mamalena

Малыш вздрагивает

Postări Recomandate

mamalena

Малышу 2,5 месяца на ГВ. Иногда в течении дня несколько раз, иногда бывает несколько дней не вздрагивает. Бывает, что от резкого звука или, когда долго плачет и не может успокоится, а бывает и просто так без причины. При вздрагивании начинает часто моргать и сжимает кулачки. У старшего такого не было, да и врач в поликлинике говорит что все нормально. Кто-сталкивался? :unknw:

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
darl
Малышу 2,5 месяца на ГВ. Иногда в течении дня несколько раз, иногда бывает несколько дней не вздрагивает. Бывает, что от резкого звука или, когда долго плачет и не может успокоится, а бывает и просто так без причины. При вздрагивании начинает часто моргать и сжимает кулачки. У старшего такого не было, да и врач в поликлинике говорит что все нормально. Кто-сталкивался? :unknw:

Это нормально,у меня у двоих так было периодически.Детки пугаются звуков,даже своих движений ручками.А кулачки у младенцев вообще часто сжаты. :unknw:

Partajează acest post

Link spre post
delia

Обычно к 3-4 месяцам все вздрагивания, треморы и.т.д должны пройти, а если не пройдет нужно обратится к невропатологу.

Partajează acest post

Link spre post
Roca

Bebeu meu deja are un an si o luna si...uneori tresare prin somn...

Ca atare...e foarte impulsiva, cu caracter...daca ceva nu i se permite..incepe a face isterica... se culca pe jos...si nu plinge dar tipa...

eu nu stiu care sa fie reactia mea... ma stradui sa-i sustrag atentia cu altceva... s-o iau in brate...dar nu ajuta....

Ce mai pot sa fac????

Poate sa merg la o cunsultte la neurolog???

Partajează acest post

Link spre post
mamalena

я бы посоветовала все таки обратится к невропатологу. Мы сразу не обратились, потом вздрагивания перешли в судороги и хотя ЭЭГ и Эмар показали, все нормально поставили диагноз -эпилептический синдром. Ни хочу ни кого пугать, но лучше вовремя обратиться к врачу если вы уверены, что ребенок не просто испугался и если вздрагивания повторяются регулярно.

Partajează acest post

Link spre post
cassandra
Bebeu meu deja are un an si o luna si...uneori tresare prin somn...

Ca atare...e foarte impulsiva, cu caracter...daca ceva nu i se permite..incepe a face isterica... se culca pe jos...si nu plinge dar tipa...

eu nu stiu care sa fie reactia mea... ma stradui sa-i sustrag atentia cu altceva... s-o iau in brate...dar nu ajuta....

Ce mai pot sa fac????

Poate sa merg la o cunsultte la neurolog???

A devenit impulsiva acum sau asa a fost mereu? Poate e criza primului an?

я бы посоветовала все таки обратится к невропатологу. Мы сразу не обратились, потом вздрагивания перешли в судороги и хотя ЭЭГ и Эмар показали, все нормально поставили диагноз -эпилептический синдром. Ни хочу ни кого пугать, но лучше вовремя обратиться к врачу если вы уверены, что ребенок не просто испугался и если вздрагивания повторяются регулярно.

А на каком основании поставили такой диагноз если ЭЭГ в норме?

Partajează acest post

Link spre post
Весто4ка

Мой малыш(скоро нам 2 года) тоже во сне постоянно вздрагивал.Пошли к неврапатологу.Врач нам выписала свечи Вибуркол на 6 дней. Эффекта нет.

Partajează acest post

Link spre post
Viviann

si la noi citeodata fetita tresare prin somn, sau cind se sparie de minutele ei, dar medicul spune ca e normal acest lukru sa nu ne ingrijoram, bunica sotului ma indrumat sa ma duc la biserica sa impartas fetita am fost de vreo 2-3 ori si stiti ma ajutat, chiar din prima data. asa ca va sftui si eu sa va duceti la biserica la slujba si sa impartasiti duminica copii.

Partajează acest post

Link spre post
paula

la noi a fost asa, fetita avea 1,5 ani si era foarte ajitata prin somn( dar nu era botezata) se trezea din senin, se speria si incepea a racni din toate puterile, nu o puteam linisti cu una cu doua. Nu stiu sa cred sau nu, dar dupa ce am botezat-o totul a trecut. Inteleg ca nu este un tratament, dar va spun si eu experienta noastra.

Partajează acest post

Link spre post
Paty

Fetita mea tresarea din senin si prin somn, nea vazut neurologul dupa care nea prescris mai multe preparate, de la cinarizina in lo csa fie mai linistita era mai agitata, eu iam spus despre reactia adversa medicului si nea dat un preparat homeopatic Nervohel, dupa el am vazut rezultat.

Partajează acest post

Link spre post
Taка

Copiii mei trasareau dar pina la o anumita virsta. dupa 3 luni nu s-a mai intimplat

Partajează acest post

Link spre post
Dana79
Fetita mea tresarea din senin si prin somn, nea vazut neurologul dupa care nea prescris mai multe preparate, de la cinarizina in lo csa fie mai linistita era mai agitata, eu iam spus despre reactia adversa medicului si nea dat un preparat homeopatic Nervohel, dupa el am vazut rezultat.

salut..as vrea sa va intreb la ce neurolog ati fost,ca si fetita mea --(9luni) uneori tresare..dar adesea plinge prin somn..in special la somnul de noapte..ziua nu--..

mersi...

sanatate copiilor

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum