Postări Recomandate

iulicica

neuropatolog nea prescris neuroheel si pantogam.copilul se poarta bine numai ca nu doarme strins si tresare in somn.ma intereseaza actiunea pantogamului.cineva ia dat copilului sau?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Katrina

Я своему даю курсами, для активизации какого то участка мозга, отвечающего за развитие речи, помогает.

Partajează acest post

Link spre post
Amanda

Вот кратко:Ноотропное средство, обладает нейрометаболическими

, нейропротекторными и нейротрофическими свойствами. Повышает устойчивость мозга к гипоксии и воздействию токсичных веществ, стимулирует анаболические процессы в нейронах, сочетает умеренное седативное действие с мягким стимулирующим эффектом, обладает противосудорожным действием, уменьшает моторную возбудимость с одновременным упорядочением поведения. Повышает умственную и физическую работоспособность.

В какой дозе назначили?

Partajează acest post

Link spre post
iulicica

am comandat la farmacie praf.in pliculete.cite 1 de3 ori pe zi.o luna.descrierea ma socat.sunt pe ginduri...poate sai dau doar neuroheel :smile:

Partajează acest post

Link spre post
Amanda
am comandat la farmacie praf.in pliculete.cite 1 de3 ori pe zi.o luna.descrierea ma socat.sunt pe ginduri...poate sai dau doar neuroheel :smile:

de ce te-a socat.

el are actiunea asemanatoare cu nootropil sau piracetem, e mai mult beneficiu decit risc.

Nu se da la copii daca au convulsii sau datele EEG rele.

Partajează acest post

Link spre post
Ponka

Fetitei mele i-au prescris Pantogam, am avut de trecut si noi 2 cursuri, la al 2-lea, sincer, am dat doar 2-3 zile, fetita era foarte agitata si nu putea adormi.

Partajează acest post

Link spre post
Emerald

Noi am primit Pantogam, de 2 ori...adica cite o luna de 2 ori, deasemenea pt a stimula hranirea creierului (sau ceva de genul asta) si a dormi mai bine. Efecte adverse nu am observat.

Partajează acest post

Link spre post
Irinka

I-a prescris medicul si baiatului meu acest preparat, am trecut un curs si nu am vazut ceva efecte adverse dar sa fiu tare sincera nici nu am inteles la ce ia prins bine. Noi am luat Pantogam, deoarece plingea si se enerva foarte des. Crizele s-au mai rarit insa nu au incetat, cred ca trebuie sa mai fac o consultatie la neurolog si poate mai trebuie un curs de lecuire?

Partajează acest post

Link spre post
fila
Я своему даю курсами, для активизации какого то участка мозга, отвечающего за развитие речи, помогает.

нам тоже для этого периодически назначают, только толку я не вижу (но я не врач). Зато какашки химией пахнут - жуть!

Partajează acest post

Link spre post
Katrina
нам тоже для этого периодически назначают, только толку я не вижу (но я не врач). Зато какашки химией пахнут - жуть!

Я толк вижу, но помимо пантогама назначают, триампур и цинарезин, цинарезин-1мес. пантогам-2мес. после чего курс уколов кортексина+занятия с логопедом включающие в себя массаж лица, языка и спец. гимнастику.

Сын в 3года говорил как двухлетний, сейчас уже и стихи знает(на рум. яз. тоже) и песни поет, очень быстро все запоминает, усидчивость появилась и желание общаться с окружающими.

Partajează acest post

Link spre post
HasK

мы тоже давали 2 курса...ребёнок перестал вздрагивать во сне и бородка перестала трястись...

Partajează acest post

Link spre post
Marinka2007

мы тоже пили пантогам в 4 месяца, 2 месяца назад тоже назначали но мы так и ничего не пили. почитав вас жутко как-то стало..... призадумалась, может стоит попить разве назначала. правда невропатолог сказала лучше пить его когда похолодает.

Partajează acest post

Link spre post
HasK
мы тоже пили пантогам в 4 месяца, 2 месяца назад тоже назначали но мы так и ничего не пили. почитав вас жутко как-то стало..... призадумалась, может стоит попить разве назначала. правда невропатолог сказала лучше пить его когда похолодает.

вы по ребёнку смотрите...если он и без пантогама себя прекрасно чувствует, то может и не надо...или ещё к одному специалисту сходите...

Partajează acest post

Link spre post
Sirius

Очень многим деткам назначают его, и мы пили. Кстати с нервохиллом. Только у нас была обратная реакция. Ребенок не мог уснуть по 5 часов, ему 1 месяц был. Врач сказала, такое бывает, но редко. Это просто, чтобы вы знали, если что

Partajează acest post

Link spre post
Katrina
Очень многим деткам назначают его, и мы пили. Кстати с нервохиллом. Только у нас была обратная реакция. Ребенок не мог уснуть по 5 часов, ему 1 месяц был. Врач сказала, такое бывает, но редко. Это просто, чтобы вы знали, если что

Когда сыну было 2,5 года невропатолог из 1пол. назначила впервые пантогам, но еще с чем то, после чего сын вообще спасть перестал, весь день носился по квартире как заведенный, перелечивались потом.

Но у другого врача, курс лечения прошел нормально, пантогам редко назначают без каких -либо других лекарств, нужно учитывать особенности ребенка, причем позже 16.00 его вообще не дают.

Partajează acest post

Link spre post
Lucyca

Noi tot am primit 2 cursuri de pantogam cite o luna incepind de la o saptamina de viata caci tresarea prin somn si ii tremurau minutele si piciorutele efecte negative nu am observat din contra acum avem trei luni si doar uneori tresare prin somn picioarele nu-i mai tremura cit si minutele foarte rar.Daca neurologul scrie atunci trebuie pentru ca copilul sa nu ramii in dezvoltare.

Partajează acest post

Link spre post
Танюсик

Noua tot ne-au prescris Pantogam (sau Antistresin, la farmacie prin comanda am facut) o luna jumate sa il primim, plus Nervoheel.

Copilul la inceput tresarea prin somn, barbita tremura mai des, era excitabila, acum observ ca prin somn nu tresare asa de des, daca se intimpla atunci foarte rar.

Pantogam ne-a fost prescris cite un paketel o luna jumate sa-l primim, Nervoheel - a luna cite 1/3 de pastiluta.

In ultimele 2 zile copilul refuza total meicamentele, incerc shi prin sticluta cu lapte amestecat, cu pipet, cu lingurita.. il scuipa pe tot shi nu vrea sa-l inghita.

Am hotarit sa fac o pauza de 3 zile shi apoi sa incep din nou sa il dau, sau deja sa vad ce ne spune neurologul

p.s. copilul a avut hipoxie la nashtere, shi medicii au mai scris hipotrofie (era prea mica pentru termenul la care am nascut, avea doar 2600gr la 36 saptamini)

Noi am fost la Railean Melania, spitalul nr. 1.

Partajează acest post

Link spre post
~Cristinel~

noi am primit pantogam si fenobarbital...panto

gam pentru stimularea creerului iar fenobarbitalul pentru linistire...reactii negative nu am observat...este mai linistit si doarme mei bine-noaptea...dar ziua cum nu dormea nici nu doarme...succes si sanatate...

Partajează acest post

Link spre post
KRISTY

нам невропатолог назначил курс Пантогамом - 1 месяц и Нервохилом следующий месяц... после 3 месячной паузы принимаем опять нервохил - очень довольна эфектом как первым так и вторым.....стал более спокойный и внимательный...

Partajează acest post

Link spre post
Lady in Black

Si noua ne-au prescris o luna, pachetele de 3 ori pe zi. Noua la UZI ne-au gasit 2 cheaguri de singe in capusor, si ne-au prescris pt asta, ca sa ajute sa se absoarba mai repede. Nu cred ca-i face ceva rau. Eu i-am dat si fiicei mai mari pe la 5ani Pantogam pastile, ne-a prescris neurologul pt ca era foooaaarte nrvoasa. Iar peste o luna era blinda si calma ca un mielusel..Evident ca in tratament nu era doar Pantogam, dar stiu sigur ca si acesta a avut un efect benefic..

Partajează acest post

Link spre post
Xiqy
Я толк вижу, но помимо пантогама назначают, триампур и цинарезин, цинарезин-1мес. пантогам-2мес. после чего курс уколов кортексина+занятия с логопедом включающие в себя массаж лица, языка и спец. гимнастику.

Сын в 3года говорил как двухлетний, сейчас уже и стихи знает(на рум. яз. тоже) и песни поет, очень быстро все запоминает, усидчивость появилась и желание общаться с окружающими.

Da la ce medic ati fost, Katrina?

Partajează acest post

Link spre post
Orange Mood

нам тоже в свое время не раз назначали пантогам в компании с нервохелем, циннаризином и проч. честно говоря, большой разницы не почувствовала (( такое впечатление, что все подобные препараты и успокоительные просто "не берут" моего ребенка (((

Partajează acest post

Link spre post
diunik

И нам прописали Пантогам на месяц но когда начали принимать, малыш стал плохо спать и я остановилась. Может надо было давать до конца? А кто принимал скажите пожалуйста если мы приготовили парошок месяц назад и он так стоял можно после этого его принимать или придется заказать другой?

Partajează acest post

Link spre post
Amanda
или придется заказать другой?

у порошков годность 10 дней

Partajează acest post

Link spre post
natatusik
И нам прописали Пантогам на месяц но когда начали принимать, малыш стал плохо спать и я остановилась.

Пантогам следует принимать в первой половине дня.

Мы тоже прошли курс, но у нас был пантогам+сонапакс+ми

кстура с цитралью в небольших дозах, т.к. ребенок очень плохо шел на контакт с окружающими, не хотела играть с детьми на детских площадках и всего боялась.

Лечение я устроила косплексное: препараты пантогам+сонапакс+ми

кстура с цитралью плюс занятия в развивашке у Олеси в Кедеме и ежедневные прогулки плюс поездка на море.

Результатами я довольна.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum