YaKa

Как выбрать школу? Mergem la anul viitor la scoala.

Postări Recomandate

Gulica

As vrea sa ridic tema. E problema actuala pentru familia nostra.

Ar putea cineva sa ne informeze care este procedura de inscriere la liceu?!

licuşor, ce decizie ati luat?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
kre
Mersi Liuda. Aşi vrea şi eu să dau de un profesor bun, dar să ştiu la sigur că intră în contact cu copii uşor, e răbdător. Nu mă interesează numai ca profesor, ci şi ca om. La liceul Berezovsky o vecină de a mea a dat fetiţa, nu ştiu ce impresii are, doar ştiu că altă vecină şi luat băiatul de acolo, motivul tot nu-l cunosc. De şcoala 83 la fel nu ştiu nimic, mă voi interesa.

Eu am invatsat in 83, la profesoara Lilia Morozov, nu stiu daca mai lucreaza acolo, dar era super. Stiu ca mai era doamna Frunza, tot profa buna. In Berezovski - doamna Bondarenco. Nu stiu daca doamnele mai lucreaza, dar am avut impresii bune

Partajează acest post

Link spre post
licusor
licuşor, ce decizie ati luat?

Încă nu am luat o decizie finală (dar din cauza crizei nu cred că în 2-3 ani vom ajunge cu traiul în Centru, va mai dura puţin) dar probabil Dănuţa va merge la Ginta Latină în clasele primare. Apoi vom vedea. Liceele din Centru ne vor lua minim o oră dimineaţa, e prea mult...

La Ginta LAtină merge în clasa întîi băieţelul unei cunoştinţe. Mi-a zis că e foarte mulţumită de profesoară. Altă cunoştinţă are copil în clasele mai mari şi nu e prea mulţumită , a zis că se face puţină carte. Nu ştiu ce să cred...

Dar unde e şcoala 83?

Partajează acest post

Link spre post
Gulica
Încă nu am luat o decizie finală (dar din cauza crizei nu cred că în 2-3 ani vom ajunge cu traiul în Centru, va mai dura puţin) dar probabil Dănuţa va merge la Ginta Latină în clasele primare. Apoi vom vedea. Liceele din Centru ne vor lua minim o oră dimineaţa, e prea mult...

La Ginta LAtină merge în clasa întîi băieţelul unei cunoştinţe. Mi-a zis că e foarte mulţumită de profesoară. Altă cunoştinţă are copil în clasele mai mari şi nu e prea mulţumită , a zis că se face puţină carte. Nu ştiu ce să cred...

Dar unde e şcoala 83?

Da... E dificil.

Noi ne-am mutat aproape doi ani in urma de la Buiucani la Ciocana. Baiatul merge la gradinita 215 (31 august colt cu Lazo). Nu l-am mai schimbat la Ciocana ca el se obisnueste greu cu oameni noi. Dar ne vine foarte complicat sa-l ducem incolo. Deaceia cautam ceva mai aproape. Ginta Latina e cea mai apropiata scoala de casa noastra. Acolo a mers si fiica noastra mai mare anul trecut. Dar asa s-a primit c-a fost la scoala doar o zi, fiind-ca n-am gasit limba comuna cu directorul.

Posibil ca nu ma dus capul cum sa ma apropii de director, dar ea mi-a plasat fata care avea media 9 in clasa in care media elevilor era de 5 si ceva, copiii "s-au laudat" ca clasa lor e luata la evidenta la minister. Cind am cerut sa fie schimbata in alta clasa directorul ne-a declarat ca trebuie sa fim multumiti ca ea in genere ne-a primit copilul la scoala si n-a lasat-o in drum. Ne-a privit ca pe niste microbi.

Atunci am avut noroc c-am aflat de Gaudeamus si taman ei au clasa a noua care ne trebuia.

Scoala 83 se afla pe strada N.M. Spataru 13/3, aproape de str.I. Vieru

Partajează acest post

Link spre post
licusor

Mda Gulica m-ai pus pe gînduri... Mult înseamnă deci să găseşti şi "limbă comună " cu directoarea. Dar nu tre să vă pară rău, din auzite Gaudeamus e un liceu foarte puternic, unde întradevăr se face carte. Acolo studiază fiica unei cumătre şi a zis că nici nu se compară cu şcoala unde a învăţat mai înainte.

Partajează acest post

Link spre post
Gulica

Da, despre Gaudeamus e corect. Dar pin in clasa a noua trebue sa si ajungem cu baiatul, si asta e problema! Pentru ca daca n-ai baza n-ai ce cautala Gaudeamus

Partajează acest post

Link spre post
Sandrina

Scoala 83 se afla pe strada N.M. Spataru 13/3, aproape de str.I. Vieru

Eu tot ma gindeam la scoala aceasta p/u baietii mei,dar e scoala primara,apoi iarasi trebuie sa-i caut liceu. :curtsey: ..imi pare cam mult p/u copil... greu s-a acomodat cu gradinita...Acum are multi prieteni,ma gindeam sa intreb mamicile la ce scoli isi vor da puii..poate ne orientam.. :heat:

Partajează acest post

Link spre post
Derya

Buna tuturor! Sunt mamici ai caror copii invata la sus-discutat liceul Moldo-Turc? Asi vrea sa aflu cit mai multa informatie despre acest liceu. Am sa va fiu foarte recunoscatoare.

Partajează acest post

Link spre post
orizont75

plata la liceul moldo-turc este de 1600 euro nu 600 plus mincarea si meditatiile e scump dar face

Partajează acest post

Link spre post
Irinka
plata la liceul moldo-turc este de 1600 euro nu 600 plus mincarea si meditatiile e scump dar face

Sa inteleg ca aceasta taxa este pentru an de studiu?

Ce intra in aceasta suma?

Partajează acest post

Link spre post
masha

Для первоклашки самое главное не насколько крутая школа а насколько сильна его первая учительница, а вот после 4-го класса надо будет думать про уклон и выбор сильного лицея. Моя дочь учиться в лицее Джинта Латина идет во второй класс, учительница у нас супер, строгая и требовательная, спуску детям не дает. А директор, да странная, но мы с ней как то не сталкиваемся.

Partajează acest post

Link spre post
Nicole

Sunt absolventa liceului Gh.Asachi si sunt mindra de acest fapt, insa constat cu regret k multe s-au schimbat in acest liceu shi cu parere de rau, predominant in defavoarea elevilor.

Partajează acest post

Link spre post
Darnat

Caut o adevarata profesoare de clasele primare intr-un liceu din centul orasului :smile:

Partajează acest post

Link spre post
KRISTY
Caut o adevarata profesoare de clasele primare intr-un liceu din centul orasului :girl_impossible:

Nu vă supăraţi + pot să mă alătur şi eu acestei teme...la anul şi noi suntem şcolari....

Partajează acest post

Link spre post
Darnat
Nu vă supăraţi + pot să mă alătur şi eu acestei teme...la anul şi noi suntem şcolari....

Nici o problema, care sunt planurile unde ati prefera sa va inscrieti??

Partajează acest post

Link spre post
KRISTY
Nici o problema, care sunt planurile unde ati prefera sa va inscrieti??

dorim lîngă casă ( la Rîşcanovca + avem alături Creangă, Socrate şi mai probabil că la ele vom merge) şi deaceea sper că poate cineva ne recomandă profesori de acolo....

dar pe altă parte după cum văd suntem practic primile mămici care din timp caută.....să ştii că şi tema Şcoli particulare am deschis, dar pînă la urmă aşa şi nu am decis sută la sută....

Partajează acest post

Link spre post
Silviana

всем здравствуйте ,меня тоже очень волнует эта тема ,вот не знаю куда отдать ребенка ,то школы дорогие ,то отзывы плохие

знаю что уже после нового года надо куда-то записаться,живем мы в районе жд вокзала ,может знает кто хорошую школу в этом районе?

проблема в том что ребенок никак не хочет учить молдавский как бы мы не старались , несмотря на то что в садике посещает молдавскую группу.спосибо.

Partajează acest post

Link spre post
Markisa

всем привет!!!!!!!! Нашла волнующую очень тему........ нам тоже осенью в школу..... Мы живем на Чеканах недавно, поэтому не знаю ни школы, ни учителей, да и знакомых не так много в этом районе, в основном у всех уже детки взрослые!!!! А с этими гриппами и всем остальным не хочется пользоваться транспортом каждый день, да и ребенку лучше нормально позавтракать , чем каждый день таскаться куда-то далеко на учебу, все таки утром и вставать тяжело, и суета большая в городе!!!!! Но я ищу школу румынскую, хотя как я понимаю с русскими школами намного легче, и почему то даже на этом сайте больше русскоговорящих мамочек переживающих за своих деток!!!!!!!!!!!!!! Прошу кто-что знает делитесь мнениями!!!!

Masha, подскажите где находится лицей Джинта Латинэ?

Editat de Markisa

Partajează acest post

Link spre post
Gulica

Ginta Latina se afla pe strada Alecu Russo, cam pe la subterana.

Partajează acest post

Link spre post
Darnat

cineva are copii ce merg la liceul Mihail Sadoveanu ce se afla linga Universitatea sportiva (circ)

Partajează acest post

Link spre post
melek

1600? şi plus 600 pentru mınkare şi meditatii?

e skump :curtsey:

am auzit ka ın şcoala moldo-turc ramın şi pe noapte au şi paturi aşa e!!!

Partajează acest post

Link spre post
vitmarys

Baietelul meu merge anul acesta la scoala. Caut in sectorul Ciocana o profesoara demna de profesie. Ma adresez mamicilor care au copii in clasele a 4. VA ROG FRUMOS sa ne impartasiti parerile si experienta Dra despre profesoara si din ce scoala este. Ma deranjeaza ca se pune accentul pe bani in prezent si se traumeaza psihologic copii incepind cu clasele primare. VA MULTUMESC ANTICIPAT!

Sectorul Ciocana si Centru Ce profesoara me-ati recomanda?

Partajează acest post

Link spre post
Pupy

Noi mergem in clasa intii, dar nu ne-am hotarit pina la urma sa mergem la liceul M. Eminescu sai N.Iorga de la Botanica?

Poate imi recomanda cineva? Please :friends:

Partajează acest post

Link spre post
lapocica

si noi in septembrie mergem la coala la liceul I.Creanga,cine stie un profesor bun poate ne recomandati :curtsey:

Partajează acest post

Link spre post
Darnat
Baietelul meu merge anul acesta la scoala. Caut in sectorul Ciocana o profesoara demna de profesie. Ma adresez mamicilor care au copii in clasele a 4. VA ROG FRUMOS sa ne impartasiti parerile si experienta Dra despre profesoara si din ce scoala este. Ma deranjeaza ca se pune accentul pe bani in prezent si se traumeaza psihologic copii incepind cu clasele primare. VA MULTUMESC ANTICIPAT!

Sectorul Ciocana si Centru Ce profesoara me-ati recomanda?

noi vom merge la Gh. Asachi, la moment facem pregatirele pentru testarea din iunie, daca te intereseza poti sa-ti dau mai multe detalii

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum