MamaPolini

артериальный проток

Postări Recomandate

Шармэль

Нам тоже по-моему этот диагноз ставили, в 6 месяцев, сказали прийти еще раз в 9, может зарастет. Мы не пошли тогда, т.к. я подумала что эта очередная выкачка денег, т.к. допплер стоит 300 л в ЦМИре. А сейчас почитала и забеспокоилась. Подскажите, а обязательно ли допплер делать? Нельзя ли сделать УЗИ? Где и почем? Спасибо!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
MamaPolini
Нам тоже по-моему этот диагноз ставили, в 6 месяцев, сказали прийти еще раз в 9, может зарастет. Мы не пошли тогда, т.к. я подумала что эта очередная выкачка денег, т.к. допплер стоит 300 л в ЦМИре. А сейчас почитала и забеспокоилась. Подскажите, а обязательно ли допплер делать? Нельзя ли сделать УЗИ? Где и почем? Спасибо!

Мы доплер не делали, просто узи, но оно стоит 300 лей+кардиограмма (вроде 80л). В немецком диагностическом центре узи+ кардиограмма =500 (но новейшая аппаратура). Если идете непосредственно в РКб, лучше сделать узи у них, они другому не доверяют. Мы на это денег не жалели и проверялись по требования врача (примерно раз в три месяца). Удачи!

Partajează acest post

Link spre post
Irinush

Noi am facut la CMC si am platit 280 lei, saptamina asta mergem la Spitalul Republican, nu stiu cit o sa coste aici....., dar mai bine de facut nu de lasat....

Partajează acest post

Link spre post
Шармэль

Были сегодня в ЦМИре, у нас все нормально, слава богу.

Partajează acest post

Link spre post
evenness
Dar ce virsta aveti voi?de mult timp ati depistat?si cind o sa faceti?

sper si eu sa fie bine si la noi si la voi!!

aproape 2 ani

am depistat la 5 luni absolut intimplator, dupa copil nici nu spui

deodata ne-au aminat ei 6 luni, apoi iar

acum ar trbui sa mergem la consultatie sa vedem ce schimbari sunt

Partajează acest post

Link spre post
RoKsy

Fetelor au gasit si baietelului nostru Canal arterial permiabil (артериальный проток), sad.gifsad.gif nu stiu cit are dimensiunea, am facut uzi la inima la CMC si miau spus ca are canal arterial permiabil mic el a spus sa venim peste 6 luni poate se va inchide,apoi m-am uitat aici pe forum am cautat cardiohirurg si am fost la Maniuc Liviu la RCB et. 13 la un consult, am fost azi si dupa ecofrafia de la CMC el spune ca probabil va trebui sa faca operatie la inima ingerasului nostru, imi tremura minile cind scriu... :cry: , dar m-ai precis el vrea sa mai facem un uzi acolo la ei la RCB, saptamina viitoare a spus sa ne apropiem sa facem ecografia, fetelor cine a trecut prin asa ceva va rog spuneti-mi cum a decurs toata situatia asta la voi? vad ca mai sunt aici mamici cu asa probleme , va rog mult................,MamaPolini cum se simte fetita voastra?

Salut Irina nustiu daca mai urmaresti subiectul... am si eu o fetita de 7 luni cu defect la inima si as avea ceva intrebari....ca de exemplu ce cardiolog aveti sau ati avut, cardiochirurg....poate scrii pe skype bujenita_oxana. Mersi

Partajează acest post

Link spre post
Irinush

Salut Irina nustiu daca mai urmaresti subiectul... am si eu o fetita de 7 luni cu defect la inima si as avea ceva intrebari....ca de exemplu ce cardiolog aveti sau ati avut, cardiochirurg....poate scrii pe skype bujenita_oxana. Mersi

Oxana abia acum am vazut mesajul dumnevoastra, la noi totul s-a rezolvat , s-a inchis canalul arterial de la sine, ultima data am fost la centrul german am facut uzi acolo(asta peste 6 luni dupa ce ni s-a spus prima data ca e posibil sa fie deschis)au spus ca totul e bine si canalul s-a inchis, am facut uzi la doamna Mihaela.Va urez multa multa sanatate!

Partajează acest post

Link spre post
Malina222

Девочки всем советую больницу Novamed, у них спец. Бесплатная программа для детей с сердечными проблемами, и они единственные которые делают эндоваскулярное закрытие. Делали дочке в 4 года, проводил опирацию Popovic Ion вместе со специалистом из-за рубежа. Если есть вопросы пишите!

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum