Roca

Putem Sa Ne Alegem Singuri Medicul De Familie ?

Postări Recomandate

Roca

Salut fetelor. Cred ca nu numai pe mine ma framinta acesta intrebare? Iata care e situatia?

Eu am viza de resedinta pe Dacia respectiv am stat la evidenta la policlinica respeciva inclusiv cu sarcina, dupa nastere ne-am mutat pe alta adresa, Muncesti. La maternitate au intrebat adresa unde locuiesc de facto pentru a transmite informatia la policlinica pentru ca la a treia zi de la externare sa vina medicul de familie la domiciliu.

Sa va spun sincer nu sunt prea incintata sa ma transfer la aceasta ultima policlinica... :val16: in primul rind nu mia inspirat incredere noul medic :son3: si in al doilea rind, vreau sa merg la medicul meu de familie, :secret::poka: care ma cunoaste de 7 ani. La policilinica mea miau spus ca este vorba de principiul teritorialitatii, :son3: dar cum ramine cu dreptul pacientului de asi alege medicul, :son3: doar eu merg la medicul unde am eu viza de resedinta?

Mai pe scurt, help me? :son3: Ce ati facut voi in asa situatii, sunt sigura ca mai sunt de astea ca mine. Mersi mult...

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
MultiColor

Salutare! Şi noi ne-am schimbat adresa pe când eram însărcinată :hysteric: Ţin minte că tot mă bătuse la cap că sunt obligată să mă pun anume la ei la evidenţă. Drept că viza de reşedinţă la mine era acea nouă deja. Oricum, până la urmă am cedat, căci în cazul meu, n-am observat mare diferenţă între medicii de familie...

Fiind gravidă desigur că mă duceam la medicul meu ginecolog-obstetrician (ales de mine) dar trebuia să mă arăt şi la cel de familie, adică ea NU mă examina sau consulta... eu pur şi simplu îi duceam toate recomandările sau rezultatele analizelor de la medicul meu ca ea să le includă la ea în caieţel. Mi-a zis că aşa e legea :smile:

Partajează acest post

Link spre post
olya

Fetelor, dacă medicul de familie în care aveţi încredere e de acord să vă includă în lista pacienţilor săi, completaţi la instituţia medicală o CERERE DE ÎNREGISTRARE ÎN INSTITUŢIA MEDICO-SANITARĂ PRIMARĂ, este vb de formularul 1-33c, pe care medicul ales trebuie s-o semneze.

Partajează acest post

Link spre post
Irinka

Dar care e problema daca ai fi la medicul de sector, dar te-ai adresa la medicul care iti place?

Noi la dupa ce ne-am muatt cu traiul n u doream ca sa schimbam medicul, insa odata tare ploua insa baiatul avea o febra mare, iar eu am facut chemarea medicului meu. Si-a cerut frumos scuza motivind timpul de afara si ca are si ea pacientii de pe sectorul ei si nu se poate rupe. Vezi ca se poate si asa sa se intimple. Alta ar fi cauza atunci cind iti va trebui diferite certificate pentru gradinita, scoala care trebuie sa fie de la medicul de sector. Cred ca la evidenta ar trebui sa te pui acolo unde locuiesti, dar numaidecit sa ai medicul tau care iti poate da un sfat.

Partajează acest post

Link spre post
solnysko
Salut fetelor. Cred ca nu numai pe mine ma framinta acesta intrebare? Iata care e situatia?

Eu am viza de resedinta pe Dacia respectiv am stat la evidenta la policlinica respeciva inclusiv cu sarcina, dupa nastere ne-am mutat pe alta adresa, Muncesti. La maternitate au intrebat adresa unde locuiesc de facto pentru a transmite informatia la policlinica pentru ca la a treia zi de la externare sa vina medicul de familie la domiciliu.

Sa va spun sincer nu sunt prea incintata sa ma transfer la aceasta ultima policlinica... :unsure: in primul rind nu mia inspirat incredere noul medic :angry: si in al doilea rind, vreau sa merg la medicul meu de familie, :girl_dance::poka: care ma cunoaste de 7 ani. La policilinica mea miau spus ca este vorba de principiul teritorialitatii, :4tivo: dar cum ramine cu dreptul pacientului de asi alege medicul, :unknw: doar eu merg la medicul unde am eu viza de resedinta?

Mai pe scurt, help me? :help: Ce ati facut voi in asa situatii, sunt sigura ca mai sunt de astea ca mine. Mersi mult...

согласно конституции Республики Молдова и программы УНИК каждый гражданин имеет права выбрать себе семейного врача!

поэтому,если вас не устраивает ваш врач или у вас прописка в одном месте,а живете а деле в другом-вы имеете права обратиться в ту поликлинику,что хотите,пишите заявление,что хотите лечиться у данного доктора и всё!

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator domovenok

Так ли это?и что нужно для этого сделать,заявление,то к кому,к врачу или заведующей поликлинике?Могут ли нам отказать или не имеют права? По месту жительства наша поликлиника меня не устраивает,мы в основном ходим платно,к тем врачам,которые нравятся нам,но хотелось бы уже определиться с поликлиникой,чтоб не висеть как бы в воздухе,так как мы забрали карточку из нашей,то мы уже не относимся ни к одной поликлинике.

Partajează acest post

Link spre post
Arabika
Так ли это?и что нужно для этого сделать,заявление,то к кому,к врачу или заведующей поликлинике?Могут ли нам отказать или не имеют права? По месту жительства наша поликлиника меня не устраивает,мы в основном ходим платно,к тем врачам,которые нравятся нам,но хотелось бы уже определиться с поликлиникой,чтоб не висеть как бы в воздухе,так как мы забрали карточку из нашей,то мы уже не относимся ни к одной поликлинике.

Кажется, уже была где то такая тема...

1. напишите заявление в вашей поликлинике у заведующей на отказ.

2. в выбранной Вами поликлинике пойдите к семейному врачу - заполните анкету.

Я сделала так и теперь хожу в поликлинику в другом районе, хотя моя по месту жительства находится у меня во дворе.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator domovenok

Спасибо Arabika,а скажите пожалуйста,примерно какого содержания должно быть заявление на отказ?И еще,заявление просто написала,отдала зав.поликлиники и все,до свидания?А к семейному в новую поликлинику к любому можно,даже если я не знаю ни одного семейного там - все равно?

Partajează acest post

Link spre post
Arabika
Спасибо Arabika,а скажите пожалуйста,примерно какого содержания должно быть заявление на отказ?И еще,заявление просто написала,отдала зав.поликлиники и все,до свидания?А к семейному в новую поликлинику к любому можно,даже если я не знаю ни одного семейного там - все равно?

Я написала "Прошу перевести меня в поликлинику № ххх, сектора ххх по собственному желанию."

А семейного врача к которому я переходила я знала хорошо и она было согласна меня принять.

Partajează acest post

Link spre post
KRISTY

всё правильно....главное чтобы нашла врача который согласен тебя к себе взять....так как у них тоже какая-то норма ( каличество людей) есть....а у хорошего доктора всё забито....

Partajează acest post

Link spre post
олюша
всё правильно....главное чтобы нашла врача который согласен тебя к себе взять....так как у них тоже какая-то норма ( каличество людей) есть....а у хорошего доктора всё забито....

так у них зарплата вроде от количества народа зависит.мы когда пошли становиться на учет в Санкос,терапевт сказала:запишите всех членов семьи и бабушек и дедушек,даже если они и не будут ходить

Partajează acest post

Link spre post
@niri

А я ничего не писала нигде, просто сказала бывшему семейному, что мы переезжаем и затем новому семейному, что вот мы новенькие и у нас взяли только данные и все.

Правда у вас другой случай...

Editat de @niri

Partajează acest post

Link spre post
Dantsea

Am si eu o intrebare, poate cineva a avut asa situatie: recent ne-am schimbat locul de trai de la Riscanovca la Botanica. Am fost azi la policlinica de pe sector, si medicul de familie de acolo n-a vrut sa ne puna la evidenta, motivand prin faptul ca noi am incheiat contract cu medicul de familie de la Riscanovca pentru un an. Adica pina in noiembrie 2011 med de fam de pe sect Botanica nu are dreptul sa ne deserveasca. Dar in primul rind, pe noi nimeni nu ne-a preintimpinat in privinta acestui contract, iar in al doilea rind nu mi-i comod sa merg pentru un simplu certificat pentru gradinita in alt capat al orasului. Poate cineva stie unde in asa caz pot sa ma adresez?

Partajează acest post

Link spre post
ViVe
Poate cineva stie unde in asa caz pot sa ma adresez?

Cu siguranta la CNAM. Eu am avut probleme cind ne-am schimbat de la un sector la altul...cu birocratia asta a lor...uff :girl_wacko:

Acolo (bd. Gr. Vieru, linga maternitatea nr. 2) era un domn foarte receptiv. Multumesc lui.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum