Valiusa

Повышенный тонус матки | Uterul incordat in timpul sarcinii

Postări Recomandate

Valiusa

Fetelor,in ultimul timp simt foarte des contractii in uter. La medic am fost, m- a controlat, a zis ca colul uterin e inchis si sa nu-mi fac griji. Dar totusi ma preocupa ca le simt des in decursul zilei si chiar noaptea. Ce ziceti sa fie oare Повышенный тонус матки? E periculos sau nu acest tonus? :unsure:

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Эль

вообще-то этот диагноз "повышенный тонус матки" существует только в странах бывшего СНГ, в других странах медики считают это нормальной реакцией мышцы(она же матка) на растяжение... и считается, что эти сжатия как бы тренировочные. матка тренируется для родов )),

а внутри околоплодного пузыря жидкость, в которой плавает младенец, поэтому эти сжатия на него никак повлиять не могут...

Partajează acest post

Link spre post
inx
Fetelor,in ultimul timp simt foarte des contractii in uter. La medic am fost, m- a controlat, a zis ca colul uterin e inchis si sa nu-mi fac griji. Dar totusi ma preocupa ca le simt des in decursul zilei si chiar noaptea. Ce ziceti sa fie oare Повышенный тонус матки? E periculos sau nu acest tonus? :lol:

eu am inteles ca aceste contractii sint normale, uterul ''exerseaza'' pt nastere,si eu am simtit si m-au sfatuit sa fiu calma, sa nu intru in panica :)

Partajează acest post

Link spre post
Valiusa

M-am mai informat si eu despre aceste contractii,care cica se mai numesc Braxton-Hix si sint absolut normale in ultimul trimestru.Asta ca si cum ar fi ca uterul se pregateste de nastere si se incordeaza.Dar ma ingrijoreaza ca sint cam dese,cind merg pe strada,cind ma aplec, cind stau culcata pe spate.Offf, sa vina mai repede si nasterea ceea ca numai griji pe capul meu :)

Partajează acest post

Link spre post
Снежинка

У меня на восьмом месяце поставили диагноз Повыщенный тонус матки.Положили на неделю в патологию,чтобы не было преждевременных родов.Мы были у 3 разных врачей, и у 2 диагноз совпал,тогда я согласилась лечь в больницу.

Partajează acest post

Link spre post
Юльчик
а в третьем триместре очень не рекомендуется лежать на спине ;) , как-то там прижимаются внутренние органы..

В некоторых случаях врачи действительно не рекомендуют спать на спине, особенно во второй половине беременности. Это связанно с тем, что в таком положении вся масса беременной матки давит на позвоночник, кишки и нижнюю полую вену, которая отвечает за отток крови из нижней части тела к сердцу. Это может вызвать боли в спине, геморрой, затруднять дыхание, кровообращение и гипотензию.

Partajează acest post

Link spre post
Юльчик
Юльчик, как ты грамотно все расписала :) ... а что такое гипотензия?

енто я в интернете вычитала... :P

"... Артериальная гипотензия - клинический синдром, характеризующийся уровнем артериального давления ниже 100/60 мм рт. ст. у мужчин и 95/60 мм рт. ст. у женщин. При этом к гипотензии относят как одновременное снижение уровня САД и ДАД, так и самостоятельное снижение одного из них."

Короче говоря гипотония! У меня практически всю беременность было 100/60, а в конце пару раз скакнуло до 130/100 и меня уложили на сохранение... Хотя я сама скачок не почувствовала, пришла на осмотр и бац...

Partajează acest post

Link spre post
batistaN

salut viitoarelor mamici....sau ddeja mamici cu experienta...

am si eu o problema...

bebelusul meu se incordeaza foarte des...face uneori niste acrobatii care ma ingrijoreaza...in deosebi cand dorm pe o parte...

voi cum dormiti?

medicul meu privat mi-a zis ca am hiper tonus...si trebuie sa stau in spital...

medicul de sector, mi-a prescris noshpa, B6 si papaverin supozitorii...

tare nu vreau sa stau in spital pe caldurile astea....

a mai patit cineva asa ceva?

merci anticipat!

Partajează acest post

Link spre post
albinutza
salut viitoarelor mamici....sau ddeja mamici cu experienta...

am si eu o problema...

bebelusul meu se incordeaza foarte des...face uneori niste acrobatii care ma ingrijoreaza...in deosebi cand dorm pe o parte...

voi cum dormiti?

medicul meu privat mi-a zis ca am hiper tonus...si trebuie sa stau in spital...

medicul de sector, mi-a prescris noshpa, B6 si papaverin supozitorii...

tare nu vreau sa stau in spital pe caldurile astea....

a mai patit cineva asa ceva?

merci anticipat!

La mine a fost aceeasi problema, numai papaverin m-a si ajutat, stai cat mai mult culcata si relaxata, mai ales ca deja si termenul e mare.

Succese MARI!

Partajează acest post

Link spre post
Xiqy

Uneori, spre finalul sarcinii apar asa numitele contractii false, adica nu sunt contractii propriu-zise, uterul se pregateste pentru merele eveniment - nasterea Minunii. Uite ce scrie pe un site de specialitate:

Contractiile Braxton-Hicks

Contractiile Braxton-Hicks

Orice viitoare mamica stie ca unul din primele semne ale nasterii sunt contractiile. Dar nu toate contractile sunt la fel. Unele din ele te pot pacali.

Contractiile Braxton-Hicks, "botezate" astfel dupa numele doctorului care le-a descris pentru prima data sunt contractii "false", care nu semnaleaza declansarea travaliului. Ele sunt un fel de "antrenament" al uterului, care se pregateste pentru adevaratele contractii uterine din timpul travaliului.

Contractiile Braxton-Hicks apar inca de la sase saptamani de sarcina, dar majoritatea mamicilor nu le simt atat de devreme. Unele nu le simt niciodata. Dar cele mai multe incep sa-si dea seama ca se petrece ceva dupa jumatatea sarcinii. Pe masura ce sarcina avanseaza, contactiile Braxton-Hicks apar mai des, dar raman totusi putin frecvente, neregulate si nedureroase. Totusi unele mamici nu reusesc sa faca diferenta intre contractile Braxton-Hicks si cele adevarate, banuind declansarea unui travaliu prematur. Adevarul este ca uneori nu-ti poti da seama daca ai contractii false sau adevarate si, daca nu ai trecut de pragul celor 37 de saptamani, cel mai bine este sa consulti de urgenta medicul, in special daca ai mai mult de patru contractii pe ora sau apar alte semne ale travaliului prematur.

La cateva saptamani de DPN, contractile pot sa devina mai intense si mai frecvente, uneori chiar si usor dureroase. Ele incep sa inmoaie si sa stearga colulul, uneori incep si sa-l dilate putin. Aceasta este perioada de pre-travaliu.

In zilele si saptamnile dinaintea nasterii, contractile Braxton-Hicks pot sa devina mai regulate, mai dese si chiar dureroase. Multe mamici se pacalesc si considera ca a inceput travaliul. Totusi exista diferente intre contractile Braxton-Hicks si cele adevarate. In travaliul fals contractile nu cresc ca intensitate, ca durata sau ca frecventa.

Daca esti la cateva saptamani de nastere si contractile false incep sa te deranjeze incearca aceste tehnici de relaxare a uterului:

* Odihneste-te sau schimba pozitia. Daca te asezi putin in pat si te odihnesti, contractile Braxton–Hicks ar trebui sa inceteze. Daca nu inceteaza ai putea sa fii deja in travaliu.

* Fa o baie calduta.

* Bea putina apa. Uneori aceste contractii sunt provocate de deshidratare.

* Daca ai contractii care devin mai frecvente, regulate si dureroase si nu ai trecut inca de 37 de saptamani, contacteaza medicul. La medic trebuie sa apelezi si daca:

* Ai dureri abdominale, crampe ca la menstruatie.

* Ai mai mult de patru contractii intr-o ora, chiar daca sunt nedureroase.

* Ai sangerari vaginale.

* Ai scurgeri vaginale apoase, mucoase sau cu sange.

* Simti o presiune asupra pelvisului.

* Ai dureri in zona lombara.

Daca ai trecut de 37 de saptamani inseamna ca bebe este gata sa te cunoasca. Nu trebuie sa-ti suni medicul imediat. Asteapta pana cand contractile dureaza 60 de secunde si vin la distanta de cinci minute, apoi mergi la maternitate.

Nastere usoara!

Partajează acest post

Link spre post
Vanylya

Nu vreau sa supar pe nimeni, dar numai in Moldova am auzit ca de la a 7 luna pun hiper tonus. Unii medici nu stiu elementarul, ca dupa luna a 7 uterul incepe sa se pregateasca de nashtere, or in timpul nashterii uterul face un lucru destul de greu si complicat.De la a 5 luna incepe sa se pregateasca Nu exista mai mare gresheala sa se dea relaxante pt uter, si la urma nashterea se provoaca cu oxitocina si altele. Si inca n-am vazut in Md sa nu puna cuiva tonus. Asta e proces fiziologic, in care nu trebuie de intervenit. Foarte corect articolul Xigy. Daca te preocupa faptul ca burta prea des si mult se incordeaza, poti sta mai mult relaxata,dar nu trebuie de luat medicamente.

Partajează acest post

Link spre post
marina80

Salut!Eu la fel am avut contractii false,dar au trecut de la sine,fara medicamente.Spaima insa a fost mare.Sunt in saptamina30,se incoreaza cam in toata ziua si mi-au prescris MgB6,dar inca nu-l primesc.Cu primul copil l-am primit si am stat mai mult la spital decit acasa,dar am nascut la 36 sapt...si e tot bine.Stai mai mult culcata.In ghid am citit ca dupa 30 sapt nu e bine de culcat pe spate ca uterul e greu si apasa pe vase si nervi,e bine de culcat pe o parte.Pe mine deja soldurile ma dor,dar tu vezi cum tii mai comod.Bafta!!!

Partajează acest post

Link spre post
katrynelly

Am trecut si eu prin ceva asemanator pe parcursul sarcinii...si cind ma apucau astfel de incordari ma straduiam sa ma relaxez sa stau mai mult culcata daca erau prea dese imi mai puneam si cite un papaverin,nu face absolut nimik rau. Straduete cit mai mult sa te odihneshti-face bine,in spital vei vedea multe vrute si nevrute si din contra sa nu se agraveze,acasa insa e teritoriul tau unde psihic te poti relaxa -astfel iti va fi mai bine.

Partajează acest post

Link spre post
Nadi
Citat
Nu vreau sa supar pe nimeni, dar numai in Moldova am auzit ca de la a 7 luna pun hiper tonus. 

+10000000000

Eu acum fiind insarcinata ma aflu in SUA, toata sarcina si pana in prezent am avut astfel de incordari a uterului, medicul nici o data nu mia zis ca e hipertonus sau alt ceva, a zis ca e ceva normal, ca uterul se pregateste pentru nastere!!!!

De as fi in moldova cu sarcina mea precis numai in spitale aveam sa stau toata perioada si aveam sa beau o gramada dea leacuri

Dar vreau sa va zic inca una, hotariti singurica ce este mai bun pentru Dvs.

Si inca, acuma sunt in saptamina a 37 de sarcina si contractiile devin si mai dureroase si mai mult timp dureaza,

Partajează acest post

Link spre post
batistaN
Citat
Nu vreau sa supar pe nimeni, dar numai in Moldova am auzit ca de la a 7 luna pun hiper tonus. 

pe mine putin m-a pus in garda aceast tonus fiindca l-am avut si la inceputul sarcinii, pe la saptamana a 12 - 14....

dar cu cat mai putin ma vooi gandi la el si voi lasa sa mearga lucrurile de la sine, cu atat mai bine...

stiu ca am nevoie de relaxare. lipsa de efort fizic si confort sufletesc

e ceva specific MD, ca fiecare medic sa-ti gaseasca ceva ce nu a gasit celalat

Partajează acest post

Link spre post
lorel83
В некоторых случаях врачи действительно не рекомендуют спать на спине, особенно во второй половине беременности. Это связанно с тем, что в таком положении вся масса беременной матки давит на позвоночник, кишки и нижнюю полую вену, которая отвечает за отток крови из нижней части тела к сердцу. Это может вызвать боли в спине, геморрой, затруднять дыхание, кровообращение и гипотензию.

это также опасно тем,что когда зажата полая вена,ребенку не достаточно кислорода попадает,он начинает очень сильно пинаться,поэтому будте внаматель к шевелениям малыша

Partajează acest post

Link spre post
Kit

Мне в первой половине беременности поставили такой диагноз, пила но-шпу, магний В6 и не помню что еще, хотя в принципе не чувствовала надобности особой. Потом диагноз "тонус" сняли, но я периодически чувствую напряжение матки - живот становится как каменный. Проявляется не очень часто и я не придаю особого значения, лишь когда это длится по нескольку часов - пью но-шпу и все ок. А вообще, считаю что это нормально и не стоит переживать.

Partajează acest post

Link spre post
Winter

Я с тонусом с 4-го месяца. Поискала в сети и решила пить но-шпу. Пила тогда когда болело, не принимала курс лечения. Врач в принципе одобрил. Но врач у которого буду рожать сказала что но-шпа слишком слабая. Прописал gynipral, который я снова не пью курсом (сама решила), а в дни когда чувствую тонус и боль.

Partajează acest post

Link spre post
Natatala

А мне при тонусе замечательно помогали свечи вибуркол. А до них даже в патологию ложить хотели. И но-шпу пила, и магний В6 принимала, и свечи папаверина и папаверин внутримышечно. Ничего не помогало, утром просыпалась и минут через 10-15 начинало тянуть. А после 5 дней курса приема вибуркола я стала летать.

Partajează acest post

Link spre post
Lady in Black

Eu toata sarcina am avut tonus marit. Imi spuneau sa pun supozitor Papaverina. Acum am o fetita frumoasa. Nu va facti griji, veti ajunge cu bine la sfirsit.

Partajează acest post

Link spre post
evca

я спасаюсь Папаверином - или укол или свечка, что первое под рукой окажется

Partajează acest post

Link spre post
Huligank@
albinutza a spus:

La mine a fost aceeasi problema, numai papaverin m-a si ajutat, stai cat mai mult culcata si relaxata.

+1

sarcina este din start ku eminenta, de aici si uterul permanent inkordat...

dar m-am invatzat sa traiesk ku asa situatie si sa iau masuri la timp.

Citat
Fetelor,in ultimul timp simt foarte des contractii in uter. La medic am fost, m- a controlat, a zis ca colul uterin e inchis si sa nu-mi fac griji. Dar totusi ma preocupa ca le simt des in decursul zilei si chiar noaptea. Ce ziceti sa fie oare Повышенный тонус матки? E periculos sau nu acest tonus? :girl_in_love:

-si eu am aceleasi simptome... si retraiesk sa nu fie ceva in neregula... iata chiar miine ma duc la medic, sa ma conving ca nu e nimic grav.

Partajează acest post

Link spre post
katrynelly

у меня так же было и врачи тоже поставили этот диагноз,назначили мне 10 дней Папаверин ставить,валерьянку и побольше отдыхать.... но думаю что ничего страшного если срок уже подходит,но лутьше пойти к врачу.

Partajează acest post

Link spre post
SofiaS

Prima mea sarcina am avut tonus, medicul mea prescris sa stau pe spate culcata si cu picioarele ridicate pe pereti,

nu stiu e corect sau nu, dar asa imi treceau durerile :rolleyes:

Partajează acest post

Link spre post
krestik

Мне узист поставл диагноз повышенный тонус матки... да и тянуло сильно, особенно в дни предпологаемых месячных...тоже ставила и свечи папаверин и ношпу иногда пила( это семейный врач назначил)...но когда боли увеличились врач, у которого буду рожать назначил дюфастон +мг б 6 (10дней ) и болей уже нет слава богу...это все индивидуально, но описала свой случай. Дюфастон как почитала от возможного выкидыша назначают, и он успокаивает тонус.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum