Mariancik

Cursuri De Limba Germana

Postări Recomandate

Veronica34

Salut

puteti va rog sa imi sfatuiti cursuri de limba germana in weekend ?

in cursul saptaminii nu imi convine caci lucrez.

straniu ca nu gasesc niciun centru de limbi straine care desfasoara cursuri simbata si duminica.

multumesc

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
OliMioli

я думаю, что вы не найдёте организованные курсы по выходным

можно заниматься репетитором на дому, таких уйма в городе есть, можно будет составить гибкий график удобный и вам и преподавателю 

Partajează acest post

Link spre post
samiramida

Salut

puteti va rog sa imi sfatuiti cursuri de limba germana in weekend ?

in cursul saptaminii nu imi convine caci lucrez.

straniu ca nu gasesc niciun centru de limbi straine care desfasoara cursuri simbata si duminica.

multumesc

veronica, ai mai gasit? caci si pe mine m-ar interesa in weekend.

Partajează acest post

Link spre post
Niusity

Incercati la insam german school, imi pare ca aveau ceva in weekend.

Partajează acest post

Link spre post
Nata05

Salut fetelor! Dorim sa invatam limba germana eu, sotul si fetita de 6 ani, cine poate sa imi recomande o persoana care poseda limba si da ore in particular!!

Partajează acest post

Link spre post
niusea

Buna.As dori sa stiu ,cine  a invatat limba germana,sa-mi spuna  cit este de greu,stiu ca la fiecare este diferit nivelul insusirii,dar oricum .Ce fel de cursuri ati facut?Multumesc.

Partajează acest post

Link spre post
Dotzya

Eu am invatat, si inca o mai invat ... off dar merge greu caci nu invat intensiv.

Este o limba dificila, cea mai grea din cite am invatat eu pina acum (dupa rusa, italiana, franceza si engleza).

Eu fac lectiile cu profesorul de la Scoala Insam:

https://www.facebook.com/deutschlehrer.md?fref=ts

Partajează acest post

Link spre post
mamikutza

Ehhhh... Cum a spus Cristina-Dotzya, germana este o limba grea, este o limba specifica si destul de sofisticata mai ales din punct de vedere gramatical.

Eu am inceput sa invat germana nu din propria mea dorinta, sotul a insistat, el deja o studia de ceva timp si isi dorea companie :), dar eu eram contra, ziceam : ' Cum sa invat eu germana cind nici macar nu o cunosc dar deja mi-e neplacuta ? ' ...insa atitudinea s-a schimbat chiar dupa prima lectie de germana.

Am facut nivelul A1.1 si A1.2 (germana pentru incepatori). Ce pot spune, in 200 de ore de germana, am invatat : multa gramatica, vocabularul bazic, sa citesc , sa scriu , sa traduc texte simple, sa construiesc fraze simple la trecut, prezent si viitor si sa duc un dialog simplu.

Vreau sa spun ca aici, ca niciodata, de mare folos mi-a fost cunoasterea altor limbi straine deoarece gaseam usor trasaturi si tangente comune intre germana si idomurile pe care le posed deja.

Acum urmeaza sa fac nivelul A2.1 si A2.2 ...si doar atunci am sa indraznesc sa adaug in CV-ul meu ' cunoasterea limbii germane' :)

P.S. : la scoalile si institutiile specializate, germana e una dintre putinele limbi care se preda pe nivele divizate in subgrupuri. De-obicei, engleza, spaniola ,portugheza ,etc. au pur si simplu nivelul: A1, A2, B1,B2, C1,C2, dar germana are A1 (A1.1 + A1.2) , A2 (A2.1 + A2.2) s.a.m.d.

Partajează acest post

Link spre post
niusea

Ehhhh... Cum a spus Cristina-Dotzya, germana este o limba grea, este o limba specifica si destul de sofisticata mai ales din punct de vedere gramatical.

Eu am inceput sa invat germana nu din propria mea dorinta, sotul a insistat, el deja o studia de ceva timp si isi dorea companie :), dar eu eram contra, ziceam : ' Cum sa invat eu germana cind nici macar nu o cunosc dar deja mi-e neplacuta ? ' ...insa atitudinea s-a schimbat chiar dupa prima lectie de germana.

Am facut nivelul A1.1 si A1.2 (germana pentru incepatori). Ce pot spune, in 200 de ore de germana, am invatat : multa gramatica, vocabularul bazic, sa citesc , sa scriu , sa traduc texte simple, sa construiesc fraze simple la trecut, prezent si viitor si sa duc un dialog simplu.

Vreau sa spun ca aici, ca niciodata, de mare folos mi-a fost cunoasterea altor limbi straine deoarece gaseam usor trasaturi si tangente comune intre germana si idomurile pe care le posed deja.

Acum urmeaza sa fac nivelul A2.1 si A2.2 ...si doar atunci am sa indraznesc sa adaug in CV-ul meu ' cunoasterea limbii germane' :)

P.S. : la scoalile si institutiile specializate, germana e una dintre putinele limbi care se preda pe nivele divizate in subgrupuri. De-obicei, engleza, spaniola ,portugheza ,etc. au pur si simplu nivelul: A1, A2, B1,B2, C1,C2, dar germana are A1 (A1.1 + A1.2) , A2 (A2.1 + A2.2) s.a.m.d.

Ma bucur pentru dumnevoastra,ca ati reusit s-o insusiti..eu in scoala am invatat franceza,dupa ce am intrat la facultate..nu am m ai avut de a face cu limba straina...al domeniu..si plus la aceasta univer, serviciu,trebuia sa muncesc sa  imi achit camera..si asa si au trecut anii..acum copii mikuti... si asa si nu mai cunosc nici o limba.

Sunt intr-o panica fetelor imi trebuie sa invat germana...dar macar si engleza..dar pentru mine cred ca ar fi greu.Sau daca mas apuca poate asa face fata.Dar acum si copii ma sustrag..si poate imi pare greu.Va multumesc pentru raspuns.

Eu am invatat, si inca o mai invat ... off dar merge greu caci nu invat intensiv.

Este o limba dificila, cea mai grea din cite am invatat eu pina acum (dupa rusa, italiana, franceza si engleza).

bravo..va invidiez cu invidie alba :))))) ca cunoaste-ti atitea limbi.

Partajează acest post

Link spre post
Ingrid

Imi pare de mirare chiar,ca dupa franceza,engleza,va pare atit de grea germana,sau pentru ca eu am fost foarteeeee interesata de limba germana,ca o obsesie,e grea,sunt de acord,dar cind cunosti alte limbi e mult mai usor,decit invers ,sa inveti mai intii germana si pe urma engleza,franceza etc...cu italiana nu am prea gasit tangente,cu rusa nici atit...poate eu nu le-am vazut,mai mult franceza si engleza m-a ajutat la ea,nu pot sa spun ca o cunosc si acum foarte bine,sotul stie la perfectie aceasta limba,eu din curiozitate m-am apucat si mi-as dori nespus sa o duc pin la capat,dar sotul imi spune ca trebuie sa vorbesc permanent,sa citesc,sa ma uit filme,pentru ca asta nu e engleza si se uita destul de rapid comparativ cu alte limbi,cum a-ti si scris ca nu studiati intensiv,poate fi si asta un motiv.

P.S.De asta si m-am bagat in tema asta,poate vad unde se invata in md mai bine aceasta limba,care pe mine ma tenta si interesa de mica,mai ceva ca orice limba,de ce,nu stiu).

Sotul imi mai spune ca ce se invata in md,nu e chiar ceea ce se vorbeste,ultimii ani ,germana ia multe din engleza si in Germany altfel se vorbeste ,dar,ma gindesc ca mai usor inveti modificarile daca stii baza)

Mult succes,fetelor!

Partajează acest post

Link spre post
Dotzya

Imi pare de mirare chiar,ca dupa franceza,engleza,va pare atit de grea germana ... ...

Si inca ce va mai mira pe Dvs in afara de faptul cum percep eu limba germana ?

E o constatare clara pentru mine ca limba germana este una complicata.

Partajează acest post

Link spre post
Ingrid

Si inca ce va mai mira pe Dvs in afara de faptul cum percep eu limba germana ?

E o constatare clara pentru mine ca limba germana este una complicata.

Ma bucur ca aveti o constatare clara si ma mira intrebarile Dvs))))))))la adresa mea)))

P.S.Sorry,dar...nu era cazul.cred eu ),m-ati amuzat cu asta.

Partajează acest post

Link spre post
mamikutza

Sotul imi mai spune ca ce se invata in md,nu e chiar ceea ce se vorbeste,ultimii ani ,germana ia multe din engleza si in Germany altfel se vorbeste 

Este evident ca o limba straina se insuseste corect din toate punctele de vedere *lingvistice* atunci cind este predata de un profesor filolog-vorbitor nativ al acelei limbi. Ei au o pronuntare perfecta si corecta, ei cunosc toate nuantele acelei limbi si cel mai important ei elimina orice semn de intrebare , dindu-ti explicatii si raspunsuri pe care nu ai sa le gasesti nici intr-o carte. 

In ziua de astazi sint asa cursuri unde ai posibilitatea de-ati alege profesorul-vorbitor nativ al limbii pe care vreai sa o inveti : lectiile se fac pe skype, se duc un anumit numar de lectii in grup (nu mai mult de 5 persoane) si un anumit numar de lectii particulare iar  profesorul , tema caruia  vreai sa o asculti sau sa o discuti il alegi de fiecare data tu.

Referitor la germana, vreau sa spun ca Limba literar corecta este doar una si daca o inveti de la bun inceput apoi e un mare plus, caci peste tot este recunoscuta, dar daca insusesti un dialect (sudic sau nordic, etc.)  exista sansa sa nu fii inteles pentru ca vei vorbi si vei pronunta diferit cuvintele. 

Partajează acest post

Link spre post
Ingrid

Asta si eu spuneam,ca daca stii baza,adica limba corecta,sa inveti un dialect sau niste modificari,cum ar fi ca iau cuvinte din engleza in ultimul timp,va fi mai usor ;-)

Partajează acest post

Link spre post
AdreeaS

Salutare, Am facut cursuri de engleza la Lingvistica si va pot spune ca e bine acolo, profii sint buni, materialul e usor de invatat, un plus ca se vorbeste doar in engleza. Mie mi-a placut. De germana am auzit la fel ca e bine. Puteti incerca. 

www.lingvistica.md 

Partajează acest post

Link spre post
OlJV

Я выучила немецкий за 7 месяцев до С1

Partajează acest post

Link spre post
OlJV

Buna ziua!

Ati gasit cursuri de limba germana?

Salut fetelor! Dorim sa invatam limba germana eu, sotul si fetita de 6 ani, cine poate sa imi recomande o persoana care poseda limba si da ore in particular!!

Partajează acest post

Link spre post
astrolog

Здравствуйте. Я новенькая здесь.есть очень хороший преподаватель по немецкому владлена.если интересно могу в личку написать её телефон

Partajează acest post

Link spre post
Ingrid

Я выучила немецкий за 7 месяцев до С1

unde?

Partajează acest post

Link spre post
OlJV

unde?

In Germania. Cursuri intensive.

Am scris asta ca sa nu aveti frica de limba asta so totul e posibil.

In Moldova am inteles ca slab predau limba germana.

Partajează acest post

Link spre post
Ingrid

In Germania si te afli in mediul care doar asta limba se vorbeste,e clar ca buna ziua ca e mai usor)

Partajează acest post

Link spre post
audrey

Языковая среда не является обязательным ключом для овладения языком. В первую очередь - это ежедневный труд, окружение себя языком и мотивация.

Я ходила на курсы Insam German School, там преподают немцы, ходила к Герхарду, мне очень понравилось. 

Partajează acest post

Link spre post
OlJV

я с Вами согласна, что просто среда, где все говорят на немецком, ничем особенным не поможет. Главное труд ежедневный.

Языковая среда не является обязательным ключом для овладения языком. В первую очередь - это ежедневный труд, окружение себя языком и мотивация.

Я ходила на курсы Insam German School, там преподают немцы, ходила к Герхарду, мне очень понравилось.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum