosfolipidic.

Uite shi aici nishte informatzie interesanta la tema.

http://www.rheumatolog.ru/programs/pacient...eriali/0005.htm

Mi-am adus aminte. Eu cynd am dat analiza la Imunotehnomed am zis ca vreau la LUPUS anticoagulant. Pe analiza scrie sindromul antifosfolipidic. Se poare ca cei de acolo nu fac nici o diferentza. Yn orice caz daca ai dubii intreaba direct, synt sigura ca-tzi vor explica.

Partajează acest post

Link spre post
Liubi

Merci ca mai clarificat cu pretul. Astept cu nerabdare sa treaca Pastele si sa incep iarasi analizele sa le fac poate va fi totul bine, sper....... :acute:

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum