Life

Parul Cade Dupa Nastere

Postări Recomandate

Life

Cine s-a intilnit cu problema si cum a rezolvat-o?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cassandra
Cine s-a intilnit cu problema si cum a rezolvat-o?

La mine dupa prima nastere, aprox. cand fetita avea 3 luni a inceput sa cada parul foarte tare. Aceasta este normal, deoarece se restabileste nivelul hormonal de pana la sarcina. Cred ca ai observat ca pe parcursul sarcinii parul nu cade deloc, acum cade surplusul de par.

Mie nu mi-a ajutat nimic, a trecut dupa 3-4 luni.

Dupa a doua nastere parul inca se mai tine pe cap, dar ma astept ca peste vreo 2 luni sa inceapa iar :(

Partajează acest post

Link spre post
Irinka

Dupa prima nastere, chiar cadea tare, ma si speriasem, si-i facem diferite masti, insa mi s-a lamurit ca e normal si s-a normalizat cam in 2 luni. Dupa a doua nastere nu am observat sa cada tare, chiar nu-mi-am facut probleme in privinta asta.

Partajează acest post

Link spre post
SkazkaNaNoci

Начали падать после 3-х месяцев после родов. Лезли месяца 2, сейчас перестали. Что ни делай, не поможет. Это надо просто переждать.

Partajează acest post

Link spre post
Tory
Начали падать после 3-х месяцев после родов. Лезли месяца 2, сейчас перестали. Что ни делай, не поможет. Это надо просто переждать.

И я не исключение....думала останусь без волос вообще.. и все-таки пошла к врачу. Сдала анализ крови и оказалось, что низкий гемоглобин.. начала принимать железо. Помогло. После родов организм ослаблен и возможно у кого-нибудь будет также как и у меня, резкое падение гемоглобина.

Partajează acest post

Link spre post
delia

Va fac si eu companie :da2: , primele trei luni dupa nastere nu cadea practic nici un fir, insa dupa trei luni a inceput sa cada, dupa prima nastere a fost la fel, s-a normalizat totul de la sine prima data, acum sint in asteptare :da2: . Sper sa-si revina mai repede,pentru ca peste tot e doar par de al meu :da2:

Partajează acest post

Link spre post
BabaYaga

у меня оба зара после родов примерно в 3 мес начиналы выподать огромными кол-вами. на пару мес. это гормональное.

кроме этого у меня во время Б не выпало ни волосинки. так что после шевелюра реванш брала )

Partajează acest post

Link spre post
Life

Пробую сейчас репейное масло - может поможет...?

Partajează acest post

Link spre post
MultiColor

mie nu mi-a ajutat dar cred că nici nu mi-a încurcat :smoke: Eu în plus beam vitamine Vitrum dar oricum cădea :smoke:

Exact la fel cum au descris fetele mai sus. Peste 2-3 luni totul s-a normalizat :smoke:

Partajează acest post

Link spre post
solnysko

девочки,если у вас с гемоглобином и тд все ОК,то не бойтесь-это просто гормональное

это нормально

просто у вас их станет столько же,сколько было до беременности

Partajează acest post

Link spre post
Marina_C

eu am observat ca el (parul) la mine a inceput sa creasca mult mai incet si mult mai rar !!! ma refer la cel de pe corp (picioare, subtioare, zona intima ..) ca la cel de pe cap nu e clar, dar cred ca si el s-a oprit din crestere.. asta se va reface oare cu timpul ??? pe mine m-ar avantaja sa creasca mai rar si mai incet - numa nu acel de pe cap !!!

Partajează acest post

Link spre post
Ledo
после родов примерно в 3 мес начиналы выподать огромными кол-вами. на пару мес. это гормональное.

кроме этого у меня во время Б не выпало ни волосинки. так что после шевелюра реванш брала )

+1... очень надеюсь, что не полысею :-)))))

Partajează acest post

Link spre post
Руля

Как я поняла, во время беременности активируются практически все волосяные луковицы в коже головы. Таким образом, волос становится больше по сравнению с "небеременным" сосотоянием, в котором часть луковиц как бы спит. Видимо поэтому и выпадают.

В первую беременность совсем мало после родов выпадали. А сейчас....ужааассс..

.

Наверное скоро лысой стану, ибо это продолжается уже полгода, не меньше. Думаю, это уже какие-то нарушения....После мытья и при расчесывании вылезают целые пряди.

А если покрасить - поможет?

Partajează acest post

Link spre post
simonas
Как я поняла, во время беременности активируются практически все волосяные луковицы в коже головы. Таким образом, волос становится больше по сравнению с "небеременным" сосотоянием, в котором часть луковиц как бы спит. Видимо поэтому и выпадают.

В первую беременность совсем мало после родов выпадали. А сейчас....ужааассс..

.

Наверное скоро лысой стану, ибо это продолжается уже полгода, не меньше. Думаю, это уже какие-то нарушения....После мытья и при расчесывании вылезают целые пряди.

А если покрасить - поможет?

si mie mi-a cazut tare parul. m-am temut, dar am inteles ca e ceva normal si nu poti face nimic!

Partajează acest post

Link spre post
Life

A ajuns momentul cind mi-am spus - ajunge, trebuie de facut ceva mai serios, trebuie de rezolvat ca sa nu ramin chela:O)

Am intrat in Farmacie si am rugat un consultant sa se apropie ca sa ma sfatuie - i-am spus sa nu-mi propuie samponuri obisnuite dar ceva mai serios, mai cu efect de tratament - am ales ampule si sampon p-u tratamentul caderii parului italian - Concertino - Anti-Hairloss Shampoo - si vreau sa spun ca a meritat banii - dupa prima spalare cu sampom+AMPula cncertino - imi cad doar cite 5...10 peri pe zi, pe cind pe parcursul zilei mai inainte scoteam maini pline de par, cersaful era si el mereu plin de par...Acum slava Domnului-se stopeaza...

Partajează acest post

Link spre post
Life

Am mai gasit ceva informatie:

"В течение всей беременности в организме очень высок уровень гормона прогестерона, препятствующего нормальному процессу смены волос. Зато после родов, когда его уровень снижается до нормы, все волосы, подлежавшие обновлению в течение 9 месяцев, выпадают за очень короткий промежуток времени. За две недели Вы можете потерять до 30000 волос."

Inafara de preparatul numit mai sus *sunt sigura ca in farmacii sunt si altele de tipul asta* am inceput sa-mi fac si masti hranitoare si care tot ar intari parul:dupa ce am studiat in lung si lat articolele din internet, am compus propria masca - suc de ceapa, galbenus de ou, miere, un pic de coniac, mustar si ulei de rosmarin - apoi spal bine parul dupa masca si il clatesc cu fiertura de urzica sau radacina de brusture

Partajează acest post

Link spre post
darl

Не повредит! Но это действительно гормональное. Во аремя беременности больше женских гормонов,особенно ,если еще и девочка,волосы не выпадают и ногти супер,потом резко меняется гормональный фон и пока не утрясется,можно помочь себе комплексом витаминов,втираниями и тд.Еще рекомендую чуть подстричь длину-я так 10 см отрезала.После погодок все прошло и восстановилось примерно через полгода.

Partajează acest post

Link spre post
diana_2008

Падают страшно. Когда мою голову, волосы падают прядями, да потом ещё и с расчёски снимаю не меньше. Быстро стали жирнеть волосы, а если буду чаще мыть, то вообще без волос останусь. Началось с 2-го месяца. Надеюсь, что этот гормональный фон скоро наладится. Пью витамины и использую маску для повреждённых волос, но все по-прежнему.

Во время беременности, действительно, волосы не падали и не жирнели, мыла голову 2 раза в неделю.

После первых родов настолько сильно не было, да и быстрее волосы пришли в норму.

Partajează acest post

Link spre post
Dotzya

Shi la mine a inceput sa cada parul cam dupa 3,5 luni de la nashtere. Au trecut aprx trei luni de atunci dar tot mai cade, shi mai mult ca la inceput :(, in special cind il spal. Nu ma prea deranjaza, dar cam mult par de-al meu este prin casa. Eu mai ashtept sa vad daca imi trece de la sine ... daca nu - cred ca o sa-l scurtez .... dar din cele citite mai sus am inteles ca s-ar putea sa se normalizeze.

Partajează acest post

Link spre post
Dora Explorer
Падают страшно. Когда мою голову, волосы падают прядями, да потом ещё и с расчёски снимаю не меньше. Быстро стали жирнеть волосы, а если буду чаще мыть, то вообще без волос останусь. Началось с 2-го месяца. Надеюсь, что этот гормональный фон скоро наладится. Пью витамины и использую маску для повреждённых волос, но все по-прежнему.

Во время беременности, действительно, волосы не падали и не жирнели, мыла голову 2 раза в неделю.

После первых родов настолько сильно не было, да и быстрее волосы пришли в норму.

Мда, не одна я такая.

Зажмурив глаза сегодня отстригла волосы на 20 см :ok: , так как если длинные то падают ещё сильнее из-за тяжести, и буду делать луковые маски, надеюсь поможет, многие хвалят. Витамины пренатал не помогают. Пить всякие препараты боюсь, слышала что волосы начинают лучше расти вообще на всём теле :ok: не только на голове.

Да, если волосы быстро жирнеют надо мыть чаще, ох, и мне страшно их мыть часто так как канализация забивается моими волосами, но иначе корни не могут "дышать" и ещё сильнее падают, если волосы жирные нельзя делать маски из репейного масла, наоборот нужно немножко "подсушить", обычная морская соль поможет (немножко размочить), втереть в кожу головы на 10-15 мин. 2-3 раза в неделю, а потом помыть голову. Главное не бездействовать :da2:

Partajează acest post

Link spre post
licka_m

Eu tot ma laudatm ca la mine nu cade parul dupa nastere, dar dupa cca 5 luni a inceput a cade, nu stiu, poate ca a venit toamna sau totusi e legat de nastere. Cel mai rau este ca parul meu este peste tot, ar baietelul meu iubeste sa ma traga de par si tot timpul ramine cu el in mina... Inca nu am facut nimic special, sper sa treaca de la sine...

Partajează acest post

Link spre post
Scanya

блин я так радовалась во время Б что волосы не падают и дольше не жирнеют. размечталась что вот наконец то на голове будет что то более менее нормальное... но вот роды позади и... хочется плакать после каждого мытья головы :girl_in_love: что ж будем ждать пока выпадет все до моих стандартных 3 волосин... стричь особо нечего, и так каре, так что нет мне спасения... :smile:

Partajează acest post

Link spre post
Coria

Normal a inceput sa cada peste 3-4 luni..ieram in panica, la baie strangeam cate un pumn, am baut un complex de vit. B si a incetat...insa nu stiu daca tocmai asta a fost de ajutor.

Partajează acest post

Link spre post
Marinika

ОООООО оказывается такая проблема не только у меня. Ну будем надеяться что это гормональное и скоро пройдет. А то волосы так лезут аж страшно что лысой останусь. Да еще и ребенок их тянет.

Почитала темку так спокойней на душе стало. Ну я наверно еще поищу какие нибудь травки для укрепления волос.

Partajează acest post

Link spre post
Viviann

inainte de a fi insarcinata foarte tae imi cadea parul si am baut vitamine Beauty foarte tare mi a ajutat, in timpul nasterii a fost ttul bine, nu mia cazut delok parul, insa dupa nastere cade cu bpumnul, Doamne fereste eu ma sperii citeodata, miam puat vitamine Postnatal si am baut da vadca nau nici un efect, mai astept daca nu o sa incep sa fac masti noaptea cind copilul doarme ca ziua nu dovedesc nimik sa fac.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum