BabaYaga

Комнатные - Рождественский Цветок (Пуансетия)

Postări Recomandate

BabaYaga

Из-за оригинального цветка с прицветником пуансеттию (или молочай красивейший) часто называют "Вифлеемской звездой" или "Рождественским цветком". Естественно, что под Рождество ее активно используют в украшении интерьера.

12ff877859ef.jpg

Легенда тут

Мне стало интересно, среди наших форумчан кто то использует это растение в качестве украшения под Рождество?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
KaTeHa

Лен, к сожалению, в домашних условиях эта пуансеттия теряет свою деворативность. на моей памяти красных прицветников в домашних условиях не добивался никто. обычные зеленые листики. там очччень хитрые условия нужны....

так что, в качестве украшения на рождество, получается, одноразовое растение...

Partajează acest post

Link spre post
BabaYaga
Лен, к сожалению, в домашних условиях эта пуансеттия теряет свою деворативность. на моей памяти красных прицветников в домашних условиях не добивался никто. обычные зеленые листики. там очччень хитрые условия нужны....

Я так же читала что в домашних условиях нельзя добиться этой красоты. Поэтому после Рождества во всем мире эти цветы выбрасывают так как мы выбрасываем елки. Ты права, это одноразовое растение. Растение - традиция.

Partajează acest post

Link spre post
Natly

Моей пуансеттии 5 лет, кустик большой, жаль не могу показать. Он у меня цветет в начале лета, каждый год. Цветение обильном я б не назвала, но благодаря размерам "растюшки", выглядит очень даже ничего..

Partajează acest post

Link spre post
KaTeHa

хех, ради размеров я бы уж лимон завела, если честно.....

и не ядовитый, и цветы удивительные-ароматные, да еще и плодоносит...

Partajează acest post

Link spre post
BabaYaga
Моей пуансеттии 5 лет, кустик большой, жаль не могу показать. Он у меня цветет в начале лета, каждый год. Цветение обильном я б не назвала, но благодаря размерам "растюшки", выглядит очень даже ничего..

Цветет цветами или листьями красными?

Ты его тут покупала? По сравнению с первым цветом, в следующий года он беднее?

Пуансетия ядовитая? :girl_impossible: а что будет :unsure: ?

Partajează acest post

Link spre post
KaTeHa

все молочаи ядовитые:)

ничего не будет, если не пережевывать цветошек:)

Partajează acest post

Link spre post
Natly

Лимон у меня тоже лет 6 торчит, раздражает ужжжжассс! ни растёт ни дохнет. Позавчера отрезала верхушку и на переукоренение (если не сдохнет, не сезон же). И все равно жалко выбрасывать, но что делать!

Editat de Natly

Partajează acest post

Link spre post
Natly
Цветет цветами или листьями красными?

Ты его тут покупала? По сравнению с первым цветом, в следующий года он беднее?

Лен, он цветет желтинким, а прицветники (надеюсь так) в смысле верхних листиков - красные. Первое цветение не повторить. Я советую покупать заново или омолаживать. Моя растень мне дорога сама по себе. Сейчас она сбрасывает листву, а по идее должна цвести :) Я фине дала черенок укорененный летом, так вот он уже красненкий. Если хочешь могу дать и тебе, а то выбрасывать жалко, но и место дорого..

Покупала у нас, голландец.

Partajează acest post

Link spre post
Amanda

Вот у моей мамы он каждый год цветет, просто красавец!

Partajează acest post

Link spre post
Emerald

Это точно! Мне несколько лет назад подарили и помер быстро... :girl_impossible:

Partajează acest post

Link spre post
Vicky

Noi in fiecare an cumparam si cum incepe a lepada frunzele il aruncam . Am avut si rosu si alb si galben

Partajează acest post

Link spre post
BabaYaga
Noi in fiecare an cumparam si cum incepe a lepada frunzele il aruncam . Am avut si rosu si alb si galben

Eu nici nu am stiut ca este alb si galben. Vicky, arata pozele te rog.

Partajează acest post

Link spre post
Vicky

Da sunt , noi am avut iata in internet ce am gasit.

Poinsettias.gif

2091871120_4954a7d9b7.jpg

poinsettias.jpg

Lena poze sutn de anul tecut am de cautat mult pina le gasesc, mai usor fac poze cind cumpar anul acesta :girl_in_love:

Editat de vicky

Partajează acest post

Link spre post
BabaYaga

Vicky, dar care e traditia? Cine si cui daruieste? Unde se tine? Se pune ceva linga ea?

Partajează acest post

Link spre post
Vicky
Vicky, dar care e traditia? Cine si cui daruieste? Unde se tine? Se pune ceva linga ea?

aici e numita '' Steaua de Craciun '' , si e simbolul Sarbatorii CRaciunului , dupa traditie se tine pina pe 6 ianuarie cind e alta sarbatoare relgioasa aici - 3 imparati ( daca traduc mota-mo) , noi o tinem pina lasa frunzele . Se tine peste tot in oficii , magazine , hoteluri , restaurante . Deobicei se tine linga Adventskranz ( asa vad la toti cunoscutii aici si prin magazine etc ) , care tot e un simbol al Craciunului , sunt de diferite feluri si marimi, e o coroana de brad frumos ornamentata cu 4 luminari , incepind cu prima duminica din decembrie se aprinde cit eo luminare, astfel pina le aprinzi pe toate 4 e si Craciunului arata asa

1398-2.jpg

sau asa ^

Adventskranz.jpg

Daruiesc deobicei rudele , prietenii unor altora .

Partajează acest post

Link spre post
BabaYaga
Daruiesc deobicei rudele , prietenii unor altora .

aa, deci trebuie daruita? Nu se cumpara pentru tine personal?

Partajează acest post

Link spre post
Vicky
aa, deci trebuie daruita? Nu se cumpara pentru tine personal?

Ba da se cumpara si personal :) dar mai des vad ca se daruie .

Partajează acest post

Link spre post
BabaYaga
aici e numita '' Steaua de Craciun '' , si e simbolul Sarbatorii CRaciunului , dupa traditie se tine pina pe 6 ianuarie cind e alta sarbatoare relgioasa aici - 3 imparati ( daca traduc mota-mo) , noi o tinem pina lasa frunzele . Se tine peste tot in oficii , magazine , hoteluri , restaurante . Deobicei se tine linga Adventskranz ( asa vad la toti cunoscutii aici si prin magazine etc ) , care tot e un simbol al Craciunului , sunt de diferite feluri si marimi, e o coroana de brad frumos ornamentata cu 4 luminari , incepind cu prima duminica din decembrie se aprinde cit eo luminare, astfel pina le aprinzi pe toate 4 e si Craciunul

Кто то знает, у православных есть подобные традиции?

Partajează acest post

Link spre post
Dairish

Я никогда не слышала об этом.

Это католическое в основном.

А что касается пуансеттии. Возилась я с ней долго, потом устала бороться. То листья зелёные, красивые, но не цветёт, то цветы яркие, красные, а листья жёлтеют и осыпаются...

Мне проще купить каждый год, стоит у нас 2.99 евро :son3:

Partajează acest post

Link spre post
Vicky

Nu stiu , aici si catolicii si protestantii o cumpara :girl_in_love:

Iata Steauna mea anul acesta :da1:

e065cf979e0c.jpg

Nu stiu , aici si catolicii si protestantii o cumpara :da1:

Am intrebat cumatrii nostri greci - ortodoxi , la ei tot e traditia sa fie de Craciun .

Partajează acest post

Link spre post
Amanda

Одна из легенд о пуансеттии:

Одной бедной девочке и ее кузену нечего было принести в храм для украшения алтаря. Тогда дети решили нарвать хотя бы ветви придорожного кустарника. Это был скромный невзрачный букет, но когда девочка с любовью положила его у ног младенца Христа, он неожиданно расцвел. С тех пор растение стали называть «Цветы святой ночи».

Partajează acest post

Link spre post
Amanda

Вот моя на что способна была в этом году.

Выращена из черенка пуансетии моей мамы( оно у нее уже лет 7 как живет и без никаких усилий очень красиво цветет каждый год)

cef3b6279c87.jpg

Partajează acest post

Link spre post
Vicky

Waw, Aneta! bravo ca ai reusit , stiu ca e foarte complicat sa le faci sa supravetuiasca dupa Craciun , dar sa mai si infloreasca..

OFF : despre fialki , da te rog de celea care nu am, pe foto parea ca sunt putin mai deschise la culoare ca ale mele credeam ca e un pic alt soi :)

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum