angelli

Мальдивы

Postări Recomandate

angelli

А вот и мои фотографии и впечатления о нашей сказочной поездке на Мальдивах :girl_dance:

тут

Tаaaaaк хочу обратно туда :give_rose:

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ируля

Вау Супер!!! Рассказ завораживает. И фотки обалдеть! А вы не расскажете через какую тур фирму ездили и сколько в среднем стоит поездка?

Partajează acest post

Link spre post
Vicky

si noi am fost in luna mai in acelasi hotel Sun Island Resort and SPA :girl_wacko:

Partajează acest post

Link spre post
angelli

Fetelor mersi!!! Da, intradevar macar o data in viata, dar numaidecit trebuie de vizitat aceasta frumusete cit traim pe acest pamint. Si cind te gindesti cite alte locuri tot atit de minunate sint, aaahhh ce mult as vrea sa le vizitez pe toate!!! Dar la Maldive numaidecit ne vom mai intoarce cind vom avea iarasi posibilitatea! smile.gif

Вау Супер!!! Рассказ завораживает. И фотки обалдеть! А вы не расскажете через какую тур фирму ездили и сколько в среднем стоит поездка?

Спасибо :curtsey: ! А ездили мы через Holiday Service. Остались очень довольны! Там менеджер Марина очень нам помогла своими расказами и советами (она тоже отдыхала на островах). Насчёт цены, то два года назад мы платили где-то 1900$ с человека за 10 дней: чартерный рейс из Москвы, траснфер на гидросамолете, проживание в СуперДелюксе с питанием FullBoard. До и от Москвы добирались на поезде. Мы просто никуда не спешили и хотели сэкономить лишние деньги которые предпочли потратить на острове smile.gif Тогда у них были цены с этого сайта, так как они сотрудничают с этим роcсийским тур-оператором: http://www.ptsagency.ru/ Выбирайте прямой перелёт из Москвы и потом нажмите чтобы показали подробный прайслист со всеми категориями номеров и можете смотреть цены в доларах или евро. Плюс к этим ценам мы дополнительно заплатили по 30$ с человека за услуги посредничества. Хотя сейчас уже вижу что цены выше tongue.gif

завидую белой завистью :)

но уверена что скоро туда поедем...главное сильно захотеть...и тогда все получится....ведь так же ?;)

А вообще моя мечта это Бора Бора.....ммммммммм..

.уже 3 года мечтаю :) Но это очень далеко... :) Думаю Бора Бор похожи на Мальдивы.....

Ирина, конечно у вас всё получится и вы обязательно сьездите и на Мальдивы, и на Бора Бору! Я тоже очень верю что когда что-то очень сильно хочешь, то оно обязательно сбудется! :curtsey:

Editat de Натка

Partajează acest post

Link spre post
dya

Da magazine acolo sunt???

Partajează acest post

Link spre post
Vicky
Da magazine acolo sunt???

In hotel sunt magazine de suveniruri , duty free cu parfumuri , produse SPA , duty- free la aeroport , si pe insulele unde traiesc localii daca mergeti in excursie sunt magazine mici care vind orice .

Partajează acest post

Link spre post
LIUDASHKA

angelli,

e super articolul tau si pozele...e extraordinar!!! chiar e visul meu sa merg acolo si cred ca nu e chiar irealizabil ;) suntetsi bravo ca ati organizat asa o calatorie in rai ;)

angelli, spune-mi te rog, care este sezonul? presupun ca e iarna...dar cum crezi, in luna mai se ofera vacantse in Maldive?

Partajează acest post

Link spre post
Vicky
angelli,

angelli, spune-mi te rog, care este sezonul? presupun ca e iarna...dar cum crezi, in luna mai se ofera vacantse in Maldive?

Iti raspund eu ok ? :xm_01:

Defapt se spune ca sezonul pentru Maldive e 365 zile pe an, dar sansa ca nu va ploua deloc e mai mare iarna. In luna mai se ofera desigur vacante, noi am fost in mai 2008 , a plouat 1-2 ori cite 10 minute la amiaza, si imediat dupa a iesit curcubeul si soare din plin .

Partajează acest post

Link spre post
LIUDASHKA

Vicky,

mersi mult pt raspuns prompt! daca nu te superi, mai am intrebari:

- nu stii sunt hotele in Maldive care au oferte All Inclusive (a la Turcia)? mi se pare mai avantajos asa ceva, sau cel putin Full Board...

Editat de LIUDASHKA

Partajează acest post

Link spre post
irusea2008

Cit e de frumos ...asta da odihna...cit a durat zborul???pentru ca eu tare ma tem de zbor...dar si pina acolo???

Partajează acest post

Link spre post
Vicky
Vicky,

mersi mult pt raspuns prompt! daca nu te superi, mai am intrebari:

- nu stii sunt hotele in Maldive care au oferte All Inclusive (a la Turcia)? mi se pare mai avantajos asa ceva, sau cel putin Full Board...

Nu stiu daca exista all inclusive , poate sunt undeva dar nu e atit de popular ca in alte destinatii, noi am mers cu demipensiune .

Cit e de frumos ...asta da odihna...cit a durat zborul???pentru ca eu tare ma tem de zbor...dar si pina acolo???

Zborul e lung, depinde pe unde zburati tranzit si cit asteptati in aeroport.

Noi am zburat tranzit prin Doha , Qatar - 5 ore pina acolo si apoi vre-o 6 ore pina in Male . Cam minimi 11-12 ore de zbor ( fara timpul in tranzit ) .

Editat de Натка

Partajează acest post

Link spre post
Anushka

Si daca nu e secret cit v-a costat o astfel de placere? :xm_01:

Partajează acest post

Link spre post
LIUDASHKA

Fetelor,

spuneti-mi va rog cum, unde si in cat timp se perfecteaza viza pt Maldive? Mersi

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator **Ангелина**

Cetatenii Republicii Moldova n-au nevoie de viza pentru odihna la Insule Maldive.

Pentru intrare in tara aveti nevoie de :

Pasaport strain valabil minimum 3 luni din data intrarii in tara

Bilet de avion , sa fie indicata data de intoarcere

Vaucer turistic

Banii 50-100$ pentru o ziua de sedere

Calatorie placuta :smile:

Partajează acest post

Link spre post
angelli

De cind nu am intrat in aceasta tema!!! Vicki, mersi mult ca ai raspuns tu la intrebari, caci eu nici nu stiam ca aici mai intra cite cineva :girl_impossible:

Iata ce pot eu sa ma adaog la toate cele spuse mai sus. Referitor ca e nevoie sa arati 50-100$ pentru o zi de shedere nu am fost la curent. Dar se mai schimba timpurile si regulile si poate acum a aparut aceasta restrctie. Noi nu prea am luat bani de cheltuiala, caci la noi era full board, adica minkarea de 3 ori pe zi si restul cehltuielilor le-am achitat cu cardul Visa. Am luat doar pentru "ceaevie" si alte cheltuieli de drum.

Noi am plecat la Moscova cu trenul. Asa ca doua zile tuk tuk inkolo si doua zile inapoi :girl_wacko: Iar zborul e vreo 7-8 ore mi se pare. Am zburat cu Transaero si la drumul inapoi avionul a intirziat cu 5 ore , asa ca majoritatea calatorilor care au venit la Moscova cu avionul au scapat zborurile lor si nimeni nu le-a restituit banii. Au fost nevoiti sa replateasca 200-300$ pentru un bilet nou la avion. Asa ca cel mai bine daca plecati la Moscova cu avionul, mai bine nu riscati sa luati zborul inapoi din Moscoa in aceeasi seara, sau luati un zbor tirziu ca sa aveti timp in caz ca se retine avionul din Maldive. Am scris aceasta deaorece am inteles ca asa incidente se intimpla des cu Transaero!

Referitor la all inlcusive, la noi pe insula erau all inclusive si mi se pare ca si in alte hotele tot este. Doar ca parerea mea si a celor care au procurat all inclusive e ca nu face! Caci e total diferit de Turcia si Egipt! Aici chiar avind all inclusive ai doar un restaurant si unul sau doua baruri unde poti beneficia de serviciile, da la restul va trebui sa platiti! Si diferenta de pret veti vedea ca e tot foarte mare de full board (mincarea de 3 ori pe zi) si all inclusive. Citeva sute de dolari, pe care noi nici jumatate nu am le-am cheltuit pe loc pe bauturi complementare! Ei si inca noi din Moldova ne-am luat tetrapacuri cu sucuri diferite sa avem ce bea pe plaja si sa nu chletuim in plus, caci pe loc preturile is cam scumpusoare la bauturi si sucuri!

Editat de angelli

Partajează acest post

Link spre post
Lidia26
Cetatenii Republicii Moldova n-au nevoie de viza pentru odihna la Insule Maldive.

Pentru intrare in tara aveti nevoie de :

Pasaport strain valabil minimum 3 luni din data intrarii in tara

Bilet de avion , sa fie indicata data de intoarcere

Vaucer turistic

Banii 50-100$ pentru o ziua de sedere

Calatorie placuta :girl_impossible:

aceasta doar daca ai deja cumparat bilete de avion si rezervat hotel?

din Moldova-Maldive unde se face escala?si daca este escala este nevoie de viza de tranzit pe undeva?

multumesc anticipat

P.S:noi vroiam sa facem cu escala la Dubai,dar din cate am citit e greu cu viza acolo....

Partajează acest post

Link spre post
Lady in Black

Si noi am fost in luna de miere in maldive, pe insula Kurumba. Ai dreptate, o data in viata merita sa mergi incolo. Pe plaja eram doar noi si plantele exotice, ca in filme... Intr-advar e Paradisul pe pamint..

Doar ca noi in 2005 am platit 3500 pt fiecare. Atunci cred ca de abia incepea sa fie populara la noi asa calatorie. Acolo ploua foarte puternic, iar peste 5 min e uscat, ca nici n-ai zice c-a plouat. Am facut diving la 20m adincime, o frumusete de nedescris. E lumina, ca si afara. Si am inotat alaturi de rechini, pisici de mare si broaste testoase de marimea noastra..

Eh, unde sint acele timpuri?..

Partajează acest post

Link spre post
Vicky
P.S:noi vroiam sa facem cu escala la Dubai,dar din cate am citit e greu cu viza acolo....

Daca nu iesi din zona de tranzit si daca te afli citeva ore doar ( parimi-se nu mai mutl de 10 ,dar mai bine verifica tu ) - atunci nu ai nevoie de viza tranzit .

Partajează acest post

Link spre post
Avrora

Девочки, не вздыхайте, все реально :) Откладывайте деньги, понемногу каждый месяц, лучше на счет в банке. И через 1-2-3 года (смотря по сколько откладывать) насобираете на поездку. Внимательно следите за предложениями - бывают "горящие предложения" , когда можно поехать на неделю за 2-3 тыс долларов (естественно включая перелет). Так 3 года назад мы попали по горящему предложению, воспоминания конечно неописуемые! Сказка! Сейчас откладываем деньги, чтобы через 2 года поехать снова.

Partajează acest post

Link spre post
Sparrow

держу в руках буклет от холидэй сервис: на одного человека 7 ночей- 8 дней в EMBUDU VILLAGE 3*, южный атолл

перелет, мед страховка и трансфер - 750 евро

как??

Partajează acest post

Link spre post
Irusick
держу в руках буклет от холидэй сервис
мне показалось БИЛЕТ - уже хотела поздравлять! :)

Если тип питания All - я бы согласилась

чем 5* в турции за 750 - то уж лучше 3* на мальдивах.

Partajează acest post

Link spre post
Sparrow

мне показалось БИЛЕТ - уже хотела поздравлять! :)

Если тип питания All - я бы согласилась

чем 5* в турции за 750 - то уж лучше 3* на мальдивах.

да, питание All, но меня смущает столь низкая цена, завтра позвоню узнаю

Partajează acest post

Link spre post
Pescadito

Din cite eu stiu hotelul respectiv nu lasa impresii bune la turisti

plus la asta acum in Maldive este low season, poate din motivul asta este mai ieftin

Dar oricum este foarte ieftin, cred ca la mijloc este o smecherie

pentru ca dupa calculele mele ca sa te odihnesti normal ai nevoie cam de 4000 euro pentru 2 pers (numai zborul costa cam 800 euro)

Partajează acest post

Link spre post
Настенька

цена хорошая, но подорительно-низкая, думаю, что лучше уточнить все нюансы в турагентстве.

Вот что пишут в интернете:

С мая по октябрь на Мальдивах непредсказуемая погода: высокая влажность, неспокойное море и кратковременные дожди.

Может из-за этого хорошая цена? Ну и плюс отель 3*...ALL на Мальдивах не тот, что в Турции, но конечно природу и впечатления не сравнить

http://www.lucky-mal...udu_village.php

Вера, почитай тут отзыв, пишут, что в стандарт румах нет горячей воды да и напитки платные

Editat de Натка

Partajează acest post

Link spre post
lina

eu nu am gasit pareri negative despre hotelul dat

in ceea ce priveste pretul eu am gasit inca acum 2 ani in urma, drept ca in peroada mai rece

Vera

poate ca plecare e din odessa?(eu altfel nu stiu)

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum