Vizitator anarus

Şcoala-Grădiniţă Nr.152 Bd. Decebal, 91A*

Postări Recomandate

Vizitator anarus

as dori sa aflu despre gradinita 152 de la botanica,daca merge cineva acolo...ce pareri aveti?? :girl_crazy:

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Пятница
vreau sa-mi trec fata n gradinita nr.152

este cineva pe forum, care duce copilul in aceasta gradinita?

Alina, nepoteii mei umbla acolo deja de un an. Sunt foarte multumiti, si copiii si parintii.

Daca ceva te intereseaza, as putea sa-mi intreb surorile.

Partajează acest post

Link spre post
Ada

Baiatul meu a frecventat 2 ani aceasta gradinita, acum merge la scoala tot la pas cu pas. Intr-adevar conditiile sint foarte bune - incalzire autonoma, alimentatie buna, etc. Dar principalul este atitudinea educatorilor si invatatorilor fata de copii.

Imi place mult directoarea acestei scoli-gradinite. Stie bine sa conduca colectivul pedagogic. Si puteti fi sigura ca spre deosebire de alte scoli si gradinite nu veti fi scursa de bani sub diferite pretexe - in fondul grupei, pentru detegent, covor, reparatie etc, etc.

In ce priveste modalitatea de a nimeri acolo - nu stiu de unde e informatia de 200 euro, cunosc mai multe persoane care au incercat sa propuna bani directoarei petru a putea inscrie copii la gradinita fara rind. Nu au obtinut nimic. Mai exista in tara asta oameni carenu nu iau mita.

Daca tineti neaparat ca copilul sa mearga la aceasta gradinita, incercati sa propuneti careva ajutor pentru gradinita (anume pentru gradinita, nu pentru directoare). Poate materiale de constructie, sau altceva. Cred ca acest lucru va fi mai binevenit decit o suma de bani in plic.

Succes!

Editat de Ada

Partajează acest post

Link spre post
Ada

In ce priveste virsta copiilor - scoala-gradinita 152 are numai grupe mari si pregatitoate, respectiv copii de 5-6 ani. Dar uneori sint acceptati si copii mai mici - la noi erau 2-3 copilasi de 4 ani.

Partajează acest post

Link spre post
ihtus

multumesc, fetelor!

vreau anume aici din mai ulte considerente:

- mi-a placut vizual

- am auzit doar impresii bune

- e peste gard de la gradinita, pe care o frecventam acum - e aproape de casa

- include primele 4 clase, nu va trebui sa caut scoala peste 2 ani, doar peste 6. dar locul, cladirea ii a fi cunoscut fetei deja, perioada de trecere de la gradinita la scoala va fi mai putin stresant.

(a ramas doar sa reusesc s-o inscriu acolo)

(si totusi mi-au spus ca era de la 3 anisori cindva, vreo 2-3 ani in urma)

Partajează acest post

Link spre post
LunniiSvet
(si totusi mi-au spus ca era de la 3 anisori cindva, vreo 2-3 ani in urma)

нет, давно уже у них только подготовительные группы, я уже знаю это лет 7-8. Дочка ходила год в садик, и с 6 - в школу. В прошлом году закончила там 4-ый класс. Мы очень довольны.

Partajează acest post

Link spre post
Scarlet
Baiatul meu a frecventat 2 ani aceasta gradinita, acum merge la scoala tot la pas cu pas. Intr-adevar conditiile sint foarte bune - incalzire autonoma, alimentatie buna, etc. Dar principalul este atitudinea educatorilor si invatatorilor fata de copii.

Imi place mult directoarea acestei scoli-gradinite. Stie bine sa conduca colectivul pedagogic. Si puteti fi sigura ca spre deosebire de alte scoli si gradinite nu veti fi scursa de bani sub diferite pretexe - in fondul grupei, pentru detegent, covor, reparatie etc, etc.

In ce priveste modalitatea de a nimeri acolo - nu stiu de unde e informatia de 200 euro, cunosc mai multe persoane care au incercat sa propuna bani directoarei petru a putea inscrie copii la gradinita fara rind. Nu au obtinut nimic. Mai exista in tara asta oameni carenu nu iau mita.

Daca tineti neaparat ca copilul sa mearga la aceasta gradinita, incercati sa propuneti careva ajutor pentru gradinita (anume pentru gradinita, nu pentru directoare). Poate materiale de constructie, sau altceva. Cred ca acest lucru va fi mai binevenit decit o suma de bani in plic.

Succes!

+100 Feciorul meu studiaza in aciasta scoala si suntem foarte multumiti

Partajează acest post

Link spre post
margo_82

Daca directoarea Pas cu Pas este dna Valentina LUNGU, atunci mult respect, a fost profesoara mea de clasele primare :)) si sunt multumita :)

Partajează acest post

Link spre post
LunniiSvet
Моей детке годик. Начала задумываться над вопросом : в какой же садик мы пойдем. На очередь я еще не становилась, пока приглядываюсь. Мне очень нравится внешне садик PAS CU PAS на Ботанике за памятником Лазо, да и жить мы будем рядом (было бы очень удобно). Мамочки, чьи детки ходят туда - поделитесь впечатлениями, пожалуйста. Это платный садик? как в него попасть (как в любой другой или есть отдельные условия)? русский он или молдавский? как там условия и воспитатели?

ЗАРАНЕЕ БОЛЬШОЕ СПАСИБО :)

Там группы старшая и поготовительная. Принимают ближе к 5 годам. Как попасть- пройти несложный тест у директора. Платный. Молдавский. Условия и отношение лучшие.

Partajează acest post

Link spre post
Ada
А что за нюансы? Нам до школы далеко, но все равно расскажите пожалуйста.

Я туда заходила вчера, поговорила с директрисой. Показалось, что очень приятная женщина. Она сказала, что садик стоит 1800 лей в год, и вроде как все туда включено. Сомневаюсь, конечно...

Еще сказала, чтоб записаться, надо прийти где-то а апреле-мае и оставить документы. Про "тест" ничего не сказала...

А так чистенько везде, тихо, культурно...

Am sa scriu in romana, cred ca parintii care au de gind sa dea copiii la o scoala cu predare in romana cunosc aceasta limba.

Am mai scris anterior in aceasta tema ca baiatul meu a mers la 152 si la gradinita si la scoala.

Gradinita mi-a placut foarte mult, nu numai infrastructura (incalzirea autonoma, curatenia, mincarea foarte buna etc.), dar si felul in care erau tratati copii. Se punea accent pe personalitate, fiecare copil era respectat si nimeni nu era fortat sa participe la o activitate care nu ii place.

Este foarte bun acest sistem pentru gradinita, dar pentru scoala...

E parerea mea subiectiva, nu o impun nimanui si sint sigura ca multi parinti nu ar fi de acord cu mine.

Dar mi se pare mie ca acest sistem educational (ma refer numai la scoala) este bun numai pentru copii cu un temperament mai melancolic, pentru copii creativi, artistici.

Ca sa fiu mai concreta, daca matematica este obiectul preferat al copilului vostru, ar fi mai bine sa cautati alta scoala.

Aici se pune accentul pe creativitate, este foarte mult desen, compuneri, discutii etc. Ziua se incepe cu un obiect numit mesaj, care de fapt reprezinta o discutie pe anumite teme. Mai este si activitatea tematica, unde copii aleg o tema care ar fi dorit s-o studieze mai detaliat, si apoi copii impreuna cu parintii cauta informatii, poezii, proverbe, ghicitori, desene, etc.

Nu zic ca nu e bine. Dar se pierde cam mult timp cu aceasta, respectiv se invata mai putin matematica sau limbi straine.

Cel putin asa am simtit eu lucrurile...

Nu vreau sa ofensez pe nimeni, dar in SUA sistemul Pas cu Pas a fost creat pentru copii cu disabilitati, pentru copii care intimpina dificultati in scolile obisnuite. In Moldova nu este asa. Este o scoala obisnuita, pentru copii obisnuiti. Dar totusi, este ceva mai leger decit in alte scoli.

Si numai un parinte poate hotari daca copilul lui are nevoie de un program mai leger, sau poate are capacitati si poate asimila mai multa informatie la un liceu mai puternic.

Editat de Ada

Partajează acest post

Link spre post
natalyg
Am sa scriu in romana, cred ca parintii care au de gind sa dea copiii la o scoala cu predare in romana cunosc aceasta limba.

Am mai scris anterior in aceasta tema ca baiatul meu a mers la 152 si la gradinita si la scoala.

Gradinita mi-a placut foarte mult, nu numai infrastructura (incalzirea autonoma, curatenia, mincarea foarte buna etc.), dar si felul in care erau tratati copii. Se punea accent pe personalitate, fiecare copil era respectat si nimeni nu era fortat sa participe la o activitate care nu ii place.

Este foarte bun acest sistem pentru gradinita, dar pentru scoala...

E parerea mea subiectiva, nu o impun nimanui si sint sigura ca multi parinti nu ar fi de acord cu mine.

Dar mi se pare mie ca acest sistem educational (ma refer numai la scoala) este bun numai pentru copii cu un temperament mai melancolic, pentru copii creativi, artistici.

Ca sa fiu mai concreta, daca matematica este obiectul preferat al copilului vostru, ar fi mai bine sa cautati alta scoala.

Aici se pune accentul pe creativitate, este foarte mult desen, compuneri, discutii etc. Ziua se incepe cu un obiect numit mesaj, care de fapt reprezinta o discutie pe anumite teme. Mai este si activitatea tematica, unde copii aleg o tema care ar fi dorit s-o studieze mai detaliat, si apoi copii impreuna cu parintii cauta informatii, poezii, proverbe, ghicitori, desene, etc.

Nu zic ca nu e bine. Dar se pierde cam mult timp cu aceasta, respectiv se invata mai putin matematica sau limbi straine.

Cel putin asa am simtit eu lucrurile...

Nu vreau sa ofensez pe nimeni, dar in SUA sistemul Pas cu Pas a fost creat pentru copii cu disabilitati, pentru copii care intimpina dificultati in scolile obisnuite. In Moldova nu este asa. Este o scoala obisnuita, pentru copii obisnuiti. Dar totusi, este ceva mai leger decit in alte scoli.

Si numai un parinte poate hotari daca copilul lui are nevoie de un program mai leger, sau poate are capacitati si poate asimila mai multa informatie la un liceu mai puternic.

Eu de exemplu nu sunt deacord cu afirmatia data. La mine fiica merge la scoala data si-mi place f. mult. Este o scoala destul de puternica, copilul nu-l incarca pina intratit ca sa nu stie cum il chema.La scoala e acelasi program ca si peste toata tara, pur si simplu metodele de predare sunt diferite. Copilul e in clasa 1 si pentru mine cel mai important lucru, ca el merge cu placere la scoala.Matematica se face si destula, este acelasi manual ca peste tot, si au si manual de exercitii suplimentare, autorul Calugarita. In scolile obisnuite sunt aceliasi manuale, caci am o cunoscuta fiica ei e tot clasa 1, adica am cu cine compara.

Partajează acest post

Link spre post
Ada
Eu de exemplu nu sunt deacord cu afirmatia data. La mine fiica merge la scoala data si-mi place f. mult. Este o scoala destul de puternica, copilul nu-l incarca pina intratit ca sa nu stie cum il chema.La scoala e acelasi program ca si peste toata tara, pur si simplu metodele de predare sunt diferite. Copilul e in clasa 1 si pentru mine cel mai important lucru, ca el merge cu placere la scoala.Matematica se face si destula, este acelasi manual ca peste tot, si au si manual de exercitii suplimentare, autorul Calugarita. In scolile obisnuite sunt aceliasi manuale, caci am o cunoscuta fiica ei e tot clasa 1, adica am cu cine compara.

Asa ziceam si eu cind copilul meu mergea in clasa I. Mai discutam dupa ce copilul Dvs va termina clasa a II.

Mai ales sa vedeti ce cunostinte "profunde" va avea la limba engleza... :dash1:

Editat de Ada

Partajează acest post

Link spre post
natalyg

Poate nu a-ti avut parte de un profesor bun. In privinta englezei, nu inteleg care e problema? In scolile obisnuite ea este introdusa din clasa a 2-a, aici din clasa 1. Si la urma urmei - totul depinde de profesorul care o preda si nu de scoala unde se invata!

Partajează acest post

Link spre post
Ada
Asi vrea sa aflu mai multe detalii de la cei ce merg in gradinita data.

Cum sunt grupele de copii? Citi sunt la numar? Au curtea pentru plimbari? Au dormitor separat?

Grupele sint bine amenajate, au si dormitor (paturi suprapuse) si camera de joaca. In grupa sint 24-25 de copii. Curtea e mare, sint multi copaci, au terenuri de joaca foarte bune. Loc pentru plimbare e destul.

E foarte buna alimentarea la aceasta gradinita, directoarea urmareste strict cum se pregateste masa. Aici nu se fura ca in alte gradinite, iar mincarea e chiar gustoasa.

Partajează acest post

Link spre post
dvajdi_mama

Я обещала рассказать подробнее об этой школе.

Понимаете, моя дочка - в числе лучших учеников в классе, поэтому я могу быть необъективной.

Поэтому я постараюсь передать как можно больше информации и как можно меньше эмоций.

Детей в классах чуть больше 20, прибл 22-23.

Продленка на выбор - до 16 или до 18.

Куча кружков, в среднем 60-80 лей в месяц, но есть и бесплатные. Моя дочка ходила на вокал (один год), компьютерный кружок (пару месяцев) на риторику (рум. язык) (полгода), на гимнастику и в драмкружок до сих пор ходит.

Завтраки бесплатные, обеды - 15 лей в день.

Оплата: studii - 270 лей/месяц (обучение+продленка)

Несколько раз ездили на экскурсии (с помощью кого-то из родителей - присмотреть за детьми).

Вступительный взнос был 1800 лей. Еще есть оплата за летние месяцы - на так называемое содержание админ.корпуса - по 80 лей/месяц.

Однажды, в 1 классе, собирали деньги на ремонт. Сейчас приносим в школу мыло и бумажные полотенца (запретили пользоваться обычными полотенцами из-за ситуации со свинским гриппом). Других сборов денег никаких.

Почему я отдала ребенка именно в эту школу?

Я хотела, чтобы дочка немного раскрепостилась. В этой школе нет дрессуры, при этом поддерживается дисциплина.

Т.е. дети на некоторых уроках могут сидеть вокруг учителя на коврике, могут поменять позу,выйти в туалет, но не могут разговаривать друг с другом, например.

На уроках дети принимают активное участие в обсуждении темы. Т.е. нет такой ситуции, когда учитель нудно вещает, дети мрачно слушают. Они вместе приходят к искомому ответу.

Родители могут присутствовать на любом уроке без предупреждения. Этим правом я с удовольствием пользовалась. Был период, когда моя дочка была супер-пассивной, неделями никаких отметок в дневнике. Учительница сказала, что Саша всегда отвечает, если ее спросят, но сама не поднимает руку. Я решила поприсутствовать на уроках, я посещала школу в течение 3 недель (по 1-2 урока).

Сейчас будет немножечко эмоций: Я ОСТАЛАСЬ В ВОСТОРГЕ ОТ ЛЕКЦИЙ. Особенно запомнилась тема "Copiii cu dezabilitati. И наше отношение к ним"

Но я думаю, что это полностью заслуга учительницы. (Кстати, учительницу зовут Диана Карауш. Также кстати, если кто-то брал для ребенка-второклассника учебник для работы на лето, то она - как раз автор этого учебника). Один раз Д-ну Диану замещала ассистентка, она пользовалась идеями и материалами, подготовленными Д-ной Дианой. Вроде все то же, а удовольствия я не получила.

В общем, Д-на Диана из любого урока делает конфетку.

Для полноты картины не могу не отметить также, что есть и недовольные. Например, мамы гиперактивных мальчиков.

Надеюсь, эта информация будет кому-то полезной.

П.с. в этой школе у моей дочки открылся талант к сочинительству (при том, что лимба не входит в тройку ее любимых предметов).

Не могу знать, открылся бы он в другой школе, или нет...

Partajează acest post

Link spre post
Ada

Si copilul meu a mers la aceasta scoala. Mi-am expus parerea aici.

Probabil ar fi bine de unit aceste doua teme, e vorba despre aceeasi institutie.

Partajează acest post

Link spre post
MaryAnn

Fetita mea merge in toamna la aceasta gradinita, am citit doar lucruri frumoease despre aceasta scoala si sper mult de tot ca indoielile pe care le am sa nu se indeplineasca. Noi am achitat taxa unica de intrare si ni s-a spus ca taxa lunara este de 500 + 100si.. lei. Recent cineva dintre cunoscuti a zis ca se colecteaza lunar cca 150$(cineva i-a spus), ceea ce pentru mine ar fi too much, acuma nu stiu ce sa cred, inca nu mergem si nu stim exact, la contabilitate ne-au asigurat ca 600si.. lei este unica plata care se face, de unde s-au mai luat 100$? se colecteaza si ceva pe linga contabilitate? cine stie va rog sa-mi spuneti, de altfel sotul ma maninca (eu am insistat sa o dam aici)

Partajează acest post

Link spre post
Nusya

Fetelor, spuneti-mi, va rog, in afara de plata de 500 lei lunar plus bonul de 100 si ceva lei - adica 600+ lunar, este vreo taxa de intrare (cum e la gradinitile private)? Si daca copilul meu acum frecventeaza gradinita, si vreau s-o transfer aici - trebuie tot de asteptat conform listei? Care e situatia?

Referitor la alimentare, spuneti-mi, va rog, din cite stiu eu, aceasta e o gradinita de stat, nu? De ce atunci mincarea ar fi diferita de gradinitile obisnuite?

Si auzisem cindva ca la ei in grupe sunt copii de virsta diferita - adica intr-o grupa copii si de 5, si de 7 ani - e adevarat?

Si ultima intrebare - cam citi copii sunt in grupe - ca in clase scrieti ca cite 22-23, dar in grupele de gradinita?

Merci anticipat.

Partajează acest post

Link spre post
maxicgsm

добрый день. Я хотела бы определить своего сына в этот сад. Вижу в этой темке давно нет сообщений. Мамочки чьи детки посещают этот сад, пожалуйста отпишитесь, какие сейчас реально условия в плане финансово, отношения к деткам, доп занятия и вообще ваши впечатления. Спасибо.

Partajează acest post

Link spre post
Winx

Ridic tema.
Ma framinta totusi gindul sa o dau pe fetita mea la anul viitor la scoala, cind va avea 6 ani si aprope 8 luni. si optez anume pentru pas cu pas, si anume la acesta insitutie, caci este aproape de casa.
Fetelor asa o intrebare. Cind este necesar de apropiat si de vorbit cu directoarea. cineva aici a scris ca este rind. sau asta se refera doar la gradinita. Din cite stiu listele se fac in aprilie-mai. Insa, mi-e frica, ca cind voi veni in primavara imi vor spune ca locuri nu sunt. Cine e cu experienta, va rog frumos, sa imi raspundeti.

Partajează acest post

Link spre post
ihtus

Cristina, inscrie-te prin februarie-inceput martie, pentru ca in a doua jumatate a lunii martie se fac testari, la care se invita doar o parte din copii astfel ca sa fie aproximativ un profesor pentru trei copii. Si dupa ce toti doritorii trec testari (anul trecut erau 2 rate), se anunta rezultate. La inceputul lunii aprilie deja se semneaza contractul, clasele se formeaza in august.

Eu sunt multumita de scoala, de conditii, de studii, o stimez mult pe doamna Valentina, insa sunt foarte nemultumita de profesoara noua, de atitudinea ei fata de disciplina si educatie, dar am inteles ca e caz unic la noi. Nu pot za zic nimic de engleza, pt ca fata deja al treilea an merge la cursuri, inca inainte de scoala, nu stiu ce cunostinte se dau la scoala.

Partajează acest post

Link spre post
Winx

Multumesc frumos Alina. O informatie foarte utila pentru mine.

Partajează acest post

Link spre post
cristirbu

Buna ziua, fetelor. 

Vad si eu ca aceasta gradinita este caracterizata doar prin cuvinte de lauda, as vrea sa vad daca aveti de adaugat niste schimbari poate, caci deja au trecut vreo 3 anisori... acum intentionez sa imi transfer fetita la aceasta gradinita, dar am tare multe intrebari. daca puteti, va rog sa imi raspundeti. 

1. Daca este gradinita de stat, atunci bonul de plata vine tot asa, neclar, chiar daca copilul lipseste, se achita in jur de 100 de lei si chipurile luna viitoare se recalculeaza? (Noi acum frecventam gradinita 168 de doua luni. In prima luna am avut de achitat 190 de lei, si toti parintii au spus: nu va faceti griji, luna viitoare o sa aveti de achitat vreo 50 de lei. Dar a doua luna nu am frecventat-o caci copilul a facut intoxicatie de la mancarea din gradinita (asta este deja o alta problema) si am lipsit fix o luna. A venit bonul de plata, incluzand datoria:262 de lei. Luand in considerare faptul ca copilul meu a lipsit, de ce trebuie sa achit? Acum, pentru o luna frecventata am de achitat 262 de lei. mi se pare absurd. si daca nu mai vreau sa frecventez gradinita data ce fac, achit oricum si apoi ma duc?)

2. Ce parere aveti despre alimentarea copiilor? (La gradinita 168 parintii se plang la fiecare adunare de parinti despre faptul ca copiii au diaree de la mancarea de la gradinita. eu in doua luni, de doua ori am observat ca asa si este. Dupa o luna de frecventare, copilul meu s-a imbolnavit. am stat acasa, am urmat dieta, si din prima zi de frecventare a gradinitei de dupa pauza de 1 luna copilul s-a imbolnavit si mai tare, din cauza alimentatiei (necorespunzatoare varstei, sau poate neproaspete) nu stiu exact). 

3. Cati copii sunt in grup? Si cate educatoare? (La gradinita 168 sunt 28 de copii pe lista in "catalog"). 

4. Fiecare copil are dulapasul sau? (La gradinita 168 un dulapas, care si asa este micut, este destinat pentru 2 sau chiar trei copii. Nu este spatiu pentru haine de schimb, incaltaminte de schimb... Daca afara este glod, esti nevoit sa pui incaltamintea murdara de glod a copilului tau pe incaltamintea altui copil, cu care trebuie sa imparti spatiul din dulap) 

5. Care este taxa lunara de achitat, de fapt? (La gradinita 168 se chita bonul de plata si de dorit este si achitarea fondului grupei, care constituie 100 de lei. cine nu vrea sa achite 100 de lei, cumpara hartie igienica, sapun lichid si nu mai stiu ce inca...)

6. Daca aduceti pentru copilul dvs un anumit lucru, acest lucru este al copilului dvs sau nu? (La gradinita 168 am dus canuta pentru fetita meam am ales una mai speciala, cu cap de leopard, si cu manerul in forma cozii de leopard, ca sa vada de departe care este canuta ei si sa aiba dorinta sa merga la aceasta gradinita, si pana la urma, ea a baut din canuta aceea doar in prima zi... ) 

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri, mi-ar fi de foarte mare ajutor. 

Partajează acest post

Link spre post
ihtus

A venit timpul sa-mi inscriu si pe cea mica la aceasta gradinita, am fost azi la doamna Valentina cu acest scop si m-am intristat de tot. Anul acesta vor lua copiii incepind cu 6 ani, doar grupa pregatitoare.

Idee nu am ce sa fac (((

Partajează acest post

Link spre post
ihtus

Ah da, citesc mesajele mele anterioare, si e scris inca despre profesoara de anul trecut. Exact un an in urma dupa vacanta de iarna clasa noastra a luat-o doamna Nina, e o binecuvintare si pentru parinti si pentru copii. Copiii o adora, a reusit sa aduca clasa la nivelul corespunzator si a acoperit toate golurile in cunostintele lor. Plus e foarte creativa si e pasionata de ceea ce face.

S-a imbolnavit acum citeva zile si copiii i-au scris biletele ca o asteapta :)

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum