Moly

Ce Facem Cu Burta Dupa Nastere? Как убрать живот?

Postări Recomandate

Moly

Cred ca multe tinere mamici s-au ciocnit cu aceasta problema-ce facem cu burta care a ramas dupa nastere? Sugestii, propuneri?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Milaia Mia
Cred ca multe tinere mamici s-au ciocnit cu aceasta problema-ce facem cu burta care a ramas dupa nastere? Sugestii, propuneri?

eu mi/am cumparat chilotei speciali care string burta, dar eu au fost buni numai o luna. Acum sunt in cautarea unui corset/ INdata ce mi se cicatrizeaza operatia, am sa merg la fitness.

Partajează acest post

Link spre post
Moly

Eu o sa incerc sa-mi iau un gel reductor ceva si plus sa fac niste serii de abdominale.

Sper sa ajute...

Partajează acest post

Link spre post
Milaia Mia
Eu o sa incerc sa-mi iau un gel reductor ceva si plus sa fac niste serii de abdominale.

Sper sa ajute...

nu prea cred eu la astfel de geluri, dar incearca!!!

Partajează acest post

Link spre post
MultiColor

Da, si eu am purtat chilotei strech ceva timp dupa nastere, dar nu prea mult caci imi era incomod. In timpul sarcinii ungeam burtica cu diferite creme ce contineau vitamina E (pu elasticitate), chiar si cu baby oil si n-am deloc vergeturi pe burta!

Olguta, in general cred ca burtica va disparea cu timpul si nu face sa-ti bati prea mult capul de ea. Cu aparitia bebe-ului apar si alte prioritati :smile1: Cu grija pu bebe + ceva exercitii cred ca burtica se va duce repejor. Eu, din pacate, n-am facut exercitii :blum: mi-a ajuns grija p-u bebelusi :blush:

Partajează acest post

Link spre post
infinit

Unele studii arata ca alaptatul ajuta la reducerea burticii dupa nastre - e o chestie hormonala (poate ai obserrvat imediat dupa nastere ca in timp ce il alaptezi pe bebe ti se contracta abdomenul), deci cu cat mai mult timp alaptezi cu atat mai bine pentru burtica ta.

La noi in familie burtica de mamica e o relicvie pe care o au toate femeile (si mama, si toate matusile si bunica...) si toate se mira cum de eu nu am burta... Se presupune ca o fi de al aceea ca il port pe Bo in sling mai tot timpul. Nu stiu, poate si treaba asta a influentat burta mea - in tot timpul de cand a aprut Bogdan si am inceput sa-l port in sling masa lui a crescut de la 3.200 Kg la 10 Kg - nu-ti mai trebuie nici o sala de fortsa cu asa masa legata permanent de tine! =) Uneori mai merg si la antrenamente la Tai Chi, dar mult prea rar ca sa aiba asa efect, dar oricum sunt placute. Totusi cred ca burta mea s-a dus mai mult de la alaptat, ca Bo papa bine si papa din mine! :) Mi-e frica sa nu pun la loc kile cand o sa-l intsarc! am auzit multe cazuri de asa natura.

Partajează acest post

Link spre post
Vicky

Sport,alimentare sanatoasa,masaj,saun

a belt si burta e OK.Dar vreau sa incerc si mezoterapia pe portiunea inferioara.

Partajează acest post

Link spre post
ilaria

Eu dupa o luna de la nastere parca nu mai aveam burta si nu am mai folosit nimic pentru stringerea ei, dar acum dupa 18 luni de la nastere o bucatica de burta o am, si ma gindesc oare sa fi ramas de la nastere sau poate ca ma ingras putin cite putin, cu toate ca alaptez si acum fetita.

M-ar putea ajuta acum un corset si citeva abominale? :crazy:

Partajează acest post

Link spre post
Vicky

Olguta,

ai incercat ceva creme-geluri pentru reducerea burtei?Daca da care si care e efectul?

Eu am incercat Vichy si Deadermine,imi place rezultatul(dar in paralel cu sport,alimentatie sanatoasa si sauna belt).

Partajează acest post

Link spre post
Катюша

Я ничего не носила и ничего не делала,животик спустя год после роддов исчез сам по себе.

Partajează acest post

Link spre post
ilaria

ai incercat ceva creme-geluri pentru reducerea burtei?Daca da care si care e efectul?

nu am incercat cu nimic, dar dupa 18 luni de la nastere crezi ca ar ajuta?

Partajează acest post

Link spre post
Moly

Vicky, am folosit o crema pe baza de ciocolata. Dar...nu am fost constanta...astept sa terminam lactatia si sa fac totul in ansamblu, asa cum spui, tu, adica sport, mult lichid, creme si vreu sa mai incerc si niste infasurari cu alge si argila.

A propos, am auzit ca sint niste capsule, pe baza de ierburi, adica suta la suta naturale care cica ar tonifica sinii, cazuti dupa alaptare.

Ai auzit tu de asa ceva?

Partajează acest post

Link spre post
Beatrice

Девченки когда будет можно качать прес после родов ? Через сколько месяцов?

Partajează acest post

Link spre post
Milaia Mia

если не кесарево то как только заканчиваются выделения, тоесть через месяц + 2 недели на всякий случай.

Partajează acest post

Link spre post
Vicky
Vicky, am folosit o crema pe baza de ciocolata. Dar...nu am fost constanta...astept sa terminam lactatia si sa fac totul in ansamblu, asa cum spui, tu, adica sport, mult lichid, creme si vreu sa mai incerc si niste infasurari cu alge si argila.

A propos, am auzit ca sint niste capsule, pe baza de ierburi, adica suta la suta naturale care cica ar tonifica sinii, cazuti dupa alaptare.

Ai auzit tu de asa ceva?

Olguta,

eu am folosit masca penrtur piept pentru tonificarea lor,e ca un gel incolor care are in componenta lui capsule micute umplute cu viamine si saruri,nu sunt sigura ca e 100% natural,dar efectul e foarte bun zic eu.Infasurari cu alge si argila imi fac si acum cind acasa cind la salon,efect este doar daca faci si sport.

Partajează acest post

Link spre post
danyela

Cine a facut proceduri la salon....sini,abdome

n,celulita,fermitate

.

..etc :off01: ?

Ce efecte au fost,unde ati facut-o si cit v-a costat?

Partajează acest post

Link spre post
m'amy

Salutare!!! Dupa cit timp de la cezariana se poate de facut abdomene???? :son3:

Partajează acest post

Link spre post
Vicky
Salutare!!! Dupa cit timp de la cezariana se poate de facut abdomene???? :son3:

dupa 6 luni ...

Partajează acest post

Link spre post
m'amy
dupa 6 luni ...

Multumim de raspuns....

hei...dar mai avem de ashteptat :girl_crazy: ....

Partajează acest post

Link spre post
Lullaby
sauna belt).

Te-a ajutat?

Pe mine abdomenele nu ma ajuta (poate daca as face mai multe). Muschi de sub slaninutza s-au intarit, dar slaninutza nu se duce. De aceea si ma gandesc ca sauna belt ar putea fi o solutie. In plus problema cea mare la mine nu e burtica ci aripioarele din jurul taliei la spate.

Dar mai e rau e ca imi pare ca pielea nu s-a tras inapoi destul, vergeturi nu am, pielea un pic atarna. Ce-i de facut? Ceva masti pentru fermitatea pielii?

Partajează acest post

Link spre post
Vicky
Te-a ajutat?

Pe mine abdomenele nu ma ajuta (poate daca as face mai multe). Muschi de sub slaninutza s-au intarit, dar slaninutza nu se duce. De aceea si ma gandesc ca sauna belt ar putea fi o solutie. In plus problema cea mare la mine nu e burtica ci aripioarele din jurul taliei la spate.

Dar mai e rau e ca imi pare ca pielea nu s-a tras inapoi destul, vergeturi nu am, pielea un pic atarna. Ce-i de facut? Ceva masti pentru fermitatea pielii?

Nu stiu ce anume a ajutat caci folosesc totul in complex, dar de rezultate sunt foarte multumita, am revenit la greutatea si forma de inainte de sarcina.

Sauna belt folosesc zilnic cite 15 min, masti de ciocolata 1 data la 1-2 saptamini, 2 ori pe saptamina masca din alge marine(burta, zona fesiera si coapsele), creme pentru fermitatea pielii si anticelulite Deaderine,Vichy, fitness si mincare echilibrata. Anume pentru zona burtei fac zilnic cite 100 abdomene :) Succese!

Partajează acest post

Link spre post
Lullaby
Sauna belt folosesc zilnic cite 15 min, masti de ciocolata 1 data la 1-2 saptamini, 2 ori pe saptamina masca din alge marine(burta, zona fesiera si coapsele), creme pentru fermitatea pielii si anticelulite Deaderine,Vichy, fitness si mincare echilibrata. Anume pentru zona burtei fac zilnic cite 100 abdomene :) Succese!

:yes: Esti foarte bravo :val21: . Eu nu am atata rabdare si timp sa ma ocup de corpul meu cu toate ca ar trebui.

Partajează acest post

Link spre post
Vicky
:yes: Esti foarte bravo :val21: . Eu nu am atata rabdare si timp sa ma ocup de corpul meu cu toate ca ar trebui.

nu iti ia mult timp(inafara de fitness) maxim o ora pe zi, poti face cind copilul doarme(masti, abdomene),cremele le ung in fiecare seara dupa baie, iar sauna belt in timp ce gatesti, stai la computer.

Partajează acest post

Link spre post
Emerald

Partajează acest post

Link spre post
Ryna

есть небольшой живот+еще от родов остался -нужно срочно что-то делать-подскажите что именно-пресс и не кушать после 6 немоё.спасибо-очень жду реальных советов.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum