Ianna

Vechile Si Noile Dureri De Cap

Postări Recomandate

Ianna

As fi foarte recunascatoare daca ma-ti putea ajuta. Durerile mele de cap au inceput de pe la 14-15 ani(de fapt de atunci le tin eu minte ).Deobicei se localizeaza in regiunea timplelor. Mai inainte aveau o forma mai usoara si nu erau foarte dese, acum au crescut in intensitate si sunt mai dese. Uneori le am si citeva zile la rind (2-3 zile), doar ca nu dureaza 24/24ore, seara ele trec (sub influienta medicamentelor) ca apoi in urmatoarea zi sa reaparea din nou. Cu ani in urma foloseam un simplu citramon si ma ajuta, acum folosesc Ketanov (spasmalgonul si tempalginul nu ma ajuta). Uneori am simptomele unui "deochi", o stare de greata si o somnolenta insotita de cascaturi ineterminabile. In cazurile acestea o pastila si un somn bun ma ajuta.

La madic ma-m adresat inainte de a ramine insarcinata (in2004),atunci am facut un test Doppler si mi-au spus ca cauza durerilor de cap e insuficienta de oxigen la creier.Alte aparate nu am trecut. Daca tin bine minte mi-au prescris Bilobil, ceva magneziu si niste proseduri de incalzire la ceafa ( electrofarez- corect?).Plus la acestea am scolioza toracica si medicul mi-a spus ca si aceasta afectiune isi are rolul ei in durerile mele de cap, dar mi-a recomandad consultatia ortopedului.Acesta mi-a spus ca e forma usoara de scolioza(de la pozitia incorecta de a sta) si sa nu-mi fac griji.

Acum ma gindesc sa merg iarasi la medic ,dar as dori si parerea voastra. Poate pina ajung la medic sa trec singura niste aparate?Care?Daca se poate, as vrea sa-mi recomanda-ti si pe cineva.

Multumesc anticipat. :girl_impossible:

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Amanda

Buna!

Din 2004, pina 2008, a trecut deja miltisor timp.

Demult a venit timpul sa faci in control si sa primesti tratamentul.

In general, cu asa probleme de cefalee si de insuficienta oxigenarii creerului se face tratamentul profilactic de 2 ori pe an: toamna si primavara.Sa stii ca Ketanovul nu e iesirea din situatie, in plus mai da si deprindere.El poate si scoate durerea ca simptom, dar nu inlatura cauza ei.

Ce pot sa tecomand, inainte de a pleca la neurologul tau, poti sa faci radiografia cervicala si toracala, Doplerul vaselor intra si extracraniene.Cu rezultatele te adresezi la medic, care va trebui sa stabileasca daca e migrena sau totusi o insuficienta vertebro-bazilara.

Editat de Amanda

Partajează acest post

Link spre post
KRISTY

Mersi Aneta!!! am aceeaşi problemă....doar că urmez periodic Phezam .....pentru alimentarea creerului cu oxigen...

Partajează acest post

Link spre post
Amanda
Mersi Aneta!!! am aceeaşi problemă....doar că urmez periodic Phezam .....pentru alimentarea creerului cu oxigen...

Daca vezi efectul, inseamna ca e destul Fezamul.

Partajează acest post

Link spre post
Ianna

Multumesc pentru informatie. Am facut deja examenul Doppler, mi-a spus ca situatia e mai buna decit acum patru ani.Urmeaza sa fac un control al tensiunii intracraniene, si apoi se va vedea mai exact ce tratament sa primesc.

Posibil sa mai revin cu informatii si intrebari. Uneori mai multe pareri ajuta.

Partajează acest post

Link spre post
Amanda

Cu placere!

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum