Vizitator Черная Кошка

Устами младенца :)

Postări Recomandate

PIX

Сегодня малый выдал - обуваюсь в коридоре и спрашиваю его

- куда папа идет?

- На габоту

- А что делать там будет папа?

- Деньги собирать!

Еще он стал очень культурным, например утром чихнул - я говорю - Будь здоров, он мне - спасибо папочка.

Вчера сижу на стуле на кухне - он пройти хотел - говорит - папусти меня пожалуста...)

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
DeKaFe

У нас вчера вечером после 9 выключили свет. И вот сидим мы на кухне при свечах и на окне виднеется тень от дерева. Дени показывает пальцем на окно. Я говорю ему - это тень от дерева. Дени папе - папа, пикинь деево! (папа, прикинь дерево).

Partajează acest post

Link spre post
ATI

Astazi seara dupa cina fiul a mincat o suseta din ciocolata si citeva bucati au cazut pe masa, iar el o striga pe bunica si-i spune: Bunica, poti sa maninci acum! :acute: (sa precizez ca inainte de aceasta nu a vrut sa-i dea bunicai sa guste! :4tivo: )

Partajează acest post

Link spre post
Beta-n
И у нас та же история :acute: Чуть что, спасибо, мамочка!

Даже перед окружающими неудобно, думают вымуштровала дочку :4tivo:

:shok::cry::cry:

а у Алики новая фишка, она вместо благодарности поклон отвешивает, такооой театральный, руку к груди прижимает, другую отставляет в сторону и кланяется в пояс! Басков отдыхает.

на днях к папе: папа можно я буду звать тебя ОТЕЦ?

- а зачем?

- ну мне очень нравиться как это звучит!

тоже недавно:

- мама кто такой кенгуру?

- животное, которое прыгает и носит детенышей в сумке на животе.

- а почему не в слинге?

Partajează acest post

Link spre post
Cris123

Dejunul.Trebuie sa manince cashuta dar se uita cu pofta la cirnat (ar minca toata ziua):

-Mama,vreau cirnat!

-Maninca cashuta si dupa asta cirnat.

-Mama vreau acum cirnat!

-Nu se poate.

M-a tot rugat sa-i dau pina cind a inteles ca trebuie sa manince casha.Dupa ce a mincat, ii dau o bucatica de parizier.Copilul,buc

uros:

-Ce bucatica interesa-a-a-anta!

:kiss2:

Partajează acest post

Link spre post
Vicky

L-am asezat pe copil la masa pentru maturi la prinz,si intimplator ii presa putin piciorusul alt scaun,el mi se jeluie:

Mama (ma) dor ciorapii!!!!!

citim cartea gogoasa,ii arat pe desen de mai mutle ori ca aceasta e gogoasa,cind il intreb cine e aceasta,imi spune : CARTOFUL!!!! (cartoful curatat)

Citim o carte unde era ilustrat un urs cu un vas de miere in brate si o laba murdara de miere.eu intreb fiul :

Ce face ursul?(in speranta sa aud: maninca!)

Fiul imi spune: KAKA!!! Nein,nein,nein(nu,nu

.nu in germana) mina-lingura!

( cine nu a inteles raspunsul e ca ursul procedeaza urit,nu cu mina,trebuie sa folsoeasca lingura) :ireful1:

Partajează acest post

Link spre post
Amanda
Детки когда начинают говорить, так забавно их слушать :P

Мы пока говорим только мама, поэтому похвастаться перлами увы не могу.

Рассказывайте вы, у кого детки по говорливее, что и как говорят, какие слова придумывают.

A mea la 1 an si 3 luni auzind cum verbeam cu o cumatra despre celulita,pina acum umbla si spune celulita atatind la poponeta))))),acum la 1 an si jumatate spune foarte multe cuvinte interesante))))

Partajează acest post

Link spre post
Beta-n

сегодня в обед кладу детей спать, они балуются.

ругаюсь: если , сейчас же не ляжете в постель, оба получите по попе. Алика быстро забирается под одеяло, а Данил продолжает ползать по полу. Ругаю уже одного Данила и обещаю пошлепать.

Алика с невинным видом, хлопая глазками: мамочка, ты абсолютно права, наверное так и придется сделать.

вот, коза!

Partajează acest post

Link spre post
Tory

Расскажу, про себя историю. Было мне года 3, не больше.

Приходим мы в гости к маминой подруге, а у той гостит ее мама.

Начинает эта тетечка сюсюкать со мной: "ой ты моя любушка...."

я: - Я не Любушка, я - Вика.

Тетечка, кстати, непонятливая попалась. Пришлось ей несколько раз напоминать, что меня зовут Вика, а не Любушка :mosking:

Ну еще одну расскажу, опять же про себя. Любимый семейный анекдот. Постоянно меня в краску вгоняют. Мне еще 3-х не было и однажды случилась ночью "катастрофа" (очень редкий случай со мной) - постелька оказалась подо мной мокрой. Я просыпаюсь и говорю маме: "Мама, я кажется вспотела". :pardon:

Partajează acest post

Link spre post
Cris123

Tory,своим рассказом ты мне напомнила забавную историю из жизни моего мужа когда он был маленьким мальчиком,которую рассказала мне свекровь. Расскажу на румынском так как при переводе потеряеться,таскать,

главный прикол.

Trebuie sa mentionez ca soacra mea este profesoara de limba si lit. romana si intotdeauna avea in casa multi vizitatori, unii nu prea doriti.Deci,ii vine in vizita o doamna despre care se shtia ca are,sa zic asa, succes la barbati)).Era vara, cald, sotul meu avea vre-o 3 anisori si fugea prin ograda in maiouas si fara chilotei...Soacra-mea discuta cu doamna respectiva,sotul meu asculta curios ce vorbesc ele acolo si la un moment dat se apropie de doamna in cauza si aratind la "cocoshel" ii zice:

- VREI COCOSHELUL?

-NU,zice doamna shocata.

El iarashi intreaba))):

- VREI COCOSHELUL?

- NU, NU VREAU, zice ea.

La care el zice shmecher:

-VREI-VREI-VREEEEI!!!

:lol:

Partajează acest post

Link spre post
licusor

Vreau să scriu căteva pirle de-ale fetiţei mele.

Dănuţa la 1,4 ani. O învăţ să spun cuvîntul "mămica", ea însăşi răspunde "mama". După cîteva încercări, răsuflă din greu, se uită la mine mirată şi spune răspicat "Lilia".

Nuţa la 1,8 ani. Aude că eu spun pernele, păpuşile şi a tras concluzia că toate cuvintele au terminaţia -le, astfel spunînd tatata, Milala, bunicaca.

Nu prea se cere laoliţă şi atunci cînd face noi îi batem din palme şi- i strigăm bravo, bravo. Atunci a început a sta lauşa veceului cînd întra cineva, şi cînd auzea zgomotul apei, începea tare a bate din palme şi a striga bravo, bravo.

În sfîrşit la 1.9 luni a început azice mămica, mai des mica, ceia ce tot cărespunde adevărului, căci sunt josuţă.

Partajează acest post

Link spre post
licusor

Dănuţa la 3,2 ani. Se dezbracă de dimineaţă de

ştrampi şi chiloţei, o оntreb de ce , iar ea ne răspunde ca să poată ieşi pocul. Noi o оntrebăm dar ce оmbrăcat nu iese, nu ne-a răspuns ea , pentru că ştrampii nu au nici o găurică.

La 3,6 ani. Aveam o cutie de bomboane şi ea nu ştie cum să mă convingă să o deschid. Se apleacă оnspre burta mea mare unde era viitorul ei frăţior şi оntreabă: frăţiorule aşa-i că tu tot vreai ciocolată, apoi bucuroasă оmi spune - mami frăţiorul a spus că tot vrea ciocolată. Sigur după aceasta am deschis cutia. Оntotdeuna оmi dădea 2 bomboane, mere.. unul mie, altul frăţiorului.

Dănuţa la 3,8 ani. Оn casă e răcoare. оi dau o hăinuţă, Nuţa zice că nu-i este frig. Peste un timp o ajuge frigul şi-mi zice: mami ştii cоnd оnchid ochii, avea оn vedere cоnd clipeşte din ochişori, simt că mi-i frig. Probabil că genele-i făceau curent, le are foarte mari ca la soţ.

La 4,2 ani. vede la televizor o cameră pentru copii plină cu trenaşoare, frоnghii, jucării. Zice că vrea şi ea aşa ceva. Оi spun că nu avem atоţia bani, tăticul şi aşa lucrează de dimineaţă pоnă-n noapte, iar tu mai ai оncă şi un frăţior. Ea оmi răspunde : оi voi spune lui tăticu să lucreze mai repede.

Оmi zice că vrea să vină la noi tanti Diana( verişoara mea care оnvaţă оn Franţa). Оi spun că Franţa e foarte departe. ea zice, dar ce n-au putut să o facă mai aproape.

Băieţelul are 1,7 luni, dar оncă nu vorbeţвşte, doar cоteva cuvinte, cred că peste un timp voi adăuga şi pierle de-ale lui.

Dănuţa la 1,4 ani. O învăţ să spun cuvîntul "mămica", ea însăşi răspunde "mama". După cîteva încercări, răsuflă din greu, se uită la mine mirată şi spune răspicat "Lilia".

Nuţa la 1,8 ani. Aude că eu spun pernele, păpuşile şi a tras concluzia că toate cuvintele au terminaţia -le, astfel spunînd tatata, Milala, bunicaca.

Nu prea se cere laoliţă şi atunci cînd face noi îi batem din palme şi- i strigăm bravo, bravo. Atunci a început a sta lauşa veceului cînd întra cineva, şi cînd auzea zgomotul apei, începea tare a bate din palme şi a striga bravo, bravo.

În sfîrşit la 1.9 luni a început azice mămica, mai des mica, ceia ce tot cărespunde adevărului, căci sunt josuţă.

ştrampi şi chiloţei, o întreb de ce , iar ea ne răspunde ca să poată ieşi pocul. Noi o întrebăm dar ce îmbrăcat nu iese, nu ne-a răspuns ea , pentru că ştrampii nu au nici o găurică.

La 3,6 ani. Aveam o cutie de bomboane şi ea nu ştie cum să mă convingă să o deschid. Se apleacă înspre burta mea mare unde era viitorul ei frăţior şi întreabă: frăţiorule aşa-i că tu tot vreai ciocolată, apoi bucuroasă îmi spune - mami frăţiorul a spus că tot vrea ciocolată. Sigur după aceasta am deschis cutia. Întotdeuna îmi dădea 2 bomboane, mere.. unul mie, altul frăţiorului.

Dănuţa la 3,8 ani. În casă e răcoare. îi dau o hăinuţă, Nuţa zice că nu-i este frig. Peste un timp o ajuge frigul şi-mi zice: mami ştii cînd închid ochii, avea în vedere cînd clipeşte din ochişori, simt că mi-i frig. Probabil că genele-i făceau curent, le are foarte mari ca la soţ.

La 4,2 ani. vede la televizor o cameră pentru copii plină cu trenaşoare, frînghii, jucării. Zice că vrea şi ea aşa ceva. Îi spun că nu avem atîţia bani, tăticul şi aşa lucrează de dimineaţă pînă-n noapte, iar tu mai ai încă şi un frăţior. Ea îmi răspunde : îi voi spune lui tăticu să lucreze mai repede.

Îmi zice că vrea să vină la noi tanti Diana( verişoara mea care învaţă în Franţa). Îi spun că Franţa e foarte departe. ea zice, dar ce n-au putut să o facă mai aproape.

Băieţelul are 1,7 luni, dar încă nu vorbeţâşte, doar cîteva cuvinte, cred că peste un timp voi adăuga şi pierle de-ale lui.

ştrampi şi chiloţei, o întreb de ce , iar ea ne răspunde ca să poată ieşi pocul. Noi o întrebăm dar ce îmbrăcat nu iese, nu ne-a răspuns ea , pentru că ştrampii nu au nici o găurică.

La 3,6 ani. Aveam o cutie de bomboane şi ea nu ştie cum să mă convingă să o deschid. Se apleacă înspre burta mea mare unde era viitorul ei frăţior şi întreabă: frăţiorule aşa-i că tu tot vreai ciocolată, apoi bucuroasă îmi spune - mami frăţiorul a spus că tot vrea ciocolată. Sigur după aceasta am deschis cutia. Întotdeuna îmi dădea 2 bomboane, mere.. unul mie, altul frăţiorului.

Dănuţa la 3,8 ani. În casă e răcoare. îi dau o hăinuţă, Nuţa zice că nu-i este frig. Peste un timp o ajuge frigul şi-mi zice: mami ştii cînd închid ochii, avea în vedere cînd clipeşte din ochişori, simt că mi-i frig. Probabil că genele-i făceau curent, le are foarte mari ca la soţ.

La 4,2 ani. vede la televizor o cameră pentru copii plină cu trenaşoare, frînghii, jucării. Zice că vrea şi ea aşa ceva. Îi spun că nu avem atîţia bani, tăticul şi aşa lucrează de dimineaţă pînă-n noapte, iar tu mai ai încă şi un frăţior. Ea îmi răspunde : îi voi spune lui tăticu să lucreze mai repede.

Îmi zice că vrea să vină la noi tanti Diana( verişoara mea care învaţă în Franţa). Îi spun că Franţa e foarte departe. ea zice, dar ce n-au putut să o facă mai aproape.

Băieţelul are 1,7 luni, dar încă nu vorbeţâşte, doar cîteva cuvinte, cred că peste un timp voi adăuga şi pierle de-ale lui.

Partajează acest post

Link spre post
NataCris

Cu toate sarbatorile recente (ziua de nastere, Craciunul, Anul Nou) Criss a prins firul ca cine vine aduce cadouri. Acum cind aude ca trebuie sa vina cineva, ia telefonul si spune ”Tati (sau numele cuiva) aduci cadou - ciocolati, bumboane, lapte, ou (Kinder)”

Cind vine cineva in ospetie, iese in prag si analizeaza bine! Apoi cere ”ceva”, daca nu-l aranjeaza ce a primit, se uita intrebator la persoana respectiva si zice ”da ceva bun!”

Acum vreo 2 luni, cerea celor ce intrau in casa ceea ce dorea el - ciocolati, nuci, ou sau kindi (kinder)!

La un 1 an si 4 luni Criss se adresa la mine spunind ”ma”, iar la sotul meu ”tata”.

La 1 an si 8 luni - spunea ”mama” si ”tata”

La 1 an și 9 luni - a devenit mai atent la cum ne numim unul pe altul si eu am devenit ”mamuci” (sotul imi spunea mamacika), iar tata a devenit ”tatu” (de la tat-tu). Doua zile m-am chinuit si l-am dezvatat. Acum zice ”mami” și ”tati” sau ”mama” și ”Tata”.

A invatat la 1 an și 11 luni a invatat sa spuna numele meu, al taticului, al sau și al surorei mele. Asa ca, atunci cind se adreseaza la mine si nu-i răspund, se enerveaza si striga ”Tasea” (Natasa), pe sotul il striga - Gheni, pe sora - Tania, iar cind vrea sa faca ceva el singurel zice ”Chiti apasi” sau ”Chiti, nu mami”.

Partajează acest post

Link spre post
Lullaby

Bogdan la 1 an si 8 luni in loc de bunica=bica si bunelul=belu

De revelion se juca cu nanu:

nanu: mamica mea

bogdan: mamica mea

etc.

nanu: mamica ta

pauza 3 sec

bogdan: gata!!!

Iar de vreo saptamana cand toti discuta si vrea si el sa intre in vorba:"dati-mi voie sa vorbesc"

Partajează acest post

Link spre post
ATI

Fiul vorbeste atit in franceza cit si-n romana. Fiind la Chisinau, vorbeste mai mult moldovenesti cu buneii si se intimpla sa mai amestece civintele moldovenesti cu cele franceze. Intr-o zi se juca cu niste masinele si a incercat sa treaca sub un scaun si nu reusea, atunci a strigat: je ne peux pas me baghe! (eu nu pot sa ma bag), astfel a reusit o combinatie interesanta intre cele 2 limbi.

Partajează acest post

Link spre post
pufulet

Ioana zilele acestea se scarpina in ureche, si a gasit ceva (puf, ceara, nu stiu ce) si zice MAMA UN MUC.

Partajează acest post

Link spre post
NataCris
Ioana zilele acestea se scarpina in ureche, si a gasit ceva (puf, ceara, nu stiu ce) si zice MAMA UN MUC.

HA! Copiii compara ceea ce stiu cu ceva asemanator. Criss stie bina partile corpului, dar intr-o zi eu il tot cicaleam sa dea maioul in jos ca sa nu se vada putulica, iar tati intrind in camera il intreaba ~Ce ai sub maiou?~, iar Criss, ridică maioul si aratind la buric zice ”Putia, tati, nu vede nimi” si da maioul in jos.

Acum 2 zile, dupa ce a facut pisi din picioare(ca asa ii place!), vreau sa ii ridic chiloteii, iar Criss zice ”Mami, nu! Scută!” (scutură! :smile: )

Partajează acest post

Link spre post
Cosmica

Ieri il adormeam pe Vladimir, taticu vine , il saruta si ii spune :"Спокойной Ночи".

Voffka ii raspunde:"Спокойной Ночи, папа. С Новым Годом!"

Partajează acest post

Link spre post
pufulet

Aha, :acute: si Ioana la brad inainte zicea BAD iar acum O BAD UMOS (o brad frumos ... cu cetina verde, din cintec). Si la babe de \zapada sau orice mos zice ca e MOCACIU BABA ABA ABA IOGHI IOGHI (mos craciun cu barba alba alba lunga lunga)... :sorry:

Partajează acest post

Link spre post
Vicky

Fiul cere camera foto sa se joace azi,si cuma stricat deja 3,i-am spus un clar NU!Nu se poate,el ca sa-mi fie mila,se preface ca plinge.Iau si eu tactica lui si ma prefac ca pling si eu,iar el imi spune:

''nu mama,acum eu pling,nu e rindul tau sa plingi'' :val06:

Partajează acest post

Link spre post
licusor
Ieri il adormeam pe Vladimir, taticu vine , il saruta si ii spune :"Спокойной Ночи".

Voffka ii raspunde:"Спокойной Ночи, папа. С Новым Годом!"

Ha,ha,ha. Înseamnă că a petrecut bine acest An Nou.

Fetiţa mea se uita mai ieri la o fotografie unde era încă cu 3 fetiţe şi bucuroasă îmi spune: uite Maria e mai mică ca mine, ajunge de abia la musteţile mele!

Partajează acest post

Link spre post
Irinka

Voi incepe si eu sa scriu pierlele lui Iulian.In fiecare ne zice cite ceva interesant insa nu reusesc sa scriu, desi pina la 2 ani imi notam in carnetel.

ieri hranim hulubii in parc si vin si vrabiute

Iulian cu voce tare - mincati si voi vrabiute ca mamica voastra nu va facut mincare, bine ca mai vin eu sa va hranesc,

tot ieri inainte de somn - Noapte buna, mamica, noapte buna taticu, noapte buna Bianca, noapte buna tarakani.

Partajează acest post

Link spre post
Lili
Voi incepe si eu sa scriu pierlele lui Iulian.In fiecare ne zice cite ceva interesant insa nu reusesc sa scriu, desi pina la 2 ani imi notam in carnetel.

Iulian cu voce tare - mincati si voi vrabiute ca mamica voastra nu va facut mincare, bine ca mai vin eu sa va hranesc,

tot ieri inainte de somn - Noapte buna, mamica, noapte buna taticu, noapte buna Bianca, noapte buna tarakani.

Darnik la inima! Astept si eu klipa kind voi skri si perlele fiului.

Partajează acest post

Link spre post
KRISTY

fiul este întrebat cîţi ani are mămica , tăticu - el răspunde , şi îl întreabă - deci părinţii tăi sînt bătrîni? la ce răspunde -bătrină este Baba cloanţa, bunelul,..... posibil bunica!

Partajează acest post

Link spre post
licusor

Da, întradevăr e cu sufletul mare dacă are grijă şi de taracani. Aşa este şi fetiţa mea, cînd era mai mică se apropia de copaci îi cuprindea şi îi săruta. Băieţelul e puţin mai rece pînă ce.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum